ελληνική μουσική
    767 online   ·  210.857 μέλη

    Απορία για finger picking

    uranous88
    21.11.2007, 00:57
    Εδώ και 3-4 μέρες εξασκούμαι στο finger picking σε ηλεκτρική κιθάρα. Το μόνο πρόβλημα μέχρι στιγμής που μοιάζει αξεπέραστο είναι το ότι οι νότες ακούγονται κάπως αδύναμες να το πω, χωρίς ζωντάνια να το πω, νεκρές θα το πω. Με την πένα ακούγονται πολύ πιο ζωντανά και καθαρά. Μήπως κάνω κάτι εγώ λάθος? Πιστεύω ότι χτυπάω τις χορδές με αρκετή δύναμη (με τις άκρες των δακτύλων). Μήπως υπάρχει τίποτα ειδικό που βάζεις στα δάκτυλα για να ακούγονται περισσότερο?
    vouliakis
    21.11.2007, 02:14
    Είσαι σίγουρος για τον όρο finger picking? Χρησιμοποιείς δηλαδή τα ειδικά πενάκια για τα δάκτυλα?



    Αν εννοείς πως παίζεις αρπισμούς κλπ με τα δάκτυλα, δίχως finger picks, (εγώ αυτό κατάλαβα), πρέπει να αφήσεις τα νύχια σου να μεγαλώσουν λίγο…




    uranous88
    21.11.2007, 02:56
    Οπότε και θα χτυπάω τις χορδές με τα νύχια? Δε χρησιμοποιώ finger picks. Αυτά γιατί ακριβώς είναι (τι στυλ μουσικής)?
    delta66
    21.11.2007, 13:52
    Φιλε γεια σου.
    Για πες μας τι ειδος μουσικης παιζεις με τα δαχτυλα?
    Και τι κιθαρα διαθετεις?
    Ποσο καιρο ασχολεισαι?
    uranous88
    21.11.2007, 16:40
    Έχω μια Ibanez GRG270 (GIO), ασχολούμαι περίπου 1 χρόνο και παίζω κυρίως ροκ όχι μεταλ. Με τα δάκτυλα προς το παρόν έχω δοκιμάσει το dust in the wind και αρπίσματα. Προσπαθώ ν'αποκτήσω περισσότερη άνεση.
    twr
    21.11.2007, 18:03
    Αφού παίζεις με finger picking είναι απόλυτα φυσικό ο ήχος σου να μην έχει τη δυναμική που θα είχε με την πένα..
    Άφησε νύχια, αυτό είναι σίγουρο!!
    Και πάλι δε θα είναι ακριβώς το ίδιο αλλά θα πετύχεις μια δυναμική παρόμοια μ αυτή της πένας, θα είναι και πιο εύκολο!!

    BTW, κάποια τραγούδια (π.χ. dust in the wind) παίζονται αποκλειστικά με finger ή hybrid picking!!
    uranous88
    22.11.2007, 15:44
    Ευχαριστώ παιδιά βοηθήσατε αρκετά
    yeti
    29.11.2007, 11:30
    Φιλε uranus88,
    πολυ σωστα σου απαντησαν οι φιλοι κ ισχυουν 100% στην ακουστικη κ κλασσικη,
    αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα βολευεσαι κ με την πενα αν θα αφησεις νυχια ...Ενδεχεται να χρειαστει να αλλαξεις τεχνικη(μελετη-μελετη-μελετη [οχι ελεονωρα]).
    Δοκιμασε και κατι αλλο που συνδυαζεται κ με νυχια κ χωρις..
    Το παιξιμο στο finger plucking (ετσι ειναι πιο σωστος ο ορος και τον συναντας κ πιο ευκολα κ στο inet) προϋποθετει δυνατο και γρηγορο τραβηγμα της χορδης οσο πιο κοντα στον καβαλαρη (πισω) γινεται για να εχεις ωραιο πριμο ηχο γεματο αρμονικες.Φαντασου την κινηση που κανει ενας κρουστος με τα ακροδακτυλα του - γρηγορη στιβαρη προσγειωση του δακτυλου (σαν σφυρακι) στην χορδη και αστραπιαιο τραβηγμα-επαναφορα του δακτυλου στην αρχικη του θεση 'ηρεμιας'- για να αφεθει οσο πιο πολυ γινεται η χορδη στην ταλαντωση της παράγωντας οσο το δυνατο πιο πλουσιο ηχο.
    Θυμισου...κοντα στην ταστιερα, ο ηχος ειναι πιο μεσσαιος-μεστος-'στρογγυλος' με πολλες αρμονικες , ελαχιστη 'μυτη' και λιγοτερες υψηλες συχνοτητες.Πισω, κοντα στον καβαλαρη ο ηχος ειναι πιο πριμος σαν χροια αλλα 'στενευει' σε αρμονικες, πεφτει σε ενταση κ τινει να μην εχει διαρκεια-κρατημα, κι αυτο αντισταθμιζεται με τον τροπο που προανεφερα.
    uranous88
    02.12.2007, 13:29
    Τώρα που έχω κάποια υποτυπώδη νύχια με βολεύει πιο πολύ καθώς τα δάκτυλα δεν κολλάνε στις χορδές. Θα ήθελα να ρωτήσω από που πρέπει να προέρχεται η κίνηση του δακτύλου καθώς άλλοι λένε απ'την πρώτη άρθρωση, άλλη απ'τη μεσαία...
    yeti
    02.12.2007, 13:58
    Η κινηση που θα πρεπει να κανεις, θα πρεπει να ειναι οσο το δυνατον λιγοτερο κουραστικη και οσο το δυνατον περισσοτερο φυσικη - να σου 'ερχεται' ευκολα στο χερι. Μια καλη ιδεα για το πως θα ειναι αυτο, ειναι, να δοκιμασεις το ξυσιμο!!! Δηλ, ποια κινηση κανουν τα δακτυλα σου οταν πχ, ξυνεις το κεφαλι σου?? Σε ενδιεφερε ποτε αν ξυνεις με την 1η ή την 2η αρθρωση? Δεν σου'ρχεται πιο φυσικα αυτη η κινηση?
    Ε, ...εισαι πιο κοντα τωρα!
    Προσπαθησε!!