ελληνική μουσική
    935 online   ·  210.853 μέλη

    Η μαγκιά, θεωρείται άξια κριτικής;

    Liza32
    06.11.2007, 11:00
    Πιστεύετε, ότι όταν κάποιος θέλει να εκδικηθεί κάποιον για οποιοδήποτε λόγο, πρέπει να συμπεριφέρεται χειρότερα από το άτομο που έβλαψε; Θεωρείται καλός άνθρωπος, κάποιος, που με δόλια μέσα, προσπαθεί να περάσει το δικό του παραέξω; Ειδικά, όταν έχει κάνει κάτι που κάποιος ξεσκέπασε, και θέλει να τον εκδικηθεί με οποιοδήποτε τρόπο, και το πετυχαίνει, πιστεύετε, ότι ένα τέτοιο άτομο, πρέπει να το εμπιστευόμαστε; Η άποψη μου είναι, ότι, όταν κάποιος θέλει να βλάψει κάποιον από εκδίκηση, επειδή αυτός ο κάποιος είπε ή έκανε κάτι αληθινό, είναι, ότι είναι επικίνδυνος για την κοινωνία. Διότι, ποιος μου λέει, ότι δεν θα ξανακάνει τα ίδια και στο μέλλον, θέλοντας να καλύψει τα δικά του ίχνη; Η δική σας γνώμη ποια είναι; `
    Stroumfita456
    06.11.2007, 11:17
    κοιτα αυτο το "καλος ανθρωπος"ειναι μια γενικοτερη εννοια......παντως πιστευω οτι για οποιονσηποτε λογο και ας ειναι και πολυ σοβαρος σεν αξιζει να συμπεριφερθεις χειροτερα γτ γινεσαι ιδιος με τα μουτρα του αλλου μην σου πω και χειροτερος!!!!!γι αυτο αν θες κατι να πετύχεις μην το κανεις με δολιο τρόπο...!
    noizreduction
    06.11.2007, 11:42
    Liza32, εχω παρατηρησει πως ολα τα θεματα σου ( τουλαχιστον τα τελευταια ) εχουν να κανουν με εκδικηση, καταστροφη και προβληματικες ανθρωπινες σχεσεις...

    Δεν θελω να φανω επικριτικος ή κυνικος, αλλα καπου εκει εξω υπαρχει και ο ανθρωπος..Περα απο τις υποθετικες ιστοριες που θυμιζουν μεσημεριανες εκπομπες, υπαρχει και μια ανθρωπινη κοινωνια που αναμεσα απο τις κακες πλευρες και συνηθειες της, εχει δωσει παραδειγματα καλοσυνης και αγαπης...Γιατι να αναζηταμε παντα τα κακα και να τα δειχνουμε με το δαχτυλο, οταν μπορουμε να τονιζουμε τα καλα και να τα κανουμε παραδειγμα μας!
    ekati
    06.11.2007, 11:52
    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 06-11-2007 στις 11:42 έγραψε...

    Liza32, εχω παρατηρησει πως ολα τα θεματα σου ( τουλαχιστον τα τελευταια ) εχουν να κανουν με εκδικηση, καταστροφη και προβληματικες ανθρωπινες σχεσεις...

    Δεν θελω να φανω επικριτικος ή κυνικος, αλλα καπου εκει εξω υπαρχει και ο ανθρωπος..Περα απο τις υποθετικες ιστοριες που θυμιζουν μεσημεριανες εκπομπες, υπαρχει και μια ανθρωπινη κοινωνια που αναμεσα απο τις κακες πλευρες και συνηθειες της, εχει δωσει παραδειγματα καλοσυνης και αγαπης...Γιατι να αναζηταμε παντα τα κακα και να τα δειχνουμε με το δαχτυλο, οταν μπορουμε να τονιζουμε τα καλα και να τα κανουμε παραδειγμα μας!

    Συμφωνω απολυτα με τον φιλο noizreduction...Δεν ξερω τι εχεις περασει η τι σου εκαναν καποιοι αλλα δειξε λιγη εμπιστοσυνη στον εαυτο σου και τους αλλους...
    Liza32
    06.11.2007, 13:00
    Παιδιά, συγνώμη για τα θέματα που βάζω, αλλά υπάρχει λόγος που τα βάζω. Μια μέρα θα σας πω το γιατί. Δεν είστε υποχρεωμένοι να απαντήσετε αν δεν θέλετε. Απλά με ενδιαφέρει η γνώμη σας. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

    Η αγάπη όλα τα ανατρέπει όλα τα μπορεί!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Liza32 στις 06-11-2007 13:03 ]


    punkster
    06.11.2007, 14:18
    συμφωνω με την στρουμφιτα!

    δεν εχουμε κανεναν λογο να διαιωνιζουμε την κακια
    tago
    06.11.2007, 20:14
    Θα σας πω τον τίτλο ενός τραγουδιού που έλεγε κάποτε κάποιος τραγουδιστής με το όνομα Μπάμπης Αντωνίου. «Και η μαγκιά πληρώνεται». Νομίζω πως ο τίτλος από μόνος του τα λέει όλα.
    manos_p
    06.11.2007, 21:00
    Παράθεση:

    Το μέλος ekati στις 06-11-2007 στις 11:52 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 06-11-2007 στις 11:42 έγραψε...

    Liza32, εχω παρατηρησει πως ολα τα θεματα σου ( τουλαχιστον τα τελευταια ) εχουν να κανουν με εκδικηση, καταστροφη και προβληματικες ανθρωπινες σχεσεις...

    Δεν θελω να φανω επικριτικος ή κυνικος, αλλα καπου εκει εξω υπαρχει και ο ανθρωπος..Περα απο τις υποθετικες ιστοριες που θυμιζουν μεσημεριανες εκπομπες, υπαρχει και μια ανθρωπινη κοινωνια που αναμεσα απο τις κακες πλευρες και συνηθειες της, εχει δωσει παραδειγματα καλοσυνης και αγαπης...Γιατι να αναζηταμε παντα τα κακα και να τα δειχνουμε με το δαχτυλο, οταν μπορουμε να τονιζουμε τα καλα και να τα κανουμε παραδειγμα μας!

    Συμφωνω απολυτα με τον φιλο noizreduction...Δεν ξερω τι εχεις περασει η τι σου εκαναν καποιοι αλλα δειξε λιγη εμπιστοσυνη στον εαυτο σου και τους αλλους...



    Sumfwnw kai me tous duo...exoun apoluto dikio...LIZA32 oloi exoume faei ta moutra mas,oloi exoume perasei apo tin thesi pou eisai i eisoun i otidipote afora esena kai mono kai thelw na pisteuw pws oloi kataferan kai to kseperasan...alloi grigorotera kai alloi se perissotero xrono...
    oso gia tin ekdikisi den tha to analusw..tha sou pw mono ena pragma pou isxuei...

    I zwi einai mia roda pou gurizei...stin mia meria eisai esu kai stin apenanti einai auto to atomo me to opoio egine kati me esena...
    na thumasai pws apo opou perases esu apo ekei tha perasei kai autos...
    Opws poneses esu etsi tha ponesei kai autos pou se ponese...alla min ksexnas oti opws poneses esu kapoion etsi tha poneseis kai esu apo kapoion allon...

    Liza32
    07.11.2007, 07:36
    Μάνο, είμαι και εγω της γνώμης ότι όλα εδω πληρώνονται. Και ειλικρινά, παρόλο που τα post μου δείχνουν το αντίθετο, εγω τα εχω ξεπεράσει όλα! και για του λόγου το αληθές, συνεχίζω το δρόμο μου εδω και πολύ καιρό! και μάλιστα έχω πάρα πολλά σχέδια για του χρόνου! Υπόσχομαι όμως, να μην ξαναβάλω τέτοιο θέμα εφόσον αντιδράτε έτσι. Απλά, όπως είπα και παραπάνω, με ενδιαφέρει η γνώμη σας, και τίποτα άλλο. Απο αύριο λοιπόν, πιο χαρούμενα θέματα. Άλλωστε εδω, φιλοσοφούμε...
    Panos72
    07.11.2007, 11:37
    ΜΑΓΚΙΑ είναι να ξεπερνάς τις διαφορές χωρίς εκνευρισμούς και τυμπανοκρουσίες.
    ΜΑΓΚΙΑ είναι να ζεις ειρηνικά και σιωπηλά και να κάνει πάταγο η παρουσία σου.
    ΜΑΓΚΙΑ είναι να μιλούν οι άλλοι για σένα με σεβασμό και όχι εσύ με υπεροψία.
    ΜΑΓΚΙΑ είναι πολλά ακόμη...
    Στο ερώτημα τώρα, θεωρώ πως αντιμετωπίζοντας κάποιον με τον ίδιο τρόπο που εκείνος σε έβλαψε, ΔΕΝ βρίσκω καμιά διαφορά στην ποιότητα, οπότε... με ποιο θράσος, κατηγορείς τον άλλον, όταν ΚΑΙ ΕΣΥ του μοιάζεις. Όσο για το... "όλα εδώ πληρώνωνται", διαφωνώ.. αλλά προτιμώ να μην μιλήσω...

    Υ.Γ. χρησιμοποιώντας δεύτερο ενικό... μιλάω γενικά... μη το πάρεις προσωπικά...

    ΚΛΙΚ ΕΔΩ



    marylin
    07.11.2007, 12:17
    Συμφωνώ απόλυτα!