ελληνική μουσική
    852 online   ·  210.853 μέλη

    Δείτε και σχολιάστε απόσπασμα απο βιβλίο του Λεο Μπουσκάλια..

    Liza32
    17.07.2007, 13:08
    Η ευτυχία μου είμαι εγω όχι εσύ,όχι μόνο γιατί εσύ μπορεί να είσαι περαστικός, αλλά και επειδή εσύ θέλεις να είμαι αυτό που δεν είμαι. Σχολιάστε αυτό το απόσπασμα.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Liza32 στις 17-07-2007 14:43 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Liza32 στις 17-07-2007 17:53 ]


    gexrag
    17.07.2007, 22:17
    Αγαπητή Liza το θέμα συζητείται ήδη. Δεν θέλω να επαναλάβω τα σχετικά.
    Να δέχεστε τους άλλους όπως είναι και να αγνοείτε τις απαράδεκτες συμπεριφορές
    ορισμένων. Αγάπη είναι να συγχωρείς και από το ύφος νομίζω της κοπέλας που
    έγραψε το απόσπασμα διακρίνει κανείς ένα τόνο απογοήτευσης και την απουσία
    ολοκληρωτικής συγχώρεσης. Πολλές φορές φεύγουμε μακριά από ανθρώπους που
    μας έχουν βλάψει αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν συγχωρούμε. Η πιο απλή μορφή
    αυτοάμυνας είναι να φεύγεις για να αποφύγεις τις εντάσεις. Οι εντάσεις οδηγούν
    σε διαπληκτισμούς με άγνωστες συνέπειες. Βέβαια θα ήταν προτιμότερο να υπήρχε
    ολόκληρο το κείμενο της κοπέλας γιατί ορισμένες φορές μια μόνο φράση από κάτι
    ειπωμένο ή γραμμένο μπορεί να οδηγήσει την σκέψη σε δρόμους που δεν
    εννοούνται από το προσωπο που αρχικά εκφράζεται.
    Θα είναι γύρω στα 16 τα χρόνια που πέρασαν από τότε που διάβασα το βιβλίο αλλά
    πολλά μου έχουν μείνει αξέχαστα. Ο Λέο Μπουσκάλια είναι ένας από τους πολλούς
    αγαπημένους μου συγγραφείς.
    Σε ευχαριστώ και πάλι. Είσαι η αιτία που συμμετέχω σε αυτή τη διαδικασία
    επικοινωνίας. Τα ερωτήματα που έχουν σχέση με θέματα ΑΓΑΠΗΣ πάντα με
    αγγίζουν. Εσύ έχεις τον τρόπο σου σε αυτόν τον τομέα.
    margo
    17.07.2007, 23:41
    Δεν ξέρω αν κατάλαβα το θέμα που ήθελε να θέσει η Lisa32 με αυτή την φράση του Μπουσκάλια...
    Πιστεύω ότι θέλει να πει, ότι η ευτυχία βρίσκεται μόνο μέσα μας και δεν μπορούμε να τη βρούμε σε άλλους ανθρώπους ή οτιδήποτε έξω από εμάς..
    Αντίστοιχα,δεν μπορούμε να δώσουμε την ευτυχία σε κάποιον που περιμένει να την πάρει από εμάς.

    Αυτό που μπορούμε να δώσουμε είναι Αγάπη στον εαυτό μας και κατ'επέκταση στους άλλους.Αν ο καθένας αγαπά αρκετά τον εαυτό του ,είναι έτοιμος να αγαπήσει και να αγαπηθεί

    @gexrag:Η απάντηση sου με μπέρδεψε λίγο Πρώτον,σχετικά με το ποιό είναι το θέμα της Lisa32 τελικά..και δεύτερον..για ποιά κοπέλα λες?

    Κι εμένα με αγγίζουν τα θέματα που έχουν να κάνουν με την Αγάπη

    Τελικά,συγνώμη αν είμαι εκτός θέματος.
    Tren
    17.07.2007, 23:47
    Παράθεση:

    Το μέλος margo στις 17-07-2007 στις 23:41 έγραψε...

    Δεν ξέρω αν κατάλαβα το θέμα που ήθελε να θέσει η Lisa32 με αυτή την φράση του Μπουσκάλια...
    Πιστεύω ότι θέλει να πει, ότι η ευτυχία βρίσκεται μόνο μέσα μας και δεν μπορούμε να τη βρούμε σε άλλους ανθρώπους ή οτιδήποτε έξω από εμάς..
    Αντίστοιχα,δεν μπορούμε να δώσουμε την ευτυχία σε κάποιον που περιμένει να την πάρει από εμάς.

    Αυτό που μπορούμε να δώσουμε είναι Αγάπη στον εαυτό μας και κατ'επέκταση στους άλλους.Αν ο καθένας αγαπά αρκετά τον εαυτό του ,είναι έτοιμος να αγαπήσει και να αγαπηθεί



    Συμφωνω απολυτα Margo
    margo
    18.07.2007, 00:20

    Liza32
    18.07.2007, 09:07
    Παιδιά, για να είμαι ειλικρινής όταν έβαλα αυτό το θέμα, ήθελα απλώς να σχολιαστεί. Βλέπω οτι ο καθένας σας το προσέγγισε με το δικό του τρόπο. Για μένα, όλοι οι τρόποι σωστοί είναι. Για να πω την αλήθεια επειδή στο βιβλίο που το διάβασα δεν έχει συνέχεια, είναι μόνο αυτό το κομμάτι δεν το πολυκατάλαβα τι προσπαθεί να μας πει ο Μπουσκάλια, γι΄αυτό και το έθεσα ως ζήτημα εδω για να δω πως το καταλαβαίνετε εσείς. Πάντως όσον αφορά την ευτυχία πιστεύω οτι βρίσκεται μέσα μας, και κανείς δεν μπορεί να μας κάνει να την προσεγγίσουμε αν δεν το θέλουμε. Όσον αφορά το ζήτημα του πως μας θέλουν οι άλλοι, αυτό έχει όντως συζητηθεί. Σας ευχαριστώ για τα σχόλια σας.
    absurdus_delirium
    18.07.2007, 12:07
    Παράθεση:

    Το μέλος gexrag στις 17-07-2007 στις 22:17 έγραψε...

    Αγαπητή Liza το θέμα συζητείται ήδη.


    ...σε θέμα που άνοιξες εσύ!
    alex3
    18.07.2007, 12:27
    Συνιστώ το βιβλίο "Η αέναη ευφορία " του Πασκάλ Μπρυκνέρ...για μια εναλλακτική προσέγγιση της έννοιας που σας απασχολεί...
    gexrag
    19.07.2007, 19:25
    Απάντηση σε absurdus_delirium.
    Η ευγένεια είναι ΧΑΡΙΣΜΑ. Ειναι μεγάλη αγένεια να μιλάει το στόμα και να
    φαντάζεται ο νους οτιδήποτε ανύπαρκτο το οποίο αφορά πρόσωπα.
    Η ανικανότητα και η ανοησία ορισμένων πολλές φορές οδηγούν ζηζητήσεις
    επιπέδου σε συζητήσεις γηπέδου.

    Διευκρινίζω:
    Κάθε θέμα παίρνει την τροπή που θέλει αυτός που μιλάει ή γράφει. Αλλά οι λέξεις
    της ερώτησης καθορίζουν και το θέμα. Η ερώτηση έχει υπογραφή και αυτή δεν είναι
    gexrag.

    Aγαπητή Liza
    Παρά τα 16 χρόνια που πέρασαν θυμάμαι πως είχε συνέχεια. Ο συγγραφέας πολλές
    φορές επαναλάμβανε κάτι και από την επαννάληψη ανέλυε συνεχώς άλλη πτυχή
    αγάπης. Ίσως δεν υπέπεσε στην αντίληψή σου το γεγονός. Πάντως ελάχιστη σημασία
    έχει μια και δεν αλλάζουν πολλά. Αναφερόμουν σε αυτούς που έχουν την τάση να
    αρπάζουν μια φράση και να την διαστρεβλώνουν όπως αυτοί θέλουν. Συγνώμη
    που δεν το διευκρίνησα νωρίτερα.
    absurdus_delirium
    19.07.2007, 20:08
    Παράθεση:

    Το μέλος gexrag στις 19-07-2007 στις 19:25 έγραψε...

    Απάντηση σε absurdus_delirium.
    Η ευγένεια είναι ΧΑΡΙΣΜΑ. Ειναι μεγάλη αγένεια να μιλάει το στόμα και να
    φαντάζεται ο νους οτιδήποτε ανύπαρκτο το οποίο αφορά πρόσωπα.
    Η ανικανότητα και η ανοησία ορισμένων πολλές φορές οδηγούν ζηζητήσεις
    επιπέδου σε συζητήσεις γηπέδου.

    Διευκρινίζω:
    Κάθε θέμα παίρνει την τροπή που θέλει αυτός που μιλάει ή γράφει. Αλλά οι λέξεις
    της ερώτησης καθορίζουν και το θέμα. Η ερώτηση έχει υπογραφή και αυτή δεν είναι
    gexrag.



    Αγενής, εγώ; Σε παρακαλώ πάρα πολύ να μου το ξεκαθαρίσεις. "να φαντάζεται ο νους"... δεν μπορώ και δεν είμαι σε θέση (και δεν έχω και τη διάθεση) να καθήσω να καταλάβω τι ακριβώς εννοείς. Δεν είμαι αγενής, πιστεύω. Το σχολείο μου είχε τη βάση ότι αυτό το θέμα το οποίο άνοιξε η Λίζα είναι το ελατήριο για το θέμα στο οποίο συζητούσαμε κατά πόσο θέλεις να αλλάξεις κάποιον οταν τον αγαπάς πραγματικά η όχι. Και ξανά σε παρακαλώ να διευκρινίσεις που είμαι αγενής. Και εγώ πιστεύω ότι η ευγένεια είναι η βάση κάθε πολιτισμένου διαλόγου.

    Υγ: το μπαρμπαδάκι που έβαλα στο τέλος μάλιστα λέγεται " :confused:", οπότε...;
    gexrag
    19.07.2007, 22:28
    Αγαπητέ φίλε από τα Ιωάννινα
    Σκέψου τι μπορεί να φανταστεί κανείς βλέποντας την παράθεση ή καλύτερα την
    καταχώρησή σου συνολικά. Εκεί υπάρχει η απάντηση στο ερώτημά σου.
    Δεν μου αρέσουν τα σχόλια αυτού του τύπου που κρύβουν διάφορα μερικές φορές
    άσχημα υπονοούμενα. Έχω διαπιστώσει ότι το πνεύμα σου είναι πολύ δυνατό και
    ικανό για γνήσιο και αληθινό χιούμορ. Για πιο λόγο να κάνεις σε κάποια σοβαρή
    συζήτηση σχόλια αυτού του είδους και να στεναχωρείς ή να συγχύζεις κάποιους
    χωρίς λόγο. Οι προθέσεις μου είναι ιδιαίτερα φιλικές αλλά όταν βλέπω ένα επίπεδο
    συζήτησης δεν θέλω σε καμιά περίπτωση να μπερδεύονται κάποιες καταχωρήσεις
    που δεν ταιριάζουν. Δόξα τον Θεό το musicHeaven έχει τέτοιο πλουραρισμό που
    μπορούν να εκφραστούν όλοι αρκεί να διαλέξουν τον κατάλληλο χώρο. Έτσι δεν
    ενοχλούν. Κρατείστε το ψηλά, εκεί που ανήκει, κάτι που δεν συμβαίνει κάπου
    αλλού σε παρόμοιους χώρους. Εσείς είσαστε το musicHeaven. Εγώ μπορεί να
    είμαι "περαστικός" μια που δεν είμαι μουσικός αλλά απλα φίλος της μουσικής και
    των τεχνών γενικότερα.
    Ευχαριστώ