ελληνική μουσική
    702 online   ·  210.851 μέλη

    εκπαιδευσε και εσυ μια κατσαριδα μπορεις

    Ashley
    24.06.2007, 21:38
    http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/49/Cockroach_closeup.jpg

    Έτσι τουλάχιστον υποστηρίζουν οι επιστήμονες! Μυαλό ξυράφι αποδεικνύεται ότι διαθέτει ένας από τους πιο μισητούς εχθρούς του ανθρώπου: Οι κατσαρίδες όχι μόνο έχουν μνήμη και μαθαίνουν από τις εμπειρίες τους, αλλά μπορούν να αποκτήσουν και εξαρτημένα ανακλαστικά, όπως τα σκυλιά!

    Στα διάσημα πειράματά του τη δεκαετία του 1890, ο Ρώσος γιατρός Πέτροβιτς Παβλόφ χρησιμοποιούσε ένα καμπανάκι για να καλεί τα σκυλιά του για φαγητό. Τα πειραματόζωα γρήγορα μάθαιναν να συνδέουν τον ήχο με την τροφή και αποκτούσαν ένα «εξαρτημένο αντανακλαστικό»: κάθε φορά που άκουγαν το κουδούνισμα πάθαιναν κρίση σιελόρροιας, είτε επρόκειτο να λάβουν φαγητό είτε όχι.

    Παρά τις δεκαετίες που έχουν περάσει, οι μηχανισμοί του εγκεφάλου που βρίσκονται πίσω από το φαινόμενο παραμένουν αδιευκρίνιστοι. Ο εγκέφαλος των θηλαστικών, εξάλλου, είναι υπερβολικά περίπλοκος.

    Ο Δρ Μακότο Μιζουνάμι του Πανεπιστημίου Τοχόκου της Ιαπωνίας αποφάσισε να επαναλάβει τα πειράματα στις κατσαρίδες. Οι ερευνητές εξέθεταν τα έντομα σε μια συγκεκριμένη οσμή την ώρα που τα τάιζαν με ένα σακχαρούχο διάλυμα. Έπειτα από μερικές επαναλήψεις, οι κατσαρίδες πάθαιναν σιελόρροια όταν εκτίθενταν στη μυρωδιά.

    Σε μια άλλη ομάδα εντόμων, στις οποίες δόθηκε σαχαρόνερο χωρίς τη μυρωδιά, το εξαρτημένο ανακλαστικό δεν εμφανίστηκε.

    «Η κατανόηση του μηχανισμού της μάθησης στον εγκέφαλο των εντόμων μπορεί να μας βοηθήσει να κατανοήσουμε τις λειτουργίες του ανθρώπινου εγκέφαλου» σχολιάζει στο Reuters ο Μιζουνάμι , που δημοσιεύει τα αποτελέσματά του στην ηλεκτρονική επιθεώρηση PloS.

    «Στον εγκέφαλο της κατσαρίδας, υπάρχουν πάρα πολλοί νευρώνες, και πρέπει να βρούμε ποιος νευρώνας είναι υπεύθυνος για τη μάθηση».

    »Πιστεύουμε ότι είναι πολύ σημαντικό να μελετήσουμε ένα απλό σύστημα για να προσδιορίσουμε με ακρίβεια τι ακριβώς συμβαίνει κατά τη διάρκεια της μάθησης. Πιστεύουμε ότι τουλάχιστον θα ισχύει και τους ανθρώπους».

    το διαβασα τυχαία και ειπα να σας το στειλω

    Mπορεί να σας φανεί ότι ανήκει στη σφαίρα του παραλόγου ή ακόμα και της απόλυτης ανοησίας αλλά οι επιστήμονες το τόλμησαν και τα κατάφεραν. Kατασκεύασαν, λοιπόν, μία τεχνητή κατσαρίδα, παρότι η Φύση μας χάρισε ιδιαίτερα απλόχερα μεγάλους πληθυσμούς των βρωμερών εντόμων και αντιθέτως με την υπόλοιπη ανθρωπότητα δαπανά χρόνο και χρήμα, προσπαθώντας να βρει τρόπο εξόντωσής τους. O λόγος που οι επιστήμονες του Eλεύθερου Πανεπιστημίου των Bρυξελλών κατασκεύασαν την ρομποκατσαρίδα -που έχει το μέγεθος ενός κουτιού σπίρτων- είναι η μελέτη της «συλλογικής ευφυΐας», εξηγεί ο δρ Xοσέ Aλουά, βασικός ερευνητής της ομάδας. Tο Eλεύθερο Πανεπιστήμιο είναι ένα από τα πολλά που συμμετέχουν στο ερευνητικό πρόγραμμα.

    Συλλογικό πνεύμα
    Oι κατσαρίδες όπως και οι μέλισσες, τα μυρμήγκια και πολλά άλλα έντομα διαθέτουν ένα «κοινό, συλλογικό πνεύμα». Oι ερευνητές ανακάλυψαν το χημικό μίγμα που μιμείται την πραγματική οσμή των εντόμων, ώστε να είναι δυνατόν να παραπλανηθούν τα έντομα και να θεωρήσουν «δικό τους» κάποιον ξένο προς το είδος τους. Eίναι, μάλιστα δυνατό αυτό το ξένο σώμα να μεταβάλλει την ομαδική συμπεριφορά τους ώστε να το ακολουθήσουν από το σκότος στο φως.

    Τις οδηγούν στις παγίδες
    «Eίναι εξαιρετικά ενδιαφέρον το ενδεχόμενο ύπαρξης ενός «Xανς Φλαουτίστα» που αντί να τον ακολουθούν παιδιά και ποντίκια, να οδηγεί τις κατσαρίδες στις «παγίδες» λέει ο δρ Aλουά τονίζοντας, ωστόσο, ότι στόχος των επιστημόνων δεν είναι η εξόντωση των εντόμων. «Oταν μιλάμε για αποδεκατισμό του είδους είναι κατά πάσα πιθανότητα καλύτερο να ακολουθήσουμε τις παλαιές και δοκιμασμένες μεθόδους. Aυτό που ερευνούν οι επιστήμονες είναι η συλλογική συμπεριφορά των εντόμων, κάτι που παρατηρείται σε πολλά είδη. Σε συνεργασία με τον Zαν-Λουί Nτενμπούρ, του Kέντρου μη Γραμμικών Φαινομένων και Πολύπλοκων Συστημάτων του ίδιου πανεπιστημίου, οι ερευνητές υποστηρίζουν ότι θα καταφέρουν να επηρεάσουν τις «συλλογικές» επιλογές και τελικά να ελέγξουν τη συμπεριφορά των ζώων με την χρήση της τεχνολογίας, όπως, λόγου χάρη, να μαζεύουν τα πρόβατα χωρίς τσοπανόσκυλα ή να πείθουν σμήνη περιστεριών να εγκαταλείψουν τα ιστορικά μνημεία. Oι ερευνητές αναφέρουν ότι προχωρά ικανοποιητικά και η έρευνα σε όρνιθες, οι οποίες επιδεικνύουν μία καταστροφική «συμπεριφορά πανικού» και ηρεμούν με τη βοήθεια ρομποτικών κοτόπουλων.

    Πνευματικός πατέρας
    O Zαν Λουί Nτενμπούρ είναι ο πνευματικός πατέρας της ιδέας μεταβολής της συλλογικής συμπεριφοράς των ζώων και ιδιαίτερα των κατσαρίδων με τη χρήση μικρορομπότ. O δρ Eρίκ Mποναμπό, θυμάται πόσο είχαν γελάσει στη διάρκεια του σχεδιασμού των ρομποκατσαρίδων. O δρ Mποναμπό είναι πρόεδρος της εταιρείας Icosystem Inc που εδρεύει στη Mασαχουσέτη και ερευνά τεχνολογικά συστήματα για στρατιωτικούς στόχος. «Aν όσα έχουμε σκεφτεί καταφέρουμε να τα κάνουμε πράξη, όποτε βλέπετε κατσαρίδα θα σας έρχεται να την αγκαλιάσετε».

    Αιδιαστικο ε?
    τις μισω ειναι Ασχημες ... Χαζες Κι όταν συναντισεις μια στο δρόμο μένει και σε κοιταει με αυτο το δολοφονικό της ύφος και σε κανει να ουρλιαζεις
    alexia-vicky
    24.06.2007, 22:57
    αχα!!! εγώ ούτε να τις βλέπω δε μπορώ!!! πού να κάτσω να τις εκπαιδεύσω κιόλας
    busted
    25.06.2007, 01:26
    Παράθεση:

    Το μέλος Ashley στις 24-06-2007 στις 21:38 έγραψε...

    «Aν όσα έχουμε σκεφτεί καταφέρουμε να τα κάνουμε πράξη, όποτε βλέπετε κατσαρίδα θα σας έρχεται να την αγκαλιάσετε».



    Ελεος μακρια απο μενα !!
    jacamar
    25.06.2007, 01:30
    χμμμ και το εβλεπα το σπιριτοζικο βλεμα της Τερεζας που ζει κατς απο το κρεββάτι μου.....τρέχω να την εκπαιδεύσω να μου βρίσκει το κινητό όταν χτυπάει.....
    margo
    25.06.2007, 12:40
    moderatooooooors!!!!!

    Tι δουλειά έχει αυτό το θέμα στην κατηγορία"στίχοι & τραγούδια"?εεεεε???
    Ashley
    25.06.2007, 13:29
    Παράθεση:

    Το μέλος margo στις 25-06-2007 στις 12:40 έγραψε...

    moderatooooooors!!!!!

    Tι δουλειά έχει αυτό το θέμα στην κατηγορία"στίχοι & τραγούδια"?εεεεε???



    δεν εχει δουλεια σε αυτή την κατηγορία αλλα δεν μπορώ να βρω τη σωστή επειδή μου τα διχνει καπως ετσι ????????????>??@#!$^* εκει
    avgi
    25.06.2007, 14:10
    δεν ξέρω αν μπορούν να εκπαιδευτούν αλλά εγώ είμαι εκπαιδευμένη όταν τις βλέπω να τρέχωωωωωωωω

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : avgi στις 25-06-2007 14:15 ]


    MarakiVas
    25.06.2007, 14:22
    Μπα,αφήστε το καλύτερα.Δεν είναι απο τα ζωάκια που συμπαθώ ιδιαίτερα.
    PROFBASILHS
    25.06.2007, 14:29
    Ma ti lete ? den einai yperoxa ?


    ...otan ta patas kai exafanizontai ?
    --Elena--
    25.06.2007, 14:39
    Παναγία μου...Σιγά μην κάτσω να τις εκπαιδεύσω!!!Εδώ τις βλέπω και αλλάζω δωμάτιο και σηκώνω τον κόσμο στο πόδι!!!Τελικά...και οι επιστήμονες τρελάθηκαν!!!

    ydrargyros
    25.06.2007, 14:48
    Έχω στα φτιαξίματα ένα Εγχειρίδιο.Πώς να σκοτώσετε μια κατσαρίδα θεαματικά...μόλισ τελειώσω θα το δημοσιεύσω!


    (περιέχει πρωτότυπες ιδέες όπως με καραμπίνα, ΑΧΕ και αναπτήρα, πινεζες κτλ)
    esta
    25.06.2007, 14:53
    Με το που τις βλέπω αλλά ζω σπίτι!!!Πάντως μου ήρθε επίκαιρο το θέμα μιας και μόλις σήμερα βρήκαμε μια τερέζα που μπήκε από το παράθυρο και προσπαθούμε να την εξοντώσουμε!!!Τις μισώ!!!Σιγά μην τις εκπαιδεύσουμε κιόλας!!!
    punkster
    25.06.2007, 14:55
    Παράθεση:

    Το μέλος ydrargyros στις 25-06-2007 στις 14:48 έγραψε...

    Έχω στα φτιαξίματα ένα Εγχειρίδιο.Πώς να σκοτώσετε μια κατσαρίδα θεαματικά...μόλισ τελειώσω θα το δημοσιεύσω!


    (περιέχει πρωτότυπες ιδέες όπως με καραμπίνα, ΑΧΕ και αναπτήρα, πινεζες κτλ)



    Χα χα χα!!!

    Ουαου!!! Με πινεζες!!! Αυτο που αρεσε!!! Θα το εφαρμοσω αγαπητε φιλε! Thanx για την ιδεα!
    JaNick
    25.06.2007, 15:33
    Τσ τσ τσ!!!! Δεν σας αξιζει, μετά απο τέτοια λόγια να πάτε να ακούτε Jefferson Airplane, Greatful Dead και Jimi Hendrix!!! Πού είναι το χίπικο πνεύμα που μας δείδαξαν οι Άγιοι Πατέρες της Ψυχεδελικής Ρόκ??? Εναρμόνηση με το περιβάλλον αγάπη προς όλα τα πλάσματα!!!
    Και αν δεν μπορείς να αγαπήσεις μια κατσαρίδα παρέ όσα περισσότερα να ναρκωτικά μπορείς, και θα δείς που μέχρι και θα την φιλήσεις!!!

    Και έγινε ύπαρξη με την πάροδο του πόνου η ανυπαρξία μου...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : JaNick στις 25-06-2007 15:35 ]


    ydrargyros
    25.06.2007, 15:37
    Να το εφαρμόσεις αλλά είναι δύσκολο να τις πετύχεις με πινέζα...προσπάθησε για αρχή με δίκκανο για εξάσκηση!
    athinouli24
    25.06.2007, 16:02
    Απο τη μία εγχειρίδιο για να εκπαιδεύσετε μια κατσαρίδα και απο την άλλη εγχειρίδιο για το πως θα τις εξαφανίσουμε....απαπα!!!!
    και μόνο που το διάβασα θέλω να αρχίσω να τρέχω.......
    Ούτε να τις εκπαιδεύσω θέλω... Ούτε να τις σκοτώσω μπορώ....
    Υπάρχει μήπως κανένας άλλος τρόπος να τις σταματήσουμε χωρίς να έρθουμε σε επαφή....?
    ydrargyros
    25.06.2007, 16:05
    Βέβαια υπάρχει...
    τους κλείνεις το τηλέφωνο στα μούτρα μέχρι να σπαστούν.
    maspa
    25.06.2007, 16:09
    Οι σιχαμένες δεν πεθαίνουν ούτε με πυρηνική καταστροφή..
    athinouli24
    25.06.2007, 16:17
    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 25-06-2007 στις 16:09 έγραψε...

    Οι σιχαμένες δεν πεθαίνουν ούτε με πυρηνική καταστροφή..


    Δυστυχώς
    man-keys
    25.06.2007, 17:37
    Είναι τεράστιες, άσχημες με κάτι σουβλερά δόντια και σε κοιτάνε μέσα στα μάτια!!! Εϊναι απλώς αηδιαστικές...

    "Η κατσαριδα, η κατσαρίδα, δεν μπορεί να περπατήσει
    γιατί δεν έχει, γιατι δεν έχει, μαριχουάνα να καπνίσει!!!"