ελληνική μουσική
    669 online   ·  210.851 μέλη

    Σταμάτης Μεσημέρης-Αλχημιστές:Όταν φυσάει αγάπη

    sigmasegnos
    14.07.2007, 19:18
    Ολοκληρώθηκε η δισκογραφική συνεργασία του Σταμάτη Μεσημέρη με το νεανικό σχήμα Αλχημιστές και κυκλοφορεί σύντομα με τίτλο "'Οταν φυσάει αγάπη".
    'Οταν φυσάει αγάπη τα όνειρα δεν έχουν σύνορα...τα οράματα πατρίδα...ο έρωτας σημαία και η φύση "προστάτες"(δήμιους).
    Όταν φυσάει αγάπη τα ταξίδια δεν έχουν επιστροφή...τα παιχνίδια επώνυμο...και τα αισθήματα περιφραγμένο χώρο ιδιοκτησίας.
    Όταν φυσάει αγάπη τα πάθη δεν έχουν ταυτότητα...τα λάθη επίλογο και οι αμαρτίες λιμάνι.
    Όταν φυσάει αγάπη τα τραγούδια αρμενίζουν ξυλάρμενα σα κύματα ακυβέρνητα...
    Στίχοι και μουσική:Σταμάτης Μεσημέρης(σε τρία τραγούδια οι Αλχημιστές παίρνουν
    το βάφτισμα του πυρός στη σύνθεση)-ενορχήστρωση:Σταμάτης Μεσημέρης και Αλχημιστές-παραγωγή:Αλχημιστές(στούντιο 222)-επιμέλεια παραγωγής:Σταμάτης Μεσημέρης-Φωνητικά:Μαίρη Μπρόζη-Συμμετοχές:Κατερίνα Παπακωνσταντίνου(1) και Σταμάτης(3).
    Δείγματα του υλικού στην ηλεκ.διεύθυνση:www.myspace/alximistes.com
    stipiothliptis
    16.07.2007, 13:39
    Να ξεκινήσω με μια απαραίτητη διόρθωση στο link που οδηγεί στην σελίδα των Αλχημιστών! Το σωστό είναι αυτό: Aλχημιστές .
    Λόγω λανθασμένης σειράς στα στοιχεία, αυτό που δίνει ο sigmasegnos δεν οδηγεί κάπου.
    Με την πρώτη ακρόαση δεν έχω να κάνω κάποια σχόλια πέραν του οτι χαίρομαι που πρόκειται για ένα νέο γκρουπ με διάθεση και ενέργεια για πράγματα.
    Στην πρώτη ευκαιρία και με περισσότερη προσοχή θα ακούσω ξανά τα τραγούδια.

    Εύχομαι καλή επιτυχία στα παιδιά και σε όλους τους συντελεστές και καλό ταξίδι στη νέα τους δουλειά

    dessypris
    16.07.2007, 14:59
    Πέραν της δεδομένης συμπάθειάς μου στον συνεργάτη μου Σταμάτη Μεσημέρη, ακούγοντας τα τραγούδια των Αλχημιστών, πιστεύω πως βρίσκονται στον σωστό δρόμο.
    Καλό ταξίδι στην προσπάθεια αυτών των νέων παιδιών.
    Φιλικά,
    Γρηγόρης Δεσύπρης.-
    vouliakis
    16.07.2007, 18:11
    Είχα ακούσει πολύ καλές κριτικές για τους Αλχημιστές από κάποιους φίλους που έτυχε να τους ακούσουν live το χειμώνα στο «Οξυγόνο».

    Εδώ και λίγες μέρες βρέθηκε στα χέρια μου (σε πρόχειρη μίξη) όλο το υλικό του cd που θα κυκλοφορήσει. Πολύ καλά τραγούδια. Ένα από αυτά, μάλιστα ("Όταν φυσάει αγάπη"), μπορώ να πω πως το ξέρω "από τα σπάργανα", αφού άκουγα τον Σταμάτη να το "τελειοποιεί" εδώ, στο σπίτι μου στην Κω, πριν ένα χρόνο...

    Καλή συνέχεια, παιδιά! Σίγουρα βρίσκεστε στο σωστό δρόμο (που λέει και ο Δεσύπρης).
    Περιμένω την κυκλοφορία του cd


    sigmasegnos
    18.05.2008, 13:17

    Τη Δευτέρα 26 Μαϊου ώρα 9.30μμ οι Αλχημιστές με τον Σταμάτη Μεσημέρη παρουσιάζουν στη μουσική σκηνή Οξυγόνο Lνve τη πρώτη τους δισκογραφική κατάθεση που κυκλοφορεί την ίδια ημέρα από τη δισκογραφική εταιρία Legend με τίτλο "Καύτρα".

     


    sophi05
    05.01.2009, 02:27

    Εχω ακουσει την ''Καυτρα'' και μου αρεσει πααααααρααααα πολυ!!!!!!!!!!!Τα υπολοιπα οχι,αλλα φανταζομαι πως θα αξιζουν..{#emotions_dlg.rolleyes}