ελληνική μουσική
    567 online   ·  210.879 μέλη

    Ποια είναι τελικά η δύναμη του λόγου;

    gexrag
    23.08.2007, 18:32
    Σήμερα που η ελληνική γλώσσα συνεχώς εξελίσσεται και αναπλάθεται τίθεται το
    ερρώτημα ποια είναι πραγματικά η δύναμη του λόγου.
    Η γλώσσα αποτελεί απλά μέσο επικοινωνίας ή ο λόγος έχει τέτοια δύναμη που
    συχνά αποτελεί μέσο για άλλους σκοπούς;
    Τελικά μήπως μερικοί θέλουν απλά σε λόγο να βρίσκονται;
    Ποιος ο λόγος;
    Σταματώ τα ερωτήματα μια που αυτά σταματημό δεν έχουν και θα μπορούσε το
    καθένα ξεχωριστά να αποτελεί διαφορετικό θέμα.
    Liza32
    23.08.2007, 21:40
    Αναλόγως τον άνθρωπο. Όσον αφορά άτομα τα οποία επιθυμούν απλά να επικοινωνήσουν με τον άλλο, δεν χρησιμοποιούν περίπλοκες και αινιγματικές φράσεις. Αυτά τα άτομα συνήθως αρέσκονται στο να απαντούν στις ερωτήσεις των άλλων με σκοπό να ανταλλάζουν απόψεις, και να ικανοποιούν με αυτόν τον τρόπο, την ανάγκη τους για επικοινωνία. Τώρα όσον αφορά κάποια φιλοσοφημένα άτομα, τα οποία συμμετέχουν ως πομποί πρός τους δέκτες, προκειμένου να μεταφέρουν και μυνήματα στους άλλους, μέσα απο συχνές ερωτήσεις, αυτά τα άτομα, κατέχουν μεγάλη δόση ενέργειας αλλά και αμέριστης προσήλωσης σε ενα σκοπό ή μια ιδέα την οποία θέλουν με κάθε τρόπο να μεταδώσουν στους άλλους. Ο λόγος, όταν προέρχεται απο άτομα τα οποία είναι ανειδιοτελή και έχουν μόνο σκοπό τους το κοινό καλό, τότε, μπορεί να κάνει θαύματα και να αλλάξει τη ζωή των άλλων πρός το καλύτερο. Όταν όμως, προέρχεται απο κακόβουλους και ιδιοτελής ανθρώπους, που σκοπό έχουν να βλάψουν τους άλλους, τότε είναι καλύτερα να μην υπάρχει. Υπάρχει ενα ρητό που λέει,η γλώσσα κόκαλα δεν έχει, και κόκαλα τσακίζει. Η δύναμη της, είναι ικανή να ενώσει ή να καταστρέψει τα έθνη. Πρέπει να χρησιμοποιείται με φειδώ, και με μόνο σκοπό τη διάδοση της αλήθειας όχι της παραποίησης της.
    tsarasjoint
    24.08.2007, 13:15
    ετσι ειναι οπως τα λες λιζα32,αλλα δυστυχως λιγα εινα τα ατομα που ενεργα προσπαθουν για το συνολο,λιγα τα πνευματα με καλο λογισμο και ακομη πιο λιγα εκεινα τα ατομα που προσπαθουν συλογικα...Π Ρ Ο Τ Α Σ Ε Ι Σ ???? θελω να πω καλη η δημιουργικη εκφραση,το κραξιμο,ο λογος και ο σπορος της αληθειας Ω'Ι'ΜΕ!!! αλλα η ιστορια εδειξε οτι δεν φθανουν...δυστηχως.χρειαζεται κατι αλλο...μαζι με οοοοολα τα ομορφα και κατι αλλο...χανεται το συμπαν παιδια και μιλαω σοβαρα!!!!! λοιπον ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ???? αμεση δραση στα πεδια και τις αντοχες που αρμοζουν στον καθενα απο μας προς κοινους στοχους για συλογικα οφελη?? βια στη βια? στοφη σε ενα οικολογικο τροπο ζωης?? δραση μεσω της απραξιας??? καποιος συνδιασμος??? δεν ειμαι κανενας ψαγμενος επαναστατης,απλα πριν αποφασισω για το πως θα δρασω,χρειαζομαι.........τα παντα!!!!!!
    gexrag
    24.08.2007, 22:42
    Αν και είναι πολύ σωστά τα λίγα που αναφέρθηκαν ακόμη περιμένω μια πιο μεγάλη
    ανάλυση για ένα θέμα που πολλές φορές έχω αναφέρει και κάτι, σε διάφορα post.
    Έχει ανοίξει καινούργιο αλλά παραπλήσιο θέμα από το μέλος Kέρατο και ίσως
    παραθέσω εκεί ή εδώ κάποιες απόψεις μου. Εκεί το ερώτημα είναι πιο γενικόλογο
    και ίσως το προτιμήσω αν και η ερρώτηση δεν τέθηκε σωστά. Στην ουσία της
    ερώτησης υπάρχει κατηγορία και αυτό θα σχολιάσω πλέον.
    Αν και το διασκεδάζω ούτως ή άλλως τώρα λέω μην με διασκεδάζεται πλέον.
    Θα το κάνετε απλά γιατί είσαστε αυτοί που είσαστε και σας χαίρομαι που
    προσπαθείτε να αποδείξετε ότι δεν είσαστε ελέφαντες.
    Θέλοντας να προλάβω μερικούς που θα θεωρήσουν ότι είμαι εκτός θέματος τα
    παραπάνω αποτελούν μερική ανάλυση για την δύναμη του λόγου.
    Πως; Αν κάποιος μου υπογραμμίσει τρεις φρασούλες από τρεις λέξεις η καθεμία θα
    έχει καταλάβει τι εννοώ. Σημειώνω ότι υπάρχουν περισσότερες από τρεις.
    renabill
    30.08.2007, 01:42
    Δεν κατάλαβα καλά την ερώτηση.Λίγο η ώρα λίγο που χω χαζέψει, μπορείς να μου εξηγήσεις τι ακριβώς περιμένεις από αυτό το φορουμ?
    gexrag
    30.08.2007, 17:58
    Φίλε μου renabill
    Θα ακολουθήσει ανάλυση που θα δώσει την σημασία της συζήτησης.
    Είναι θέμα για συζήτηση που στόχο έχει την αφύπνυση του νου μια που πρόκειται για πνευματική τροφή για τους ανθρώπους που λέγονται άνθρωποι του πνεύματος.
    Είναι θέμα που έχει αναλυθεί στα σχολεία και θα μπορούσε να υπάρχει συζήτηση για όσους επικαλούνται ότι έχουν βαρεθεί τα ίδια και τα ίδια.
    Τον ίδιο σκοπό είχε και το άλλο θέμα που δημιούργησα και ΚΑΤΑΧΡΗΣΤΙΚΑ κλειδώθηκε για να ανοίξει στο μέλλον ένα καινούργιο λες και αποτελούσε εμπόδιο στην καλή λειτουργεία του ΜΗ. Αναφέρομαι στα περί φιλοσοφικής συζήτησης.
    Ξεκίνησα εσκεμμένα στο ίδιο forum των φιλοσοφικών συζητήσεων ένα θέμα που παραπλήσιό του υπάρχει εδώ και καιρό αλλά αντί να κλειδωθεί όπως θα έπρεπε γράφονται διάφορες ανοησίες σχετικά με την ενδεχόμενη ή την πραγματική αποχώρησή μου.
    Φίλοι μου ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΕΣ εκτεθήκατε για άλλη μια φορά. Χρησιμοποιώντας την δύναμη του λόγου χωρίς να παραβώ τους κανόνες που εσείς έχετε θέσει και παραβαίνεται συνεχώς σας οδηγώ σε σημείο να εκτίθεστε συνεχώς.
    Τι λέτε θα απλώσετε επιτέλους μια χείρα φιλίας για να σταματήσουμε πριν την τελική καταχώρηση στο ίδιο forum; Θυμίζω πως η καταχώρηση θα γίνει με το ίδιο όνομα εκτός αν διαγραφώ. Αν συνεχίσετε μπορεί να συνεχίσω να έχω υπομονή και να σας εκθέτω ΜΟΝΟ εδώ στο ΜΗ που αποτελεί τον δικό σας χώρο.
    ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΦΙΛΟΣ ΣΑΣ.
    ΚΥΡΙΟΙ τέλος πιαααααααααααααααααααααααααααααααααα
    gexrag
    30.08.2007, 21:30
    Χρησιμοποιώντας την δύναμη του λόγου κανείς μπορεί να αλλάξει τον κόσμο. Προς το καλύτερο ή προς το χειρότερο. Επειδή ο λόγος χρησιμοποιείται κυρίως από τους πολιτικούς μια που στα πλαίσια της σύγχρονης δημοκρατίας έχει κατοχυρωθεί η ελευθερία του λόγου στο σύνολο των κρατών. Ακόμη και απολυταρχικά καθεστώτα έχουν άρθρα σχετικά στα πλαίσια της δημιουργίας καλύτερων συνθηκών διαβίωσης. Χαρακτηριστικό παράδειγμα αποτελεί η Κούβα η οποία έχει μια άλλη μορφή απολυταρχικού καθεστώτος. Κατά την γνώμη μου ο σύγχρονος κομουνισμός εφαρμόστηκε με απολυταρχικό τρόπο όπου κάθισαν στις καρέκλες τους οι πρώτοι αγωνιστές με αποτέλεσμα χρόνο με τον χρόνο οι διάδοχοι να μετατρέψουν μια κοινωνία μερικής ισοδυναμίας στον διαμελισμό του πλούτου σε απολυταρχικό καθεστώς. Είχε και θα έχει και στο μέλλον φοβάμαι τα ίδια αποτελέσματα.
    Στην σύγχρονη πολιτική όπως και στην αρχαία δημοκρατία κυβερνούν επιτήδειοι με την χρήση της δύναμης του λόγου. Αραδιάζοντας ένα σύνολο από ψέματα με τρόπο που πείθει παραπλανούν όσους έχουν άγνοια και τους ακολουθεί με αποτέλεσμα να μας κυβερνούν ΑΝΑΞΙΟΙ. Κάπου κάπου ανατέλλουν σε κάποιες χώρες κάποια αστέρια που και αυτά συχνά δολοφονούνται. Χαρακτηριστικά παραδείγματα είναι ο J. F. Kennedy, ο Ελ. Βενιζέλος και άλλοι. Δεν θα αναφέρω ονόματα άξιων σύγχρονων πολιτικών για να μην θεωρηθεί ότι πολιτικολογώ.
    Μια άλλη μορφή χρήσης της δύναμης του λόγου με στόχο την παραπλάνηση αποτελεί η δημιουργία των αιρέσεων. Με την χρήση της δύναμης του λόγου πείθουν τον κόσμο που έχει κλονισμένη πίστη εκμεταλλευόμενοι την άγνοια αλλά και την ανάγκη εσωτερικής αναζήτησης και κάλυψη γενικά αυτών των αναγκών. Αν η θεολογική γνώση δεν διαστρεβλώνονταν από τα χρόνια ακόμη που διδάσκονταν η ΑΛΗΘΕΙΑ από τον Κύριο Ιησού Χριστό τα πράγματα θα ήταν ευκολότερα σήμερα για τους αληθινούς αναζητητές της Αλήθειας. Η ανάγκη για ΑΓΑΠΗ αλλά και τα σφάλματα των Ιερέων τόσο της Ορθόδοξης αλλά και της Καθολικής Εκκλησίας που πλέον βαδίζουν από κοινού και θα βαδίζουν για λίγα χρόνια ακόμη, οδηγούν εύκολα κάποιους στην πλάνη από αυτούς που χρησιμοποιούν την δύναμη του λόγου.
    Με την δύναμη του λόγου όμως μπορεί κανείς να οδηγήσει ανθρώπους στην ευτυχία αλλά και στην δυστυχία. Χαρακτηριστικό παράδειγμα αποτελούν οι χιλιάδες διαλυμένες οικογένειες από συγγενείς και άλλους που τροφοδοτώντας με σχόλια πολλές φορές ψεύτικα καταφέρνουν και χωρίζουν αγαπημένα ζευγάρια κάποιες φορές και από υπερβολικό ενδιαφέρον.
    Είναι φανερό πως ο λόγος έχει ΔΥΝΑΜΗ. Θα μπορούσα να αναλύω συνεχώς και άλλες περιπτώσεις που χρησιμοποιείτε η δύναμη του λόγου αλλά δεν χρειάζεται να καλύψω το θέμα τόσο πολύ μια που ήδη έθιξα τις κυριότερες κατά την γνώμη μου πτυχές. Ο λόγος τέλος φέρνει το χιούμορ και τελικά την χαρά, την αγάπη και τελικά την ανεπανάληπτη στιγμή στην ζωή μας όταν ακούσουμε μόνο μια φράση ικανή να την αλλάξει ριζικά. Τότε ό λόγος αποκτά τεράστια δύναμη μια που οδηγεί ανθρώπους στην ευτυχία όπως έχει ήδη αναφερθεί. Ας μην επαναλαμβάνω καλύτερα, αλλά ανέφερα τα σχετικά και πάλι γιατί απλά θα ήθελα να ευχηθώ ο λόγος να οδηγεί τους ανθρώπους στην ευτυχία.
    Ευχαριστώ για την υπομονή σας που με ανεχτήκατε. Στο μέλλον αφήνω το βήμα του λόγου ελεύθερο και ελπίζω να μην υπάρξουν νέες αυθαιρεσίες και νέες ανεπανάληπτες στιγμές διασκέδασης, από τα πρόσωπα που συντονίζουν ή αποσυντονίζουν, χρησιμοποιώντας την δύναμη του λόγου αλλά και του ΠΑΡΑΛΟΓΟΥ, προκειμένου να ικανοποιήσουν το πληγωμένο τους εγώ επειδή απλά βρέθηκε κάποιος να δώσει κάποιες συστάσεις ή να κάνει κάποιες υποδείξεις για ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ mysicHeaven.

    mike-railse
    30.08.2007, 22:38
    enas anthrwpos gia na mporei na exei dunamh sto logo tou...

    xreiazetai gnwseis...

    alla sigoura na min exei dusleksia!!!


    ogyon21
    31.08.2007, 19:36
    Παράθεση:

    Το μέλος mike-railse στις 30-08-2007 στις 22:38 έγραψε...

    enas anthrwpos gia na mporei na exei dunamh sto logo tou...

    xreiazetai gnwseis...

    alla sigoura na min exei dusleksia!!!





    DING ...........JUN HUI (παικτης του παγκοσμιου πρωταθληματος Snooker)
    Orfeus
    02.09.2007, 16:13
    Παράθεση:

    Το μέλος gexrag στις 23-08-2007 στις 18:32 έγραψε...

    Τελικά μήπως μερικοί θέλουν απλά σε λόγο να βρίσκονται;
    Ποιος ο λόγος;


    Ο λόγος είναι ότι έχεις μετατρέψει το site σε μπάχαλο επειδή θέλεις απλά, να βρίσκεσαι σε ...λόγο!!!

    Δεν δείχνεις κανέναν σεβασμό πουθενά και σε κανέναν!

    Το topic λοιπόν κλειδώνεται!