ελληνική μουσική
    673 online   ·  210.851 μέλη

    Διδασκαλία και τρόπος εκμάθησης

    Liza32
    14.11.2007, 13:29
    Σε ορισμένα φροντιστήρια, προκειμένου να γλυτώσουν χρόνο και χρήμα, προτιμούν να αντιγράφουν την ύλη του μαθήματος σε cd. Επίσης, ο τρόπος που διεξάγονται τα τέστ και οι εξετάσεις, είναι με τη μορφή μιάς ερώτησης, και μιας επιλογής, ή πολλαπλών επιλογών. Δεδομένου, ότι η ύλη στο cd, προσφέρει γενικές γνώσεις, και τα τέστ δεν είναι τέστ γενικών γνώσεων αλλά συγκεκριμένα τέστ, τα οποία ζητούν την πλήρη αφιέρωση των σπουδαστών στη σχολή, αλλά ορισμένοι είτε λόγο δουλειάς, είτε για άλλους προσωπικούς λόγους, δεν μπορούν να κάνουν καθημερινή εξάσκηση των τεστ στο φροντιστήριο, με αποτέλεσμα, να μένουν στις εξετάσεις, πιστεύετε, ότι το συγκεκριμένο σύστημα οφελεί τους μαθητές, ή μόνο τους καθηγητές; Και δεδομένου, ότι εκτός από τα δίδακτρα της σχολής, έχουν να πληρώσουν και τη συμμετοχή τους στις εξετάσεις, 35 ευρώ το μάθημα, πιστεύετε ότι συμφέρει αυτό το σύστημα τους μαθητές;
    rompa
    14.11.2007, 13:55
    Να πω την αλήθεια πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο . Σίγουρα δεν είναι κάτι που θα μου άρεσε . Στο δικό μου φροντιστήριο κάναμε πολύ καλή δουλειά . Η φροντιστηριακή δουλειά είναι σίγουρα διαφορετική από τον τρόπο διδασκαλίας που πρέπει να εφαρμόζεται στα σχολεία - άλλο αν αυτό δεν γίνεται - αλλά δεν θα πρέπει να καταντάει και έτσι . Εγώ πάντως δεν θα πήγαινα σε ένα τέτοιο σχολείο ούτε και θα μου άρεσε να δουλεύω εκεί
    renabill
    19.11.2007, 18:51
    Ε φυσικά και δεν αξιζει ούτε τον κόπο ούτε τα λεφτά. Ας πουλάνε το Σι ντι καλύτερα.Πιο φτηνά θα τους έρθει και δε θα πληρώνουν καθηγητές που στο κάτω κάτω δεν κάνουν τίποτα.