ελληνική μουσική
    904 online   ·  210.869 μέλη

    Dramaika Youth Festival 2007

    edelweiss
    24.07.2007, 14:50
    Τρίτη 31/07/2007
    Ώρα έναρξης 19:00
    *LOCOMONDO
    *SKARIBAS
    *BAD LUCK
    *X-STREAM
    *Μουσικοχορευτικό Opening: URBAN STYLERS FEAT

    Τετάρτη 01/08/2007
    Ώρα έναρξης: 19:00
    *NO NAME BAND
    *ΔΡΑΜΑΜΙΝΗ
    *NO SIN MAN
    *NIGHTMARES
    *OPENING: INTERACTIVE LOVERZ

    Πέμπτη 02/08/2007
    Ώρα έναρξης: 19:00
    *C-REAL
    *DRAMATIC SIN
    * GUEST: ΥΠΟ ΤΟ ΜΗΔΕΝ
    *SUNDAY
    *AIR-ASTRONS

    Επίσης θα γίνουν:
    Παράλληλες πολιτιστικές εκδηλώσεις, Ανοιχτά μουσικά εργαστήρια από το Νίκο Τουλιάτο και Αφιέρωμα στον Μάνο Λοΐζο.


    ΤΟΠΟΣ: Στα γρασίδια της Αγ. Βαρβάρας, Δράμας

    Η είσοδος ελεύθερη

    Διοργανωτές: Η οργανωτική επιτροπή Νεολαίας
    edelweiss
    31.07.2007, 16:01
    σε 3 ώρες !!! γίνεται η έναρξη του Dramaika Youth Festival 2007!!!
    edelweiss
    01.08.2007, 00:27
    Η πρώτη βραδυά του φεστιβάλ σήμερα ήταν έτσι κι έτσι...

    Εκτός από τους LOCOMONDO δεν άξιζε τίποτα άλλο!!!

    κατά της 8:15 ανεβαίνουνε στην σκηνή οι X-STREAM... Ο τραγουδιστής? 5 νότες έκταση και πήγε να μου τραγουδίσει κίτρινα ποδήλατα, πυξ λαξ και μόνο που δεν μας έπεσαν τα μαλλιά... Τι να σχολιάσεις... Τους προσπερνάω

    Κατά τις 9 ανεβαίνει ένα συμπαθητικό συγκροτιματάκι οι BAD LUCK.. Σε σχέση με τους πρώτους επίπεδα ανώτεροι... :) Αδίκησαν την μια φωνή σε ένταση... Καλά κι αυτός ο ηχολήπτης αντί να ανεβάσει το ένα μικρόφωνο, ανέβαζε την ένταση του συνόλου.. ΕΛΕΟΣ!!!!

    Κατά τις 9:30 ανεβαίνουν και οι SKARIBAS. Ένα συγκεκριμένο εκνευριστικό ραποειδές μοτίβο... Ένα τραγούδι ήταν μια φράση άντε και λίγα στολίδια ηχητικά από εδώ κι από εκεί... Και το θέμα είναι πως ΔΕΝ σταματούσαν με τίποτα.. Αν δεν τους έκοβαν δεν θα ακούγαμε locomondo καθόλου...

    Και 10:30.. ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!! Οι LOCOMONDO στην σκηνή!!! Μπροστά στα υπόλοιπα συγκροτήματα τα παιδιά είναι θεοί ΔΕΝ το συζητώ καθόλου... Έχουν κάνει διασκευές και μίξη διάφορων μουσικών... Είναι κυρίως ρέγκε μουσική... Μέσα στον ρυθμό ρεγκε έχουν βάλει λατιν μουσική, δημοτική μουσική και πολλά άλλα :) είναι απίστευτοι κι εύχομαι να συνεχίσουν έτσι!!!

    Έτσι τέλειωσε η βραδυά :) με τους LOCOMONDO

    LathosPathos
    01.08.2007, 01:49
    Άσε που κι αυτός ο Μάρκος...τα σπάει!



    επισυναπτόμενα: markos.JPG 
    edelweiss
    01.08.2007, 12:21
    Όντως Pathos :) τα σπάει :) και τα κάνει θρύψαλλα σου λέω!!!
    Antiateira
    01.08.2007, 17:48
    Κοπελα μου γλυκια,αν θες να μαθεις, το αξιοαγαπητο σου συγκροτημα " locomondo " εκτος οτι εκανε 3 ωρες sound check,παρελειψαν να παιξουν και το "Μηλο μου κοκκινο ".
    Αθλιο τελικα το αποτελεσμα επιλογης κομματιων τους! Θα ηθελα να ηξερα τι ακριβως σου αρεσε....Εχεις και μουσικη παιδεια? Χμμμμ.... περιεργο!
    Φυσικα δεν ακουγοντουσαν καλες οι φωνες - ηχος απο τα αλλα συγκροτηματα...δεν τους αφησαν να κανουν sound check.Που υποτιθεται θα επρεπε να αντιλαμβανεσαι ποια ειναι η ουσια του s o u n d c h e c k!!!!!!!!! Αλλα τελικα, ασε με να αμφιβαλλω και γι' αυτο!!!!!!
    Apataggelos
    01.08.2007, 19:03
    Αγαπητή Antiateira, αλήθεια πιστεύεις ότι κάποιος ο οποίος ασχολείται έστω και στοιχειωδώς με τη μουσική, αγνοεί τη σημασία του soundcheck; όσο για το ποια κομμάτια τελικά επιλέγει να παίξει ένα συγκρότημα ζωντάνα, πες μου εσύ (που φαίνεται να μη σηκώνεις μύγα στο σπαθί σου και να τα ξέρεις όλα) , πότε ήταν η τελευταία φορά που παρακολούθησες συναυλία και έπαιξαν ακριβώς τα κομμάτια που ήθελες; Ίσως, λέω ίσως....να υπάρχουν και θεατές της συναυλίας που να έμειναν ικανοποιημένοι από το playlist τους.

    Όσον αφορά τον/την qqq, αν έχει φτάσει στα αυτιά σου η πρόσφατη διασκευή του Ρουβά στο suspicious minds του elvis, καθώς και μερικές δεκάδες διαφόρων άλλων (τουλαχιστον) άστοχων διασκευών από διάφορους καλλιτέχνες παλιότερα, δεν νομίζω ότι μπορούμε να μιλάμε για το μουσικό ύφος των locomondo γιατί, παρόλο που δεν μου αρέσουν, έχουμε ακούσει και πολύ χειρότερα γενικότερα νομίζω. Τουλάχιστον τα παιδιά - αν και πολυδιαφημισμένα από τα μέσα τελευταία - έχουν κέφι και προσπαθούν.

    Τέλος, έχω την εντύπωση ότι στην edelweiss άρεσαν τόσο οι locomondo γιατί απλά ξεχώρισαν από τα υπόλοιπα μέτρια ή/και κακά συγκροτήματα...στους τυφλούς βασιλεύει ο μονόφθαλμος, είτε μας αρέσει είτε όχι.

    Υ.Γ. Για το ύφος των απαντήσεων σας δεν θα σχολιάσω κάτι, γιατί πιστεύω μιλούν από μόνες τους....λίγη περισσότερη ευγένεια τουλάχιστον (προς ένα μέλος που απλά μετέφερε εντυπώσεις και δεν έκανε διαφήμιση) δεν νομίζω να έκανε κακό σε κανένα.


    Orfeus
    01.08.2007, 19:50
    @ qqq:

    Σεβασμός στους συνομιλητές του forum δεν υπάρχει;
    Για ποιο λόγο οι χαρακτηρισμοί;
    Antiateira
    01.08.2007, 19:55
    Οσο σημαντικο ειναι το sound check για τις ντιβες, τοσο σημαντικο ειναι και για τ' αλλα " καλα ή κακα συγκροτηματα " οπως ειπες!, και δεν μπορει κανεις να καταχραστει ετσι την ωρα...οταν οι υπολοιποι ερχονται απο ΜΑΚΡΥΑ - ΝΩΡΙΣ - , για το SOUND CHECK ....και τελικα πηραν τ' αρχιδια τους!
    nikoulini23
    01.08.2007, 21:49
    Η βραδιά του festival dramaica - στις 31 Ιουλίου, ήταν μια βραδιά παραφροσύνης και όχι μονο...
    Βασικό στοιχείο αποτελεί το γεγονός ότι οι locomondo έκαναν soundcheck επί τρείς συναπτές ώρες - τα ζα μου αργά δηλαδή - και δε νομιζω πως φταίνε οι ίδιοι, αλλά οι διοργανωτές οι οποίοι δεν έδωσαν καμία σημασία στο χρόνο που είχαν στη διάθεσή τους και στις υπόλοιπες μπάντες, μερικές από τις οποίες ήταν πολυμελείς, πράγμα που καθιστά απαραίτητο το να τους αφιερωθεί τουλάχιστον ένα 20λεπτο για ήχο.
    Επίσης δεν νομίζω πως είναι δυνατόν να πιστεύει κανείς πως γίνεται να υπάρξει καλό ηχητικό αποτέλεσμα όταν όλα συμβαίνουν σε χρόνο dt, το ποιος παίζει εκείνη την ώρα, το πότε ενημερώνονται ότι θα παίξουν οι επόμενοι κ.ο.κ.
    Ακόμη θεωρώ πως θα ήταν σώφρον οι διάφοροι συνομιλητές να μιλούν με φειδώ για τις μπάντες και τους ανθρώπους που συμμετέχουν σε αυτές προς αποφυγήν παρεξηγήσεων... γιατί είναι άλλο πράγμα το να λες την άποψή σου και άλλο το να ισοπεδώνεις και να εκμηδενίζεις τα πάντα.
    Όσον αφορά στους Skaribas, έχουν ένα πολύ ιδιαίτερο και μοναδικό ύφος, το οποίο δεν προσιδιάζει με κανένα άλλο! Σε όσους λοιπόν δυσκολεύονται να καταλάβουν αυτό το ύφος και όχι απαραίτητα να τους αρέσει, λόγω έλλειψης μουσικής αντίληψης και παιδείας ακόμη και ως απλοί ακροατές, θα μπορούσα να τους πω απλά <<περαστικά>>.
    Θα ήθελα να συμπληρώσω ότι τα σουβλάκια ήταν άψητα από ΜΕΣΑ και πως η κάβα περιείχε μόνο μπύρες και νερά!

    vouliakis
    02.08.2007, 01:12
    @qqq "ANONIMIA TOU INTERNET RULEZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ
    hahahaha..zoaaaaaaaaaaaaaaaa... "


    Μην είσαι τόσο σίγουρος για την ανωνυμία (ή τη ψευδωνυμία). Τα πάντα καταγράφονται, το λιγότερο σε έναν διακομιστή (server) και είναι σχετικά απλό να βρεθεί η πραγματική ταυτότητα ενός χρήστη.
    Θα ήθελα να ήξερα, αν μας χάριζες το ονοματάκι σου, θα είχες το θάρρος να τα γράφεις όλα αυτά?

    (Και βέβαια, σε στέλνω για banάκι... Καλό θα σου κάνει με τέτοια ζέστη...)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 02-08-2007 01:15 ]


    edelweiss
    02.08.2007, 11:01
    Η βραδυά 01/08/2007 ήταν πολύ καλύτερη από την προηγούμενη!

    Στις 9 ανεβαίνουν κατι παιδάκια 15χρονα, άντε 17χρονα, που το συγκρότημά του ονομαζόταν NIGHTMARES... Νομίζω πως τραγουδιστής δεν έχει περάσει ακόμα μεταφώνηση. Τι να πεις λοιπόν για αυτό το συγκρότημα...?
    Οι NO SIN MAN πάλι ειναι ενα συγκρότημα που τα μέλη του αποτελούνταν από 25 - 32 χρονών. Ένα συγκρότημα καθαρά ερασιτεχνικό και δημιουργήθηκε τον νοέμβριο του 2006. Είναι η δεύτερή τους συναυλία και πιστέψτε με τα παιδιά μετά από την δουλειά (την πρωινή) πηγα κατευθείαν στο μέρος που πραγματοποιήθηκε η συναυλία και 3 ώρες περίμεναν μέχρι να αρχίσουν. Αφού φάνηκε στον τραγουδιστή πως έτυχε σε κάποιες στιγμές να πιέζεται για να βγάλει κάποιες νότες. (ότι πληροφορία μου την είπε ο τραγουδιστής). Δυστυχώς ο ήχος ήταν τόσο χάλια που άκουγες ένα βουητό από κιθάρες.
    Το συγκρότημα ΔΡΑΜΑΜΙΝΗ ανέβηκε στην σκηνή κατά της 10 (αν θυμάμαι καλά). Παιδιά ήταν ωραίοι! Μπράβο στα παιδιά! Μου άρεσαν πολύ.
    Τελευταίοι ήταν οι NO NAME BAND. Ελληνικό ροκ και ελληνικά κομμάτια 60's (δεν θυμάμαι αν είπαν και κάνα ξένο). Έπαιξαν πολύ ωραία!!! Δεν ξέρω από μπροστά πως ακουγόταν, αλλά εγώ που καθόμουν πίσω από την σκηνή το καταευχαριστήθηκα. Ήταν ΤΕΛΕΙΟΙ για την χθεσινή βραδυά!


    myspace
    Animated GIFs

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : edelweiss στις 02-08-2007 11:02 ]


    Spotlight_Dancer
    02.08.2007, 12:22
    Παράθεση:

    Το μέλος edelweiss στις 01-08-2007 στις 00:27 έγραψε...

    κατά της 8:15 ανεβαίνουνε στην σκηνή οι X-STREAM... Ο τραγουδιστής? 5 νότες έκταση και πήγε να μου τραγουδίσει κίτρινα ποδήλατα, πυξ λαξ και μόνο που δεν μας έπεσαν τα μαλλιά... Τι να σχολιάσεις... Τους προσπερνάω




    Ε ναι,εξαλλου ειναι παγκοσμιως γνωστο πως ιδιαιτερα οι Πυξ Λαξ ειναι μπαντα που οι φωνητικες της απαιτησεις -ειδικα στο τομεα της εκτασης- ειναι τεραστιες...
    edelweiss
    03.08.2007, 02:03
    Σήμερα πήγα λίγο αργά κι έτσι άκουσα μόνο τα τρία τελευταία συγκροτήματα...

    Οι υπό το Μηδέν, DRAMATIC SIN (που πιστεύω πως ήταν οι καλύτερα από όσους άκουσα και πιστεύω και οι καλύτεροι της βραδυάς) και οι γνωστοί C-REAL.
    Σήμερα ήταν οι καλύτερη βραδυά :)

    Αλλά το καλύτερο συγκρότημα του φεστιβάλ κατά την άποψή μου ήταν οι Locomondo!!!

    Γιατί όλοι πασάρανε την αφρόκρεμα, ενώ οι Locomondo επιδίωξαν για κάτι διαφορετικό... Και πολύ λογικό μου ακούγεται να αρέσει σε λίγους...
    Antiateira
    05.08.2007, 18:56
    lOCOMONDO!
    EDELWEISS,γιατι δεν πας και στα μουζουκια!Κι αυτα θα σου αρεσουνε!!! Ειμαι σιγουρη και την επομενη φορα σε παρακαλω,ζητα τους να παιξουν και το " μηλο μου κοκκινο ". Σε παρακαλω,ζητα το απεγνωσμενα!!!!