ελληνική μουσική
    1008 online   ·  210.856 μέλη
    Brokenchord
    28.09.2007, 11:00

    Από καιρό σκεπτόμουν να αγοράσω ένα γιουκαλίλι για πολλούς και διάφορους λόγους αλλά ο σημαντικότερος ήταν η πρακτικότητα του. Μια και όντας μικρό σε μέγεθος και πάνω από όλα ελαφρύ το παίρνεις παντού και είσαι πάντα όργανο-μένος. Πολλές φορές με πιάνει τρέμουλο μόνο και μόνο επειδή δεν έχω κάτι γρατζουνίσω. Έτσι λιπών ένα γιουκαλίλι φαντάζει ως η καλύτερη λύση.

    Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι που θα βρω ποικιλία σε γιουκαλίλι και συγκεκριμένα στην Θεσσαλονίκη. Οι τιμές από πού ως πού παίζουν για ένα καλό ας πούμε. Μην είναι και κούτσουρο με χορδές. Και να έχει αρκετά τάστα (αν γίνετε 19) σαν αυτό της πρώτης φωτογραφίας να μπορώ ίσα ίσα να τζαμάρω. Είδα ένα στον Ντο-Ρε-Μι (Κοντά στην καμάρα) 60ευρό αλλά δεν μου γέμισε το μάτι.








     

     



     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 29-08-2010 12:00 ]


    επισυναπτόμενα: ukulele-2.gif UKULELE+UC60+S.JPG UKULELES.JPG.atch.jpg 
    odis13
    28.09.2007, 14:38
    ΟΛΕ !!!
    ΓΙΝΑΜΕ 3!!!!!!!!

    broken όρμα.Το καλοκαίρι εγώ αγόρασα ένα ukulele από την Ισπανία.Το ίδιο το έχει ο thomann 15 ευρώ και αν κα δεν είναι επαγγελματικό σε διαβεβαιώνώ ότι έχει πολύ ωραίο ήχο,ειδικά αν σκεφτείς όσο λίγο κοστίζει.
    Τα περισσότερα uke έχουν 12 ή 14 τάστα(το δικό μου 12).Με 19 (νομίζω λέγονται soprano)είναι πολύ δύσκολο να βρείς....Καλύτερα να συμβιβαστείς με ένα απλό.

    Η μάλλον πάρε από thomann.Εχει μπόλικα και μαλιστά έχει και μερικά soprano με μπόλικα τάστα.
    To δικό μου είναι το πιο φθηνό που θα βρείς στον thomann,είναι καλή φάση.
    Κάποια πανέμορφα βγάζει η Cordoba,αλλά πάνε στα 200 ευρά πάνω κάτω.

    Στην αρχή θα υποστείς ένα σοκ καθώς η πιο πάνω χορδή δεν είναι η πιο μπάσα.
    Α και όταν το πάρεις πάιζε κανα 2 μέρες και μετά πίασε την κλασσική.Εκεί να δεις σοκ(εννοώ διαφορά στα μπράτσα)


    Πάντως εδω θεσσαλονίκη δεν έχω δει πουθεν'ά ρε φίλε,πόσο μάλλον ποικιλία.Θα σου ρότεινα να πάρεις από thomann,να πάρεις καμια θηκηκαι κανα βιβλιαράκι με συγχορδιες,ή να βρείς στο net

    Πάντως εγώ δε ξέρω πως θα βρώ χορδές όταν χρειαστεί με το καλό να αλλάξω.

    Οταν αγοράσεις πές μου να ρίξουμε κανα τζαμάρισμα....
    odis13
    28.09.2007, 14:41
    www.musiciansfriend.com/document?cpd=0OEY&doc_id=99371&base_pid=512783&index=0

    And Leo turned and said: ''Let there be Strat..''.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : odis13 στις 28-09-2007 14:42 ]


    absurdus_delirium
    28.09.2007, 20:09

    Άντε ρε παιδιά και φώναζα τόσον καιρό!!! UKULELE UBER ALLES! Τόσον καιρό νόμιζα ότι ήμουν μόνος (άντε και ο Μπίλλυς ο Καζούλλης )! Λοιπόν, αναδημοσιεύω από το kithara.gr που έψαχνα άλλους... γιουκαλιλίστες!

    Το λοιπόοοοον... Το γιουκαλίλι (όπως είναι η αγγλική προφορά του ουκουλέλε (ukulele) είναι ένα όργανο που σύμφωνα με την πλέον δημοφιλή εκδοχή έφτασε στην Χαβάη το 189κάτι μέσα σε ένα πλοίο που μετέφερε Πορτογάλους μετανάστες στις φυτείες ζαχαροκάλαμου. Είναι απόγονος της braguinha, εγχόρδου με μεταλλικές χορδές, ή του cavaquinho. Το όνομα του σε ελεύθερη μετάφραση σημαίνει "ψύλλος που πηδάει". Απλά φανταστείτε Χαβανέζους με χορταρόφουστες και έναν Πορτογάλο του οποίου δεν μπορούν να πάρουν χαμπάρι πόσο γρήγορα κινούνται τα δάχτυλα Grin! Πολύ γρήγορα το υιοθέτησαν και το ενσωμάτωσαν στην κουλτούρα τους.

    Έχει τέσσερις εκδοχές κατά σειρά αυξανόμενου μεγέθους: soprano(standard), concert (alto), tenor, baritone. Τα κουρδίσματά του είναι Σολ, Ντο, Μι, Λα (το πιο διαδεδομένο σήμερα), Λα, Ρε, Φα δίεση, Σι (απ' ότι φαίνεται το πιο δημοφιλές στη δεκατία του '20), και Ρε, Σολ, Σι, Μι. Αν αυτό το τελευταίο σας φαίνεται γνώριμο είναι γιατί ειναι ακριβώς το κούρδισμα των πρώτων τεσσάρων χορδών της κιθάρας σας. Ωστόσο χρησιμοποιείται μόνο στο βαρύτονο ουκουλέλε το οποίο, αν δεν κάνω λάθος, ήταν εφεύρεση του George Formby, Βρετανού κωμικού ο οποίος έπαιζε ουκουλέλε (και, προφανώς, είχε χοντροδαχτυλάρες Wink).

    Η ιδιαιτερότητα στο κούρδισμά του βρίσκεται στο ότι όπως και στο μπάντζο (δεν ξέρω και σε ποια άλλα όργανα) η τελευταία του χορδή είναι πιο πρίμα απ' την προηγούμενη. Όλες οι νότες των ανοιχτών χορδών του βρίσκονται δηλαδή στην ίδια οκτάβα. Αγγλιστί το κούρδισμα αυτό το αποκαλούν re-entrant (την ελληνική ονομασία την αγνοώ μιας και ό,τι έχω βρει είναι σε αγγλικά σάιτ). Ορισμένοι χρησιμοποιούν μεταλλική 4η χορδή αλλά αυτό σπάνια συμβαίνει στο σοπράνο και το κόνσερτ (που είναι τα μικρότερα και παίζονται ως επί το πλείστον με συγχορδίες) και συχνότερα στο τενόρο (αυτό που παίζει ο Τζέικ Σιμαμπουκούρο στο While my guitar gently weeps - αν και όχι στο συγκεκριμένο) και το βαρύτονο για fingerpicking μιας μελωδίας.

    Είναι πολύ ευέλικτο και "ταπεινό" οργανάκι... μέχρι να το πιάσει στα χέρια του κάποιος που ξέρει να παίζει! Εκτός από τον George Formby, ουκουλέλε έπαιζε και ο αμερικανός κωμικός Tiny Tim γεγονός που δεν έχει βοηθήσει και τόσο πολύ στο να περάσει στη συνείδηση του κόσμου (που το έχει ακουστά) ως αξιοπρεπές όργανο. Ωστόσο σε οποιονδήποτε ανοιχτόμυαλο άνθρωπο, και δη μουσικό, αυτό δεν έχει κάτι να πει.

    Επί του προσωπικού, έχω ένα σοπράνο κληρονομιά από ένα μπάρμπα μου, τσίμπησα ένα ακόμα σοπράνο από το Νάκα μην πάθει τίποτα το παλιό (60€) αλλά το δώρισα στον κολλητό μου (αφού χτύπησα πυρογραφία στο πίσω μέρος τον Μοϊκανό που έιχε η Diesel παλιά για trademark (http://www.ezfolk.com/forums/forum19/2518.html)) και έχω φτιάξει ένα ηλεκτρικό ουκουλέλε από οξιά (σχέδια βρήκα εδώ: http://homepage.mac.com/d_limiter/uke_howto.zip και φωτό από ένα παρόμοιο εδώ: http://homepage.mac.com/d_limiter/PhotoAlbum5.html) που απομένει μόνο να βαφτεί. Επίσης έχω φτιάξει ένα μπάντζο ουκουλέλε από ένα ξύλινο ντέφι και ένα μπράτσο που έβγαλα απο ένα καδρονάκι λεύκας (καβάκι) (είναι άταστο, το μπράτσο είναι λίγο χοντροκομμένο αλλά λειτουργεί και έχει πολύ χαβαλέ)!

    Οι μεταλλικές χορδές, κατά πάσα πιθανότητα και ιδίως σε φτηνά όργανα θα σου πετάξουν το καπάκι ή τη γέφυρα από τη στιγμή που (λόγω των περιορισμών που θέτει το μέγεθός του στην ένταση που μπορεί να πιάσει) κατασκευάζεται με σαφώς λεπτότερο καπάκι από μία κιθάρα.

    Χορδές να βρω στην Ελλάδα δεν έπαιζε, οπότε για να το κουρδίσω με ένα νάυλον σετ κλασσικής κιθάρας χρησιμοποίησα τη μισή Μι για 1η (Λα) και 4η (Σολ), τη Σι για τη 2η (Μι) και τη Σολ για την 3η (Ντο). Ας σημειωθεί ότι και ο Τζέικ χρησιμοποιεί χορδές κιθάρας (νομίζω d'Addario).

    Επίσης, Salinas, αν σου ακούγεται υπερβολικά πρίμο, σχεδόν ενοχλητικά μεταλλικό το ουκουλέλε σου (αλήθεια, τι πήρες; ) ένα σετ καλές χορδές μπορεί να κάνει τη διαφορά. Όταν έβαλα τις μανίσιες χορδές του τσίπικου ουκουλέλε που αγόρασα από το Νάκα στο παλιό ουκουλέλε (που απ' ότι μου είπε ένας μάστορας εδώ Γιάννενα είναι μασίφ έλατο) ακουγόταν λίγο-πολύ το ίδιο στο απαίδευτο αυτί μου. Όταν όμως έβαλα τις χορδές τις κιθάρας που είχε το παλιό στο καινούργιο - η μέρα με τη νύχτα. Πολύ πιο γεμάτος ήχος. Για την ώρα μόνο να φανταστώ μπορώ πως θα ακούγεται ένα καλό όργανο με καλές χορδές παιγμένο από κάποιον που ξέρει ζωντανά Sad!

    Τελευταίο, και ίσως πιο σημαντικό γιατί μουσική είναι οι άνθρωποι (πω, μάγκα μου ακούστηκα σα διαφήμιση Vodafone... δε βαριέσαι..):



    Απ' ότι έχω καταλάβει ο τύπος ήταν ο Καζαντζίδης της Χαβάης ή κάτι! Cheesy
    Israel Kamakawiwo'ole R.I.P.

    Τέτοια ώρα, τέτοια λόγια παραθέτω μερικά links που είναι χρήσιμα για αρχή και εδώ είμαστε!

    Το πιο απλό ουκουλέλε που έχει ο Νάκας:
    http://www.ezfolk.com/forums/forum18/3049.html

    Και από εδώ άρχισα:
    http://www.ezfolk.com/uke/Tutorials/tutorials.html

    Αυτά πριν κάποιο καιρό...

    Τελευταίο επίτευγμα είναι το εξής: τσίμπησα μία κιθαρούλα από τα Τζάμπο (children guitar with steel strings ή κάτι τέτοιο), 10 ευρώ και την μετέτρεψα σε ουκουλέλε (concert βγήκε λόγω διαστάσεων) και ψήνομαι να φτιάξω κι ένα μπάντζο ουκουλέλε. Θα βρεις στο Νάκα Lanikai το σοπράνο (12 τάστα, περίπου 14 ίντσες μήκος χορδών) και το concert (15 τάστα για να έχεις και τη δεύτερη οκτάβα στην πρώτη χορδή και περίπου 15 ίντσες μήκος χορδών), 60 και 90 ευρώ αντίστοιχα. Είναι αξιοπρεπή οργανάκια -για να μη χολοσκάς αν κάτσει κανείς επάνω- αν και θέλουν καλές χορδές. Επίσης έχει και ένα concert 240 ευρώ αλλά άμα είσαι διατεθειμένος να τα δώσεις μπορείς να πάρεις καλύτερο όργανο. Προσωπική πρόταση είναι το Brueko No 6 από τον Thomann.



    Ωραίος ήχος, λογική τιμή αν βάλεις από πάνω τα 20 ευρώ έξοδα αποστολής.
    Keep strumming!
    Brokenchord
    29.09.2007, 19:42
    Αλόρα αδερφέ Οδυσσέα
    Λιπών εγώ θα περάσω από τον Νάκα θα δω τι γίνεται και θα σας ενημερώσω.

    Ντίτο--Χμ! πρέπει να ήταν ένας αρχαίος χαβανέζος που είπε ότι το γιουκαλίλι είναι το όργανο της παρέας.

    Ότο--Έλα λυπών στραβάδι μην αργείς !!!

    Σαμ--Ένταξη Ότο έρχομαι !!!

    Οικογένεια ροκετς !!!


    Η ζωή είναι ένα τραγούδι. Γι΄αυτό τραγούδησε το όσο ποιο δυνατά μπορείς. Γιατί λίγα πράγματα χρειάζεται κάποιος για να είναι ευτυχισμένος. Μια ψυχή να τον αγαπάει, μια καλοκαρδισμένη κιθάρα και όνειρα, πολλά όνειρα, όσα είναι τα αστερία στους γαλαξίες

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Brokenchord στις 29-09-2007 19:44 ]


    jacamar
    29.09.2007, 19:53
    μπορεις να ριξεις μια ματια και για backpacker guitars ειναι και αυτες ευκολες στην μεταφορα!
    Brokenchord
    29.09.2007, 20:49
    Το λυπών αυτό μου άρεσε πολύ
    Θα δούμε πάντως!!!
    odis13
    30.09.2007, 09:52
    Παράθεση:

    Το μέλος Brokenchord στις 29-09-2007 στις 20:49 έγραψε...

    Το λυπών αυτό μου άρεσε πολύ
    Θα δούμε πάντως!!!



    Αυτό σου είπα για σοπράνο στον thomann.Καλό φαίνεται,άντε τσίμπα το.

    Brokenchord
    01.10.2007, 14:39
    Είναι ασφαλές αυτό σάιντ όμως; Έχει κανένας από εσάς παραγγείλει από αυτό;
    Έμεινε ευχαριστημένος; Συμφέρει να ξοδέψω 20ευρό για τα έξοδα αποστολής από την στιγμή που μπορώ να πάω σε ένα μαγαζί και να πάρω ένα καλύτερο με 70ευρό αντί για 50; (καλά το καλύτερο είναι υποκειμενικό)
    odis13
    02.10.2007, 18:35
    Mα και βέβαια.Κάνε ένα sarch για αγορά από ιντερνετ και θα βρείς ένα θ΄μα που άνοιξα εγώ παλιά.
    Εχει μάλιστα και έλληνα υπάλληλο για να συννενοηθείς.
    Ψάξε παντου και θα δεις ότι όλοι λεν πως είναι αξιόπιστο .Ειναι από τα μεγαλύτερα μαγαζιά της ευρώης.
    Brokenchord
    04.10.2007, 14:10
    Εντάξει με έπεισες!!! Το τηλέφωνο για Ελλάδα δεν βρίσκω όμως!!!
    UkuLele
    26.08.2010, 16:18

    Γεια σας παιδια, εγω πρόσφατα αγόρασα ενα γιουκαλίλι σοπρανο HARLEY BENTON MSA UK1, 19,90 ευρω απο το Thomann μαζι με ενα guitalele (κιθαρα 1/8 μεγεθος) και σπαω πολυ καλη πλακα. Θα προτιμουσα φυσικα το ukulele να ηταν tenor γιατι το tenor ειναι σε λογικο μεγεθος και το soprano ειναι υπερβολικα μικρο και δεν μπορω να το πιασω! Τα tenor ομως ειναι αρκετα πιο ακριβά, το πιο φτηνο εχει γυρω στα 80 ευρω, εχουν ομως πολυ πιο γεματο ηχο και ειναι πιο ανετα στο παιξιμο. Δυστυχως ομως εδω στην ελλάδα δεν υπαρχει ποικιλία και ο κοσμος δεν το γνωριζει το οργανο αυτο.

     

    (στην photo ειναι το γιουκαλιλι μου)





    επισυναπτόμενα: 721554978_640.jpg 
    Whitecloud
    28.08.2010, 19:06

    Aloha !

    Στον Νακα θα βρεις Lanikai ukeleles σαν και αυτό που κάποτε πήρα από το Maui και σε πολύ καλές τιμές. Το οργανάκι είναι έυκολο στο παίξιμο. Κάποιες συγχορδίες θα σου σπάσουν λίγο τα νεύρα φυσικά λόγω του μικρού μεγέθους. Αλλά σκέψου τους τεράστιους Χαβανέζους, με τα μεγάλα χέρια να παίζουν! Μετά φοράς χαβανέζικο πουκάμισο, κατεβάζεις τα άπαντα του IZ και ... ALOHA

     

     


    jojobas
    30.09.2010, 15:36

    τα linakai ειναι καλα ?

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jojobas στις 30-09-2010 15:41 ]