ελληνική μουσική
    861 online   ·  210.853 μέλη

    Ιωαννίδης - Μάλαμας Συναυλία 21/08 στο Ηράκλειο

    anna2405
    16.08.2007, 09:04
    Στο Κηποθέατρο Καζαντζάκη (20/08 θα είναι στα Χανιά)... Λέμε να πάμε όλοι μαζί, σαν συνάντηση δηλάδη, τι λέτε?
    MarakiVas
    16.08.2007, 10:00
    Λες?Χμ... Δεν είναι άσχημη ιδέα!
    roubas
    16.08.2007, 12:37
    Μπραβο παιδες!
    Μαζευτειτε και δωστε και τα δικα μου χαιρετισματα σε ολους!
    Η συναυλια αξιζει παρα πολυ οπως ακουσα απο ολους οσοι την παρακολουθησαν!
    Κριμα που δεν ειμαι Ηρακλειο...


    swkraths
    17.08.2007, 00:05
    Παράθεση:

    Το μέλος roubas στις 16-08-2007 στις 12:37 έγραψε...

    Μπραβο παιδες!
    Μαζευτειτε και δωστε και τα δικα μου χαιρετισματα σε ολους!
    Η συναυλια αξιζει παρα πολυ οπως ακουσα απο ολους οσοι την παρακολουθησαν!
    Κριμα που δεν ειμαι Ηρακλειο...





    Εγώ θα γίνω πάλι κακός και θα πω ότι δεν θα είναι τόσο καλή η συναυλία...
    Κάτι θα κάνει ο Αλκίνοος πάλι και θα με ξενερώσει...Παρ' όλα αυτά θα πάω (στα Χανιά) λόγω του Σωκράτη (και λόγω των δωρεάν εισιτηρίων... )
    DrJekyl
    17.08.2007, 17:10
    Παράθεση:

    Το μέλος swkraths στις 17-08-2007 στις 00:05 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος roubas στις 16-08-2007 στις 12:37 έγραψε...

    Μπραβο παιδες!
    Μαζευτειτε και δωστε και τα δικα μου χαιρετισματα σε ολους!
    Η συναυλια αξιζει παρα πολυ οπως ακουσα απο ολους οσοι την παρακολουθησαν!
    Κριμα που δεν ειμαι Ηρακλειο...





    Εγώ θα γίνω πάλι κακός και θα πω ότι δεν θα είναι τόσο καλή η συναυλία...
    Κάτι θα κάνει ο Αλκίνοος πάλι και θα με ξενερώσει...Παρ' όλα αυτά θα πάω (στα Χανιά) λόγω του Σωκράτη (και λόγω των δωρεάν εισιτηρίων... )



    Δεν είναι θέμα κακίας Σωκράτη...συμφωνώ μαζί σου για τον Ιωαννίδη...έχει έναν μοναδίκο τρόπο ώρες ώρες να στην χαλάει...μέχρι και στον Λυκαβητό στη συναυλία με τον Σωκράτη βρήκε την ευκαιρία να κάνει χιούμορ,ειρωνευόμενος μεγάλα ονόματα τις ξένης σκηνής,όπως οι Jethro Tull που είχαν παίξει πρίν από αυτόν εκεί,αλλά και τον κόσμο που τους ακούει.Δέν σκέφτηκε ότι ένα μέρος από τον κόσμο που ακούει και στηρίζει αυτόν,ακούει και τους Jethro Tull...ή ότι όλοι μας αλλά και ο ίδιος δεχτήκαμε βασικά ερεθίσματα της ροκ απο αυτά τα συγκροτήματα...τέλος παντων.
    Παρ'όλα αυτά η συναυλία θεωρώ πως ήταν εκπληκτική,με παλμό,ατμόσφαιρα[κυρίως λόγω του Σωκράτη,αλλά δεν έχει να κάνει] και υπέροχο κόσμο.Οπότε δεν υπάρχει κανένας λόγος να έχει κανείς ενδιασμούς για το αν πρέπει να πάει.
    Άν και τους είδα στο Λυκαβητό,σκέφτομαι σοβαρά να ξαναπάω στις 10/9 στο θέατρο Βράχων.
    Καλά να περάσετε λοιπόν όσοι πάτε στη συναυλία!!!!!

    spathasref
    18.08.2007, 17:43
    Παρακολούθησα και εγώ το συγκεκριμένο πρόγραμμα στη Συνάντηση Νέων του Άρδα '07, αφού είχα ακούσει πολύ καλά λόγια για αυτή τη συνεργασία. Πολύ καλή η χημεία του Σωκράτη και του Αλκίνοου, λένε σχεδόν όλα τους τα γνωστά τραγούδια, οι μουσικοί εξαιρετικοί... Το καλύτερο όμως, για εμένα, μέρος του προγράμματος είναι η εκτέλεση Μάνου Χατζιδάκι και F.G. Lorka από τον Αλκίνοο (συγκεκριμένα το "Ήταν καμάρι της αυγής" από το "Ματωμένο Γάμο"). Έχω μόνο ένα παράπονο: έλειπε ο αυθορμητισμός (του Σωκράτη κυρίως).

    Συμπέρασμα; Παιδιά, όσοι μπορείτε, ΜΗΝ ΤΟ ΧΑΣΕΤΕ!!!
    ydrargyros
    19.08.2007, 16:13
    Ακούγεται καλή σαν ιδέα αν και Μάλαμα δεν ακούω.
    Όσοι πιστοί προσέλθετε αύριο στο Κηποθέατρο λοιπόν!
    ydrargyros
    20.08.2007, 17:44
    Όποιος γνωρίζει λεπτομέρειες για την ώρα και τιμές εισιτηρίων ας πει για Ηράκλειο (Κηποθέατρο) να έχουμε υπόψιν μας!
    Και ραντεβού με όλους εκεί!
    anna2405
    20.08.2007, 19:14
    9.30 αρχίζει η συναυλία... Τα εισιτήρια δεν έχω ιδέα !!!!
    ydrargyros
    20.08.2007, 19:28
    Λογικά από 5-20 ευρώ θα κυμαίνονται!

    anna2405
    23.08.2007, 11:38
    H συναυλία ήταν απλά υπέροχη !!!!!!!!!!!!!!!! (Αντώνη είχες δίκιο γι αυτό που είπες για τον Αλκίνοο) Αλλά εντάξει τον κάλυψε άψογα ο Σωκράτης!!!!!!!
    Anthos
    23.08.2007, 14:27
    Παράθεση:
    Δεν είναι θέμα κακίας Σωκράτη...συμφωνώ μαζί σου για τον Ιωαννίδη...έχει έναν μοναδίκο τρόπο ώρες ώρες να στην χαλάει...μέχρι και στον Λυκαβητό στη συναυλία με τον Σωκράτη βρήκε την ευκαιρία να κάνει χιούμορ,ειρωνευόμενος μεγάλα ονόματα τις ξένης σκηνής,όπως οι Jethro Tull που είχαν παίξει πρίν από αυτόν εκεί,αλλά και τον κόσμο που τους ακούει.Δέν σκέφτηκε ότι ένα μέρος από τον κόσμο που ακούει και στηρίζει αυτόν,ακούει και τους Jethro Tull...ή ότι όλοι μας αλλά και ο ίδιος δεχτήκαμε βασικά ερεθίσματα της ροκ απο αυτά τα συγκροτήματα...τέλος παντων.


    Τι ακριβώς είπε για τους Jethro Tull και τους οπαδούς τους??
    DrJekyl
    23.08.2007, 16:00
    Παράθεση:

    Το μέλος Anthos στις 23-08-2007 στις 14:27 έγραψε...

    Παράθεση:
    Δεν είναι θέμα κακίας Σωκράτη...συμφωνώ μαζί σου για τον Ιωαννίδη...έχει έναν μοναδίκο τρόπο ώρες ώρες να στην χαλάει...μέχρι και στον Λυκαβητό στη συναυλία με τον Σωκράτη βρήκε την ευκαιρία να κάνει χιούμορ,ειρωνευόμενος μεγάλα ονόματα τις ξένης σκηνής,όπως οι Jethro Tull που είχαν παίξει πρίν από αυτόν εκεί,αλλά και τον κόσμο που τους ακούει.Δέν σκέφτηκε ότι ένα μέρος από τον κόσμο που ακούει και στηρίζει αυτόν,ακούει και τους Jethro Tull...ή ότι όλοι μας αλλά και ο ίδιος δεχτήκαμε βασικά ερεθίσματα της ροκ απο αυτά τα συγκροτήματα...τέλος παντων.


    Τι ακριβώς είπε για τους Jethro Tull και τους οπαδούς τους??



    Προσπάθησε για ακόμα μια φορά να κάνει χιούμορ,αλλά απέτυχε(ταπεινή μου άποψη).Κάποια στιγμή άρχισε να λέει περίπου τα εξής :"Συγνώμη παιδιά που είμαστε τόσο μακριά σήμερα(η σκηνή είχε στηθεί λίγο πιο μακριά από το αναμενώμενο),εμείς θα θέλαμε να είμαστε πολύ πιο κοντά σας,να είμαστε πιο ζεστά,αλλά βλέπετε κάποια από τα ξένα συγροτήματα που έπαιξαν εδώ πρίν από εμάς,Jethro Tull και Alice Cooper, δεν μπορούσαν λέει να παίξουν πιό κοντά.Πήγα λοιπόν στον Jethro(έτσι ακριβώς το έλεγε)και του είπα,"βρε Jethro να φέρουμε τη σκηνή πιό κοντά να νιώθουμε κι εμείς ότι έχουμε κόσμο?" και απάντησε "όχι Αλκίνοε εμείς έχουμε συνιθίσει να παίζουμε σε μεγάλα στάδια,αυτό δεν γίνεται".Γι'αυτό λοιπόν είμαστε έτσι μακριά,αλλά τί να κάνουμε?Δέν κάνει να μιλάμε,αφού είναι ιερά τα χώματα τούτα που πατάμε μιας και έχουν πατήσει τα πόδια του Jethro(γελόντας πάντα ειρωνικά).Μετά πήγα στον Alice Cooper,αλλά τί να πείς,έσφαζε κοκόρια και δεν έβγαλα άκρη.Είναι καταπληκτικό πώς ασχολείται αυτός ο άνθρωπος με τα ζώα,ειδικά με τους κόκορες.Αφού κάθε φορά μαζεύοντε όλα τα ζώα για να τον ακούσουν(έτσι ακριβώς).Μπράβο του,αφού και οι μουσικοί εδώ απόψε παίζουν μηχανικά,βασικά μελετάνε τις παρτιτούρες του(με το ίδιο ειρωνικό ύφος και στυλάκι)".
    Αυτά περίπου ήταν τα σχόλειά του.Δεν θέλω να παρεξηγηθώ που έγραψα τα πιό πάνω σαν να είναι τα ακριβείς λόγια του Αλκίνοου(ασφαλως και δεν τα θυμάμαι όλα με καθε λεπτομέρια),απλώς θεώρησα ότι με αυτόν τον τρόπο θα γίνουν πιό κατανοητά.Δεν ξέρω για εσάς αλλά εγώ ενοχλήθηκα από όλα αυτα.
    Riniw
    23.08.2007, 17:24
    χαιρομαι εξαιρετικα που παραβρεθηκα στη συναυλια αυτη!

    ομολογω οτι περισσοτερο για τον Σωκρατη πηγα..

    ο Σωκρατης ηταν συγκλονιστικος..τον ειχα μπροστα μου στο ενα μετρο..
    απλα απολαυση..δυνατο παθος στον "θιασο"..ε ρ μ η ν ε ι α στον Βυθο..
    καποια απιστευτα χαμογελα καπου εκει στην ακρη των χειλιων του ξεφευγαν καποιες φορες..κι απο εκει φαινοταν ποσο καλα περνουσε κι ο ιδιος..

    δυνατο σημειο επισης ήταν το κυπριακο τραγουδι που ειπε ο Ιωαννιδης..
    δεν το ειχα ξανακουσει..ανατριχιασα..
    καταφερα να το βρω,λεγεται "του Αη Γιωρκου"..
    ακομα και τωρα με ταρακουνα..

    κριμα που δεν ειπε ο Σωκρατης καποιο καινουριο του..απο αυτα που θα κυκλοφορησουν μεσα στον Σεπτεμβρη..
    πολυ καλοι κι οι μουσικοι τους..

    ανελπιστο καλο ηταν η διαρκεια της συναυλιας..απο 21.35-00.25!!

    καθως ημουν μπροστα στη σκηνη ειχα την ευκαιρια να τραβηξω καποια ωραια βιντεακια..ενα εκ των οποιων ειναι και αυτο..


    με το καλο να μας ξαναρθουν!
    anna2405
    23.08.2007, 19:02
    Ειρήνηηηη, που ήσουν καλέ και δεν σε είδα??? Υπέροχη η κυπριακή προσευχή που είπε !!!! Ο Βυθός με συγκίνησε απίστευτα !!! Έχω κι εγώ βιντεάκια αλλά περιμένω να μου τα δώσουν... Θα τα παραθέσω !!!
    Riniw
    23.08.2007, 19:36
    Αννουλαα..ημουν στην καλυτερη θεση του κηποθεατρου..
    στη μεση και μπροστα απο τη σκηνη..κολλητα

    το κυπριακο δεν νομιζω οτι ειναι προσευχη..αλλα η ιστορια του Αη Γιώργου..
    πολυ ποιητικος στιχος..θα στο στειλω αν θες..μαζι με τους στιχους..

    θα περιμενω και τα δικα σου βιντεακια..

    γεια χαρα!
    swkraths
    23.08.2007, 20:15
    Παράθεση:

    Το μέλος Riniw στις 23-08-2007 στις 19:36 έγραψε...

    Αννουλαα..ημουν στην καλυτερη θεση του κηποθεατρου..
    στη μεση και μπροστα απο τη σκηνη..κολλητα

    το κυπριακο δεν νομιζω οτι ειναι προσευχη..αλλα η ιστορια του Αη Γιώργου..
    πολυ ποιητικος στιχος..θα στο στειλω αν θες..μαζι με τους στιχους..

    θα περιμενω και τα δικα σου βιντεακια..

    γεια χαρα!



    Δίκιο έχεις Ρηνιώ.Είναι η ιστορία του Αγίου Γεωργίου.Δεν το ήξερα κι εγώ αλλά μας το είπε στη συναυλία των Χανίων.Ήταν πολύ καλά και σε μας με ένα κατάμεστο θέατρο.
    Μ' αρεσε πολύ η διασκευή που έκανε ο Ιωαννίδης(πάντα αντικειμενικός!! ) σε ένα τραγούδι από τις Τρύπες...Ε για τον Μάλαμα δεν χρειάζονται σχόλια...Κρίμα μόνο που δεν είχε περισσότερους από τους μουσικούς του.Και μια ερώτηση...Ξέρει κανείς μήπως άλλαξε ο μπουζουκτσής του μόνιμα ή αντικαταστάθηκε μόνο για τις συναυλίες...?
    anna2405
    23.08.2007, 20:29
    Συγνώμη, μάλλον άκουσα λάθος οτι είναι προσευχή.. Ειρήνη μου, ναι, το θέλω.. Θα σου στειλω με πμ το μειλ μου! Σ ευχαριστώωω!!
    Riniw
    24.08.2007, 00:28
    Αννουλα...εχεις mail


    anna2405
    24.08.2007, 02:19
    Παράθεση:

    Το μέλος Riniw στις 24-08-2007 στις 00:28 έγραψε...

    Αννουλα...εχεις mail





    Κερνάω μπύρες

    Πότε θα ξαναβρεθούμε Ρηνούλα? (Βγήκαμε λίγο εκτος θέματος )