ελληνική μουσική
    557 online   ·  210.851 μέλη

    Έκοψαν τη μοριοδότηση στους πρωταθλητές Ελλάδος!

    ANNAMARAKI
    12.06.2007, 15:19
    Πρίν 2 μέρες έμαθα ότι έκοψαν τη μοριοδότηση απο τα παιδιά όπου είχαν διακρίσεις στο παγκόσμιο αλλα και στο πανελλήνιο πρωτάθλημα του tae kwon do..Δηλαδή για όσους δεν ξέρουν τα παδιά όπου ειχα παρει μεχρι και το τρίτο μετάλλιο στο πανελλήνιο είχαν κάποια επιπλέον μόρια για να εισαχθούν στα ΤΕΦΑΑ!Όσοι είχαν μέχρι και την όγδοη θέση στο παγκόσμιο και ευρωπαίκο είχαν και αυτοί μόρια..Ο κ.Μανώλης πρόεδρος της ομοσπονδίας έκρινε σκόπιμο να κοπούν οι μοριοδοτήσεις στους τριτους στο Πανελλήνιο και στο Παγκόσμιο να έχουν μόνο οι 3 πρώτοι μοριοδότηση..Κατά την άποψη μου αυτό απαγορεύεται να γίνει στο τέλος της χρονιάς καθώς τα παιδιά οπου έδιναν Πανελλήνιες φέτος πόνταραν σε αυτά τα μόρια και αυτή τη στιγμη έχουν μείνει ξεκρέμαστα..Θεωρείτε σωστή την απόφαση του κ.Μανώλη?
    anastasisk
    12.06.2007, 16:03
    Οχι δεν την θεωρω σωστη εαν εγινε ετσι οπως τα λες!
    xarisson
    12.06.2007, 16:07
    Απο την στιγμή που τα παιδιά κάνουν και tae kwon do,μια επίσκεψη στο γραφείο του κ.Μανώλη με οχι και πολύ φιλικές προθέσεις θα ήταν πιστεύω μια καλή αρχη...
    Πέρα απο την πλάκα κρίμα για τα παιδιά και για όλα τα παιδιά που κάνουν πρωταθλητισμό παράλληλα με το σχολείο και κάποιοι "κύριοι" υπόσχονται πολλά μετα απο κάποια επιτυχία αλλα ξέχνουν γρήγορα αυτα που λενε...
    MarakiVas
    12.06.2007, 19:37
    Κρίμα που έκοψαν τη μοριοδότηση και ειδικά στο τέλος της σχολικής χρονιάς. Κάποια παιδιά σίγουρα θα υπολόγιζαν πως και με αυτά τα επιπλέον μόρια θα έμπαιναν σε κάποια σχολή.Τώρα τι θα κάνουν; Αφού όμως αποφάσισαν να κόψουν τη μοριοδότηση τουλάχιστον ας το έκαναν απο την αρχή της σχολικής χρονιάς για να ήξεραν τι θα έκαναν και τα παιδιά. Αλλά τι τους νοιάζει αυτούς;
    movflower
    12.06.2007, 20:08
    Μήπως να αποφασίστηκε τώρα, αλλά να ισχύει από του χρόνου;
    Δεν είναι σχεδόν παράνομη η εφαρμογή από τώρα;
    rompa
    12.06.2007, 23:38
    Παράθεση:
    Μήπως να αποφασίστηκε τώρα, αλλά να ισχύει από του χρόνου;
    Δεν είναι σχεδόν παράνομη η εφαρμογή από τώρα;



    Αυτό ακριβώς ήθελα να πω ... Στα τέλη της χρονιάς ? Έλεος .
    MichPah
    13.06.2007, 00:50
    Παράθεση:

    Το μέλος movflower στις 12-06-2007 στις 20:08 έγραψε...

    Μήπως να αποφασίστηκε τώρα, αλλά να ισχύει από του χρόνου;
    Δεν είναι σχεδόν παράνομη η εφαρμογή από τώρα;



    Μάλλον αυτό ισχύει!!!!
    Αλλά συμφωνώ με το να κοπεί η μοριοδότηση, δεν γίνεται επειδή εγώ είμαι αθλητής να έχω κάποια μόρια παραπάνω απο τον άλλο που έχει κάνει τα μάθια του πίσσα κατράμι μαύρα από το διάβασμα!
    maspa
    13.06.2007, 01:20
    Παράθεση:

    Το μέλος MichPah στις 13-06-2007 στις 00:50 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος movflower στις 12-06-2007 στις 20:08 έγραψε...

    Μήπως να αποφασίστηκε τώρα, αλλά να ισχύει από του χρόνου;
    Δεν είναι σχεδόν παράνομη η εφαρμογή από τώρα;



    Μάλλον αυτό ισχύει!!!!
    Αλλά συμφωνώ με το να κοπεί η μοριοδότηση, δεν γίνεται επειδή εγώ είμαι αθλητής να έχω κάποια μόρια παραπάνω απο τον άλλο που έχει κάνει τα μάθια του πίσσα κατράμι μαύρα από το διάβασμα!



    Συμφωνώ με τον MichPah. Ένας συμμαθητής μου πέρασε ΤΕΦΑΑ, χωρίς να ανοίξει σχεδόν καθόλου βιβλίο όλη τη χρονιά.
    movflower
    13.06.2007, 03:15
    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 13-06-2007 στις 01:20 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος MichPah στις 13-06-2007 στις 00:50 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος movflower στις 12-06-2007 στις 20:08 έγραψε...

    Μήπως να αποφασίστηκε τώρα, αλλά να ισχύει από του χρόνου;
    Δεν είναι σχεδόν παράνομη η εφαρμογή από τώρα;



    Μάλλον αυτό ισχύει!!!!
    Αλλά συμφωνώ με το να κοπεί η μοριοδότηση, δεν γίνεται επειδή εγώ είμαι αθλητής να έχω κάποια μόρια παραπάνω απο τον άλλο που έχει κάνει τα μάθια του πίσσα κατράμι μαύρα από το διάβασμα!



    Συμφωνώ με τον MichPah. Ένας συμμαθητής μου πέρασε ΤΕΦΑΑ, χωρίς να ανοίξει σχεδόν καθόλου βιβλίο όλη τη χρονιά.



    Ναι, αλλά τότε να ισχύει ο νόμος για όλα τα αθλήματα και όχι για κάποια που πιθανόν να θεωρούνται λιγότερο σημαντικά.

    Δεν διαφωνώ, ότι η μοριοδότηση είναι μερικώς άδικη, αλλά είναι και ένα μέτρο αναγνώρισης/ευχαριστίας στα παιδιά, που με τις επιδόσεις τους, τίμησαν την Χώρα μας σε διάφορες οργανώσεις. (ή την πόλη τους στο αντίστοιχο πανελλήνιο επίπεδο)
    Θα μου πείτε, και θα έχετε και απόλυτο δίκαιο, πως εκτός από τα αθλήματα, πολλά παιδιά ασχολούνται με τη μουσική, ή τη λογοτεχνία , με επίσης άριστες διαδόσεις, αλλά δεν αναγνωρίζονται από το κράτος.

    Η επιπλέον προσπάθεια εκτός του σχολικού προγράμματος, πρέπει να στηρίζεται και να επικροτείται.
    Αυτό δεν είναι αποκλειστικό στοιχείο της ελληνικής παιδείας αλλά συναντάται περισσότερο σε δυτικές κοινωνίες, που έχουν ως πρότυπο την αρχαιοελληνική παιδεία.

    alexia-vicky
    13.06.2007, 12:54
    Είναι σίγουρο πως θα ισχύσει από φέτος η διάταξη και ΜΟΝΟ για το συγκεκριμένο άθλημα? Μου φαίνεται λίγο περίεργο!!

    Από την άλλη, οκ τα παιδιά υπολόγιζαν σε κάτι παραπάνω αλλά δεν καταλαβαίνω τη λογική, του ότι υπολογιζαν μονο εκει για να περάσουν κάπου!! Δηλαδη, διάβαζαν λιγότερο και χαλάρωναν λόγω αυτού?? όταν δίνεις Πανελληνιες διαβάζεις όσο περισσότερο μπορείς και τα μόρια παραπάνω καλοδεχούμενα, δεν επαναπαύεσαι!!! Αυτός ο τρόπος σκέψης, κάθε άλλο την εικόνα του αθλητισμού δίνει
    ANNAMARAKI
    14.06.2007, 21:25
    Σήμερα έμεθα ότι τελικά άλλαξε η απόφαση αυτή καθώς καποιοι γονείς πήγαν στον υπουργο και ζήτησαν να αλλάξει ας ελπίσουμε ότι τα πραγματα θα πάνε όλα καλά!Από του χρόνου υπάρχει περίπτωση να ισχύσει η απόφαση!θα δούμε!
    rory166
    14.06.2007, 21:33
    σιγα μη δεν την αλλαζαν..προεκλογικη περιοδο διανυουμε
    GEORB
    15.06.2007, 00:26
    Μια ειναι η απαντηση

    Ζουμε στην ελλαδα.Το ρουσφετι κυριαρχει.


    renabill
    23.06.2007, 14:03
    Κι εγώ είμαι κατά αυτής της απόφασης.Αν ήθελαν να την αλλάξουν τουλάχιστον ας το εφάρμοζαν για την επομενη χρονιά.Είναι άδικο για τα παιδιά που προσπαθούσαν πολύ.