ελληνική μουσική
    973 online   ·  210.856 μέλη

    Blackle - Το Google εξοικονομεί ενέργεια

    neerie
    28.09.2007, 11:05
    … Eάν η σελίδα του Google είχε μαύρη οθόνη, λαμβάνοντας υπ ‘όψιν την τεράστια συχνότητα εμφανίσεως και σύμφωνα με υπολογισμούς, θα είχαν σωθεί 750 μέγα βάτ/ώρα τον χρόνο!!!



    Σε απάντηση η Google δημιούργησε μία μαύρη έκδοση της μηχανής αναζήτησης που κάνει ακριβώς την ίδια δουλειά και ονομάζεται Blackle, απλά έχει λιγότερη κατανάλωση ενέργειας.



    Βοηθήστε να διαδοθεί η σελίδα και αλλάξτε την διεύθυνση του Google σε


    http://www.blackle.com


    … στην σελίδα αυτή θα δείτε και τον μετρητή για την εξοικονόμηση ενέργειας.







    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : neerie στις 28-09-2007 11:08 ]


    Apataggelos
    28.09.2007, 11:21
    Παράθεση:

    Το μέλος neerie στις 28-09-2007 στις 11:05 έγραψε...

    … Eάν η σελίδα του Google είχε μαύρη οθόνη, λαμβάνοντας υπ ‘όψιν την τεράστια συχνότητα εμφανίσεως και σύμφωνα με υπολογισμούς, θα είχαν σωθεί 750 μέγα βάτ/ώρα τον χρόνο!!!



    Σε απάντηση η Google δημιούργησε μία μαύρη έκδοση της μηχανής αναζήτησης που κάνει ακριβώς την ίδια δουλειά και ονομάζεται Blackle, απλά έχει λιγότερη κατανάλωση ενέργειας.



    Βοηθήστε να διαδοθεί η σελίδα και αλλάξτε την διεύθυνση του Google σε


    http://www.blackle.com


    … στην σελίδα αυτή θα δείτε και τον μετρητή για την εξοικονόμηση ενέργειας.







    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : neerie στις 28-09-2007 11:08 ]







    Αν και υποστηρίζω το Yahoo! , η συγκεκριμένη κίνηση μου άρεσε! Μπράβο! Ίσως είναι καιρός να αλλάξω προτιμήσεις...


    Brokenchord
    28.09.2007, 14:05
    Καλό αλλά δεν έχει αναζήτηση εικόνων; Λέτε να το κάνουμε και στο ΜΗ

    Η ζωή είναι ένα τραγούδι. Γι΄αυτό τραγούδησε το όσο ποιο δυνατά μπορείς. Γιατί λίγα πράγματα χρειάζεται κάποιος για να είναι ευτυχισμένος. Μια ψυχή να τον αγαπάει, μια καλοκαρδισμένη κιθάρα και όνειρα, πολλά όνειρα, όσα είναι τα αστερία στους γαλαξίες

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Brokenchord στις 28-09-2007 14:09 ]


    neerie
    28.09.2007, 14:27
    mnk τι είναι λίγη στραβομάρα μπροστά στην παγκόσμια εξοικονόμηση ενέργειας; Θα μου πεις, αυξάνονται έτσι οι επισκέψεις στους οφθαλμίατρους (και οι μισθοί τους) ανά το παγκόσμιο...

    Τι να σου πω, έχεις κι εσύ τα δίκια σου.



    brokenchord οι επισκέψεις στην αρχική ιστοσελίδα του google είναι και οι πιο συχνές. Μετά μπορείς να βάλεις να σου βρει "images" και θα στο γυρίσει στο άσπρο πάλι. Τουλάχιστον έβαλες το λιθαράκι σου
    esta
    28.09.2007, 15:22
    πολύ καλή κίνηση!!!δεν με ενπχλεί το μαύρο στην οθόνη!!ίσα-ίσα!!!
    StavmanR
    28.09.2007, 15:51
    Ερώτηξις:
    Πόση ώρα έχουμε ανοιχτό το google κατά μέσο όρο καθημερινά στο PC μας; Δεν θα ήταν προτιμότερο να κάνουμε τις οπτικές ρυθμίσεις των Windows σε Black and White (στα ελληνικά windows λέγεται "αντίθεση"), ώστε να είναι έτσι συνεχώς;
    Προσωπικά, στη google μπαίνω μόνο για να αναζητήσω κάτι και δεν κρατώ τη σελίδα ανοιχτή για περισσότερο από 10'. Με άλλα λόγια πιο πολύ καίει ο λαμπτήρας που ανάβω στο χωλ και η τηλεόραση, παρά η συγκεκριμένη σελίδα. Neerie χωρίς να θέλω να μειώσω την διάθεσή σου για προσφορά, θεωρώ ότι αυτές οι σελίδες "προβάλλονται" και αυτοδιαφημίζονται μέσω της τάχα κοινωνικής προσφοράς τους. Αν κάποιος θέλει πραγματικά να μειώσει την κατανάλωση ενέργειας αρχίζει από το θερμοσίφωνα (μισή ώρα αντιστοιχεί σε 1 Κwh), το κλιματιστικό και την ηλεκτρική κουζίνα που χρησιμοποιούν περίπου 10 φορές περισσότερη ενέργεια από αυτήν ενός υπολογιστή σε πλήρη λειτουργία (πχ. αν παίζεις παιχνίδια 24 ώρες το 24ωρο καταναλώνεις 5kWh, αδύνατο για τα δεδομένα της καθημερινότητας). Τέλος κάθε λαμπτήρας παλαιού τύπου καίει κατά μέσο όρο 4-5 ώρες τις απογευματινές ώρες με συνολική κατανάλωση ανά λαμπτήρα 0.5 kwh. Η καλύτερη κίνηση είναι να αγοράσουμε τους ηλεκτρονικού τύπου ακριβούς λαμπτήρες που χρησιμοποιούν το 15-25% της παραπάνω ισχύος.
    Σε κάθε περίπτωση, συγχαρητήρια για το ποστ γιατί πιστεύω ότι πραγματικά έχεις διάθεση προσφοράς.
    rompa
    29.09.2007, 00:24
    Το μαύρο ειναι chic - tres chic!
    neerie
    29.09.2007, 01:08
    Σταύρο μου ευτυχώς έχω κι εσένα να με προσγειώνεις όταν βρίκσω κάτι κι ενθουσιάζομαι

    Έχεις δίκιο, σβήνω φώτα τώρα και από αύριο πάω να πάρω φαναράκια και τα βράδια θα κάθομαι ρομαντικά, θα αγοράσω χοντρή κουβέρτα και πάπλωμα να μην ανάβω το split-unit για να ζεσταίνομαι τώρα που χειμωνιάζει... Αυτό με το θερμοσίφωνα δεν το υπόσχομαι, δε μπορώ με τίποτα το κρύο νερό για μπάνιο.

    Πως με βρίσκεις?

    mnk καλή μου, σαφώς και θέλουμε τα ματάκια μας... δε θα επιμείνω
    antreas_dr
    29.09.2007, 01:39
    Ωραίο το Blackle... μου αρέσει περισσότερο απο το κανονικό google

    Μηπως να κάναμε και το ΜΗ κατράμι?
    StavmanR
    29.09.2007, 04:55
    Νίκη μου, πολύ όμορφα και εύστοχα σατίρισες την ηλεκτρικής φύσεως ανάλυσή μου για το κατά πόσο μαθαίνουμε να κοροϊδεύουμε τους εαυτούς μας εφαρμόζοντας ημίμετρα και δημιουργώντας γαρνιτούρες όταν ασχολούμαστε με σοβαρά προβλήματα. Παρόλα αυτά δεν σχολίασες, επίσης εύστοχα, την πρώτη πρόταση. Την επαναλαμβάνω:"Αν με το blackle που το χρησιμοποιούμε καθημερινά περίπου 10' γλιτώνουμε τόση ενέργεια, δεν είναι προτιμότερο να ορίσουμε την οθόνη μας σε 2 χρώματα μόνιμα, την οποία και χρησιμοποιούμε τουλάχιστον 2 με 3 ώρες ανά ημέρα;". Αν πραγματικά θέλουμε να προσφέρουμε στο οικοσύστημα, δεν πρέπει να είμαστε πιο δραστικοί; Αυτός είναι ο λόγος για τον οποίο χαρακτηρίζω το blackle μία γλυκιά διαφημιστική γαρνιτούρα μιας και πετυχαίνει άψογα το αποτέλεσμα του ορισμού της "διαφημίσεως". Πουλάει όνομα και προσφέρει φούμαρα για μεταξωτές κορδέλες, βοηθώντας μας να αυθυποβάλουμε τον εαυτό μας σε μία κατάσταση συλλογικής ηδονής λόγω υποτιθέμενης προσφοράς στην κοινωνία. Είναι σα να βγάζω 50000 ευρώ το μήνα και να αγοράζω ένα κουλούρι στο γυφτάκι της γωνίας αισθανόμενος ότι η κοινωνία είναι υποχρεωμένη στον ανθρωπισμό μου.
    Κατά τα άλλα συμφωνώ απολύτως ότι το οικοσύστημα δεν αντέχει άλλο "άνθρωπο", και πρέπει να το ανακουφίσουμε. Όχι όμως να πολεμήσουμε τον καρκίνο με πονσταν. Δεν θα αναλύσω άλλο γιατί είμαι ήδη εκτός θέματος και ζητώ συγνώμη γι' αυτό.
    neerie
    29.09.2007, 10:13
    mnk το split-unit είναι ένα είδος κλιματιστικού με δύο ξεχωριστά μέρη όπου το ένα χειρίζεται την υγροποίηση του αέρα και το άλλο τη συμπύκνωση του. Εγώ το εννοούσα ως κλιματιστικό που βγάζει κρύο / ζεστό αέρα (σε αντίθεση με αυτά που βγάζουν μόνο κρύο...) Τέσπα, αυτά περί τεχνικών γνώσεων , κατά τα άλλα είμαι τελείως άσχετη.

    Όσο για το κρύο μπάνιο, με τίποτα δεν το αντέχω, κι ας γίνω σαν πορτοκάλι από την κυτταρίτιδα! Μόνο στη σκέψη παθαίνω κρυοπάγημα!


    Σταύρο μου έχεις απόλυτο δίκιο όμως... Αυτά τα ημίμετρα που εφαρμόζουμε ορισμένοι για να σιωπήσουμε τους άλλους και τη συνείδηση μας είναι στην ουσία, χωρίς ουσία! Λίγοι έχουν αντιληφθεί το μέγεθος του προβλήματος και κάνουν προσπάθειες να προσφέρουν, όλα τα άλλα είναι κοροϊδία.

    Ότι μπορεί και θέλει ο καθένας... Όσο για το Blackle, επίσης συμφωνώ ότι είναι περισσότερο διαφημιστικό κόλπο παρά ουσιαστική προσπάθεια για εξοικονόμηση ενέργειας. Μπορείς να θεωρήσεις ότι το παρέθεσα περισσότερο για προβληματισμό.

    Και τώρα, ειδικά για την πρώτη σου πρόταση, έχεις δίκιο, αυτό θα έπρεπε να κάνουμε όσοι έχουμε πάρει πράγματι στα σοβαρά αυτό το πρόβλημα... Ποιοι θα το εφαρμόσουμε? Σχεδόν κανείς νομίζω. Υπάρχουν όπως είπες δραστικότεροι τρόποι για να προσφέρει κανείς αν πραγματικά το θέλει.

    Το τόπικ αυτό μπορεί επομένως να θεωρηθεί ουσιώδες, μόνο εάν η συζήτηση μας προβλημάτισε κάποιους.


    Καλή μας μέρα
    StavmanR
    29.09.2007, 15:41
    Νίκη μου, αν ήμουν λίγο απότομος ευθύνεται κατά τί και η ώρα που το έγραψα, καθώς συντάχθηκε μετά τη νυχτερινή εργασία στις 5 το πρωί. Σε ίδιο φυσικά βαθμό ευθύνεται και ο τρόπος έκφρασής μου που πολλές φορές έχει εσωστρεφείς τάσεις . Κακώς έθεσα τον προβληματισμό σε δεύτερο ενικό πρόσωπο, μιας και δεν αφορά εσένα στο σύνολό του, αλλά όλους μας. Η κίνησή σου να παραθέσεις θέμα που αφορά τόσο το μέλλον, όσο και το παρόν μας είναι εξαιρετική, όπως σημείωσα και στο προηγούμενο ποστ.

    Υ.Γ. Αυτά τα split-unit δεν τα γνωρίζω ούτε εγώ . Τα έχω ακουστά σαν όνομα όμως . Έχω μείνει πίσω και ώρες-ώρες αισθάνομαι Νεάντερνταλ.
    neerie
    29.09.2007, 18:10
    Σταύρο μου μην ανησυχείς... Σου είπα κι εγώ ότι μου αρέσει που με προβληματίζεις και δε με αφήνεις να αλωνίζω...

    Τι εργασία κάνεις στις 5 το πρωί??

    Τέσπα, για να επανέλθω στο θέμα και στο πνεύμα, αποφάσισα να κάνω και εξοικονόμηση στο νερό. Μπάνιο κάθε 2 εβδομάδες και το νερό που σπαταλώ θα πηγαίνει στον κουβά για σφογγάρισμα (ε mouf??)


    moufidis
    29.09.2007, 18:16
    Παράθεση:

    Το μέλος neerie στις 29-09-2007 στις 18:10 έγραψε...

    Τέσπα, για να επανέλθω στο θέμα και στο πνεύμα, αποφάσισα να κάνω και εξοικονόμηση στο νερό. Μπάνιο κάθε 2 εβδομάδες και το νερό που σπαταλώ θα πηγαίνει στον κουβά για σφογγάρισμα (ε mouf??)






    είχαμε πει κι άλλο ένα σκέλος, το ξέχασες κιόλας;

    τς τς τς...

    και μετά λέμε γιατί καταστρέφεται ο πλανήτης...


    neerie
    29.09.2007, 18:22
    Mouf

    Σωστά... Η άτιμη η αμνησία...

    Συμπληρώνω λοιπόν: Το νερό από το σφοΥγγάρισμα (εντάξει?? ) πάει στην τουαλέτα, έτσι κάνουμε οικονομία και δεν τραβάμε καζανάκι.

    Όλοι στον αγώνα!


    moufidis
    29.09.2007, 18:28
    Παράθεση:

    Το μέλος neerie στις 29-09-2007 στις 18:22 έγραψε...

    Mouf

    Σωστά... Η άτιμη η αμνησία...

    Συμπληρώνω λοιπόν: Το νερό από το σφοΥγγάρισμα (εντάξει?? ) πάει στην τουαλέτα, έτσι κάνουμε οικονομία και δεν τραβάμε καζανάκι.

    Όλοι στον αγώνα!






    Τώρα είσαι οκ.

    Ελάτε κι οι υπόλοιποι, δραστηριοποιηθείτε.

    Εμπρός στο δρόμο που χάραξε ο...




    renabill
    29.09.2007, 19:23
    Παράθεση:

    Το μέλος mnk στις 28-09-2007 στις 12:36 έγραψε...

    Σωστό ρε παιδιά, αλλά τα μάτια μου ποιος θα τα σώσει;
    Στραβώθηκα...



    μπορείς να αλλάξεις το μέγθος στα γράμματα αν δε βλέπεις πολύ καλά.
    View=>Text size=> και διαλέγεις αυτό που θές

    Εγώ το βρίσκω πολύ καλό σαν πρωτοβουλία.Αλλά θα σχολιάσω το ότι δεν έχει αναζήτηση εικόνων.(Εκτός αν ξέρετε κάτι που δεν ξέρω)
    neerie
    02.10.2007, 00:35
    Παράθεση:

    Το μέλος renabill στις 29-09-2007 στις 19:23 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος mnk στις 28-09-2007 στις 12:36 έγραψε...

    Σωστό ρε παιδιά, αλλά τα μάτια μου ποιος θα τα σώσει;
    Στραβώθηκα...



    μπορείς να αλλάξεις το μέγθος στα γράμματα αν δε βλέπεις πολύ καλά.
    View=>Text size=> και διαλέγεις αυτό που θές

    Εγώ το βρίσκω πολύ καλό σαν πρωτοβουλία.Αλλά θα σχολιάσω το ότι δεν έχει αναζήτηση εικόνων.(Εκτός αν ξέρετε κάτι που δεν ξέρω)




    Μπορείς να βάλεις στην αναζήτηση τη λέξη "images" και θα σου βγάλει λινκ με τις εικόνες του google - στην παλιά γνώριμη ιστοσελίδα (άσπρη)


    lookylouk
    02.10.2007, 00:37
    πολύ χρήσιμο αλλά κ πολλή μαυρίλα!!
    κάπως μου φαίνεται...
    xaris-
    05.10.2007, 00:54
    Απλα μεγαλυ μουφα σορρυ κιολας το θεμα υπαρχει εδω και μηνες....