ελληνική μουσική
    918 online   ·  210.856 μέλη

    μήπως θυμάται κανείς τους παρακάτω στίχους?

    deepinkfloyd
    18.09.2007, 23:04
    όταν ήμουν πιο μικρη καπου εκεί εφηβεία, άκουγα σε μια χιλιοπαιγμένη κασσέτα-ναι τότε είχαμε ακόμα κασσέτες- το παρακάτω τραγούδι....
    λογικά ανήκει στην εναλλακτική ροκ σκηνή αλλά δεν γνωρίζω ούτε τίτλο ούτε συγκρότημα...
    όποιος μπορεί να βοηθήσει.....

    σκόρπιοι στίχοι.....

    ....μια θάλασσα χρυσή μια εικόνα αλλόκοτα φριχτή μυρωδιά απο νεκρό λουλούδι κάπου εδώ αρχίζει το τραγούδι...
    με έναν ήχο παράξενα σκληρό, με μελωδίες από ασήμι και νερό με έναν στίχο σμιλεμένο από τον πόνο.....μακριά απ της αγοράς τον νόμο....

    τις κυριακές που μοιάζουν με κηδεία και πονάνε σαν μια ψεύτικη φιλία
    τη μέρα που ο θεός την έπεσε για ύπνο...όλων των φόβων και των σχέσεων μητέρα....

    μετανιώνω για ότι θα ρθει αν στα γόνατα με βρει .....πανω στου φόβου μου ...

    δεν θυμάμαι παρακάτω, μόνο το ότι τελειώνει σε κυριακή η χειρότερη μου μέρα....


    movflower
    19.09.2007, 01:20
    Και σίγουρα δεν μιλάς για το τραγούδι των Κατσιμιχαίων, έτσι; Διότι μόνο ο τελευταίος στίχος κολλάει με όσους γράφεις...
    deepinkfloyd
    19.09.2007, 01:52
    καμμια σχεση ομως.....
    fantasma
    19.09.2007, 09:19
    δε ξερω δεν απαντω
    panospilatos
    24.10.2007, 18:29
    Το τραγούδι που περιέχει τους στίχους "Κυριακή, η χειρότερή μου μέρα", είναι το κομμάτι των Νίπτω Τας Χείρας "Η Χειρότερή Μου Μέρα", από τον δίσκο "Η Οργή Είναι Το Κλειδί", του 1999.
    Kerato
    24.10.2007, 19:01
    Παράθεση:

    Το μέλος panospilatos στις 24-10-2007 στις 18:29 έγραψε...

    Το τραγούδι που περιέχει τους στίχους "Κυριακή, η χειρότερή μου μέρα", είναι το κομμάτι των Νίπτω Τας Χείρας "Η Χειρότερή Μου Μέρα", από τον δίσκο "Η Οργή Είναι Το Κλειδί", του 1999.



    Πιο έξυπνο τρόπο να διαφημίσεις το συγκρότημά σου δεν είχες;
    Οι στίχοι σας πάντως δεν αναφέρουν καμιά Κυριακή ή κάτι σχετικό με όσα παρατέθηκαν παραπάνω από το μέλος deepinkfloyd...
    panospilatos
    24.10.2007, 19:08
    Διαφημίζεις κάτι όταν αυτό μπορεί να διατεθεί στο εμπόριο. Το συγκεκριμένο album δεν το βρίσκεις πια πουθενά. Ούτε εγώ δεν έχω αντίτυπα, πλέον. Από την άλλη, το συγκρότημά μου είναι ανενεργό εδώ και 2 χρόνια. Ότι κάνουμε, το κάνουμε για την πάρτη μας. Και κάτι ακόμη: η αντίδρασή σου είναι κλασική αντίδραση φαστφουντοφάγου, σε μια χώρα που εκθειάζει τους managers και τα ελεεινά τερτίπια τους για την προώθηση δισκογραφικών κατασκευασμάτων, και κατηγορεί τον ανεξάρτητο δημιουργό όταν αυτός μιλά ο ίδιος, straight through, για το ΔΙΚΟ ΤΟΥ έργο.
    Kerato
    24.10.2007, 19:46
    To MH είναι ένας τεράστιος χώρος στον οποίο μπορεί να μιλήσει ο καθένας, πόσο μάλλον ένας "ανεξάρτητος δημιουργός". Αν ήθελες να πεις κάτι για το πρώην συγκρότημά σου να το έκανες σε άλλο θέμα. Εδώ η κοπέλα ψάχνει κάτι συγκεκριμένο κι εσύ την αποπροσανατολίζεις.
    Όσο για την επίθεση που έκανες σε μένα...έχει γεμίσει το ΜΗ από αχαρακτήριστους που εξαπολύουν θεούς και δαίμονες χωρίς επιχειρήματα.
    Νευράκια, νευράκια...;
    Να πάρετε σάκο του μποξ. Δεν ασχολούμαι άλλο μαζί σας.
    Και τις θεωρίες περί του τί είναι ο άλλος (ακόμη δεν τον είδαμε, Γιάννη τον εβγάλαμε) να τις κρατήσεις για την πάρτη σου.

    Υ.Γ.
    Το φαστ φουντ το'χω κόψει.
    panospilatos
    24.10.2007, 20:12
    Χελόοοουου! Το συγκεκριμένο άτομο ζήτησε να μάθει από ποιο τραγούδι προέρχονται οι συγκεκριμένοι στίχοι κι επειδή ΕΓΩ τους έγραψα, ΕΓΩ τους έντυσα με μουσική, ΕΓΩ τους τραγούδησα, ΕΓΩ τους κυκλοφόρησα σε δίσκο, ΕΓΩ τους έπαιξα live σε ΑΝ, ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ, RODEO κ.τ.λ., κι ΕΓΩ έκανα video clip για το εν λόγω track, ΕΝΗΜΕΡΩΣΑ για την προέλευσή τους. Εχμ... Δε νομίζεις πως από την στιγμή που υπέπεσε στην αντίληψή μου πως κάποιος ψάχνει να βρει την προέλευση ενός δικού μου τραγουδιού, το να ενημερώνω αυτοπροσώπως, σχετικά, είναι το αυτονόητο; Μίλησα σ' αυτό το θέμα για το συγκρότημά μου, γιατί αυτό το θέμα ΑΦΟΡΑ το συγκρότημά μου. Αποπροσανατολισμός λέγεται η μεταφορά μιας ορθης πληροφορίας; ΟΚ, κατάλαβα με τι γκάου μπήκα στον κόπο να συνομιλήσω. Ίσως, όμως, ο "σωστός προσανατολισμός" για σένα, να είναι να γοητεύσεις με παπαριές αυτή την "κοπέλα", που λες. Γέμισε ο τόπος καιροσκοπικά λιγούρια. Δεν ασχολούμαι άλλο. Bye και stay κερατωμένος. --2Π
    Kerato
    24.10.2007, 21:35
    Σου ζητώ ειλικρινά συγγνώμη. Μπέρδεψα τα κομμάτια σας και το αποτέλεσμα ήταν η παραπάνω άδικη επίθεσή μου εναντίον σου.
    Αν έχεις την καλωσύνη κάνε μια παράθεση τους στίχους του κομματιού σας.
    Και πάλι σου ζητώ να με συγχωρέσεις...

    dorothea22
    24.10.2007, 21:47
    Όποιος βιάζεται σκοντάφτει φίλε μου.Έχω το CD απο το συγκρότημα και το "Κυριακή η χειροτερή μου μέρα'' είναι απο τα αγαπημένα μου κομμάτια εδω και χρόνια. Το ότι ζήτησες συγνώμη μου άρεσε πολύ.
    panospilatos
    25.10.2007, 13:45
    Προς Kerato: Δεκτή η συγγνώμη. Προφανώς, δικαιολογείς, τώρα, και την δική μου αντίδραση. Μόλις βρω λίγο χρόνο, θα παραθέσω όλους τους στίχους. Χαιρετισμούς και στην dorothea 22, που η "Χειρότερή Μου Μέρα" είναι- όπως λέει- αγαπημένο της κομμάτι εδώ και χρόνια. -2Π
    fantasma
    25.10.2007, 16:31
    αν καταλαβα καλά.. δεν κυκλοφορει ούτε στο εμπόριο ετσι???

    οποτε αν θελετε μπορειτε να μας δωσετε κανα τραγουδακι να ακουσουμε... εστω και το ζητουμενο του θέματος αυτου... σε μορφη esnip....

    θα σας ημουν ευγνωμων.... καλη συνεχεια...

    panospilatos
    25.10.2007, 16:49
    Με μεγάλη μου χαρά. Δεν τον κατέχω καλά τον τρόπο που μου λες, μα θα το παλέψω. Δεν υπάρχει μεγαλύτερη ευτυχία από το να μοιράζομαι πράγματα που έχω κάνει με άτομα που έχουν την περιέργεια να τα τσεκάρουν.--- 2Π
    panospilatos
    25.10.2007, 16:53
    Ωπ! Μόλις μου είπε ένας φίλος τι παίζει με το esnip. Θα το φροντίσω. Σε λίγες μέρες (πήζω, βλέπεις) θα σου πω. --2Π
    Kerato
    25.10.2007, 17:35
    Παράθεση:

    Το μέλος panospilatos στις 25-10-2007 στις 13:45 έγραψε...

    Προς Kerato: Δεκτή η συγγνώμη. Προφανώς, δικαιολογείς, τώρα, και την δική μου αντίδραση. Μόλις βρω λίγο χρόνο, θα παραθέσω όλους τους στίχους.



    Σ' ευχαριστώ.
    Η αντίδρασή σου ήταν δικαιολογημένη και μάλλον ήπια, θα έλεγα...Εγώ, στη θέση σου, θα το είχα σκυλοβρίσει το kerato...
    Περιμένουμε τους στίχους σου.
    Να 'σαι καλά.

    JaNick
    25.10.2007, 21:56
    Οταν ανεβεί το κομμάτι ρίξτε και σε μένα μια γραμμή...Ετσι γιατι το κομμάτι ακούγεται πολλά υποσχόμενο....!!
    Kerato, μετά απο αυτά που έχουν δεί τα ματάκια μας εδώ μέσα λογικό είναι να βλέπουμε παντού μ@λ@κες!!
    (Δεν αναφέρομαι στον panospilatos)...
    deepinkfloyd
    25.10.2007, 21:58
    ευχαριστώ πολύ....
    @panospilatos.....Ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία...και μάλιστα από τον ίδιο τον δημιουργό του τραγουδιού...κρίμα που το συγκρότημα δεν υπάρχει πια...


    panospilatos
    25.10.2007, 22:35
    JaNick, thanXXX για το ενδιαφέρον. Κάτι τέτοια μας κρατάνε... μάχιμους. Deepinkfloyd, όσο έχουμε ψιλοσώας τας φρένας (γιατί "σώας" σκέτο... δεν παίζει), η φάση μας δεν εκπνέει. Έχω 2 συρτάρια γεμάτα με δεκάδες κασέτες και CD, που περιέχουν τραγούδια είτε δικά μου (εννοώ, tracks που γράφτηκαν για προσωπικά projects), είτε των Νίπτω Τας Χείρας, συν 3 albums των ΝΤΧ τα οποία δεν κυκλοφόρησαν ποτέ! Αν αναρωτιέσαι γιατί, θα στο πω απλά: η μουσική και οι στίχοι μου, είναι το μοναδικό πράγμα που δεν διαπραγματεύομαι ποτέ, και αυτό, όπως καταλαβαίνεις, δεν είναι και το καλύτερο για μια δισκογραφική που θέλει δημιουργούς-πρόβατα με τραγούδια-χάρμπουγκερ για ακροατές-κοπάδι. Το 2005, κάναμε μια πολύ σοβαρή προσπάθεια για total comeback, μα φάγαμε τα μούτρα μας πάνω στα ηλίθια standards των δισκογραφικών. Τότε έφαγα μια φρίκα γερή και τα παράτησα για καιρό. Τελευταία, όμως, κάτι έχω στα σκαριά, μα το προχωράω πολύ slow, γιατί ακόμη δεν έχω πείσει ούτε τον εαυτό μου αν αξίζει να το παλέψω ξανά. ---2Π
    deepinkfloyd
    25.10.2007, 22:57
    Η ιστορία με τις δισκογραφικες είναι γνωστή ακόμη και σε εμάς που είμαστε έξω από το άμεσο παιχνίδι τους...
    Και καλά κάνεις και δεν διαπραγματεύεσαι και δεν συμβιβάζεσαι....
    Η μουσική και μάλιστα όταν αποτελεί την προσωπική μας έκφραση είναι ό,τι μας έχει απομείνει....και κανείς δεν μπορεί να μας κλέψει και να αλλάξει βίαια τις ιδέες μας...

    γιατι δεν δοκιμάζετε κάτι διαφορετικό?
    Ηδη οι Radiohead κυκλοφορησαν αλμπουμ στο ιντερνετ, χωρις εταιριες, χωρίς δισκογραφικές.....
    Γιατί δεν δοκιμάζετε κάτι τέτοιο για να προωθήσετε την δουλειά σας?
    Εκεί έξω υπάρχουν άνθρωποι που δεν ακούνε με τα standards των δισκογραφικών....

    το τραγούδι μπορώ να το έχω με κάποιον τρόπο?pleaseee