ελληνική μουσική
    860 online   ·  210.855 μέλη

    Άν δεν είχατε πολύ χρόνο να μοιραστείτε...

    Liza32
    20.07.2007, 13:49
    με το σύντροφό σας λόγω φορτωμένου προγράμματος, πως θα επανορθώνατε προκειμένου να μην αποξενωθείτε εντελώς;
    asxetos
    20.07.2007, 15:46
    Δεν συμφωνώ με την ερώτηση σου Liza32, γιατί εγώ θα φρόντιζα να έχω πάντα χρόνο για την καλή μου ....πώς ? Αυτό είναι άλλη ιστορία...αλλά επειδή η ζωή είναι λίγη, και επειδή ως άνθρωπος και ως άτομο είμαι ελευθεριακός....ο χρόνος μου θα ήταν πάντα αρκετός για τη γυναίκα της ζωής μου......
    Θα σου πρότεινα να δείς μια ταινία....λέγεται "What dreams may come"... εκεί θα δείς πολλά για το πόσο χρόνο πρέπει να διαθέτει ένας άνθρωπος για τα αγαπημένα του πρόσωπα.....

    «Τo die;-Τo sleep;-Τo sleep! perchance to dream!-ay, there is the rub; For in that sleep of death what dreams may come...»


    "Έρωτας είναι ο ασπασμός των αγγέλων προς τα άστρα"

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : asxetos στις 20-07-2007 15:59 ]


    uNick
    20.07.2007, 17:28
    Η φράση "πώς θα επανορθώνατε" σημαίνει ότι υπάρχει κάπου λάθος?... γιατί, αν θεωρείται λάθος η έλλειψη χρόνου λόγω φορτωμένου προγράμματος, μάλλον κάποιος σκέφτεται εγωιστικά... Ο/η σύντροφος οφείλει να δείξει κατανόηση, πρώτα απ'όλα. Από εκεί και πέρα, αν κάποιος θεωρεί ότι "οφείλει" να κάνει κάτι προς τον/την σύντροφό της/του για να αναπληρώσει τις χαμένες στιγμές (αυτή νομίζω είναι η κατάλληλη έκφραση...), μπορεί να κάνει πολλά. Από το να περνάει όσο το δυνατόν περισσότερες ώρες μαζί της/του, έστω κι αν λείψουν από τον βραδυνό ύπνο, μέχρι το να οργανώσει ένα πριβέ Σαββατοκύριακο κάπου ήσυχα (και ρομαντικά)...

    gexrag
    20.07.2007, 19:07
    Η αληθινή αγάπη σεν πτοείται από την αδυναμία να βρεθεί απαραίτητος χρόνος.
    Σαφώς βέβαια αποτελεί πολύ μεγάλο πρόβλημα για το ζευγάρι και ακόμη
    μεγαλύτερο για τα παιδιά όταν υπάρχουν. Η απόσταση δεν χωρίζει και αυτό που
    λένε "μάτια που δεν βλέπονται γρήγορα λησμονιούνται" αφορά όσους διατηρούν
    επιφανιακές σχέσεις. Σχετικά με την επανόρθωση αυτή μπορεί να γίνει μόνο αν
    βρεθεί ο κατάλληλος χρόνος κάτι πολλές φορές αδύνατο. Τότε μόνο ένας τρόπος
    υπάρχει. Να εκφράζεται η αγάπη προς τον σύντροφο κάθε στιγμή ακόμη και
    τηλεφωνικά για να μειώνεται η αίσθηση της απουσίας από την απόδωση συνεχούς
    και βεβαίως αληθινής και απόλυτα ειλικρινούς αγάπης.
    Οι μεγάλες υποσχέσεις δημιουργούν συνθήκες για μεγάλα ψέματα.