ελληνική μουσική
    831 online   ·  210.853 μέλη

    Κατατακτήριες εξετάσεις: Βοήθεια!

    maspa
    25.06.2007, 03:07
    Γνωριζω ότι από ΤΕΙ σε ΑΕΙ περνάς μέσω κατατακτήριων εξετάσεων. Νομίζω ότι το ίδιο συμβαίνει και από ΑΕΙ σε ΑΕΙ.
    Όμως πρέπει να είναι συγγενικό το τμήμα που θα δώσεις εξετάσεις για να εισακτείς, με το τμήμα από όπου αποφοίτησες;
    Έχω ένα βιβλίο που έχει πληροφορίες για την περίπτωση ΤΕΙ-ΑΕΙ και λέει λεπτομερώς από ποιά τμήματα πας σε ποιά.
    Πως μπορώ να μάθω το ίδιο πράγμα για την περίπτωση ΑΕΙ-ΑΕΙ εφόσον δεν υπάρχει ανάλογη βιβλιογραφία;
    Αν γνωρίζετε λεπτομέρειες θα σας ήμουν ευγνώμων!

    Ειδικά για το τμήμα Θεατρικών Σπουδών.. σε ποιά τμήματα μπορείς να εισακτείς αφού αποφοιτήσεις από αυτό το τμήμα;

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων,
    ελπίζω σε απάντηση!
    incomplete_angel
    25.06.2007, 11:43
    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 25-06-2007 στις 03:07 έγραψε...

    Γνωριζω ότι από ΤΕΙ σε ΑΕΙ περνάς μέσω κατατακτήριων εξετάσεων. Νομίζω ότι το ίδιο συμβαίνει και από ΑΕΙ σε ΑΕΙ.
    Όμως πρέπει να είναι συγγενικό το τμήμα που θα δώσεις εξετάσεις για να εισακτείς, με το τμήμα από όπου αποφοίτησες;
    Έχω ένα βιβλίο που έχει πληροφορίες για την περίπτωση ΤΕΙ-ΑΕΙ και λέει λεπτομερώς από ποιά τμήματα πας σε ποιά.
    Πως μπορώ να μάθω το ίδιο πράγμα για την περίπτωση ΑΕΙ-ΑΕΙ εφόσον δεν υπάρχει ανάλογη βιβλιογραφία;
    Αν γνωρίζετε λεπτομέρειες θα σας ήμουν ευγνώμων!

    Ειδικά για το τμήμα Θεατρικών Σπουδών.. σε ποιά τμήματα μπορείς να εισακτείς αφού αποφοιτήσεις από αυτό το τμήμα;

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων,
    ελπίζω σε απάντηση!



    Δε νομίζω ότι υπάρχει περιορισμός.Απλά παίρνουν πολύ λίγα άτομα σε κάθε τμήμα. Ένας φίλος μου που είχε τελειώσει μαθηματικό έδωσε για το μουσικό τμήμα. Τώρα αν έχει αλλάξει κάτι δεν ξέρω.
    archy
    25.06.2007, 12:16
    αν είσαι από την θεατρικών σπουδων τότε σίγουρα μπορείς να δώσεις για το τμήμα θεάρτου στη θεσσαλονίκη. από κει και πέρα έχω την εντύπωση ότι τμήματα σχετικά με φιλολογία, ιστορία και ίσως κάποια παιδαγωγικά σε δέχονται. είναι σίγουρο πάντως ότι αν θες να μπεις στο μαθηματικό μάλλον θα "φας πορτα" . γνωρίζω ότι η σχολή από την οποία προέρχεσαι πρέπει να έχει συναφές πρόγραμμα σπουδών με αυτή που θες να πας, έτσι ώστε να μπορέσουν να σου αναγνωρίσουν κάποια προπτυχιακά μαθήματα! αυτό είναι όλο! επίσης, κάθε τμήμα έχει μια λίστα με σχολές από τις οποίες μπορεί να δεχτεί φοιτητές και οι οποίες έχουν βαθμό προτεραιότητας! μπορεί δηλαδή να γράψεις τέλεια στις εξετάσεις αλλά να έχουν συμπληρωθεί οι θέσεις από τους φοιτητές που έρχονται από πιο σχετικές σχολές από την δική σου. το καλυτερο που έχεις να κάνεις είναι να μπεις στο site τις σχολής που σε ενδιαφέρει και να δεις αυτή ακριβώς την λίστα. μην ξεχνάς ότι από τις κατατακτήριες σε βάζουν τυπικά σε ένα εξάμηνο αλλά ουσιαστικά σε φορτώνουν με χρωστούμενα προηγουμενων εξαμήνων.
    εύχομαι καλή επιτυχία και καλά ξεμπερδέματα!
    maspa
    25.06.2007, 15:07
    Παράθεση:

    Το μέλος archy στις 25-06-2007 στις 12:16 έγραψε...

    αν είσαι από την θεατρικών σπουδων τότε σίγουρα μπορείς να δώσεις για το τμήμα θεάρτου στη θεσσαλονίκη. από κει και πέρα έχω την εντύπωση ότι τμήματα σχετικά με φιλολογία, ιστορία και ίσως κάποια παιδαγωγικά σε δέχονται. είναι σίγουρο πάντως ότι αν θες να μπεις στο μαθηματικό μάλλον θα "φας πορτα" . γνωρίζω ότι η σχολή από την οποία προέρχεσαι πρέπει να έχει συναφές πρόγραμμα σπουδών με αυτή που θες να πας, έτσι ώστε να μπορέσουν να σου αναγνωρίσουν κάποια προπτυχιακά μαθήματα! αυτό είναι όλο! επίσης, κάθε τμήμα έχει μια λίστα με σχολές από τις οποίες μπορεί να δεχτεί φοιτητές και οι οποίες έχουν βαθμό προτεραιότητας! μπορεί δηλαδή να γράψεις τέλεια στις εξετάσεις αλλά να έχουν συμπληρωθεί οι θέσεις από τους φοιτητές που έρχονται από πιο σχετικές σχολές από την δική σου. το καλυτερο που έχεις να κάνεις είναι να μπεις στο site τις σχολής που σε ενδιαφέρει και να δεις αυτή ακριβώς την λίστα. μην ξεχνάς ότι από τις κατατακτήριες σε βάζουν τυπικά σε ένα εξάμηνο αλλά ουσιαστικά σε φορτώνουν με χρωστούμενα προηγουμενων εξαμήνων.
    εύχομαι καλή επιτυχία και καλά ξεμπερδέματα!



    Ρώτησα ενδεικτικά για το τμήμα θεατρικών σπουδών. Ακόμα δεν έχω εισακτεί σε κάποια σχολή!
    Φτιάχνω μηχανογραφικό και θέλω να ξέρω όλες τις προοπτικές που έχει μια σχολή. Ειδικά επειδή οι σχολές, που σύμφνα με τις περσινές βάσεις, έχω πρόσβαση με τα μόρια που συγκέντρωσα δεν με ικανοποιούν ιδιαίτερα.
    Φυσικά, δεν έχω την απαίτηση να μπω στο μαθηματικό από θεωρητικά τμήματα! Δυστυχώς έψαξα σε sites μερικών τμημάτων και δε βρήκα τίποτα, καμία λίστα. Δίνουν πολύ γενικευμένες πληροφορίες..


    kadmilos
    25.06.2007, 16:46
    Τσεκαρε αυτο αν θες:
    Αριστοτελειο Κατατκτηριες λεει τι ζηταει καθε τμημα για να μπεις με κατατακτηριες. Απο μια βιαστικη ματια που εριξα μαλλον δεν υπαρχει προβλημα με τις πρωτες σπουδες. Αν εχεις πτυχιο ΑΕΙ ΤΕΙ μπορεις να μπεις οπου θες.Απλα μπορει να γραφτεις στο πρωτο εξαμηνο αν ειναι ασχετη η σχολη...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kadmilos στις 25-06-2007 16:52 ]


    maspa
    25.06.2007, 17:49
    Παράθεση:

    Το μέλος kadmilos στις 25-06-2007 στις 16:46 έγραψε...

    Τσεκαρε αυτο αν θες:
    Αριστοτελειο Κατατκτηριες λεει τι ζηταει καθε τμημα για να μπεις με κατατακτηριες. Απο μια βιαστικη ματια που εριξα μαλλον δεν υπαρχει προβλημα με τις πρωτες σπουδες. Αν εχεις πτυχιο ΑΕΙ ΤΕΙ μπορεις να μπεις οπου θες.Απλα μπορει να γραφτεις στο πρωτο εξαμηνο αν ειναι ασχετη η σχολη...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kadmilos στις 25-06-2007 16:52 ]





    Α! Ευχαριστώ πολύ!

    Τώρα για το αν μπορείς να μπεις όπου θες, δε ξέρω γιατί, αλλά μου φαίνεται ότι δεν ισχύει. Επειδή, στο βιβλίο των κατατακτήριων από ΤΕΙ σε ΑΕΙ έχει τις σχολές προέλευσης κι από κάτω τη λίστα των σχολών όπου μπορείς να εισακτείς. Μήπως αυτό ισχύει για την ένταξη σε προχωρημένο εξάμηνο; Δε ξέρω..