ελληνική μουσική
    678 online   ·  210.857 μέλη
    Liza32
    09.07.2007, 10:26
    Γιατί κάποια παιδιά προκειμένου να ξεπεράσουν τα προβλήματα τους πιστεύουν οτι στα ναρκωτικά θα βρούν αυτό που τους λείπει; Γιατί, παρόλο που γνωρίζουν τα κατά αυτού του άρρωστου πάθους, επιμένουν να χαραμίζουν τη ζωή τους σε αυτά; Και γιατί, τα περισσότερα θύματα προέρχονται απο πλούσιες οικογένειες και κατά 95% είναι αγόρια;Τελικά, τι φταίει για την εξάρτηση αυτών των παιδιών απο τα ναρκωτικά; Μήπως οι αδιάφοροι γονείς, ή μήπως ο αδύναμος χαρακτήρας τους;
    Tren
    09.07.2007, 11:48
    Παλι καταδικαζουμε επιλογες?


    Anyway...

    Μια φορα κι ενα καιρο ηταν ενας ανθρωπος.Απλος ανθρωπος ,ανευ φυλου.Η ζωη του ηταν ηρεμη και κυλουσε φυσιολογικα και καθως πρεπει.Οταν γεννηθηκε ηρθε μια μοιρα στην κουνια του και του ψυθιρισε στο αυτακι"Εσυ παιδι μου δεν θα κανεις ποτε λαθη στη ζωη σου".Του πεταξε και λιγη ασημοσκονη στα μαλλια.. .οπως απαιτει το εθιμο και μετα εφυγε να παει πισω στην δουλεια της.Απο τοτε λοιπον αυτος ο ανθρωπος μεγαλωνε σιγα σιγα αποστειρωμενος απο μικροβια και πειρασμους.Οταν εγινε εφηβος ηρθε παλι στον υπνο του η ιδια μοιρα και του ειπε παλι"παιδι μου ,μεγαλωσες και η ασημοσκονη σκορπισε απο τα μακρια μαλλακια σου πια.Τιποτα σεν σε σωζει απο τις ακαθαρσιες παρα μονο αυτο το γυαλινο κουτακι που σου εφερα αποψε."Ο ανθρωπος φοβισμενος ,πηδηξε μεσα χωρις δευτερη σκεψη.Αισθανοταν μαλιστα πολυ τυχερος που η δικη του μοιρα ,του εκανε ενα τετοιο πολυτιμο δωρο και παινευοταν συνεχεια μοναχος του.Περνουσε λοιπον τις μερες του παρατηρωντας και κρινωντας τους αλλους ανθρωπους ,που ζουσαν στο μολυσμενο τοπιο απροστατευτοι.Πολλες φορες γελουσε ειρωνικα μαζι τους.Ειχε μαλιστα την πεποιθηση πως επειδη ηταν σε βιτρινα ηταν πολυτιμος..και συχνα συνεκρινε τον εαυτο του με ανεκτιμητης αξιας κοσμηματα και ραβδους χρυσου.Ναι εκει ειχε καταταξει τον εαυτο του απο μονος του.Στα ανεκτιμητης αξιας υλικα αγαθα.
    Κι οπως ρουφαγε συνεχεια απο περηφανια και εγωισμο αερα,ηρθε και φουσκωσε τοσο που παραλιγο να σκασει.Ευτυχως για καλη του τυχη εσπασε το γυαλινο κουτακι του κι ετσι ...βρεθηκε κι αυτος μεσα στα σκατααααααααα.Οταν καταλαβε οτι δεν γυαλιζε αναμεσα στο βουρκο ,οπως νομιζε ,επαθε μεγαλο σοκ Ετσι εμαθε να κολυμπαει κι αυτος οπως ολοι του ειδους του.Βεβαια αυτη η μακροχρονια ψευδαισθηση τελειοτητας του ειχε αφησει πολλα κουσουρια.Κι οπως ηταν αναμενομενο..ενω συναψε αρρωστημενες αδιεξοδες σχεσεις με αλλους ανθρωπους,ενω εκανε μικρο απατεωνιες,ενω ελεγε ψεμματακια και εμενε αμετοχος σε πολλες κοινωνικες αδικιες,ενω γενικως απολαμβανε την ανθρωπινη φυση του σε ολο το μεγαλειο της, χωρις να κοιτα τα δικα του χαλια ασχολιοταν με τα χαλια των αλλονων.Τα εχει αυτα η σκατοθαλασσα ξερεις..τα χαλια εννοω..επιπλεουν ολα μαζι!
    Πηγε να κανει βουτια μπας και βρει θαλασσα σκετη αλλα μπαααα.Κι ετσι πιαστηκε απο ενα χάλι για να μην πνιγει ,οπως κανουν ΠΑΛΙ ολοι.Το δικο του το χάλι ηταν το χειροτερο απ'ολα τελικα.Γιατι δεν ηταν να πεις παιδι τωρα πια.Και οταν ηταν, μια χαρα την ειχε βγαλλει στην βιτρινα του.Γυρω του τωρα επιπλεουν διαφορα χάλια.Απο τοτε που ειδε μερικα να γυαλιζουν δεν μιλα,μονο σκεφτεται.Και εχουν ολα σχεδον ασημοσκονη στα μαλλια τους....απλα καποιοι σπασανε κατα λαθος η επιτηδες τα γυαλινα κουτακια τους νωρις.. συμβαινουν αυτα....
    Liza32
    09.07.2007, 12:02
    Πολύ ωραίο παράδειγμα αγαπητή μου. Γενικά δίνεις ωραία παραδείγματα και αυτό με κάνει να δω μέσα σου, μια πολύ καλή συγγραφέα! Αλήθεια, σοβαρά τώρα, έχεις σκεφτεί να γράψεις κανένα βιβλίο πάνω σε κάτι που σε ενδιαφέρει;
    RoCkouLa
    09.07.2007, 12:08
    Δεν θα ελεγα οτι φταινε τοσο πολυ οι αδιαφοροι γονεις οσο ο αδυναμος χαρακτηρας ενος παιδιου που παρασυρεται απο διαφορες παρεες .Αυτο ομως δεν σημαινει οτι οι γονεις μπορουν να ειναι αδιαφοροι για το παιδι τους...
    Πολλα παιδια βεβαια νομιζουν οτι με τα ναρκωτικα θα μετριασουν τον "πονο" απο τα προβληματα τους .Κατα τη γνωμη μου αυτο ειναι λαθος γιατι με τα ναρκωτικα δημιουργειται ενα ακομη προβλημα, ενας φαυλος κυκλος..
    Επισης πιστευω οτι οταν εχουμε ενα προβλημα πρεπει να το αντιμετωπιζουμε και οχι να παρουμε ναρκωτικα.Οσο για το οτι το 95% των εξαρτημενων παιδιων ειναι αγορια η μονη εξηγηση που μπορω να δωσω ειναι οτι τα αγορια ειναι πιο απερισκεπτα απο τα κοριτσια, δηλαδη κανουν κατι χωρις να σκεφτουν τις συνεπειες και επισης αντιδρουν πολυ πιο εντονα σε μια κατασταση απο τα κοριτσια.Πολλες φορες θελουν να κανουν τον "πρωτο" της παρεας και νομιζουν οτι το επιτυγχανουν παιρνοντας "απαγορευμενες ουσιες".Στο οτι τα περισσοτερα εξαρτημενα παιδια προερχονται απο πλουσιες οικογενιες μπορω να υποθεσω οτι επειδη απο τη ζωη τους δεν λειπει τιποτα (δηλαδη οτι ζητουν το εχουν) θελουν να βρουν κατι το διαφορετικο ετσι ωστε να αλλαξουν την ανιαρη ζωη τους και να γινουν το κεντρο της προσοχης.Επισης πιστευω οτι οι εμποροι ναρκωτικων μαλλον θα προτιμησουν ενα πλουσιο απο ενα φτωχο θυμα.
    Tren
    09.07.2007, 12:29
    Παράθεση:

    Το μέλος Liza32 στις 09-07-2007 στις 12:02 έγραψε...

    Πολύ ωραίο παράδειγμα αγαπητή μου. Γενικά δίνεις ωραία παραδείγματα και αυτό με κάνει να δω μέσα σου, μια πολύ καλή συγγραφέα! Αλήθεια, σοβαρά τώρα, έχεις σκεφτεί να γράψεις κανένα βιβλίο πάνω σε κάτι που σε ενδιαφέρει;




    Λιζα μου,σ'ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια.Ο σκοπος των κειμενων μου δεν ειναι ουτε να εντυπωσιασω ,ουτε να εμπορευθω τις αντιληψεις μου.Ειναι απλα ο τροπος που σκεφτομαι και τιποτα παραπανω.Αλλωστε η μεγαλη μου αγαπη ειναι αλλος τροπος εκφρασης !Σ'ευχαριστω και παλι !