ελληνική μουσική
    706 online   ·  210.869 μέλη
    DIMI25-
    23.06.2007, 00:07
    μηπως ρε παιδια μας ταιζουν σκουπιδια αυτοι που θεορουμε ποιοτικοι?μηπως μας πουλανε ανθρακα για χρυσο και τσιμπαμε?
    justme
    23.06.2007, 00:10
    Για γινε πιο σαφης dimi.Σε ποιους αναφερεσαι?
    DIMI25-
    23.06.2007, 00:21
    σε καπιους καλιτεχνες τιπου πυροβολακης,κοτσιρας,κουντουρη,ονιραμα κλπ.
    marylin
    23.06.2007, 08:16
    Αν σκεφτείς ότι θρύλοι του τραγουδιού έχουν πει κατά καιρούς τραγούδια για και δε βρέθηκε κανείς να γράψει έστω και μια κακή κριτική γιατί αφού είναι ο-η τάδε κι έχει γράψει ιστορία, ότι κι αν πει είναι πολύ καλό, μη το ψάχνεις... Θεωρώ ότι υπάρχουν γενικά πολλά ταλαντούχα παιδιά που γράφουν κι ερμηνεύουν υπέροχα αλλά ο κόσμος συνήθως έμαθε να υποστηρίζει αυτούς που έτυχε να γίνουν γνωστοί. Είμαστε άξιοι όλων αυτών που ακούμε αφού έχουμε τη δυνατότητα να επιλέξουμε!
    punkster
    23.06.2007, 13:03
    ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!

    Βρεθηκε καποιος να εκφρασει και αυτη την αποψη, να δει και αυτη την πλευρα του νομισματος!

    Πηξαμε πια στην ψευτοκουλτουρα και στο δηθεν!

    Κατα την γνωμη μου δεν υπαρχουν ποιοτικοι καλλιτεχνες, υπαρχουν ποιοτικα τραγουδια!!
    Δεν μπορει ενας τυπακος να ειναι παντα μα παντα ποιοτικος...Καπου, καποτε ξεφευγει. Ποιοτητα μπορεις να βρεις παντου, σε ολα τα μουσικα ειδη, σε ολους τους καλλιτεχνες.
    Παντα θα υπαρχει ενα δειγμα μιας εξαιρετης δουλειας. Αρα καλυτερα να μην κρινουμε την ποιοτητα στους καλλιτεχνες, αλλα στα ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ.

    mariachi
    23.06.2007, 14:14
    Παράθεση:

    Το μέλος punkster στις 23-06-2007 στις 13:03 έγραψε...

    ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!

    Βρεθηκε καποιος να εκφρασει και αυτη την αποψη, να δει και αυτη την πλευρα του νομισματος!

    Πηξαμε πια στην ψευτοκουλτουρα και στο δηθεν!

    Κατα την γνωμη μου δεν υπαρχουν ποιοτικοι καλλιτεχνες, υπαρχουν ποιοτικα τραγουδια!!
    Δεν μπορει ενας τυπακος να ειναι παντα μα παντα ποιοτικος...Καπου, καποτε ξεφευγει. Ποιοτητα μπορεις να βρεις παντου, σε ολα τα μουσικα ειδη, σε ολους τους καλλιτεχνες.
    Παντα θα υπαρχει ενα δειγμα μιας εξαιρετης δουλειας. Αρα καλυτερα να μην κρινουμε την ποιοτητα στους καλλιτεχνες, αλλα στα ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ.





    Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες.Όπως έλεγε και ο Χάρρυ Κλυνν ''Κουλτούρα να φύγουμε!''.
    deathminor88
    23.06.2007, 15:36

    Συμφωνω απολυτως
    billy_cobham_2005
    23.06.2007, 22:46
    Όλα καλά μέχρι εδώ βρε παιδιά, μπορεί όμως κάποιος να μου ορίσει ακριβώς, τις έννοιες ποιότητα, κουλτούρα, κ.τ.λ.? Μερικές φορές είτε καταλάθος, είτε επιτηδευμένα, χρησιμοποιούνται κάποιες πολύ σχετικές και αόριστες ορολογίες, ως "ταμπελάκια", χωρίς ουσιαστικά να αποδίδεται ακριβώς η έννοια αυτών. Αποκλείεται δηλαδή "μουσική υψηλής ποιότητας" να πουλήσει, να γίνει δηλαδή "εμπορική"?
    PROFBASILHS
    23.06.2007, 22:50
    Παράθεση:

    Το μέλος punkster στις 23-06-2007 στις 13:03 έγραψε...

    ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!

    Βρεθηκε καποιος να εκφρασει και αυτη την αποψη, να δει και αυτη την πλευρα του νομισματος!

    Πηξαμε πια στην ψευτοκουλτουρα και στο δηθεν!

    Κατα την γνωμη μου δεν υπαρχουν ποιοτικοι καλλιτεχνες, υπαρχουν ποιοτικα τραγουδια!!
    Δεν μπορει ενας τυπακος να ειναι παντα μα παντα ποιοτικος...Καπου, καποτε ξεφευγει. Ποιοτητα μπορεις να βρεις παντου, σε ολα τα μουσικα ειδη, σε ολους τους καλλιτεχνες.
    Παντα θα υπαρχει ενα δειγμα μιας εξαιρετης δουλειας. Αρα καλυτερα να μην κρινουμε την ποιοτητα στους καλλιτεχνες, αλλα στα ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ.





    swstotatos 1000% ...
    punkster
    23.06.2007, 23:11
    Παράθεση:

    Το μέλος PROFBASILHS στις 23-06-2007 στις 22:50 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος punkster στις 23-06-2007 στις 13:03 έγραψε...

    ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!

    Βρεθηκε καποιος να εκφρασει και αυτη την αποψη, να δει και αυτη την πλευρα του νομισματος!

    Πηξαμε πια στην ψευτοκουλτουρα και στο δηθεν!

    Κατα την γνωμη μου δεν υπαρχουν ποιοτικοι καλλιτεχνες, υπαρχουν ποιοτικα τραγουδια!!
    Δεν μπορει ενας τυπακος να ειναι παντα μα παντα ποιοτικος...Καπου, καποτε ξεφευγει. Ποιοτητα μπορεις να βρεις παντου, σε ολα τα μουσικα ειδη, σε ολους τους καλλιτεχνες.
    Παντα θα υπαρχει ενα δειγμα μιας εξαιρετης δουλειας. Αρα καλυτερα να μην κρινουμε την ποιοτητα στους καλλιτεχνες, αλλα στα ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ.





    swstotatos 1000% ...



    Σε παρακαλω...
    "σωστοτατ-Η"!!

    Ειμαι γενους θηλυκου...μη σε ξεγελαει η μουστακα!!!
    PROFBASILHS
    24.06.2007, 13:30
    sorryyy poly paraplanitiko to moystaki kai i "gemisi"
    JaNick
    24.06.2007, 13:38
    Όχι ρε παιδιά...Υπάρχουν και ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΕΣ (με κεφαλαίο) που ήταν και θα είναι ποιοτικοί (βλ. Θεοδωράκης, Χατζιδάκης), και δεν πούλησαν ποτέ φόλα...Μήπως έχουμε παραγίνει επιλεκτικοί, λεω εγώ??
    punkster
    24.06.2007, 14:37
    Παράθεση:

    Το μέλος JaNick στις 24-06-2007 στις 13:38 έγραψε...

    Όχι ρε παιδιά...Υπάρχουν και ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΕΣ (με κεφαλαίο) που ήταν και θα είναι ποιοτικοί (βλ. Θεοδωράκης, Χατζιδάκης), και δεν πούλησαν ποτέ φόλα...Μήπως έχουμε παραγίνει επιλεκτικοί, λεω εγώ??



    Οχι, δε νομιζω οτι εχουμε παραγινει επιλεκτικοι!
    Εξαλλου, καλυτερα να επιλεγουμε με προσοχη, παρα να δεχομαστε οτιδηποτε μας σερβιρουν για ποιοτικο χωρις να μπαινουμε στην διαδικασια να σκεφτουμε "Ειναι πραγματι ποιοτικο? Και αν ναι, ΓΙΑΤΙ???"

    Καλυτερα να υπαρχει εγρηγορση παρα απαθεια
    ydrargyros
    24.06.2007, 14:54
    Έχω δει αλκοολικούς να ακούνε μόνο "τέχνη",ζάκια να μιλάνε για κουλτούρα...
    -Δεν κρίνεις το άκουσμα σε σχέση με τους υποστηρικτές του...
    Έχω επίσης δει διαννοούμενους να χαίρονται την κιτσαρία!
    -Άρα ούτε κρίνεις τους ανθρώπους από αυτά που ακούνε!


    Εγρήγορση ναι...αλλά στα υποκειμενικά μέτρα και σταθμά των ακουσμάτων του καθένα από εμάς!
    Vangelis86
    24.06.2007, 15:13
    Συμφωνω.Καμμια λιστα με κριτηρια που καθοριζουν το τι ειναι ποιοτητα εχετε? Γιατι εγω δεν ξερω πολλα απο μουσικη και οταν ακουω ενα τραγουδι δεν ξερω αν ειναι ποιοτικο η οχι και μπερδευομαι και δεν ξερω αν πρεπει να το ακουω.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Vangelis86 στις 24-06-2007 15:14 ]


    punkster
    24.06.2007, 16:16
    Πραγματι, ειναι ενα θεμα το ΤΙ ειναι ποιοτικο.

    Αλλα κανεις δεν ειπε οτι ΠΡΕΠΕΙ να ακουμε ποιοτικα...

    Δεν τιθεται θεμα αν πρεπει να ακουμε κατι ή οχι. Ο καθενας ακουει οτι θελει και κανεις δεν μπορει να τον κατακρινει.
    Απλως μας ενδιαφερει η ποιοτητα να ειναι πραγματι ποιοτητα και οχι κατι δηθεν ποιοτικο.