ελληνική μουσική
    838 online   ·  210.853 μέλη
    emmanuella
    07.10.2007, 15:20
    Είμαι 23 χρονών και έχω τελειώσει τις υποχρεωτικές σπουδές στο πανεπιστήμιο μαθηματικών με ειδικότητα φυσικομαθηματικός...Έχω δώσει ΑΣΕΠ και πήγα αρκετά καλά,μπορώ να πω, για την ηλικία μου. Αλλά γιατί μόλις τα σχολεία ακούν την ηλικία μου με απορρίπτουν????????????????????????????????????????????????
    Γιατί όλοι νομίζουν ότι είμαστε "ανώριμα" σε αυτήν την ηλικία??????????????????
    Γιατί όλοι λένε πως οι νέοι είναι "κάπως...πως να το πω...κάπως έτσι βρε παιδί μου'??????? Μήπως γιατί δεν έχει ακουστεί η φωνή μας???????? Μήπως πρέπει να αλλάξουμε αυτήν την ιδέα σε "οι σημερινοί νέοι είναι ""έτσι ..... ΚΑΙ έτσι .....""?????


    dimko
    07.10.2007, 16:15
    Παράθεση:

    Το μέλος emmanuella στις 07-10-2007 στις 15:20 έγραψε...

    και πήγα αρκετά καλά,μπορώ να πω, για την ηλικία μου.





    Spirous
    07.10.2007, 18:18
    Πάνε λίγα χρόνια που είμαι στο πανεπιστήμιο αλλά αν ήμουν ακόμα μαθητής θα σου έλεγα: ΝΑΙ ΕΣΕΝΑ ΘΕΛΟΥΜΕ. Μη το βάζεις κάτω, συνέχισε, η εκπαίδευση εσένα έχει ανάγκη όχι τα χούφταλα.
    vero
    07.10.2007, 18:41
    οπως ειπε η εμμανουελλα το πιστευω και εγω... οι μεγαλυτεροι δεν μας εμπιστευονται... μηπως και κανουμε καμια βλακεια... και αυτο συμβαινει μονο στην ελλαδα. ..
    eneni
    07.10.2007, 19:23
    Ελα παιδιά, κανείς δε σου χαρίζει τίποτα. Και αυτό συμβαίνει παντού.
    Εμμανουέλα πρέπει να διεκδικήσεις και να πείσεις γι αυτό που έχεις να δωσεις. Επειδή μίλησες για σχολεία (ιδιωτικά να φανταστω οτι εννοεις ε;) και επειδή πάνω κάτω στον ίδιο χώρο κινούμαστε, πέρασα απ το στάδιο που είσαι τωρα και καταλαβαίνω την αγωνία σου, έχω να σου πω από προσωπική εμπειρία οτι είναι τόσο δυσανάλογα μεγάλη η προσφορά καθηγητών σε σχέση με την ζήτηση. Θέλει τέξιμο. Σε σχολείο ιδιωτικό χωρίς εμπειρία είναι δύσκολο να σε πάρουν, γιατί απλά εχουν πάει αλλοι εικοσι πριν από σένα με εμπειρία. Σε φροντιστήρια θα είναι σίγουρα πιο εύκολο. Συμβουλή: Για αρχή άσε οσα πιο πολλα βιογραφικά μπορείς σε οποιοδήποτε φροντιστήριο βρεις. Κάποιο θα σε καλέσει. Την επόμενη χρονιά όλα θα είναι πιο εύκολα. Και τη μεθεπόμενη θα επιλέξεις εσύ που θα πας.
    emmanuella
    07.10.2007, 21:55
    Παράθεση:

    Το μέλος eneni στις 07-10-2007 στις 19:23 έγραψε...

    Ελα παιδιά, κανείς δε σου χαρίζει τίποτα. Και αυτό συμβαίνει παντού.
    Εμμανουέλα πρέπει να διεκδικήσεις και να πείσεις γι αυτό που έχεις να δωσεις. Επειδή μίλησες για σχολεία (ιδιωτικά να φανταστω οτι εννοεις ε;) και επειδή πάνω κάτω στον ίδιο χώρο κινούμαστε, πέρασα απ το στάδιο που είσαι τωρα και καταλαβαίνω την αγωνία σου, έχω να σου πω από προσωπική εμπειρία οτι είναι τόσο δυσανάλογα μεγάλη η προσφορά καθηγητών σε σχέση με την ζήτηση. Θέλει τέξιμο. Σε σχολείο ιδιωτικό χωρίς εμπειρία είναι δύσκολο να σε πάρουν, γιατί απλά εχουν πάει αλλοι εικοσι πριν από σένα με εμπειρία. Σε φροντιστήρια θα είναι σίγουρα πιο εύκολο. Συμβουλή: Για αρχή άσε οσα πιο πολλα βιογραφικά μπορείς σε οποιοδήποτε φροντιστήριο βρεις. Κάποιο θα σε καλέσει. Την επόμενη χρονιά όλα θα είναι πιο εύκολα. Και τη μεθεπόμενη θα επιλέξεις εσύ που θα πας.



    Σϊγουρα έχεις δίκιο...όντως έτσι πρέπει να είναι...τουλάχιστον βολεύομαι με ιδιαίτερα...ναι ρε συ....έδωσα βιογραφικά και με πήρανε στην νότια κρήτη....χαίρω πολύ...!!!!!!!
    eneni
    07.10.2007, 23:21
    Παράθεση:

    Το μέλος emmanuella στις 07-10-2007 στις 21:55 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος eneni στις 07-10-2007 στις 19:23 έγραψε...

    Ελα παιδιά, κανείς δε σου χαρίζει τίποτα. Και αυτό συμβαίνει παντού.
    Εμμανουέλα πρέπει να διεκδικήσεις και να πείσεις γι αυτό που έχεις να δωσεις. Επειδή μίλησες για σχολεία (ιδιωτικά να φανταστω οτι εννοεις ε;) και επειδή πάνω κάτω στον ίδιο χώρο κινούμαστε, πέρασα απ το στάδιο που είσαι τωρα και καταλαβαίνω την αγωνία σου, έχω να σου πω από προσωπική εμπειρία οτι είναι τόσο δυσανάλογα μεγάλη η προσφορά καθηγητών σε σχέση με την ζήτηση. Θέλει τέξιμο. Σε σχολείο ιδιωτικό χωρίς εμπειρία είναι δύσκολο να σε πάρουν, γιατί απλά εχουν πάει αλλοι εικοσι πριν από σένα με εμπειρία. Σε φροντιστήρια θα είναι σίγουρα πιο εύκολο. Συμβουλή: Για αρχή άσε οσα πιο πολλα βιογραφικά μπορείς σε οποιοδήποτε φροντιστήριο βρεις. Κάποιο θα σε καλέσει. Την επόμενη χρονιά όλα θα είναι πιο εύκολα. Και τη μεθεπόμενη θα επιλέξεις εσύ που θα πας.



    Σϊγουρα έχεις δίκιο...όντως έτσι πρέπει να είναι...τουλάχιστον βολεύομαι με ιδιαίτερα...ναι ρε συ....έδωσα βιογραφικά και με πήρανε στην νότια κρήτη....χαίρω πολύ...!!!!!!!




    Ε εντάξει περίμενε λίγο ακόμα. Είναι αρχή της χρονιάς. Μπορεί να σε φωνάξουν κι από κάπου πιο κοντά. Κάνε τα ιδιαίτερα που έχουν και πιο πολλά χρήματα και βλέποντας και κάνοντας αργότερα.
    δε θέλει απογοήτευση!
    renabill
    08.10.2007, 01:25
    Κάνε λίγο υπομονή μωρέ.Όλο και κάτι θα βρείς.
    rouli726
    08.10.2007, 13:58
    Παράθεση:

    Το μέλος vero στις 07-10-2007 στις 18:41 έγραψε...

    οπως ειπε η εμμανουελλα το πιστευω και εγω... οι μεγαλυτεροι δεν μας εμπιστευονται... μηπως και κανουμε καμια βλακεια... και αυτο συμβαινει μονο στην ελλαδα. ..



    απλα ξεχνουν πως εκεινοι εχουν κανει τοσες βλακειες,κ ειναι πολυ επιεικης ο ορος που χρησιμοποιεις,που δε μενουν αλλες για να κανουμε εμεις!
    νομιζω ομως καπου φταιμε κ εμεις..πολυ ζαμανφουτισμος βρε παιδια,μη το αρνουμαστε..το θεμα ειναι να μη τα παραταμε στα δυσκολα κ ο καθενας θα βρει το δρομο του δε μπορει!
    ας ελπισουμε πως καποια στιγμη στην εκπαι δευση τουλαχιστον θα εκμεταλλευτει αυτη η χωρα τα "φρεσκα μυαλα",διαφορετικα...καληνυχτα!
    Morpheus91
    08.10.2007, 14:22
    Παράθεση:

    Το μέλος emmanuella στις 07-10-2007 στις 15:20 έγραψε...

    Γιατί όλοι νομίζουν ότι είμαστε "ανώριμα" σε αυτήν την ηλικία??????????????????
    Γιατί όλοι λένε πως οι νέοι είναι "κάπως...πως να το πω...κάπως έτσι βρε παιδί μου'??????? Μήπως γιατί δεν έχει ακουστεί η φωνή μας???????? Μήπως πρέπει να αλλάξουμε αυτήν την ιδέα σε "οι σημερινοί νέοι είναι ""έτσι ..... ΚΑΙ έτσι .....""?????




    Τι να πεις ειλικρινα ??? Προσωπικα πιστεύω οτι τα σημερινά σχολεία χρειάζονται νέους καθηγητες ... Με όρεξη και αγάπη για αυτο που κάνουν, που να είναι ξεκούραστοι και να λένε 5 πραγματα παραπάνω ...
    Πέρσι είχα μια καθηγήτρια που ηταν 65 χρονων στη συνταξη και ηταν τόσο κουρασμενη και τόσο παλιων αντιληψεων ... Και έκανε και χάλια μαθημα ...

    Μακάρι να μπείς σε ένα σχολείο και να κάνεις αυτό που αγαπάς !!!
    Και μια παράκληση - συμβουλή : ΜΗΝ γινεις σαν τους περισσότερους καθηγητές που δεν ενδιαφέρονται ... ΜΗΝ ξεχάσεις πως ενιωθες κι εσυ στο σχολείο ...


    filosofiki
    08.10.2007, 21:45
    Παράθεση:

    Το μέλος dimko στις 07-10-2007 στις 16:15 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος emmanuella στις 07-10-2007 στις 15:20 έγραψε...

    και πήγα αρκετά καλά,μπορώ να πω, για την ηλικία μου.







    \αυτό που παραθέτεις τι σημαίνει δηλαδή??οτι αυτοαναιρείται?η επιθυμία της και οι ικανότητες της υπάρχει θέμα να έρχονται σε αντιπαράθεση με την ηλικία αν είναι καλή στη δουλειά της???ισα ισα αν ειναι καλη και νεα δυο φορές μπράβο της που έχει φτάσει ως εκεί.... οι νέοι άνθρωποι είναι γεμάτοι ιδέες και όρεξη για δουλειά κατι που οι μεγάλοι πολύ συχνα δεν το έχουν και αυτό ειναι σίγουρο..... οπότε μην κάνεις σιωπηλό σχόλιο με μια πάραθεση plzzzzz