ελληνική μουσική
    852 online   ·  210.853 μέλη

    Ο Προορισμός του ανθρώπου

    NICKOL
    10.10.2007, 00:02
    Είμαι 17 χρονών και είδη έχω αναπτύξει μια ιδέα σχετικά με το τι επάγγελμα που θέλω να ακολουθήσω. Αγαπώ την φύση και νιώθω δέος μπροστα στα μυστηρια που μπορεί να κρύβει.Είμαι όμως και ένα βαθιά ευσυνιδειτο άτομο, νοιάζωμαι για τους γύρω μου και θέλω να βοηθήσω και εγώ όσους το έχουν ανάγκη.Αυτός ο συνδιασμός με παραπέμπει στο επάγγελμα του Βιολόγου ή κάτι ανάλογο.Πώς όμως θα ξέρω ότι αυτό είναι το κατάλληλο επάγγελμα;Ποιός είναι άραγε ο δικός μου προορισμός σε αυτό τον κόσμό,πια η θέση που πρέπει να κατακτήσω;Για εμένα δεν θα είναι απλά ένα επάγγελμα αλλά η ίδια μου η ζωή.Είμαι μπερδεμένη και χρειάζομαι βοήθεια.Εθελοντής;;;

    JUST ME!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : NICKOL στις 10-10-2007 00:04 ]


    v-for-variemai
    10.10.2007, 01:09
    Γειά σου Nickol.. Όπως βλέπω είσαι 17 χρονών - που σημαίνει πως δεν είσαι ούτε μεγάλη, ούτε και μικρή. Καλά κάνεις και έχεις ανυσηχίες απο τώρα για το τί θα κάνεις στο μέλλον αλλά κατα τη γνώμη μου πρέπει να ψαχτείς κι άλλο μέσα σου. Εγώ στα 17 μου δεν ήξερα που πάν΄τα τέσσερα αλλά φυσικά δεν σου μιλάω με τα δικά μου κριτήρια, ούτε είμαι και καμιά μεγάλη που έχει δει τα άπειρα για να σε διαφωτίσει.
    Το επάγγελμα του Βιολόγου ή κάτι παρόμοιο μου φένεται πολύ καλό και απο τα όσα λές όντως θα σου ταιριάζει.. Όσο για το πως θα το ξέρεις..
    Γι' αυτό σου είπα πως θέλει κι άλλο ψάξιμο..
    Μέχρι να ωριμάσεις αρκετά ωστε να έχεις την τελική απόφαση στο μυαλό σου και γενικότερα μέσα σου, έχεις αρκετές επιλογές.
    Και έχεις και περιθώρια λάθους. Όποιος δεν έχει κάνει λάθος - δεν μπορεί να έχει προτιμήσεις ανάμεσα σε πράγματα που τον έλκουν το ίδιο..
    Αυτά i guess...
    NICKOL
    10.10.2007, 17:53
    Παράθεση:

    Το μέλος v-for-variemai στις 10-10-2007 στις 01:09 έγραψε...

    Γειά σου Nickol.. Όπως βλέπω είσαι 17 χρονών - που σημαίνει πως δεν είσαι ούτε μεγάλη, ούτε και μικρή. Καλά κάνεις και έχεις ανυσηχίες απο τώρα για το τί θα κάνεις στο μέλλον αλλά κατα τη γνώμη μου πρέπει να ψαχτείς κι άλλο μέσα σου. Εγώ στα 17 μου δεν ήξερα που πάν΄τα τέσσερα αλλά φυσικά δεν σου μιλάω με τα δικά μου κριτήρια, ούτε είμαι και καμιά μεγάλη που έχει δει τα άπειρα για να σε διαφωτίσει.
    Το επάγγελμα του Βιολόγου ή κάτι παρόμοιο μου φένεται πολύ καλό και απο τα όσα λές όντως θα σου ταιριάζει.. Όσο για το πως θα το ξέρεις..
    Γι' αυτό σου είπα πως θέλει κι άλλο ψάξιμο..
    Μέχρι να ωριμάσεις αρκετά ωστε να έχεις την τελική απόφαση στο μυαλό σου και γενικότερα μέσα σου, έχεις αρκετές επιλογές.
    Και έχεις και περιθώρια λάθους. Όποιος δεν έχει κάνει λάθος - δεν μπορεί να έχει προτιμήσεις ανάμεσα σε πράγματα που τον έλκουν το ίδιο..
    Αυτά i guess...


    Σε ευχαριστώ πολύ για τα όσα είπες αλλά ως φοιτίτρια θα ξέρεις ότι δεν υπάρχουν πλέον περιθώρια λάθους.Ίσως αν το εκπαιδευτικό σύστημα ήταν διαφορετικό,πιο κοντά στην νεολέα και της ανάγκες της τότε τα πράγματα θα ήταν επίσης διαφορετικά.Το γεγονός ότι σχεδόν όλοι οι νέοι αναρωτιούνται για το επαγγελματικό τους μέλλον γιατί απλά δεν είναι σίγουροι για τισ επιλογές τους δεν είναι τυχαίο.Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ.
    uNick
    10.10.2007, 18:45
    Νικόλ, καλησπέρα.
    Ως αρκετά μεγαλύτερος, και σαφώς πιο ώριμος (λέμε τώρα...) και έμπειρος (ξαναλέμε τώρα...), θα σου πω το εξής:
    Το ιδανικό είναι, όπως σου είπε και η V, να ψαχτείς καλά μέσα σου... να κάτσεις και να σκεφτείς πολύ σοβαρά τί σου αρέσει περισσότερο, τί σε γεμίζει, τί σε ευχαριστεί... Σίγουρα θα βρεις περισσότερα από ένα πράγματα. Από εκεί και πέρα, καλό θα είναι να το συζητήσεις και με ανθρώπους που εμπιστεύεσαι, και κυρίως με τους γονείς σου. Βάλτε κάτω τα δεδομένα, δείτε τί σου πάει καλύτερα - αλλά και τί από όλα θα σου εξασφαλίσει καλό εισόδημα! Είναι πολύ σημαντικό να μην παρασυρθείς! Π.χ., μπορεί να λατρεύεις την ζωγραφική, αλλά αυτή δύσκολα θα σου δώσει λεφτά αν δεν είσαι δικτυομένη κλπ., οπότε μάλλον θα μπορούσες να την έχεις σαν χομπυ αλλά όχι επάγγελμα. (το παράδειγμα είναι καθαρά τυχαίο...)

    NICKOL
    10.10.2007, 19:07
    Παράθεση:

    Το μέλος uNick στις 10-10-2007 στις 18:45 έγραψε...

    Νικόλ, καλησπέρα.
    Ως αρκετά μεγαλύτερος, και σαφώς πιο ώριμος (λέμε τώρα...) και έμπειρος (ξαναλέμε τώρα...), θα σου πω το εξής:
    Το ιδανικό είναι, όπως σου είπε και η V, να ψαχτείς καλά μέσα σου... να κάτσεις και να σκεφτείς πολύ σοβαρά τί σου αρέσει περισσότερο, τί σε γεμίζει, τί σε ευχαριστεί... Σίγουρα θα βρεις περισσότερα από ένα πράγματα. Από εκεί και πέρα, καλό θα είναι να το συζητήσεις και με ανθρώπους που εμπιστεύεσαι, και κυρίως με τους γονείς σου. Βάλτε κάτω τα δεδομένα, δείτε τί σου πάει καλύτερα - αλλά και τί από όλα θα σου εξασφαλίσει καλό εισόδημα! Είναι πολύ σημαντικό να μην παρασυρθείς! Π.χ., μπορεί να λατρεύεις την ζωγραφική, αλλά αυτή δύσκολα θα σου δώσει λεφτά αν δεν είσαι δικτυομένη κλπ., οπότε μάλλον θα μπορούσες να την έχεις σαν χομπυ αλλά όχι επάγγελμα. (το παράδειγμα είναι καθαρά τυχαίο...)




    Τα λεφτά δεν είναι το παν,αλλά όπως έχει γίνει ο κόσμος μας σήμερα αποτελούν ένα σημαντικό κτιτήριο.Συνφωνώ με τα λεγόμενά σου,αλλά για πες μου, πώς μπορείς να είσαι σίγουρος ότι γνωρίζεις καλά τον εαυτό σου,αυτό που αποκαλούμε απόλυτο ¨εγώ¨;


    johnny8
    10.10.2007, 21:22
    Παράθεση:

    Το μέλος NICKOL στις 10-10-2007 στις 00:02 έγραψε...
    .Πώς όμως θα ξέρω ότι αυτό είναι το κατάλληλο επάγγελμα;Ποιός είναι άραγε ο δικός μου προορισμός σε αυτό τον κόσμό,πια η θέση που πρέπει να κατακτήσω;

    JUST ME!

    Αυτο ειναι το προβλημα.Δε θα ξερεις.Δυστυχως ποτέ δεν ξερεις αν δεν το δοκιμάσεις.Η ζωή ειναι ενα ρισκο που πρεπει να παρεις.Οτι και να γινεις παντως σου λεω οτι ΠΡΕΠΕΙ να το αγαπησεις.Αλλιως δεν την παλεύεις.Ρωτα και τους παλιούς.
    uNick
    11.10.2007, 13:35
    Παράθεση:
    Το μέλος NICKOL στις 10-10-2007 στις 19:07 έγραψε...

    Τα λεφτά δεν είναι το παν,αλλά όπως έχει γίνει ο κόσμος μας σήμερα αποτελούν ένα σημαντικό κτιτήριο.Συνφωνώ με τα λεγόμενά σου,αλλά για πες μου, πώς μπορείς να είσαι σίγουρος ότι γνωρίζεις καλά τον εαυτό σου,αυτό που αποκαλούμε απόλυτο ¨εγώ¨;

    Δεν μπορείς... τουλάχιστον όχι στην ηλικία των 17...
    Γι'αυτόν το λόγο σου πρότεινα να το συζητήσεις με τους γονείς σου ή με όποιον τέλος πάντων εμπιστεύεσαι (εννοείται αντίστοιχης ηλικίας ή/και εμπειρίας), για να σε βοηθήσει στα κομμάτια που δεν είσαι σίγουρη.
    Βασικότερο όλων όμως είναι να δεις πρώτα από όλα τί σου αρέσει. Δεν θα βρεις εύκολα άκρη με ερωτήσεις και απαντήσεις σε ένα forum. Ρώτα πρώτα τον εαυτό σου, και αφού έχεις 2-3 εναλλακτικές, συζήτησέ τό και με άλλους...
    Ελπίζω να σε βοήθησα.

    stella145
    12.10.2007, 13:13
    Νικόλ, και εγώ όταν ήμουν 17 είχα το ίδιο δίλλημμα:τι επάγγελμα να διαλέξω και κατά πόσο συμβαδίζε με τον χαρακτήρα μου και τα προσωπικά μου θέλω.....Σου συστήνω λοιπόν να πας στο ΚΕΣΥΠ της περιοχής σου και να κάνεις κάποια τεστ που αυτοί θα σου υποδείξουν.Αυτά τα τεστ σχετίζονται με την προσωπικότητα του ατόμου,τις ικανότητές και τις δεξιότητές του και με τις επιθυμίες τους.Αφού κάνεις τα τεστ ,θα βγει ένα πόρισμα που θα σου προτείνει μια σειρά από επαγγέλματα που θα ταιριάζουν στον χαρακτήρα σου.Φυσικά σημαντική προϋπόθεση είναι να απαντήσεις με ειλικρίνεια....Αυτή είναι η συμβουλή μου,εμένα με βοήθησε πολύ κυρίως στο να σιγουρευτώ ότι πραγματικά το επάγγελμα που διάλεξα ήταν το επάγγελμα που θέλω!!!!
    analystis
    12.10.2007, 14:36
    Σαν μεγαλύτερος και πρώην δάσκαλος που έχω συζυτήσει με πολλά παιδιά για τα επαγγελματικά τους θα σου έλεγα το εξής:
    Να κάνεις αυτό που πραγματικά γουστάρεις, σε γεμίζει και δεν θα ξυπνάς το πρωί με ένα "ωχ, πάλι τα ίδια", ό, τι και να είναι αυτό. Τότε και καλή θα είσαι στη δουλειά σου, και οικονομικές απολαβές θα έχεις, αλλά κυρίως δεν θα είσαι δυστυχής...
    StavmanR
    12.10.2007, 16:41
    Παράθεση:

    Το μέλος stella145 στις 12-10-2007 στις 13:13 έγραψε...

    Νικόλ, και εγώ όταν ήμουν 17 είχα το ίδιο δίλλημμα:τι επάγγελμα να διαλέξω και κατά πόσο συμβαδίζε με τον χαρακτήρα μου και τα προσωπικά μου θέλω.....Σου συστήνω λοιπόν να πας στο ΚΕΣΥΠ της περιοχής σου και να κάνεις κάποια τεστ που αυτοί θα σου υποδείξουν.Αυτά τα τεστ σχετίζονται με την προσωπικότητα του ατόμου,τις ικανότητές και τις δεξιότητές του και με τις επιθυμίες τους.Αφού κάνεις τα τεστ ,θα βγει ένα πόρισμα που θα σου προτείνει μια σειρά από επαγγέλματα που θα ταιριάζουν στον χαρακτήρα σου.Φυσικά σημαντική προϋπόθεση είναι να απαντήσεις με ειλικρίνεια....Αυτή είναι η συμβουλή μου,εμένα με βοήθησε πολύ κυρίως στο να σιγουρευτώ ότι πραγματικά το επάγγελμα που διάλεξα ήταν το επάγγελμα που θέλω!!!!



    Αυτό ακριβώς προτείνω σε όλους τους γονείς που έχω γνωρίσει, δηλαδή να ελέγξουν από μικρή ηλικία τις δυνατότητες του παιδιού, ώστε να μην πάνε χαμένες. Το παιδί φυσιολογικά ρέπει προς τον τομέα που έχει δυνατότητες σε σχέση με τα υπόλοιπα της ηλικίας.