ελληνική μουσική
    943 online   ·  210.853 μέλη
    bleedrose
    04.10.2007, 19:05
    Σε ποιον πιστεύετε ότι θα πρέπει να δίνουμε προτεραιότητα (γενικά, αλλά και στην καθημερινή μας ζωη): στον εαυτό μας ή στους άλλους:! Προσωπικά. πιστεύω ότι πρεπει να υπολογίζουμε πρώτα τον εαυτό μας, τα θέλω μας, κλπ, γιατί αν δεν νοιαστείς εσύ για τον εαυτό σου δεν έχεις και πολλές πιθανότητες να νοιαστούν οι άλλοι.... κάτι του στυλ "μόνοι ερχόμαστε και φεύγουμε ποιο μόνοι"! What' s your opinion?
    renabill
    04.10.2007, 21:29
    Στον εαυτό μας.Εμείς να μαστε καλά πρώτα και οι άλλοι στη συνέχεια.Αυτό δε σημαίνει βέβαια ότι για να πάμε μπροστά πατάμε επί πτωμάτων!
    punkster
    04.10.2007, 22:44
    Εξαρταται απ το τι σε κανει ευτυχισμενο!
    Εμενα ας πουμε με κανει ευτυχισμενη να βλεπω τους γυρω μου ικανοποιημενους και χαρουμενος, χωρις βεβαια να βαζω στο περιθωριο τον εαυτο μου!
    Η ισορροπια ειναι το καλυτερο!
    MrsStranger
    04.10.2007, 23:36
    ego pistevo pos an den niastis gia sena kaneis den 8a niasti.. gia na agapiseis kapion prepei prota na agapiseis ton eafto s.. so na agapas tous alous alla oxi perisotero apo ton eafto s.. ennen egoistiko touto.. en san amina nomizo.. giati kapioi anthropoi en axaristoi.. kai sto telos en sou meni tipota
    johnny8
    05.10.2007, 00:12
    Οι γυναικες απο τη φυση τους ειναι ετεροκεντρικα οντα σε αντιθεση με τους αντρες που ειναι εγωκεντρικοι (επιστημονες το λενε οχι εγω).Ειναι κριμα που ολα τα κοριτσια του forum μεχρι τωρα λεν οτι πρεπει να σκεφτομαστε πρωτα τον εαυτο μας.Ειναι γεγονος πως αν βαλεις τους αλλους πανω απο σενα ισως αδικησεις τον εαυτο σου.Αν παλι βαλεις τον εαυτο σου πανω απ ολους ισως αδικησεις τους αλλους.Ας μην ξεχναμε οτι η ελευθερια μας σταματαει εκει που αρχιζει η ελευθερια των αλλων.
    Δεν καταλαβαινω γιατι εγω ή οι αλλοι.Υπαρχει και το εμεις.Μην το ξεχνατε...
    bleedrose
    05.10.2007, 00:32
    Παράθεση:

    Το μέλος johnny8 στις 05-10-2007 στις 00:12 έγραψε...

    Οι γυναικες απο τη φυση τους ειναι ετεροκεντρικα οντα σε αντιθεση με τους αντρες που ειναι εγωκεντρικοι (επιστημονες το λενε οχι εγω).Ειναι κριμα που ολα τα κοριτσια του forum μεχρι τωρα λεν οτι πρεπει να σκεφτομαστε πρωτα τον εαυτο μας.Ειναι γεγονος πως αν βαλεις τους αλλους πανω απο σενα ισως αδικησεις τον εαυτο σου.Αν παλι βαλεις τον εαυτο σου πανω απ ολους ισως αδικησεις τους αλλους.Ας μην ξεχναμε οτι η ελευθερια μας σταματαει εκει που αρχιζει η ελευθερια των αλλων.
    Δεν καταλαβαινω γιατι εγω ή οι αλλοι.Υπαρχει και το εμεις.Μην το ξεχνατε...



    πολύ καλό αυτό το τελευταίο, αλλά απ' ότι έχω δει μέχρι τώρα όσο χώρο αφήνεις στον άλλο, τόσο αυτός καταπατάει από ένα σημείο και μετά...!

    stroumfakigate7
    05.10.2007, 08:40
    ego i oi alloi >..................
    Stroumfita456
    05.10.2007, 08:44
    εγω και οχι οι αλλοι....
    τελος πάντων ολοι πια ασχολούμαστε και νοιαζομαστε μόνο για τον εαυτό μας....ετσι εχουμε γινει....και εγω ειμαι της ιδιας αποψης....αν δεν ασχοληθω με μενα ποιος θα ασχοληθει?οεο?.....ΖΗΤΩ το "ΕΓΩ".....

    Τα ωραιότερα λόγια αγάπης κρύβονται πίσω από τη σιωπή ενός βλέμματος! Ότι δεν ακούγεται δε σημαίνει πως δεν υπάρχει.....


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Stroumfita456 στις 05-10-2007 08:45 ]


    Depoula
    05.10.2007, 12:52
    Προτεραιοτητα δινω μονο σε ο,τι πιστευω πως αξιζει πραγματικα,οσον αφορα τους αλλους ανθρωπους!Δυστυχως το 'ΕΓΩ' κυριαρχει αλλα στην τελικη ειναι το μονο που δε θα μας προδωσει...
    stella145
    05.10.2007, 14:20
    Παράθεση:

    Το μέλος johnny8 στις 05-10-2007 στις 00:12 έγραψε...

    Οι γυναικες απο τη φυση τους ειναι ετεροκεντρικα οντα σε αντιθεση με τους αντρες που ειναι εγωκεντρικοι (επιστημονες το λενε οχι εγω).Ειναι κριμα που ολα τα κοριτσια του forum μεχρι τωρα λεν οτι πρεπει να σκεφτομαστε πρωτα τον εαυτο μας.Ειναι γεγονος πως αν βαλεις τους αλλους πανω απο σενα ισως αδικησεις τον εαυτο σου.Αν παλι βαλεις τον εαυτο σου πανω απ ολους ισως αδικησεις τους αλλους.Ας μην ξεχναμε οτι η ελευθερια μας σταματαει εκει που αρχιζει η ελευθερια των αλλων.
    Δεν καταλαβαινω γιατι εγω ή οι αλλοι.Υπαρχει και το εμεις.Μην το ξεχνατε...


    Συμφωνώ μαζί σου,αν και σήμερα οι περισσότεροι το ''εμείς'' το χρησιμοποιούν μόνο όταν και όπου τους συμφέρει......Επομένως θεωρώ ότι είναι προτιμότερο να ''κοιτάς'' πρώτα τον εαυτό σου και μετά τους άλλους.......
    katerinni
    05.10.2007, 14:39
    συμφωνώ με την punkster!!όταν είναι οι άλλοι χαρούμενοι είμαι κι εγώ, όταν δεν είναι δεν είμαι κι εγώ!!όταν λέω άλλοι εννοώ φίλοι,οικογένεια,οι άνθρωποι μου γι'αυτό πιστεύω ότι τις περισσότερες φορές κάνω τον καραγκιόζη με την καλή έννοια για να τους βλέπω να γελάνε..πιάνει!και είμαι κι έγω πολύ καλά!
    StavmanR
    05.10.2007, 15:29
    Παράθεση:

    Το μέλος johnny8 στις 05-10-2007 στις 00:12 έγραψε...

    Οι γυναικες απο τη φυση τους ειναι ετεροκεντρικα οντα σε αντιθεση με τους αντρες που ειναι εγωκεντρικοι (επιστημονες το λενε οχι εγω).Ειναι κριμα που ολα τα κοριτσια του forum μεχρι τωρα λεν οτι πρεπει να σκεφτομαστε πρωτα τον εαυτο μας.Ειναι γεγονος πως αν βαλεις τους αλλους πανω απο σενα ισως αδικησεις τον εαυτο σου.Αν παλι βαλεις τον εαυτο σου πανω απ ολους ισως αδικησεις τους αλλους.Ας μην ξεχναμε οτι η ελευθερια μας σταματαει εκει που αρχιζει η ελευθερια των αλλων.
    Δεν καταλαβαινω γιατι εγω ή οι αλλοι.Υπαρχει και το εμεις.Μην το ξεχνατε...



    !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Για αυτό ακριβώς το ζήτημα είχα ανοίξει το θέμα "ΤΟ ΥΠΕΡΤΑΤΟ ΕΓΩ" στις φιλοσοφικές αναζητήσεις...
    fanis_diathesopoulos_
    05.10.2007, 19:33
    θεωρω ''καποιους αλλους'' ως μέλος του ευατου μου..όταν γελούν ξεκαρδίζομαι οταν χαίρονται είμαι πολυ χαρούμενος και όταν λυπούνται λυπάμαι και προσπαθω για αυτούς ...που στην ουσία είναι εγω..
    θέλω να πω , πως κάποια ατομα είναι κομματι της ψυχης μας .άρα προσπαθουμε για το δικο τους καλο που στην ουσία είναι το δίκο μας...


    ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΡΩΜΑΙΟΙ....!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fanis_diathesopoulos_ στις 05-10-2007 19:35 ]