ελληνική μουσική
    999 online   ·  210.851 μέλη

    Οταν μπλέκεται η πολιτική στη τέχνη αυτή καταστρέφεται.

    asxetos
    16.08.2007, 01:40
    Carl Orff "Carmina Burana".
    Πρόκειται για μία σειρά από τραγούδια πάνω σε στίχους του 13ου αιώνα οι οποίοι βρέθηκαν το 1803 στο αββαείο του Benediktbeuern, νοτίως του Μονάχου. Το χειρόγραφο αυτό περιείχε περί τα 250 ποιήματα σε λατινικά και μεσαιωνικά γερμανικά. Το περιεχόμενό τους είναι ποικίλο: θρησκευτικό, ερωτικό, πολιτικό, σατιρικό.

    O Orff δεν χρησιμοποίησε την αυθεντική μεσαιωνική μουσική (η οποία σώζεται στο χειρόγραφο) αλλά έγραψε δική του.

    Τα περισσότερα ποιήματα και τραγούδια φαίνεται να αποτελούν δημιουργία των Γολιάρδων, δόκιμων κυρίως κληρικών που διακωμωδούσαν και σατίριζαν την Καθολική Εκκλησία.

    Τα λόγια μεταφρασμένα.

    O Fortuna/ Ω τύχη
    velut luna/ σαν το φεγγάρι
    statu variabilis,/ άστατη
    semper crescis/ πρώτα μεγαλωνεις
    aut decrescis;/ κι ύστερα μικραίνεις
    vita detestabilis/ ζωή μισητή
    nunc obdurat/ πότε μας βαραίνεις
    et tunc curat/ πότε μας ξαλαφρώνεις
    ludo mentis aciem,/ όπως κάνεις κέφι
    egestatem,/ φτώχια
    potestatem/ εξουσία
    dissolvit ut glaciem./ τα λιώνεις σαν πάγο.

    Sors immanis/ Απάνθρωπη
    et inanis,/ και κενή
    rota tu volubilis,/ στρίβεις κατα πώς θέλεις
    status malus,/ κακόβουλη
    vana salus/ ματαιόδοξη
    semper dissolubilis,/ εξατμίζεσαι
    obumbrata/ μες στη σκιά
    et velata/ μες στα πέλαγα
    michi quoque niteris;/ κι εμένα σκιάζεις
    nunc per ludum/ στα παιχνίδια σου
    dorsum nudum/ γυμνή η πλάτη μου
    fero tui sceleris./ υποκύπτω σ'ότι διαλέξεις.

    Sors salutis/ Η Υγεια
    et virtutis/ κι η αρετή
    michi nunc contraria,/ ειναι εναντίον μου
    est affectus/ άγονται
    et defectus/ και φέρονται
    semper in angaria./ σκλαβωμένες
    Hac in hora/ Πάμε λοιπόν
    sine mora/ μην αργούμε
    corde pulsum tangite;/ αγγίξτε τις χορδές
    quod per sortem/ αφου κι εμάς
    sternit fortem,/ η μοίρα ορίζει
    mecum omnes plangite!/ όλοι μαζι μου κλάψτε!

    Get this widget | Share | Track details






    επισυναπτόμενα: carmina_burana.jpg 
    margo
    16.08.2007, 03:51
    ./ω άσχετε
    ./συμφωνώ μαζί σου
    ../πήραν το αριστούργημα
    ../του κολλήσανε κι ένα πράσινο ήλιο
    ../άκου πράσινος ήλιος
    .../τέλος πάντων
    .../και το κάνανε παρωδία
    .../φαντάζομαι Γιωργάκη μαέστρο και το ακούω

    χαχα



    esta
    16.08.2007, 11:32
    Αυτό θα πεί τραγούδι με κακή-πολύ κακή μοίρα!!!Κρίμα κρίμα...
    vouliakis
    16.08.2007, 12:29
    Παράθεση:

    Το μέλος mnk στις 16-08-2007 στις 04:20 έγραψε...

    Παιδιά η "Carmina Burana", είναι όντως αριστουργηματικό κομμάτι.




    Είναι τα Carmina Burana (= Τραγούδια του Beuern). Beuern είναι το Benediktbeuern, ένα χωριό στις πρόποδες των βαβαρικών Άλπεων, 50 περίπου χιλιόμετρα από το Μόναχο.




    asxetos
    17.08.2007, 14:28
    Ο λατινικός τίτλος Carmina Burana ή ο αγγλικός Songs of Beuern δόθηκε το 1847 από τον Johann Andreas Schmeller. Η λέξη Beuern, που προέρχεται από το αρχαίο γερμανικό bur ("μικρό σπίτι"), αναφέρεται στο χωριό Benediktbeuern, στους πρόποδες των Βαυαρικών Άλπεων, το οποίο και δανείζεται το όνομά του από το ομώνυμο Αββαείο που ιδρύθηκε στην περιοχή το 733. Από έρευνες ωστόσο προέκυψε ότι το χειρόγραφο δεν δημιουργήθηκε εκεί.

    Τα κομμάτια είναι σχεδόν όλα γραμμένα στα Λατινικά, με κάποια να είναι γραμμένα σε μια διάλεκτο των Μεσαίων Γερμανικών και λίγα σε Αρχαία Γαλλικά: έχουμε να κάνουμε με "μακαρονικούς στίχους", μια μείξη Λατινικών, γερμανικών και γαλλικών με τη δημώδη γλώσσα της εποχής εκείνης. Γράφτηκαν από σπουδαστές και κληρικούς γύρω στο 1230, όταν τα λατινικά ήταν η κοινή γλώσσα (λίνγκουα φράνκα) σε όλη την Ιταλία και τη Δυτική Ευρώπη.

    Η συλλογή διαιρείται σε έξι κατηγορίες:

    * Carmina ecclesiastica, τραγούδια θρησκευτικού περιεχομένου
    * Carmina moralia et satirica, ηθικά και σατιρικά τραγούδια
    * Carmina amatoria, ερωτικά τραγούδια
    * Carmina potoria, τραγούδια της ταβέρνας, για το ποτό και τα παιχνίδια
    * Ludi, θρησκευτικά έργα
    * Supplementum, παραλλαγές των προηγούμενων τραγουδιών με πρόσθετα σχόλια κριτικής.

    Πηγή
    Carmina Burana



    επισυναπτόμενα: CarminaBurana.jpg 
    Desmar
    17.08.2007, 20:54


    Ta Carmina Burana - το συνολικό δηλαδή έργο του Carl Orff - παρουσιάστηκε για πρώτη φορά στις 8 Ιουνίου του 1937 στη Φραγκφούρτη.

    Ο Orff επέλεξε από την συλλογή των ποιημάτων που βρέθηκε στο μοναστήρι εκείνα που σαν βάση τους είχαν 3 θέματα: 1) Τον ερχομό της άνοιξης, 2) Το μεθύσι και 3) Την αγάπη. Με αυτή τη θεματολογία ο συνθέτης επένδυσε την εκπληκτική κατά την γνώμη μου μουσική της Carmina Burana ενορχηστρωμένη για μεγάλη ορχήστρα, χορωδία και τραγουδιστές.

    Το κομμάτι από την Carmina Burana που έχει συνδυαστεί (ατυχώς κατά την γνώμη μου αλλά αυτό δεν το κάνει λιγότερο υπέροχο) με την πολιτική λέγεται O Fortuna και αποτελεί την εντυπωσιακή εισαγωγή και τον εκπληκτικό επίλογο του έργου.

    Διαβάζοντας για τον Orff αυτό που μου έκανε εντύπωση και με την ευκαιρία σας παραθέτω είναι το εξής:

    Ο συνθέτης πίστευε ότι δεν υπάρχει παιδί χωρίς μουσικότητα και ότι με την κατάλληλη αγωγή θα μπορούσε να την αναπτύξει. Εφάρμοσε λοιπόν μια μέθοδο εκμάθησης της μουσικής μέσα από την κίνηση του σώματος σε συνδυασμό με το ρυθμό που δημιουργείται από τις λέξεις.

    Βασικό χαρακτηριστικό της μεθόδου του Orff ήταν η χρήση οργάνων όπως ντέφι, μαράκες, καστανιέτες, τριγωνάκι, ξυλόφωνο, μεταλλόφωνο κ.λπ.Το κάθε παιδί μπορούσε να πειραματιστεί και να αυτοσχεδιάσει με τους ήχους με σκοπό να βελτιώσει τον έλεγχο όσον αφορά τον ρυθμό και τη μελωδία που απαιτείται για την μετέπειτα ενασχόλησή του με κάποιο μουσικό όργανο. Εκτός αυτού η συγκεκριμένη μέθοδος καλλιεργούσε το πνεύμα της ομαδικότητας με τη συμμετοχή σε απλά μουσικά δρώμενα όπως τραγούδι, ρυθμική κίνηση και χορός.

    ΣΗΜΕΡΑ: Η ίδια μέθοδος χρησιμοποιείτε από Συμβούλους Επιχειρήσεων σε οργανωμένα Εταιρικά Παιχνίδια και δρώμενα με σκοπό την ενδυνάμωση των ομάδων στελεχών/υπαλλήλων μέσα στις εταιρείες. Κύριος σκοπός η ανάπτυξη του αισθήματος ομαδικότητας μεταξύ των εργαζομένων. Κατά την διάρκεια μιας τέτοιας δραστηριότητας είναι πολύ συνηθισμένο να δείτε τον Πρόεδρο μιας εταιρείας να παίζει καστανιέτες μαζί με την Γραμματεία πωλήσων όπου θα χτυπάει το ξηλόφωνο ενώ τα στελέχη του marketing τριγωνάκι παρέα με τους πωλητές που έχουν το ντέφι. Όλα αυτά με τις κατάλληλες οδηγίες από τον "μαέστρο" να καταλλήγουν σε ένα μελωδικό αποτέλεσμα συντονισμένων αυτοσχεδιασμών που ανεβάζει την ομαδικότητα των συμμετεχόντων ....

    Πιστεύω ότι ο Orff δεν θα φανταζόταν κάτι τέτοιο όταν εισήγαγε την μέθοδό του ...





    "Ει, παιδί! ...φέρε κρασί, φέρε νερό, φέρε ανθισμένα στεφάνια... θέλω με τον έρωτα να πυγμαχήσω!" Ανακρέων

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Desmar στις 17-08-2007 21:07 ]


    Desmar
    19.08.2007, 17:14



    GuitarJournal
    19.08.2007, 20:18
    Γειά σας και καλό ...... φθινόπωρο ... τώρα πιά.
    Θα ηθελα να σας ευχαριστήσω για το θέμα της συζήτησης γιατί κι εγώ έμαθα πολλά πράγματα δίαβάζοντάς τον.
    με παρακίνησε ο τίτλος ..... αλλά ευτυχώς δεν αναπτύχτηκε διάλογος θεωρητικός.