ελληνική μουσική
    288 online   ·  210.881 μέλη

    Διαδώστε το όπου μπορείτε...

    StavmanR
    15.08.2007, 20:56
    Διαδωστε το, οπου μπορειτε!

    Το παρακάτω ειναι πραγματικό γεγονός και συνέβη στο Μπραχάμι της Αττικής, αρχές Δεκεμβρίου.
    Μας το γνωστοποίησε με e-mail το Σχολειο Ειδικης Αγωγης Βεροιας: "Ενα παιδι που εφευγε απο το σχολειο του, συναντησε μια "γιαγια" που το παρακαλεσε να παραδωσει ενα γραμμα σε μια διευθυνση λιγο πιο κατω απο το δρομο που το συναντησε, για να μην περπατησει μεχρι εκει. Το παιδι για καλη του τυχη περασε απο το σπιτι του για να αφησει την τσαντα του και ειπε στην μαμα του το περιστατικο. Η μητερα του ανοιξε το γραμμα και διαβασε το εξης: "Παρτε του και τα 2 νεφρα". Η μητερα ειδοποιησε την ασφαλεια. Το σπιτι ηταν... Χειρουργειο!!!!!
    Για το παραπανω ενημερωθηκαν οι γονεις των σχολειων της περιοχης και του ευρυτερου νοτιου τομεα. Καλο ειναι να ενημερωθουν τα παιδια και οι γονεις απανταχου, για να προσεχουν τους κινδυνους που παραμονεύουν παντου.

    Αυτο ειναι αποκομμα μιας εφημεριδας που μου το εδωσε χθες μια μαθητρια μου!
    Περιττο να πω οτι ανταριχιασα μολις το διαβασα και με λυπη διαπιστωνω την καταντια μας......
    Πως φτασαμε ετσι;;;


    Το συγκεκριμένο μήνυμα υπάρχει σε διάφορα σάιτς. Δεν γνωρίζω κατά πόσο το περιστατικό ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα, αλλά θεώρησα καλό να προωθούμε τέτοιου είδους πραγματικά γεγονότα, ώστε να είμαστε πιο προετοιμασμένοι για τέτοιου είδους καταστάσεις.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 15-08-2007 20:59 ]


    mnk
    15.08.2007, 23:42
    Δεν μπορώ να ξέρω κατά πόσον η συγκεκριμένη περίπτωση αληθεύει, αλλά υπάρχουν παρόμοια γεγονότα που είναι πλήρως επαληθευμένα.

    "Στην Κίνα πραγματοποιούνται μεταμοσχεύσεις οργάνων από ζωντανούς δότες, οπαδούς του Φάλουν Γκονγκ, οι οποίοι ακολούθως δολοφονούνται.
    .......οι ιστοσελίδες νοσοκομείων της Κίνας διαφημίζουν τα μικρά χρονικά διαστήματα αναμονής για τις μεταμοσχεύσεις, «μέσος χρόνος αναμονής για συμβατό νεφρό δύο εβδομάδες, για συκώτι μία εβδομάδα».
    Ε net

    "Πλούσιοι τουρίστες ταξιδεύουν σε φτωχές χώρες, για να αγοράσουν όργανα και ελπίδα".
    kathimerini.gr

    Aνθρωποι υφίστανται αφαιρέσεις νεφρών, εν αγνοία τους.
    kathimirini.gr

    " .....Νάνσι Σέπερ Χιους της οργάνωσης Παρατηρητήριο Οργάνων και καταλήγει: «Έτσι, οι λεγόμενοι συντονιστές μεταμοσχεύσεων έγιναν “κυνηγοί νεφρών”, που λυμαίνονται τις γειτονιές και τους αστέγους για φτηνά όργανα».
    Τα Νεα on line

    Το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο στην "Ετήσια έκθεση για τα ανθρώπινα δικαιώματα στον κόσμο το 2004" ......
    " ..ζητεί από τη Μολδαβία να εμποδίσει την εμπορία ανθρώπινων όντων, και συγκεκριμένα γυναικών και παιδιών, τη σωματεμπορία γυναικών και το λαθρεμπόριο ανθρώπινων οργάνων για μεταμοσχεύσεις".
    Ετησια εκθεση

    Το 1976, η Washington Post αποκάλυψε ότι το Γενικό Νοσοκομείο της Περιφερείας Columbia εισέπραξε περισσότερα από $68.000 για τα όργανα των βρεφών που είχαν θανατώσει οι γιατροί που εκτελούσαν τις εκτρώσεις. Στο φύλλο της 21 Μαρτίου 1977 η Village Voice ανέφερε ότι αυτοί οι "γιατροί" είχαν παροτρύνει μητέρες κοινωνικής προσφοράς να περιμένουν και να πραγματοποιήσουν εκτρώσεις στα τελευταία στάδια της κυήσεως διότι από αυτά τα βρέφη λαμβάνονται περισσότερα και καλύτερα ανεπτυγμένα όργανα.
    Σύλλογος προστασίας αγέννητου παιδιού

    ...................................................................................................................

    "Πασά τε επιστήμη,χωριζομένη δικαιοσύνης καί τής άλλης αρετής,πανουργία τις,
    καί ού σοφία φαίνεται."Πλάτων

    (Κάθε επιστήμη,όταν χωρίζεται από τη δικαιοσύνη και την υπόλοιπη αρετή,γίνεται
    πανουργία κι όχι σοφία).

    ..............................................................................................................

    Φωτογραφίες από το Πακιστάν, όπου επιδεικνύονται ουλές από αφαιρέσεις νεφρών.



    StavmanR
    16.08.2007, 00:44
    Μαρία, διάβασα διάφορα για το κειμενάκι που παρέθεσα πιο πάνω. Πολλοί το χαρακτήρισαν παραμυθάκι και άλλοι ιστορίες βρυκολάκων. Προσωπικά, δεν με ενδιαφέρει... Όταν βλέπεις ένα παιδί να χτυπιέται μέσα στη θάλασσα, δεν σκέφτεσαι "ρε μήπως κάνει πλάκα...". Ορμάς. Αν δεν είναι πλάκα είσαι ανακουφισμένος γιατί έκανες τα πάντα για να το σώσεις. Αν πάλι είναι πλάκα, είσαι δύο φορές ευτυχισμένος.: μία διότι το παιδί δεν κινδύνευσε μέχρι να το περισυλλέξεις και μία γιατί δεν κινδυνεύει πλέον μέχρι να του δώσεις τις πρώτες βοήθειες...

    Πάντως το εμπόριο οργάνων και βρεφών είναι μία ανοιχτή πληγή της κοινωνίας. Το τί σημαίνει παιδί για μία κοινωνία το περιγράφει πολύ όμορφα ο Γιάννης Νεγροπόντης σε ένα τραγούδι που επένδυσε ο Μάνος Λοϊζος.



    Η μαμά μου,
    η καλύτερη του κόσμου
    μου χαμογελά,

    κι είναι τότε...
    ...είναι τότε σαν ο κόσμος να ‘ναι ολόκληρος δικός μου


    Ο μπαμπάς μου,
    ο καλύτερος του κόσμου
    μου χαμογελά

    κι είναι τότε ...
    ...είναι τότε σαν ο κόσμος να ‘ναι ολόκληρος δικός μου



    Το μικρό μας
    το καλύτερο του κόσμου
    κλαίει και γελά

    ο μικρούλης ...
    ...ο μικρούλης αδερφός μου είν' ολόκληρος ο κόσμος



    "ο μικρούλης αδερφός μου είν' ολόκληρος ο κόσμος"

    Ένα μικρό δείγμα υπάρχει εδώ
    Μπα σε καλό σου βρε Λοίζε ...


    "Ονειρεύομαι τη ζωή σαν ένα γαλάζιο ουρανό, αεράκι αγνό και καθάριο η ζωή μου να πνέει, πουλί λευκό η ελπίδα μου θε πάντα να πετά ψηλά..."


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 16-08-2007 01:18 ]


    mnk
    16.08.2007, 01:33
    H αλήθεια είναι ότι έχουν ακουστεί πολλά τα τελευταία χρόνια για απαγωγές παιδιών, με στόχο τα όργανά τους.

    Και στην Ελλάδα και σε όλες τις Βαλκανικές χώρες, αλλά και σε πολλά άλλα κράτη.

    Θυμάμαι την είδηση που είχε κυκλοφορήσει πριν 8-9 χρόνια, ότι στη Βραζιλία που κυκλοφορούν ορδές "αδέσποτων" παιδιών στους δρόμους των πόλεων, οργανώνονται "σαφάρι" περισυλλογής τους και καταλήγουν σφαγιασμένα για αφαίρεση οργάνων.

    Αλλωστε τόσες εξαφανίσεις παιδιών συμβαίνουν συνέχεια και μέσα στην Ελλάδα.
    Το χαμόγελο του παιδιού

    08-AudioTrack 08.m...


    Κι ένα παιδί να υποφέρει, ολόκληρος ο κόσμος υποφέρει !!

    StavmanR
    16.08.2007, 01:56
    Που το βρήκες βρε θηρίο το κομμάτι; Πω πω πω...
    margo
    16.08.2007, 02:05
    Μαρία συγκλονιστικά τα όσα διάβασα στους συνδέσμους που έδωσες


    Την Νεφρούπολη την ξέρατε?
    Θα βρω το link..kάπου το έχω..



    Σταύρο,μακάρι να ήταν ιστορίες βρυκολάκων πες σε αυτούς που το υποστηρίζουν.
    Προτιμώ τον βρυκόλακα απ'τον καννίβαλο.
    Προτιμώ και τον καννίβαλο από το άθλιο και αξιολύπητο ανθρωπάκο που συνεργεί στην απαγωγή ενός παιδιού,να του πάρουν τα όργανα ,να τα ΠΟΥΛΗΣΟΥΝ για να βγάλουν ......τι?

    ΛΕΦΤΑ.....

    Μαρία μου ,δάνεισέ μου τον κλαυσίγελό σου..δεν πάω καλά καθόλου απόψε..



    loussi
    16.08.2007, 02:08
    StavmanR ανατριχιαστικο περιστατικο,ευχομαι να μην αληθευει αλλα δυστηχως δεν αποκλειεται καθολου! Ακουγονται διαφορα παρομοια..

    mnk πολυ ωραιο!!
    mnk
    16.08.2007, 02:23
    Μάνου Λοΐζου - Γιάννη Νεγρεπόντη,
    "Κάτω από ένα κουνουπίδι" ΜΙΝΟΣ-ΕΜΙ

    Μαργαρίτα περίμενε λίγο, σου ΄ρχεται κλαυσίγελως ...
    margo
    16.08.2007, 02:25
    vouliakis
    16.08.2007, 02:36
    Για τον παλιό αυτό αστικό μύθο υπάρχει ήδη topic, με τον ίδιο ακριβώς τίτλο εδώ...

    Καλό θα ήταν να κάνουμε "Αναζήτηση" πριν δημιουργήσουμε νέο topic.

    Αυτό το topic κλειδώνει. Μπορείτε να συνεχίσετε τη συζήτηση στο παλιό (και να κάνετε εκεί copy+paste όσα posts θεωρείτε απαραίτητα από αυτό το topic).