ελληνική μουσική
    659 online   ·  210.857 μέλη

    Χρήστος Λεοντής, Έρωτας Αρχάγγελος, νέος δίσκος!

    spiroos
    15.07.2007, 13:18
    Καταχνιά, Ανάσταση Ονείρων, Δώδεκα Παρά Πέντε, Αχ Ερωτα, Καπνισμένο Τσουκάλι, Παραστάσεις, είναι κάποιοι από τους δίσκους-κύκλους τραγουδιών του Χρήστου Λεοντή που έδωσαν το στίγμα τους και γράψανε τις δικές τους ανεξίτηλες σελίδες στην ιστορία του ελληνικού τραγουδιού.

    Δεκατρία χρόνια μετά την τελευταία δισκογραφική δουλειά του – καθώς συνειδητά αφοσιώθηκε στη μουσική για το θέατρο – ο Χρήστος Λεοντής, επιστρέφει στη δισκογραφία και παρουσιάζει τον καινούργιο κύκλο τραγουδιών του, με τίτλο Ερωτας Αρχάγγελος.

    Δεκαπέντε τραγούδια σε στίχους του Δημήτρη Λέντζου και ερμηνευτές τον Δημήτρη Μητροπάνο, το Νίκο Δημητράτο, τον Παντελή Θαλασσινό, τον Δώρου Δημοσθένους, την Μαρία Σουλτάτου και την Ιωάννα Φόρτη. «Πρόκειται για λαϊκά τραγούδια –μας λέει ο Χρήστος Λεοντής - που διαφέρουν από τα υπόλοιπα επειδή εκτρέπονται λίγο από την τρέχουσα νοοτροπία και κατά πολύ από τη νοοτροπία της τηλεόρασης. Δηλαδή υπάρχουν ζεϊμπέκικα, χασάπικα αλλά και τραγούδια μπαλάντες. Αλλα πάλι που είναι αφηγηματικά, άλλα άκρως ερωτικά ή ρομαντικά που σου δημιουργούν μια συγκίνηση και μια τρυφερότητα. Μεγάλη ποικιλία ρυθμών και καταστάσεων».

    Επαιξαν οι μουσικοί: Νεοκλής Νεοφυτίδης: πιάνο. Γιάννης Σινάνης: μπουζούκι, τζουρά, μπαγλαμά. Παναγιώτης Μάργαρης: κλασική κιθάρα. Γιάννης Παπαζαχαράκης: ακουστική κιθάρα. Μαριλίζα Παπαδούρη: βιολοντσέλο. Μάνος Αβαράκης: φυσαρμόνικα. Χρήστος Πανόπουλος: κρουστά. Κώστας Παριορίτσας: κρουστά. Τεό Λαζάρου: κόντραμπάσο. Στέλιος Πετράκης: ούτι, λύρα. και Φαίδρα Λεοντή: φωνητικά.

    Ενορχήστρωση - Διεύθυνση ορχήστρας: Χρήστος Λεοντής. Παραγωγή: Περιοδικό Μετρονόμος Επιμέλεια παραγωγής: Θανάσης Συλιβός.

    Το album συνοδεύεται από ένθετο βιβλιαράκι με τους στίχους των τραγουδιών, τους συντελεστές και άλλες πληροφορίες.
    (Πηγή: musical.gr)


    Mια πολύ ενδιαφέρουσα συνέντευξη του Χρήστου Λεοντή στον Ηρακλή Οικονόμου, υπάρχει στο αξιόλογο ηλεκτρονικό μουσικό blog "Μουσικά Προάστια", mousikaproastia.blogspot.com
    esta
    15.07.2007, 15:06
    Πολύ ενδιαφέρουσα πρόταση!Οι δίσκοι του Χρήστου Λεοντή και ιδιαίτερα το Καπνισμένο τσουκάλι δεν βγαίνει από το repeat,τώρα που βγήκε και σε ψηφιακό δίσκο ποιός μας πιάνει!!!
    karamelenios
    25.07.2007, 01:20
    Βλέποντας ετούτο το τόπικ, για το Χρήστο Λεοντή, ...περιφρονημένο κι αγνοημένο,σκέφτομαι τα εξής :
    1)Εδώ μέσα, στο φόρουμ ετούτο, μπαινοβγαίνουν κυρίως νέα παιδιά, από 16 μέχρι 30 χρόνων, που απ' ό,τι φαίνεται, συγκινούνται -στην πλειοψηφία τους βέβαια κι όχι όλοι- περισσότερο με θέματα
    όπως "Πήγα στη Βανδή"( !!!!!!!!!!) , ή "Πιο πολύ, λέει ο Μ.Χατζηγιάννης"( !!!!!!!!!!!!!) ή " Ο Τζίντζιρας, ο Μίτζιρας κι ο Τζιτζιμιντζικότσιρας" . . .
    2) Eίναι για "κλωτσιές" τα ίδια τα παιδιά ?
    3) Είναι για "κλωτσιές" οι δάσκαλοι, που δεν τους τα 'μαθαν καλά τα ελληνικά, ώστε να βγάζουν σπυριά, όταν ακούνε μπουρδοτράγουδα, με στίχους για φτύσιμο , όπως ¨"Χέρια ψηλάάάάάάά " κ.λ ?
    .....................................
    Ο Χρήστος Λεοντής ευτύχησε να φτάσει, να σμίξουν οι νότες του με τα λόγια μεγάλων ποιητών ( Ρίτσος κ.λ ) και να γίνουν στέρεα τραγούδια, που τα τραγούδησε το πανελλήνιο, σε καιρούς μάλιστα δύσκολους και βαριούς .
    Ο Χρήστος Λεοντής δεν έχει ανάγκη από "παράσημα" . . .Ποσώς τον ενδιαφέρει αν θα πουλήσει, ειδικά σήμερα που όλα γίνηκαν εμπόριο.
    Όμως, πονάει κανείς, βλέποντας την κατάντια τούτη . . .


    Πάν' οι φίλοι κι οι γνωστοί . . .
    Κρέμονταν σε μια κλωστή . . .
    Παραχόντρυναν οι κώλοι,
    στρογγυλέψαν οι κοιλιές
    κι έγινε η ζωή τους όλη,
    φράγκα, πόζα και δουλειές . . .

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : karamelenios στις 25-07-2007 01:29 ]


    spiroos
    25.07.2007, 10:57
    Karamelenie μάλλον είσαι σε λάθος φόρουμ, γιατί στην πλειοψηφία τους ΔΕΝ ασχολούνται με τα θέματα που λες, τα έχουμε ξαναπεί χιλιάδες φορές, στοιχεία υπάρχουν, ψάξε και βρες τα.

    Επίσης , δεν είναι υποχρεωμένα τα 16χρονα να ξέρουν τον Λεοντή που έχει 13 χρόνια να βγάλει δίσκο, χωρίς να μειώνω καθόλου την αξία του, εγώ άλλωστε άνοιξα το τόπικ.

    Τα 16χρονα καλά κάνουν και ακούνε Χατζηγιάννη κτλ..και όχι την Καταχνιά. Το θέμα είναι μεγαλώνοντας να αρχίσουν να ακούνε και φυσικά να τους μάθουν (αν και όποιος θέλει βρίσκει, δεν χρειάζεται μασημένη τροφή) ΚΑΙ το Καπνισμένο Τσουκάλι κτλ..Εκεί, ναι φταίν (μ) ε πολλοί.


    karamelenios
    25.07.2007, 11:33


    Eγώ είμαι σε λάθος φόρουμ, ή εσύ άνοιξες άλλο θέμα(Λεοντής) απ' αυτό που πάγαινες ν' ανοίξεις (Χατζηγιάννης)?
    Μα, να μου λες, ότι τα 16χρονα καλά κάνουν κι ακούνε Χατζηγιάννη !!!!!!!!!
    Κι όταν ανοίγεις ένα καινούργιο θέμα, καλό είναι -αν μπορείς- να το "υποστηρίζεις" ....Φέρ' ειπείν,θα μπορούσες εδώ, αν στ' αλήθεια εκτιμάς το έργο του Λεοντή, να ανεβάσεις ένα-δυο τραγούδια του, ώστε να 'χουν την ευκαιρία να πάρουν μυρουδιά και τα 16χρονα από Λεοντή...
    Εδώ, επί τόπου . . .

    JaNick
    25.07.2007, 17:02
    1ον) Προφανώς είσαι σε λάθος φόρουμ γιατι δεν έχεις σταματήσει να επιτήθεσαι!
    2ον) Το να ανεβάσει τραγούδια του Λεοντή, πρώτων είναι παράνομο, δευτερόν θα ήταν άσκοπο αν όπως λές το τοπικ δεν έχει επισκεψιμότητα...Όποιος θέλει να βρεί τραγούδια βρήσκει...
    3ον) Το τοπικ είναι για τον καινούργιο δίσκο του Λεοντή, όχι γενικά γι αυτόν..Πιστέυεις οτι τα 16χρονα (που τόσο απαξιώνεις) θα έπρεπε να γράψουν για ένα δίσκο που μπορεί να μην έχουν κάν ακούσει?? Μπορεί να βλέπουν το τοπικ και να μην απαντάνε..."Φοβερός ο Λεοντής", θα ήταν μια απάντηση που θα σε κάλυπτε απο 15 16χρονα εδω μέσα...??
    4ον) Ο πατέρας μου είναι 60 χρονών και ο ίδιος αναγνωρίζει οτι ο Λεοντής δεν είναι τοσο γνωστός οσο θα έπρεπε....Του αρέσουν πολλά τραγούδια του Λεοντή χωρις να ξέρει οτι είναι δικά του...Ποσο μάλλον τα 16χρονα...
    5ον) Μπές στο φόρουμ και δές πια τόπικς έχουν πολλές απαντήσεις...Σίγουρα όχι η Βανδή...Και το τοπικ αυτό είναι κάπως προτότυπο για το site...
    6ον) Το μοναδικό σου πρόβλημα είναι ο Κότσιρας και ο Χατζιγιάννης??

    Υ.Γ: Επειδή η παρέα σου και εσύ γουστάρετε να γυρνάτε λεγόμενα πίσω...Στο θέμα της πειρατείας θα πώ οτι ΔΕΝ είμαι αθώος!!

    qanun
    26.07.2007, 18:20
    Πηρα το cd και το βαλα να το ακουσω. Παιδια, δεν εχω ακουσει κατω απο το τριτο κομματι, το ομωνυμο (Ερωτας Αρχαγγελος) με το Μητροπανο, εχω κολλησει άγρια!!! Προκειται για ενα ζειμπεκικο, απο αυτα που οπως τα λεει ο Μητροπανος δεν τα λεει ΚΑΝΕΙΣ. Τα υπολοιπα δεν τα ακουσα ακομα, αυτο ομως ειναι απιστευτο κομματι!
    Παραθετω τους στιχους :

    Ερωτας Αρχαγγελος

    Σαββατο χαραματα μπρος στην Αχερουσια
    Χορεψα ζειμπεκικο πανω στη φωτια
    Βηματα γενεθλια για την αθανασια
    Κι ολες οι αγαπες μου μια ξενιτια

    Πηρα απο τα ματια σου λιγο μαυρο χρωμα
    Κι εβαψα τα ματια μου - μανα μη με δεις-
    Τη στερνη κουβεντα σου τη θυμαμαι ακομα
    Σαν χορευεις μου'λεγε, να 'σαι ο ΔΙγενης

    Βλεμματα χαραξανε στις μαυρες τις οθονες
    Κι οι τυφλοι προφητες προδιδουν τους χρησμους
    Ερωτας Αρχαγγελος, σαν τις παλιες εικονες
    Κι ο χορος του κοσμου ραγιζει τους αρμους

    Ειναι τα τραγουδια μας ηφαιστεια που καινε
    Σωματα κι αγαλματα βγαζουνε φτερα
    Τα αρχαια παθη μας και τα φιλια σου φταινε
    Κοιτα αναστηθηκα για δευτερη φορα...

    Πηρα απο τα ματια σου λιγο μαυρο χρωμα
    Κι εβαψα τα ματια μου - μανα μη με δεις-
    Τη στερνη κουβεντα σου τη θυμαμαι ακομα
    Σαν χορευεις μου'λεγε, να 'σαι ο ΔΙγενης

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : qanun στις 26-07-2007 18:31 ]