ελληνική μουσική
    811 online   ·  210.853 μέλη
    PARATERISTAS
    16.07.2007, 21:30
    Νομίζω τα σχόλια ειναι περιττά..τα είπα και στο blog μου...Πραγματικά θλίβομαι...Δεν θέλω να μπώ στις αιτίες...αλλα αυτός ο ωχαδερφισμός ελεος πια...

    Παράξενη εποχη..ανοήτα τραγούδια...στον κήπο της ψυχής μας κλέβουν τα λουλούδια
    http://blogs.musicheaven.gr/parateristas








    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : PARATERISTAS στις 16-07-2007 21:31 ]


    επισυναπτόμενα: YMMHTOS.JPG newego_LARGE_t_1101_111752.JPG 
    XeniaRodo
    17.07.2007, 00:15
    Ξεφτύλα...
    XeniaRodo
    17.07.2007, 00:16
    με "ύψιλον"....
    asxetos
    17.07.2007, 11:05
    χεχεχε....




    επισυναπτόμενα: oikopedopoihshs.jpg 
    alex3
    17.07.2007, 12:31
    Είμαι αρκετά μεγάλος, για να θυμάμαι την πρώτη πυρκαιά στην Πεντέλη, καλοκαίρι του '81... Τότε που είχε φτάσει μέχρι το Μαρούσι, στο κτήμα Συγγρού...Και αυτή, όπως και όλες οι άλλες δασικές εκτάσεις που κάηκαν και ξανακάηκαν για να μην έχουν καμμιά ελπίδα φυσικής αναδάσωσης, είναι σήμερα μπετόν. Βιλάρες, βιλίτσες, βιλάκια, βιλούθκια, αλλού νόμιμα, με ένταξη πρώην δασικών εκτάσεων στο σχέδιο πόλης, κι αλλού παράνομα, με τη μοναδική ελληνική πατέντα του αυθαιρέτου, στημένα εκεί, να επιδεικνύουν τη μικροαστική μας στεγαστική αναβάθμιση, την προσωπική ποιοτική βελτίωση (! ) της ζωής μας, την ψυχαναγκαστική ευτυχία μας και την εικόνα της επιτυχίας μας...Σ' ένα κράτος, που αν το χαρακτηρίσεις - συχωρήστε με - μπουρδέλλο, αδικείς τα μπουρδέλλα...Χωρίς θεσμικά πλαίσια, χωρίς εφαρμογή νόμων, χωρίς τίποτα που δεν περιλαμβάνει μάσα, λαμογιά και κομπίνα... Με επαγγελματίες πολιτικούς, που η ιεράρχηση των ζητημάτων, των πράξεων και των παραλείψεών τους γίνεται με μέτρο το πολιτικό κόστος, δηλαδή το δικό μας στενά ατομικό μικροσυμφέρον...Ούτως ή άλλως, αυτός είναι και ο πραγματικός λόγος πίσω από όσα συμβαίνουν...

    LIFE IS WHAT'S HAPPENING TO US, WHILE WE'RE HAVIN' OTHER PLANS...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : alex3 στις 17-07-2007 13:05 ]


    dimitrapan
    17.07.2007, 12:56
    Δεν ξέρω το πως και το γιατί, οι θεωρίες είναι πολλές και τελικά πολύ χρόνο χάνουμε στην φιλοσοφία! Πρέπει να αναλάβουμε δράση και πρώτη πρώτη βάζω εμένα που κάθομαι και το συζητάω, λέω "πωπω κρίμα τα δάση, τα ζωάκια κλπ" και μετά από λίγο πίνω γελαστή το καφεδάκι μου με τους φίλους μου...

    Δεν υπάρχουν περιθώρια πλέον γενικά! Το περιβάλλον καταστρέφεται! Η αντίστροφη μέτρηση έχει αρχίσει κι εμείς παρακολουθούμε τις εξελίξεις από τους δερμάτινοι καναπέδες μας λες και είναι κάτι που δεν μας αφορά!

    Είδα πρόσφατα μια διαφήμιση της Greenpeace και ειλικρινά ανατρίχιασα. Ένας πιτσιρικάς έλεγε ότι ο "πόλεμος" (για το περιβάλλον) έχει αρχίσει κι είναι ώρα να διαλέξουμε στρατόπεδα!

    Θέλω κάπως να βοηθήσω, κάτι να κάνω και δεν ξέρω που να αποτανθώ. Αν κάποιος ξέρει, παρακαλώ να μου δώσει πληροφορίες. Ευχαριστώ.

    Υ.Γ.: Ίσως είμαι λίγο off topic αλλά τελικά δεν νομίζω ότι είναι θέμα ενός ή δύο δασών και όχι μόνο της Αθήνας αλλά παγκόσμιο.
    alex3
    17.07.2007, 13:10
    @ dim

    Μια καλή αρχή, είναι να γίνεις μέλος της Greenpeace...Θα ενημερώνεσαι τακτικά με mail για τις καμπάνιες και για τρόπους με τους οποίους μπορείς να συμετάσχεις κι εσύ, αρχίζοντας από μια απλή συνδρομή, μέχρι να ανέβεις στα πολεμικά φουσκωτά στην Ιαπωνία...θα εκπλαγείς από το πόσα μικρά καθημερινά πράγματα μπορεί να κάνει κανείς, ώστε τουλάχιστον να "βάζει το πετραδάκι " του...
    kalouka
    17.07.2007, 14:30
    Ο Πολεμιστής του Ουράνιου Τόξου
    "Θα ερχόταν μια μέρα, που οι πηγές της γης θα στέρευαν, η θάλασσα θα μαύριζε, τα ρυάκια θα δηλητηριάζονταν και τα ελάφια θα έπεφταν νεκρά. Όμως, λίγο πριν να είναι πολύ αργά, οι Ινδιάνοι θα ξανάβρισκαν το χαμένο πνεύμα τους, θα δίδασκαν στους λευκούς το σεβασμό προς τη Γη και θα ενώνονταν μαζί τους για να γίνουν οι Πολεμιστές του Ουράνιου Τόξου".
    Μύθος της φυλής των Ινδιάνων Cree


    dimitrapan
    17.07.2007, 14:40
    Παράθεση:

    Το μέλος alex3 στις 17-07-2007 στις 13:10 έγραψε...

    @ dim

    Μια καλή αρχή, είναι να γίνεις μέλος της Greenpeace...Θα ενημερώνεσαι τακτικά με mail για τις καμπάνιες και για τρόπους με τους οποίους μπορείς να συμετάσχεις κι εσύ, αρχίζοντας από μια απλή συνδρομή, μέχρι να ανέβεις στα πολεμικά φουσκωτά στην Ιαπωνία...θα εκπλαγείς από το πόσα μικρά καθημερινά πράγματα μπορεί να κάνει κανείς, ώστε τουλάχιστον να "βάζει το πετραδάκι " του...



    Ευχαριστώ πολύ Αλέξανδρε! Μάλιστα την ώρα που ποστάρισες ήμουν ήδη στην ιστοσελίδα της!
    asxetos
    17.07.2007, 14:53
    .....γκουχου...γκουχ....




    επισυναπτόμενα: image_large5.jpg 
    esta
    17.07.2007, 15:08
    Πραγματικά πρέπει να κάνουμε όλοι κάτι και η greenpeace μας δίνει μια ευκαιρία.Ανατριχιάζω κάθε φορά που βλέπω αυτή τη διαφήμηση με τον πιτσιρικά στην οποία λέει πολλές αλήθειες!

    ΥΓ.Τρομερές οι φωτογραφίες asxetos!!!
    asxetos
    17.07.2007, 15:27
    .....



    επισυναπτόμενα: elafi1ebal19.jpg 
    YrIazz
    17.07.2007, 18:48
    Παράθεση:

    Το μέλος alex3 στις 17-07-2007 στις 13:10 έγραψε...

    @ dim

    Μια καλή αρχή, είναι να γίνεις μέλος της Greenpeace...Θα ενημερώνεσαι τακτικά με mail για τις καμπάνιες και για τρόπους με τους οποίους μπορείς να συμετάσχεις κι εσύ, αρχίζοντας από μια απλή συνδρομή, μέχρι να ανέβεις στα πολεμικά φουσκωτά στην Ιαπωνία...θα εκπλαγείς από το πόσα μικρά καθημερινά πράγματα μπορεί να κάνει κανείς, ώστε τουλάχιστον να "βάζει το πετραδάκι " του...



    Με τσαντιζει απιστευτα οτι για να βοηθησει καποιος πρεπει να κανει συνδρομη... Ειχα παει πριν απο χρονια για να γραφτω στη Greenpeace σαν ακτιβιστρια κ η απαντηση ηταν ακριβως αυτη... Ε... συνδρομουλα πρωτα κ μετα βλεπουμε... Και λεω ενα μεγαλο κ παχηλο ΟΧΙ...
    Δεν καταλαβα δηλαδη... "αγοραζουμε" τον ακτιβισμο? Μου θυμιζει κατι %#συνεντευξεις που μου ελεγαν "εμχ... πρωτα θα πουλας door to door τα βιβλια μας κ μετα θα σε προσλαβουμε σαν λογιστρια...Καταλαβαινεις.. Για να μαθουμε τι ανθρωπος εισαι..."
    Για μια οργανωση που διατυμπανιζει το μη κερδοσκοπικο της χαρακτηρα, το λιγοτερο νιωθω ηλιθια να αγορασω ενα εισιτηριο για να μπορεσω να λαβω ενεργα μερος...
    Liza32
    17.07.2007, 18:49
    Μέσα απο το χιούμορ, βλέπουμε μια πικρή αλήθεια. Δυστυχώς η Ελλάδα έχει τα πρωτεία στα καταστροφικά έργα! Η ανευθυνότητα ορισμένων,έχει ολέθριες συνέπειες για μας. Τώρα, δεν μπορούμε να δούμε το χάος που θα επικρατήσει μεθαύριο. Είμαι περίεργη τι θα κάνουν οι αρμόδιοι όταν η κατάσταση ξεφύγει τελείως απο τον έλεγχο! Ήδη βιώνουμε τα αρνητικά της υπόθεσης. Φανταστείτε τι έχει να γίνει απο δω και πέρα! Χωρίς το δάσος δεν έχουμε ζωή...