ελληνική μουσική
    784 online   ·  210.857 μέλη
    Spirous
    14.11.2007, 22:23
    Γιατί υπάρχουμε; ή μάλλον γιατί να υπάρχουμε;
    tina15
    14.11.2007, 22:33
    Έλα ντε;;;Το ερώτημα αυτό απασχολεί τον άνθρωπο από τότε που βρέθηκε σ' αυτό τον πλανήτη!!!Πάντως ο χριστιανισμός δίνει μια απάντηση που εγώ δεν πιστεύω!Και δε νομίζω να υπάρχει κάποιος που να μπορεί να δώσει σαφή απάντηση...
    noizreduction
    14.11.2007, 22:34
    Tina σε ικανοποιει δηλαδη η εξελικτικη πορεια;

    Κοιτα, εαν καποιοι θελετε να καταγεστε απο τον πιθηκο, δεν εχω προβλημα :P Απλως, μην με βαζετε και εμενα μεσα
    Spirous
    14.11.2007, 22:43
    Δηλαδή όλα είναι θέμα τι πιστεύει ο καθένας;
    tina15
    14.11.2007, 22:53
    Σε καμία περίπτωση φίλε noizreduction!!Ίσως παρεξήγησες τα λόγια μου απλά πηρα θέση με βάση τη θρησκεία και χωρίς να σκεφτώ την πλευρά που έθιξες!!Και όσο για 'σένα spirous ίσως και να έχεις δίκιο!Όλα πηγάζουν από μέσα μας!!!
    noizreduction
    14.11.2007, 22:57
    Tina, η ερωτηση ηταν τελειως ελευθερη και καταφερες να την συγκεκριμενοποιησεις πανω στον Χριστιανισμο. Γι'αυτο ελαβες και την απαντηση μου.
    Δεν σου ζητησε νομιζω ο συγγραφεας του θεματος να πεις τι δεν πιστευεις, αλλα τι πιστευεις για την υπαρξη
    tina15
    14.11.2007, 23:05
    Αν διαβάσεις ξάνα το post θα δεις πως απάντησα!
    noizreduction
    14.11.2007, 23:12
    Παράθεση:

    Το μέλος tina15 στις 14-11-2007 στις 22:33 έγραψε...

    Έλα ντε;;;Το ερώτημα αυτό απασχολεί τον άνθρωπο από τότε που βρέθηκε σ' αυτό τον πλανήτη!!!Πάντως ο χριστιανισμός δίνει μια απάντηση που εγώ δεν πιστεύω!Και δε νομίζω να υπάρχει κάποιος που να μπορεί να δώσει σαφή απάντηση...



    Διαβασε λοιπον καλυτερα την ερωτηση, δες το σημειο της απαντησης σου που εβαλα σε bold.

    Και μετα, πες μου εαν η απαντηση σου, ηταν αμεσα συνδεδεμενη με την ερωτηση..
    tina15
    14.11.2007, 23:32
    Παράθεση:

    Το μέλος tina15 στις 14-11-2007 στις 22:33 έγραψε...

    Έλα ντε;;;Το ερώτημα αυτό απασχολεί τον άνθρωπο από τότε που βρέθηκε σ' αυτό τον πλανήτη!!!Πάντως ο χριστιανισμός δίνει μια απάντηση που εγώ δεν πιστεύω!Και δε νομίζω να υπάρχει κάποιος που να μπορεί να δώσει σαφή απάντηση...

    Πάντως αν εσύ μπορείς να δώσεις μία θα ήθελα πολύ να την ακούσω και ειλικρινά θα το εκτιμούσα!
    noizreduction
    14.11.2007, 23:51
    Μην αλλαζεις το περιεχομενο της διαφωνιας μας tina. Δοξα τον Θεο, εχω ακομα το νου και τη γνωση του λογου που εκανα καποια παρατηρηση.

    Πιστευεις λοιπον πως η απαντηση σου ταιριαζε με το ερωτημα; Ιδιαιτερα το σημειο που τονισες?
    Υπαρχουν τοσες πολλες θεωριες, ομως εσυ επελεξες μια απ'ολες να αναφερεις και μαλιστα αυτη που στο κατω κατω ειναι μια θρησκεια και οχι μια φιλοσοφια περι υπαρξης!

    Οσον αφορα την υπαρξη μας, μπορει ο καθενας να πει τα χιλια μυρια. Απο φιλοσοφια χορτασαμε σε αυτον τον κοσμο.
    Ισως να διναμε και λιγη βαση στην ανακυκλωση, στην προστασια του περιβαλλοντος, στην ειρηνη και σε ολα αυτα που θα επιτρεψουν σε εμας και στις επομενες γενιες να φιλοσοφουν ανενοχλητες?

    Angelofdeath1990
    15.11.2007, 07:48
    egw kserw giati uparxw gia na eimai baros sthn koinwnia....XAXAXAXA..kai katagomai apo ton pi8hko an deis thn trixa.....pantws pera apo thn plaka giati ta exw paiksei teleutaia kai lew oti nanai...oloi gia kati uparxoume alla den kseroume giati...an kserame 8a eimastan oloi teleioi.....ara den 8a elege.....
    Liza32
    15.11.2007, 09:27
    Υπάρχουμε για να μαθαίνουμε, να εξελισσόμαστε, να προεκτείνουμε τις γνώσεις μας, να σχεδιάζουμε ένα καλύτερο αύριο, να αγαπάμε, να πονάμε, να <αναρρώνουμε>, να ζούμε καλές και κακές καταστάσεις, να επικοινωνούμε, να ωριμάζουμε, να δίνουμε νόημα στη ζωή! Ο καθένας μας υπάρχει για διαφορετικό λόγο. Διότι κανείς δεν είναι ίδιος με τον άλλον, αλλά εδώ είναι όλη η ουσία. Ακριβώς επειδή ήμαστε διαφορετικοί και ζητάμε διαφορετικά πράγματα, γι΄αυτό το λόγο πρέπει να υπάρχουμε. Για να ανταλλάζουμε μεταξύ μας τις γνώσεις και τις εμπειρίες της ζωής, ώστε να βρίσκουμε λύσεις στο κάθε πρόβλημα, αλλά και να προχωράμε είτε στην ίδια κατεύθυνση είτε σε διαφορετική. άλλωστε, η αξία της ζωής, βρίσκεται σε απλά καθημερινά πράγματα, τα οποία, πρέπει να ανακαλύπτουμε συνεχώς, και να μην επαναπαυόμαστε όταν όλα πάνε καλά, διότι υπάρχουν και ανατροπές, τις οποίες πρέπει να προλάβουμε. Υπάρχουμε γιατί η ζωή είναι ωραία παρόλες τις αναποδιές της, γιατί έχουμε να δώσουμε και να πάρουμε πολλά, γιατί ο Θεός όταν μας έδωσε το δικαίωμα της ζωής, ήθελε να ζήσουμε! Η ζωή είναι δώρο λοιπόν, γι΄αυτό αξίζει να υπάρχουμε.
    bleedrose
    15.11.2007, 10:13
    Υπάρχουμε για να ζήσουμε. Είναι απλό και ουσιαστικό!!
    Stroumfita456
    15.11.2007, 11:21
    Για να υπάρχουμε.......για να ζησουμε...για να κάνουμε τα όνειρα μας πραγματικότητα...!!!!!
    rompa
    15.11.2007, 12:25
    Παράθεση:
    Υπάρχουμε για να μαθαίνουμε, να εξελισσόμαστε, να προεκτείνουμε τις γνώσεις μας, να σχεδιάζουμε ένα καλύτερο αύριο, να αγαπάμε, να πονάμε, να <αναρρώνουμε>, να ζούμε καλές και κακές καταστάσεις, να επικοινωνούμε, να ωριμάζουμε, να δίνουμε νόημα στη ζωή! Ο καθένας μας υπάρχει για διαφορετικό λόγο. Διότι κανείς δεν είναι ίδιος με τον άλλον, αλλά εδώ είναι όλη η ουσία. Ακριβώς επειδή ήμαστε διαφορετικοί και ζητάμε διαφορετικά πράγματα, γι΄αυτό το λόγο πρέπει να υπάρχουμε. Για να ανταλλάζουμε μεταξύ μας τις γνώσεις και τις εμπειρίες της ζωής, ώστε να βρίσκουμε λύσεις στο κάθε πρόβλημα, αλλά και να προχωράμε είτε στην ίδια κατεύθυνση είτε σε διαφορετική. άλλωστε, η αξία της ζωής, βρίσκεται σε απλά καθημερινά πράγματα, τα οποία, πρέπει να ανακαλύπτουμε συνεχώς, και να μην επαναπαυόμαστε όταν όλα πάνε καλά, διότι υπάρχουν και ανατροπές, τις οποίες πρέπει να προλάβουμε. Υπάρχουμε γιατί η ζωή είναι ωραία παρόλες τις αναποδιές της, γιατί έχουμε να δώσουμε και να πάρουμε πολλά, γιατί ο Θεός όταν μας έδωσε το δικαίωμα της ζωής, ήθελε να ζήσουμε! Η ζωή είναι δώρο λοιπόν, γι΄αυτό αξίζει να υπάρχουμε.


    Πολύ ωραία απάντηση ... Περικλείει όλες τις καταστάσεις της ζωής

    Επίσης ... υπάρχουμε για να ΑΓΑΠΑΜΕ και να ΑΓΑΠΙΟΜΑΣΤΕ . Γιατί έχουμε ανάγκη ο ένας τον άλλον .
    punkster
    15.11.2007, 13:54
    Παράθεση:

    Το μέλος Liza32 στις 15-11-2007 στις 09:27 έγραψε...

    Υπάρχουμε για να μαθαίνουμε, να εξελισσόμαστε, να προεκτείνουμε τις γνώσεις μας, να σχεδιάζουμε ένα καλύτερο αύριο, να αγαπάμε, να πονάμε, να <αναρρώνουμε>, να ζούμε καλές και κακές καταστάσεις, να επικοινωνούμε, να ωριμάζουμε, να δίνουμε νόημα στη ζωή!


    Και??? Σε τι "χρησιμευουν" ολα αυτα???
    Θα μας οδηγησουν πουθενα???
    Ποιο ειναι το νοημα να γινονται ολα αυτα??? Και υπαρχει τελικα κανενα νοημα??? Υπαρχει καποιος σκοπος που αξιζει να γινονται ολα αυτα??? Για ποιο ΛΟΓΟ??? ΓΙΑΤΙ???
    Θα μας οδηγησουν στην προοδο και να γινουμε Ανθρωποι και μπλα μπλα μπλα....Οκ....
    ΚΑΙ?? Τι σημασια θα εχει???? Θα επηρεασει αυτο τιποτα??? Θα εχει τελικα κανενα νοημα???

    Εγω δεν βρισκω κανενα νοημα στην ζωη! Χωρις αυτο να σημαινει οτι την απαξιω ή οτι δεν την αγαπω!
    Απλως πραγματικα δεν πιστευω οτι υπαρχει καποιος λογος που υπαρχουμε! Ειτε υπαρχουμε ειτε δεν υπαρχουμε το ιδιο θα ηταν! Απλως ετυχε να υπαρξουμε....
    Ολα αυτα περι προοδου και αγαπης και επικοινωνιας και ωριμανσης απσχολουν μονο εμας! Κανενα αλλο ζωντανο ων δεν το ενδιαφερει! Πως μπορει λοιπον ο σκοπος της ζωης να αφορα τοσο μονοπλευρα μονο καποιους?
    Τελικα ειμαστε τοσο μικροι και ανουσιοι....
    Spirous
    15.11.2007, 16:25
    Παράθεση:

    Το μέλος punkster στις 15-11-2007 στις 13:54 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Liza32 στις 15-11-2007 στις 09:27 έγραψε...

    Υπάρχουμε για να μαθαίνουμε, να εξελισσόμαστε, να προεκτείνουμε τις γνώσεις μας, να σχεδιάζουμε ένα καλύτερο αύριο, να αγαπάμε, να πονάμε, να <αναρρώνουμε>, να ζούμε καλές και κακές καταστάσεις, να επικοινωνούμε, να ωριμάζουμε, να δίνουμε νόημα στη ζωή!


    Και??? Σε τι "χρησιμευουν" ολα αυτα???
    Θα μας οδηγησουν πουθενα???
    Ποιο ειναι το νοημα να γινονται ολα αυτα??? Και υπαρχει τελικα κανενα νοημα??? Υπαρχει καποιος σκοπος που αξιζει να γινονται ολα αυτα??? Για ποιο ΛΟΓΟ??? ΓΙΑΤΙ???
    Θα μας οδηγησουν στην προοδο και να γινουμε Ανθρωποι και μπλα μπλα μπλα....Οκ....
    ΚΑΙ?? Τι σημασια θα εχει???? Θα επηρεασει αυτο τιποτα??? Θα εχει τελικα κανενα νοημα???


    Έλα ντε;
    xristos_rock
    15.11.2007, 19:03
    Μα...για να παιδευόμαστε... Όλο φιλοσοφικές συζητήσεις μου είστε...
    Apataggelos
    15.11.2007, 19:58
    Παράθεση:

    Το μέλος Spirous στις 14-11-2007 στις 22:23 έγραψε...

    Γιατί υπάρχουμε; ή μάλλον γιατί να υπάρχουμε;




    Δεν πιστεύω ότι θα ήθελα να μάθω την απάντηση σε αυτή την ερώτηση... όπως δεν θα ήθελα να ξέρω το μέλλον, πότε και πως θα πεθάνω κτλπ...

    Μου αρέσει που φαίνεται ότι έχω επιλογές... που μοιάζει ότι διαλέγω το δικό μου μονοπάτι... που κατά πάσα πιθανότητα η ύπαρξη μου είναι μοναδική, όπως και των υπολοίπων, και καθορίζεται από τις πράξεις, τις μη-πράξεις μου, τα πιστεύω και τις επιλογές μου.


    Μερικά πράγματα ίσως θα ήταν καλύτερα να μην απαντηθούν.



    (Αν δεν καταλάβατε, αν κάποιος έχει την απάντηση με αποδείξεις και όλα τα σχετικά, δεν θα ήθελα να την μάθω... )





    Spirous
    15.11.2007, 21:04
    Φοβάσαι;