ελληνική μουσική
    592 online   ·  210.877 μέλη

    Τι λέτε για την ελευθερία του λόγου;

    gexrag
    24.07.2007, 19:13
    Σήμερα, που όλο και περισσότερο απαξιώνονται άξίες όπως η ελευθερία, ποια η γνώμη σας για την ελευθερία του λόγου.
    Τις τελευταίες μέρες διαπίστωσα πως υπάρχει λογοκρισία στον πιο πλουραλιστικό χώρο που συνάντησα. Στον χώρο όπου εκφράζονται άνθρωποι όπως οι μουσικοί δεν είναι δυνατόν να απαξιώνονται αξίες όπως η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ. Δέχεστε ευχάριστα μια τέτοια κατάσταση ή σας αρεσει απλά να παρακολουθείτε από μακριά. Μην ξεχνάτε πως οι μουσικοί ήταν αυτοί που ήταν οι αληθινοί μαχητές του φασισμού όχι μόνο στην Ελλάδα αλλά στον κόσμο ολόκληρο.
    Θέλω να παρακολουθώ την συζήτηση και όχι να εκφραστώ μέσα από αυτήν.
    edelweiss
    24.07.2007, 19:32
    Ελευθερία λόγου???
    Δεν νομίζω να υπάρχει... Ανάλογα με την κουλτούρα του άλλου, την ιδεολογία, την μόρφωση κτλ κτλ... Κρίνει και το τι θα πει ο άλλος...

    Δυστυχώς δεν υπάρχει ελευθερία λόγου...

    Ανάλογα με ποια οπτική γωνία θα το δεις...

    Από διατύπωση λόγου? Από διατύπωση μια σκέψης/άποψης? Από την έκφραση μιας ιδεολογίας? Από τα πιστεύω κάποιου???

    Δεν υπάρχει ελευθερία λόγου... Τα πάντα κρίνονται και κατακρίνονται!!!
    gexrag
    24.07.2007, 22:46
    Διακρίνω μερική αδιαφορία αλλά μια και έμμεσα ή άμεσα με φίμωσαν σε θέματα
    πίστης ρίχνωντας μια πολύ βαριά κατηγορία στο πρόσωπό μου

    θα έλεγα

    αγαπητή μου edelweiss

    ναι έχεις δίκιο.

    Αιρετικός; Μάρτυρας του Ιεχωβά; Λευίτης κάπου αλλού; Μα αποφασίστε τελικά που
    ανήκω σε ποιο χώρο; Εσείς σίγουρα το γνωρίζετε μια που εγώ αδυνατώ να γνωρίζω.
    Μάλλον δεν γνωρίζετε γιατί αν γνωρίζατε τα πράγματα δεν θα είχαν έτσι.
    Μετά την σημερινή φίμωση (εγώ θέλω και σταματάω να ομιλώ για την ΑΛΗΘΕΙΑ)
    αποφάσισα να δώσω το κείμενο μόνο σε όσους το ζητήσουν.

    ΕΧΕΤΕ όλοι την ΑΓΑΠΗ μου.
    Μην νομίζετε όμως θα υσηχάσετε τόσο εύκολα από μένα.
    mnk
    25.07.2007, 01:57
    Ψεμματα λεει αδερφια !!!

    Εγω εχω την αυθεντικη ΑΛΗΘΕΙΑ

    Η δικη του ειναι μαϊμου.
    Εμενα μου την εστειλε ο θεος με fax.

    Aαααα, ξεχασα να συστηθω..
    Ειμαι ο πάπας, αποκλειστικος αντιπροσωπος του θεου στη γη και εχω το αλαθητο.

    Εδω η καληηηη ΑΛΗΗΗΘΕΙΑΑΑΑΑ!
    edelweiss
    25.07.2007, 06:04
    Παράθεση:

    Το μέλος mnk στις 25-07-2007 στις 01:57 έγραψε...

    Ψεμματα λεει αδερφια !!!

    Εγω εχω την αυθεντικη ΑΛΗΘΕΙΑ

    Η δικη του ειναι μαϊμου.
    Εμενα μου την εστειλε ο θεος με fax.

    Aαααα, ξεχασα να συστηθω..
    Ειμαι ο πάπας, αποκλειστικος αντιπροσωπος του θεου στη γη και εχω το αλαθητο.

    Εδω η καληηηη ΑΛΗΗΗΘΕΙΑΑΑΑΑ!




    Θες να σε κατακρίνω τώρα??? ε?? θες? θες?
    mnk
    25.07.2007, 06:42
    Ναι παρακαλω, plzzzzzzzzzzzzzzz
    edelweiss
    25.07.2007, 06:58
    χμμμ θες να σε κατακρίνω ε???
    Μα τι λέει το παληκάρι ρε παιδιά??? Πάει καλά??? Νομίζω πως πρέπει να τον πάμε σε ψυχιατρείο :p
    Ρε φίλε δεν πας σε κάνα ψυχιατρείο να βρεις την υγειά σου???

    χαχαχαχα άσε ρε που θέλεις να σε κρίνω κι όλας :p χαχαχαχαχα
    mnk
    25.07.2007, 07:22
    Μου'δωσαν απολυτηριο...
    edelweiss
    25.07.2007, 10:17
    Συγγνώμη αλλά έχει και φοίτηση πανεπιστημίου!!! οπότε πρέπει να πάρεις και πτυχίο
    Liza32
    25.07.2007, 10:38
    Δεν πιστεύω οτι υπάρχει ελευθερία του λόγου σήμερα. Διότι, παρόλο που υποτίθεται οτι ήμαστε οπαδοί της κάθε είδους ελευθερίας, εντούτις, πάντα κάποιος υπάρχει για να μας κλείσει το στόμα. Βλέπετε κανένας δεν δέχεται την αλήθεια κανένας δεν είναι έτοιμος να τη δεχτεί. Οπότε ποιό το νόημα να λέμε οτι υπάρχει δικαιιοσύνη όταν κάποιοι κλείνουν αυτιά και μάτια απέναντι στην αλήθεια; Δεν υπάρχει ελευθερία, ούτε θα υπάρξει ποτέ αν ορισμένοι δεν πάψουν να εθελοτυφλούν!
    edelweiss
    25.07.2007, 10:48
    Πες τα βρε Λίζα!!! :)
    Kerato
    25.07.2007, 18:38
    Το θέμα εδώ είναι γενικά η ελευθερία του λόγου ή "η ελευθερία του λόγου στο MusicHeaven";

    Ο τίτλος δίνει την αίσθηση του γενικού ερωτήματος, ενώ η τοποθέτηση του μέλους που άνοιξε την ενότητα αυτή, συγκεκριμενοποιεί την ερώτηση στα πλάισια της μουσικής αυτής κοινότητας.

    Αν μιλάμε συγκεκριμένα, ο πλέον αρμόδιος ν' απαντήσει είναι ο δημιουργός και διαχειριστής του ιστότοπου. Απ' ό,τι έχει αναφερθεί και αλλού, πάντως, ισχύει η ιδιωτικότητα του χώρου και οι κανόνες που θέτει εξ αρχής ως προϋπόθεση συμμετοχής κάποιου εδώ μέσα. Άρα υπάρχει σχετική κι όχι απόλυτη ελευθερία εδώ.

    Πριν βιαστείτε να κατακρίνετε αυτό το κομμάτι της λειτουργίας του ΜΗ, σκεφτείτε ότι ούτε κι εσείς βάζετε στο σπίτι σας κάποιον που σας βρίζει, παραδείγματος χάριν, ή κάποιον που σας χτυπάει την πόρτα για να σας κατηχήσει σε κάποια αίρεση, εφόσον είστε χριστιανοί ορθόδοξοι, ή κάποιον που ενώ ξέρει πως είστε ειρηνιστής θέλει να μπει στο χώρο σας οπλισμένος σαν αστακός...

    Αν ψάχνετε για απάντηση στο γενικό ερώτημα, διαβάστε και κανέναν νόμο του κράτους περί ελευθερίας λόγου και λοιπών ελευθεριών. Αφού το κάνετε, κοιτάξτε λίγο και την Ιστορία, από όποια πηγή εσείς θεωρείτε πιο ικανή να σας δώσει πληρέστερη εικόνα για την ελευθερία του λόγου. Μην πάτε και πολύ μακριά. Ρωτήστε τους συγγενείς σας που έζησαν την επταετία '67-'74.

    Ελαφρά τη καρδία δε δίνονται απαντήσεις σε τέτοια θέματα.

    Time slips by like grains of sand...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Kerato στις 25-07-2007 18:41 ]


    edelweiss
    25.07.2007, 19:22
    Κέρατο το θέμα είναι καθαρά γενικό και δεν συγκεκριμενοποιείται... Το αν υπάρχει ελευθερία λόγου ή όχι... ΔΕΝ υπάρχει όπως προείπα στο πρώτο ποστ που κατάθεσα σε αυτό το τόπικ...
    gexrag
    25.07.2007, 23:53
    Τα λόγια μου διακρίνονται από ασάφειες;

    Εκτός από το να μου βάζεις φίλη Kerato στο στόμα λόγια που δεν έχω πει δεν
    ξέρεις ούτε να διαβάζεις;

    Εγώ προσωπικά δεν έχω πρόβλημα ελευθερίας του λόγου μια που ότι έχω να πω το
    λέω και δεν επιτρέπω σε κανένα να μου βάλει φραγμούς στο τι θα πω. Είμαι
    υπέρμαχος κάθε ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ και ακόμη δεν έχουν σφραγίσει το μοναδικό τόπικ
    που έχω δημιουργήσει. Οστόσο έχει συμβεί σε ορισμένες από εσάς λόγω της
    ανευθυνότητας που σας διακρίνει κάποιες στιγμές να το πράξουν και να επέμβουν
    εφαρμόζοντας μια μορφή λογοκρισίας.
    Έπρεπε να συμβεί;
    Η απάντηση είναι ΟΧΙ.
    Δημιούργησαν καλύτερες συνθήκες έκφρασης;
    Η απάντηση είναι ΒΕΒΑΙΟΤΑΤΑ.

    Το θέμα είναι η ελευθερία του λόγου.

    Χαιρετώ τον φίλο συντονιστή forum απεναντι στον οποίο ήμουν προκληττικός.
    Ήξερα ότι δεν θα αντιδράσει με καμία απρέπεια.

    Κρατήστε φίλοι μου το musicHeaven στην κορυφή.
    Είναι η μόνη θέση που του αξίζει.
    Να είστε καλά
    Orfeus
    26.07.2007, 09:56
    Για την αποκατάσταση της αλήθειας

    To μέλος gexrag προσπαθεί να δημιουργήσει εντυπώσεις. Μιλάει για φραγμούς στην ελευθερία του λόγου, κάνοντας υπαινιγμούς για τον "φίλο συντονιστή του forum" προς τον οποίο (όπως ο ίδιος δήλωσε) υπήρξε προκλητικός.

    Και ρωτάω: Από πότε η σύσταση "μην είσαι off topic" αποτελεί φραγμό στην ελευθερία του λόγου;

    Μπορείτε να το δείτε εδώ!


    gexrag
    26.07.2007, 18:40
    Φίλε μου Orfeus,

    Σε εκτιμώ για λόγους που δεν ξέρεις και θα αργήσεις πολύ να μάθεις.

    Κλείσατε ένα τόπικ από άγνοια όπως δεν υπέπεσε στην αντίληψή σου μια ερώτηση
    της Κοπέλας που το δημιούργησε στην οποία ήμουν πλήρως κατατοπιστικός αν και
    πολύ περιληπτικός.
    Αν δεν είχε σχέση η απάντησή μου τότε εσύ μάλλον δεν έβλεπες στην οθόνη του
    υπολογιστή αλλά στην οθόνη της τηλεόρασης.

    Σχετικά με το τόπικ που κλείσατε αυτό αφορά την προδοσία του Ιούδα θέμα το
    οποίο είναι ΠΑΝΤΕΛΩΣ διαφορετικό από το Ευαγγέλιο του Ιούδα.

    Ακόμη και τώρα δεν είμαστε εκτός τόπικ μια που μιλάμε για την Ελευθερία του λόγου.

    Οι εντυπώσεις φίλε μου δεν με συγκινούν γιατί απλά κυνηγώ την ΟΥΣΙΑ. Δεν μένω
    ποτέ σε αυτές. Βοηθείστε στην διαχείρηση αυτού του χώρου και μην δημιουργείτε
    προβλήματα γιατί ειληκρινά δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος άλλος αντάξιός του.
    Λίγη ελάχιστη προσοχή χρειάζεται μια που αυτή τη στιγμή φιλονικούμε θέλοντας και
    οι δύο το ίδιο ακριβώς αποτέλεσμα.


    Kerato
    26.07.2007, 19:16
    Παράθεση:

    Το μέλος gexrag στις 25-07-2007 στις 23:53 έγραψε...

    Τα λόγια μου διακρίνονται από ασάφειες;


    Τα λόγια σου διακρίνονται από κακεντρέχεια

    Παράθεση:

    Εκτός από το να μου βάζεις φίλη Kerato στο στόμα λόγια που δεν έχω πει δεν
    ξέρεις ούτε να διαβάζεις;


    Πρώτον και κύριον, δεν είμαι φίλΗ σου. Δε θα επέλεγα ποτέ έναν άνθρωπο σαν εσένα για φίλο. Τώρα αν εσύ θες να νομίζεις ότι είμαι φίλΗ και δη Σου...είσαι ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ να το νομίζεις, όπως άλλωστε κάνεις και με πολλά άλλα πράγματα.
    Από κει και πέρα, είναι φανερό ότι ούτε στο στόμα σου, ούτε στο μυαλό σου μπορούν να μπουν λόγια. Έχουν φρακάρει και τα δύο.
    Όσο για το αν ξέρω να διαβάζω, αν πρόκειται για αλήθειες όπως οι δικές σου, προτιμώ να ξεχνώ τί εστί διάβασμα.

    Παράθεση:

    Εγώ προσωπικά δεν έχω πρόβλημα ελευθερίας του λόγου [...]


    Εσύ ειδικά έχεις άλλου είδους προβλήματα

    Παράθεση:

    Οστόσο έχει συμβεί σε ορισμένες από εσάς λόγω της
    ανευθυνότητας που σας διακρίνει κάποιες στιγμές να το πράξουν και να επέμβουν
    εφαρμόζοντας μια μορφή λογοκρισίας.


    Αυτό το τρίτο πληθυντικό πρόσωπο θηλυκού γένους απευθύνεται σε μένα;
    Μάλλον δεν ξέρεις τί σου γίνεται...

    Παράθεση:

    Έπρεπε να συμβεί;
    Η απάντηση είναι ΟΧΙ.
    Δημιούργησαν καλύτερες συνθήκες έκφρασης;
    Η απάντηση είναι ΒΕΒΑΙΟΤΑΤΑ.

    Το θέμα είναι η ελευθερία του λόγου.



    Η ΑΛΗΘΕΙΑ είναι ότι αν δεν υπήρχε ελευθερία λόγου εδώ μέσα, δε θα έλεγες με τόση άνεση όλα όσα λες.
    Ούτε κι εγώ, άλλωστε...
    mnk
    26.07.2007, 19:29
    Θα πααω εκειιιι..
    στην Αααραπιαααααα...
    που μου'χου'νεεεεε μιληησει,
    για μια τσιγγααανα μααγισα,
    τα μααγια ναα, μου λυυσει !!

    Εεεεϊϊϊοππ
    gexrag
    26.07.2007, 21:02
    Φίλη ή φίλη Kerato
    Το Kerato μάλλον ουδέτερο ακούγεται (χιούμορ).

    Σχετικά με την κακεντρέχεια
    Δεν πάει μαζί με την αγάπη και συνεχίζεις να μην με παρακολουθείς.

    Σχετικά με την ΑΛΗΘΕΙΑ
    Η άποψή σου καθώς και το αν γίνω πιστευτός δεν με ενδιαφέρει.
    Δεν προσυλητίζω κανένα γιατί δεν χρειάζεται. Δεν είμαι μέλος καμιάς αιρετικής εκκλησίας
    και δεν ζητώ από ΚΑΝΕΝΑ να με ακολουθήσει.
    Γνωρίζω πόσο δύσκολο είναι να είναι πιστευτή η εκδοχή της ΑΛΗΘΕΙΑΣ που σας παρουσιάζεται από το άτομό μου.
    Η Ελευθερία του λόγου είναι αυτή που μου δίνει το δικαίωμα απλά να σας την παραθέτω και ΤΙΠΟΤΑ άλλο.

    Σχετικά με την φιλία
    Έίναι έκφραση που χρησιμοποιώ για να επικοινωνήσω και δείχνει απλά τις φιλικές διαθέσεις μου.

    Σχετικά με την διαύγεια του νου
    Αυτή αποδυκνίεται μια που ο λόγος μου είμαι και περιληπτικός και περιεκτικός.
    Δεν χρειάζεται "ιατρικές συστάσεις".

    Σχετικά με τί άλλο...
    Περιμένω την επόμενη φορά λιγότερο εκνευρισμό. Η μουσική που μιλάει στην ψυχή σε ηρεμεί και δεν σε ταράζει.


    Tren
    26.07.2007, 21:40
    Παράθεση:

    Το μέλος gexrag στις 26-07-2007 στις 21:02 έγραψε...


    Σχετικά με την διαύγεια του νου
    Αυτή αποδυκνίεται μια που ο λόγος μου είμαι και περιληπτικός και περιεκτικός.
    Δεν χρειάζεται "ιατρικές συστάσεις".

    Σχετικά με τί άλλο...
    Περιμένω την επόμενη φορά λιγότερο εκνευρισμό. Η μουσική που μιλάει στην ψυχή σε ηρεμεί και δεν σε ταράζει.





    Εχει παντως επιστημονικα αποδειχθει πως στην διαυγεια του νου βοηθαει πολυ και το υγειες σεξ.Ερευνες πιστοποιουν πως η ελλειψη του οδηγει απελπισμενους αυνανιζομενους σε εγκεφαλικη στουμπα...με αποτελεσμα την παρενεργεια αυτη να την πληρωνει ο περιγυρος.Μιλοντας για την ελευθερια του λογου παντα ,που ειναι το θεμα μας θελω να επισημανω πως επειδη ο λογος εκφερεται περνοντας εντολη απο τον εγκεφαλο και μονο,τον εγκεφαλο μας πρεπει να τον προσεχουμε και να μην τον καταπιεζουμε....γιατι θα κανει ΜΠΑΜ και δεν θα ναι το μονο απο τα οργανα της θνητης μας σαρκας..

    Μπαμ ΚΑΙ μπουμ




    ΕΥΤΥΧΕΙΤΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!