ελληνική μουσική
    1032 online   ·  210.856 μέλη

    Η καινούργια δουλειά του Manu Chao

    beatlus
    07.06.2007, 21:30
    Η καινούργια δουλειά του Καταλανού... πολυκαλλιτέχνη Manu Chao θα κυκλοφορήσει τον Σεπτέμβριο, ωστόσο έως τότε μπορούμε να ακούσουμε δωρεάν δείγμα!
    Στο σάιτ του Manu, www.manuchao.net υπάρχει ελεύθερο download για ένα από τα καινούργια τραγούδια του, με τίτλο "Rainin in Paradize".
    Βρίσκεται στην πρώτη σελίδα, κάτω δεξιά!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : beatlus στις 07-06-2007 21:33 ]


    Tren
    08.06.2007, 10:36





    dimitrapan
    08.06.2007, 10:44
    Πολύ ωραίο τραγούδι! Το έπαιξε και χθες στα Μαγεμένα Μεσημέρια του ο Γιώργος αν δεν κάνω λάθος... Άντε, με το καλό να ακούσουμε και τα υπόλοιπα τραγούδια!

    Αυτή την κίνηση του να "χαρίζει" ουσιαστικά το τραγούδι του ο Manu Chao πώς την βλέπετε? Προσωπικά νομίζω ότι είναι πολύ μπροστά ο άνθρωπος...
    beatlus
    08.06.2007, 11:14
    Νομίζω, Δήμητρα πως μια απάντηση στο ερώτημά σου έδωσε ο ίδιος με τη συναυλία στην παραλία του Παρασκευά, στον Πειραιά και κυρίως με τον τρόπο διεξαγωγής της
    Ο Manu Chao είναι ένας καλλιτέχνης του δρόμου, ένας λαϊκός -δηλαδή- μουσικός με όλη τη σημασία της λέξης και δεν παρεκκλίνει από αυτό
    dimitrapan
    08.06.2007, 12:07
    Στην συναυλία δεν ήμουν, ήμουν διακοπές αλλά το κατάλαβα το πνεύμα σου νομίζω... Και συμμετείχε και στις εκδηλώσεις της Γένοβα και πολλά άλλα... Είναι εξαιρετικός!
    beatlus
    31.07.2007, 21:56
    Υπάρχει η πληροφορία για επίσκεψη του Manu στην Αθήνα, στις αρχές του Σεπτεμβρίου. Την μεταφέρω με επιφύλαξη μέχρι να την διασταυρώσω. Αν κάποιος έχει κάτι νεότερο, ας το γνωστοποιήσει...
    PARATERISTAS
    01.08.2007, 22:04
    Θα ήταν καλα να μας συνοδευαν τα νέα του τραγούδια στις διακοπές...εε!δεν πειράζει!κατι καλο που εχουμε να περιμενουμε του χρόνου
    margo
    02.08.2007, 18:37
    nefos
    31.08.2007, 19:33
    Ο Μανού Τσάο σαρώνει τη μουσική σκηνή με το νέο άλμπουμ «La Radiolina»

    Ενα «ραδιοφωνάκι» για τους μετανάστες στη Δύση

    Του ΔΗΜΗΤΡΗ ΑΝΑΣΤΑΣΟΠΟΥΛΟΥ

    «Σειρήνες, σε όλες τις μητροπόλεις του κόσμου ακούγονται παντού σειρήνες, σαν να μας προειδοποιούν ότι αυτός ο κόσμος έχει παραφρονήσει. Είμαστε οι επιβάτες σ' ένα αυτοκίνητο που τρέχει με ιλιγγιώδη ταχύτητα, χωρίς οδηγό και με σπασμένα φρένα». Ο Μανού Τσάο, έπειτα από έξι χρόνια, κυκλοφορεί το νέο του άλμπουμ, μαζί με την μπάντα του και τίτλο «La Radiolina» (το ραδιοφωνάκι). Και προαναγγέλλει κάθε τραγούδι με επίφοβους ήχους από σειρήνες και συνθήματα από διαδηλώσεις.



    «Οπως όλα τα προηγούμενα άλμπουμ, είναι ένα σύνολο όπου τραγούδια για τους αποκλεισμένους στα γκέτο και τους παράνομους μετανάστες συναντάνε μπαλάντες για τον έρωτα και την απώλεια», το περιγράφει ο ίδιος. Ενώ η μουσική παραμένει το ίδιο εθιστικό χαρμάνι από ρέγγε ρυθμούς, λάτιν μελωδίες, ροκ ηλεκτρικές κιθάρες και πανκ ένταση. Κι αν ο προπομπός, το «Rainin' In Paradise», είναι ένας θρήνος για τις περιοχές του πλανήτη που δοκιμάζονται, από τη Βαγδάτη ώς το Κονγκό, υπάρχουν και οργισμένοι παιάνες, όπως το «Politik Kills». «Η πολιτική είναι βρώμικη μόνο όταν την εξασκούν οι επαγγελματίες πολιτικοί», υποστηρίζει ο Μανού. «Εξαιτίας τους έχει καταντήσει παντού συνώνυμο της διαφθοράς».

    Αλληλεγγύη στους μετανάστες

    Αλλά αν κάποιο θέμα είναι κεντρικό στο νέο άλμπουμ είναι η κατάσταση των μεταναστών από τον Τρίτο Κόσμο στις χώρες της Δύσης. «Μεγάλωσα κι εγώ ως Ισπανός μετανάστης σε μια γειτονιά στο Παρίσι», αφηγείται ο ίδιος, «όπου το μεγαλύτερο ποσοστό των κατοίκων ήταν από άλλες χώρες: Βόρεια Αφρική, Αρμενία, Μέση Ανατολή... Από τότε ήταν σημαντική για μας η έννοια των συνόρων. Οι πολιτικοί της Δύσης με μοναδική υποκρισία αγνοούν το πρόβλημα, μιλώντας διαρκώς για τον κίνδυνο των λαθρομεταναστών. Ενώ δεν κάνουν τίποτα για την ανάπτυξη της οικονομίας στις χώρες του Τρίτου Κόσμου. Η φτώχεια προκαλεί τη μετακίνηση των ανθρώπων προς τη Δύση. Και μην ξεχνάμε ότι το οικονομικό θαύμα της Ευρώπης βασίστηκε στους λαθρομετανάστες». Γι' αυτό και στις πρόσφατες γαλλικές εκλογές ο Μανού Τσάο έδωσε αγώνα κατά του τωρινού προέδρου της Γαλλίας Σαρκοζί, γνωστού διώκτη των ξένων, χαρακτηρίζοντάς τον «Μπους της Γαλλίας».



    Πριν από την κυκλοφορία του νέου άλμπουμ περιόδευσε ξανά στη Λατινική Αμερική αλλά και στις ΗΠΑ, ενώ ετοιμάζεται τον Οκτώβριο για μια πανευρωπαϊκή περιοδεία, αν και στην ιστοσελίδα του δεν περιλαμβάνεται η Ελλάδα. «Τώρα πια δεν υπάρχει μέρος στον κόσμο που να μην αισθάνομαι σαν το σπίτι μου», υποστηρίζει ο Μανού Τσάο. «Κάποτε ήμουν πολίτης του κόσμου, όπως έλεγα, τώρα είμαι πολίτης της στιγμής. Σήμερα είμαι στο Οστιν, αύριο στη Νέα Ορλεάνη, την άλλη μέρα στη Βαρκελώνη». Κι ας βάζει στο νέο του άλμπουμ αντιαμερικανικά τραγούδια όπως το «Infinita Maleza», όπου κατακεραυνώνει την εξωτερική πολιτική της Ουάσιγκτον. Οταν ο αμερικανικός Τύπος τον ρωτούσε πώς συμβιβάζεται η περιοδεία με τον αντιαμερικανισμό των στίχων του, απαντούσε: «Ασκώ κριτική στην κυβέρνηση, όχι στον λαό. Αλλά απορώ, αφού τόσοι Αμερικανοί συμφωνούν μαζί μου γιατί αποδέχονται την κατάσταση και δεν διαδηλώνουν κάθε μέρα έξω από τον Λευκό Οίκο».

    Ετσι, σε όλη του την αμερικανική περιοδεία είχε πίσω του ένα πανό που έγραφε «οι μετανάστες δεν είναι εγκληματίες». Ενώ από σκηνής συχνά μιλούσε στο κοινό λέγοντας ότι «δεν μπορείς να αντιμετωπίζεις τη βία με περισσότερη βία, όπως ο πρόεδρός σας».

    Το νέο του άλμπουμ πάντως σαρώνει. Οι κριτικές τον συγκρίνουν με τον Μπομπ Ντίλαν, τον Μπομπ Μάρλεϊ και τον Τζο Στράμερ των Clash. Ενώ οι δημοσιογράφοι τον ρωτούν αν θα ήθελε να ηγηθεί σε ένα κίνημα σαν αυτό της αντιπαγκοσμιοποίησης. «Θα ήταν το τραγικότερο λάθος της ζωης μου», απαντάει. «Δεν υπάρχει τίποτε άλλο που να σε διαφθείρει τόσο πολύ και τόσο γρήγορα όσο η εξουσία».


    ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 31/08/2007



    sea_like_eyes
    04.11.2007, 18:46
    οι στοίχοι

    Welcome to paradize

    today it’s rainin

    Welcome to paradize

    today it’s rainin

    Welcome to paradize

    today it’s rainin

    Welcome to paradize

    today it’s rainin

    Welcome to paradize

    today it’s rainin

    in Zaire was no good place to be

    this world go crazy it’s an atrocity

    in Congo still no good place to be

    them kill me buddy its a calamity

    go Masai go Masai be mellow

    go Masai go Masai be sharp

    go Masai go Masai be mellow

    go Masai go Masai be sharp

    in Monrovia This (is) no good place to be

    weapons go crazy it’s an atrocity

    in Palestinia too much hypocrisy

    this world go crazy it’s no fatality

    go Masai go Masai be mellow

    go Masai go Masai be sharp

    today it’s rainin

    in paradize today it’s rainin

    Welcome to paradize today it’s rainin

    Welcome to paradize today it’s rainin

    Welcome to paradize today it’s rainin

    In Bagdad it’s no democracy

    that’s just because it’s a US country

    In Fallujah too much calamity

    this world go crazy it’s no fatality

    go Masai go Masai be mellow

    go Masai go Masai be sharp

    today it’s rainin

    In Jerusalem In Monrovia Guinea-Bissau

    today it’s rainin

    In Jerusalem In Monrovia Guinea-Bissau

    today it’s rainin

    In Jerusalem In Monrovia Guinea-Bissau

    today it’s rainin

    Welcome to paradize today it’s rainin

    Welcome to paradize today it’s rainin

    Welcome to paradize today it’s rainin


    To τραγουδι είναι για Live.Εχει μια δυναμική που πραγματικα σε παρασέρνει .Ελπιζω να διασκευαστεί από αξιόλογους καλλιτέχνες γιατί…μπορεί!!!!
    ΝΑΙ!!!Μπορω να το φανταστώ με διαφορές προσθήκες samples και beats σε ένα ατμοσφαιρικό ηλεκτρονικό ταξίδι…μέχρι και με χαμηλοκουρδισμενες κιθάρες και ποιος μιας πιάνει . . . Sepultura,αν με ακούτε κάντε μια διασκευή στο κομμάτι αυτό, απογειώστε μας . . .μπορείτε . . . ακουτεεεεεεεεεεεε ? ? ?
    Μanu . . . τα ρεστα μου !

    Debauchee
    04.11.2007, 19:20
    το εισιτηριο σου ειναι ακριβοτερο απο το μεροκαματο ενος εργατη
    sea_like_eyes
    04.11.2007, 19:37
    Παράθεση:

    Το μέλος Debauchee στις 04-11-2007 στις 19:20 έγραψε...

    το εισιτηριο σου ειναι ακριβοτερο απο το μεροκαματο ενος εργατη



    δλδ ? ? ? τι εννοεις ? ? ?
    Debauchee
    04.11.2007, 21:25
    Παράθεση:

    Το μέλος sea_like_eyes στις 04-11-2007 στις 19:37 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Debauchee στις 04-11-2007 στις 19:20 έγραψε...

    το εισιτηριο σου ειναι ακριβοτερο απο το μεροκαματο ενος εργατη



    δλδ ? ? ? τι εννοεις ? ? ?


    πανο που ειχε βγει σε συναυλια του πριν απο 7-8 χρονια.