ελληνική μουσική
    990 online   ·  210.857 μέλη
    Angelofdeath1990
    10.12.2007, 23:57
    80's......η εποχή των Hells Angels και γενικά της rock'n'roll αλητείας.....Ένα είδος αθάνατο που τελευταία το υποτιμούν πολλοί είναι η Thrash.....Αυτό το είδος αν και δεν είναι με τόσο glam και show σου δίνει τόση ενέργεια και τόσες εικόνες.....Το thrash metal των 80's είναι το πιο αλητεία metal είδος κατά την γνώμη μου....ποιές οι δικές σας θέσεις απέναντι στην Thrash και αν ακούτε ποιά συγκροτήματα?
    Mindkaiser
    11.12.2007, 01:26
    Έχεις απόλυτο δίκιο για τα 80'ς. Μιλάμε για μία εποχή που σημαδεύτηκε από ένα δημιουργικό οργασμό στο χώρο του metal. Χαίρομαι που βλέπω ότι άτομα της ηλικίας σου συνεχίζουν και ανακαλύπτουν τα συγκροτήματα που έγραψαν τη δική τους ιστορία στη σκληρή μουσική.
    Όσο για ονόματα, τι να θυμηθεί κανείς...
    Πρώιμοι Metallica, Megadeth, Slayer, Anthrax, Sodom, Kreator, Exodus, Sepultura, είναι μόνο λίγα από τα συγκροτήματα που έφεραν το thrash metal στο προσκήνιο.
    deathminor88
    11.12.2007, 01:32
    Είναι το μοναδικό είδος μέταλ που μου αρέσει ελάχιστα. Εκτος από metallica, αντε και sepultura δεν ακούω άλλες μπάντες (όχι πως τρέφω ιδιέταιρη εκτίμηση για τις παραπάνω)... Πολύ χρωματικό, πολύ αμερικάνικο, πολύ μακριά για τα αφτιά μου...
    kostas-5150
    11.12.2007, 07:02
    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 11-12-2007 στις 01:32 έγραψε...

    Είναι το μοναδικό είδος μέταλ που μου αρέσει ελάχιστα. Εκτος από metallica, αντε και sepultura δεν ακούω άλλες μπάντες (όχι πως τρέφω ιδιέταιρη εκτίμηση για τις παραπάνω)... Πολύ χρωματικό, πολύ αμερικάνικο, πολύ μακριά για τα αφτιά μου...

    Οι Venom αμερικανοι ηταν? Ξερεις οι τυποι που δημιουργησαν ολο αυτο το "κινημα"?
    Angelofdeath1990
    11.12.2007, 07:51
    Παράθεση:

    Το μέλος kostas-5150 στις 11-12-2007 στις 07:02 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 11-12-2007 στις 01:32 έγραψε...

    Είναι το μοναδικό είδος μέταλ που μου αρέσει ελάχιστα. Εκτος από metallica, αντε και sepultura δεν ακούω άλλες μπάντες (όχι πως τρέφω ιδιέταιρη εκτίμηση για τις παραπάνω)... Πολύ χρωματικό, πολύ αμερικάνικο, πολύ μακριά για τα αφτιά μου...

    Οι Venom αμερικανοι ηταν? Ξερεις οι τυποι που δημιουργησαν ολο αυτο το "κινημα"?

    oi venom den htan Thrash....eixan ksekinhsei to proto kuma black metal.....oi venom snobarane ta alla eidh legontas pws einai gia koritsakia kai to black metal htan pure apo oti eixa dei kai se ena cd tous pou grafane sto remastered black metal se mia efhmerida pou exei....
    twra apo pou einai agnwsto den kserw

    Killing Is My Business........And Business is GOOD......

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Angelofdeath1990 στις 11-12-2007 07:53 ]


    massacre
    11.12.2007, 09:25
    φιλε εχεις δικιο .το thrash ειναι το πιο επιδραστικο metal[μετα το black kai to death].εγω ακουω πολυ thrash,συγκροτηματα οπως SLAYER,DEVIAN,DEATHWISH,SABBAT,EXODUS,TANKARD,EXHORDER,KREATOR,OVERKILL
    DEW-SCENTED,SODOM,SEPULTURA,METALLICA,MEGADETH
    PROTECTOR και πολλα αλλα......



    sea_like_eyes
    11.12.2007, 10:45
    Slayer - Hell Awaits (κι οχι Reign in Blood )

    Sepultura - Beneath The Remains ( ακουστε τα drum-tracks και θα καταλαβαιτε για τι παικταραδες λεμε)

    Sodom - In the sign of evil ( εκει που το Punk παιζεται 1000 στροφες ποιο Αρρωστα - πρωτο ακραιο Metal σχημα που επαιξε στην Ελλαδα - )

    Κreator - Pleasure to Kill ( μονο απο το εξωφυλο τα εχεις κανει πανω σου-που να πατησεις και το Play-η ποιο ''αρκουδοξυλοφορτωμενη''συναυλια στην Ελλαδα EVER)

    Destruction - Eternal devastation ( καφρια-σφαιρες-δερματινα-βρωμια και καταστροφη-μουσικα)

    Metallica - Master of Puppets ( ξεκολλήστε ρε απο τους δερμάτινοι καναπέδες σας και βγάλτε ένα Vol 2 εεεεε . . . james . . . σου μιλαω ρεεεεεε )

    Υ.Γ 1. '' oι Sodom τοτε ηταν πολυ ποιο Black απο τα περισσότερα σημερινά δηθεν black groups '' (ξαδερφος speaking)
    ακουστε το '' Blasphemer '' . . . (SeA speaking)

    Y.Γ 2. κι αυτα ειναι μονο μερικα απο τα groups που μου ηρθαν στο μυαλο . . .

    deathminor88
    11.12.2007, 12:12
    Oι Venom μαζί με Bathory (κορυφαίοι) και κάποιους άλλους έφεραν το πρώτο κύμα του Black Metal... Καμία σχέση με thrash... Επίσης ούτε οι Kreator ειναι αμερικάνοι, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι τους ακούω, ούτε κάνει το thrash να μην έχει αμερικάνικες ρίζες...
    seras
    11.12.2007, 15:32
    Οι πρώτες μπάντες Thrash της τότε εποχής είναι και απο τα κύρια ακούσματα μου στο μέταλ..ποιός δεν άκουγε megadeth, metallica, seps, anthrax, slayer....

    Αλλά μερικά απο αυτά όσο περνάνε τα χρόνια και η μέταλ μουσική γίνεται όλο και πιο άγρια, γίνονται πιο "μαλακά"..π.χ. Ποιός πιστεύει ότι αυτή τη στιγμή οι Metallica είναι thrash?Σήμερα βγαίνουν πιο "άγρια" πράγματα και αυτά πας φαίνονται πιο μαλακά..
    cobal
    11.12.2007, 16:43
    Στα σχολικα μου χρονια ημουν πολυ φανατικος οπαδος της Thrash, περα απο τα προαναφερθεντα συγκροτηματα, ειχα κολημα και με αλλες δυο μπαντες, τους Nuclear Assault και τους CIA οπου αυτες οι δυο μπαντες ειχαν κατι κοινο. Αν θυμαμαι καλα ειχε φυγει ο κιθαριστας απο την μια μπαντα και εφτιαξε την αλλη.
    Ακομη και τωρα οταν μαζευω πολλα μεσα μου ακουω Thrash για να ξεσπασω.
    Προτιμω την αμερικανικη μεταλ απο την αγγλικη.
    Ααα, και μια αλλη μπαντα που την ειχα πιο πολυ για χαβαλε ηταν οι DRI
    Angelofdeath1990
    11.12.2007, 20:35
    h Thrash einai apws parekshghmewnh pantws uparxoun kapoioi pou thn blepoun perissotero san 4 kanibalous pou arpazoun mia ki8ara kai ena mpaso ntrums kai fwnh kai tragoudane....OMWS......gia ka8iste na bgalete Mustaine....Killing Is My Business,Rattlehead,The killing road kai apo ta kainourgia Gears Of War....an mporeis na paizeis kai na tragoudas ela pes to kai se mas...etsi apantaw se autous pou pisteuoun etsi gia thn THrash....ena sugrothma akomh pou mou aresei polu einai oi Municipal Waste kai agaphmeno tous album to Hazardous Mutation.....gia pes te mou ki alla etsi underground thrash sugrothmata......ektos Megadeth Metallica Anthrax Slayer Sepultura...?
    sea_like_eyes
    11.12.2007, 21:53
    Dark Angel - Darkness Descends ( gene Hoglan . . . θηριο πραγματικο )

    Exodus - Bonded By Blood ( αρκουδοwood απο μια μπαντα που ξερει τι θα πει οργη-οχι μισος)

    Possessed - Seven Churches ( ακραιο οσο δεν παει . . . death-thrash . . . ενα album OΡΟΣΗΜΟ )

    Bathory - Βlood fire death ( O ΝΑΙ . . . ακουστε το Blood Fire Death και θα καταλαβαιτε )

    Υ.Γ οι D.R.I ανηκουν στο crossover (hardcore meets thrash) . . . αλλα οι ταμπελες ειναι ταμπελες . . .
    kostas-5150
    12.12.2007, 07:01
    Παράθεση:

    Το μέλος Angelofdeath1990 στις 11-12-2007 στις 07:51 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος kostas-5150 στις 11-12-2007 στις 07:02 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 11-12-2007 στις 01:32 έγραψε...

    Είναι το μοναδικό είδος μέταλ που μου αρέσει ελάχιστα. Εκτος από metallica, αντε και sepultura δεν ακούω άλλες μπάντες (όχι πως τρέφω ιδιέταιρη εκτίμηση για τις παραπάνω)... Πολύ χρωματικό, πολύ αμερικάνικο, πολύ μακριά για τα αφτιά μου...

    Οι Venom αμερικανοι ηταν? Ξερεις οι τυποι που δημιουργησαν ολο αυτο το "κινημα"?

    oi venom den htan Thrash....eixan ksekinhsei to proto kuma black metal.....oi venom snobarane ta alla eidh legontas pws einai gia koritsakia kai to black metal htan pure apo oti eixa dei kai se ena cd tous pou grafane sto remastered black metal se mia efhmerida pou exei....
    twra apo pou einai agnwsto den kserw

    Killing Is My Business........And Business is GOOD......

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Angelofdeath1990 στις 11-12-2007 07:53 ]



    Aχ,αχ σημερινα παιδια.. Τι Black metal και λαλακιες μου λετε μωρε,νομιζετε οτι το 1980 υπηρχαν αυτοι οι οροι? Οι Metallica,η ο Mustaine με τον Ulrich καλυτερα,απο που εμνευστηκαν? Για πειτε μου?
    Τεσπα αντε καλημερα.
    deathminor88
    12.12.2007, 15:13
    Δεν σε πιάνω ρε Κώστα. Και τι σχέση έχει αυτό. Και γιατί το Black MEtal λαλακίες?
    sea_like_eyes
    12.12.2007, 21:23
    Metallica,η ο Mustaine με τον Ulrich καλυτερα,απο που εμνευστηκαν? Για πειτε μου?

    Ν.W.O.B.H.M , Misfits etcetcetc....μεταλοπατερα

    Υ.Γ το οτι μιλαμε για το σημερινο Metal δεν σημαινει πως δεν γνωριζουμε τις...βασεις!

    INC
    12.05.2009, 17:43

    Thrash Metal..einai megali leksi gia emena proswpika!!!!!

    Eimai mono 18 xronwn,akouw thrash apo ta 7 mou...blepete exw metalou mana!!!!

    Metallica..h megali mou arrwstia,se liges meres tha paw na xtypisw kai se tattoo to Ninja star!!!!

    Oi megadeth oso kai an thelete!DEN EINAI THRASH!....An thelete na akousete old school thrash akouste mpantes opws...

    Inc,dri,flotsam and jetsam,cro-mags(NYHC),beowulf,suicidal tencencies,zoetrope,nuclear assault,forbidden,agent steel,realm,heathen,coroner,wrath,artillery,atrophy....yparxoun xiliades mpantes...dn ginetai na tis pw oles,tha m  parei polles selides :P...tous metallica dn tous eipa giati einai panta mesa sto thrash !!!!

    Btw,isws na min mporesw na apantisw se tyxon sxolio..to site to brika entelws tyxaia opws kai to thema sto forum!

    kalh synexeia!!!!

    p.s.massascre,oi exhorder einai megali mpanta file mou!!!!mrpabo sou! :)

    kai oi pantera den einai thrash kai pote den htane thrash!!!!!

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : INC στις 12-05-2009 17:45 ]


    revelation
    12.05.2009, 22:44

    Παράθεση:

    Το μέλος INC στις 12-05-2009 στις 17:43 έγραψε...

    Thrash Metal..einai megali leksi gia emena proswpika!!!!!

    Eimai mono 18 xronwn,akouw thrash apo ta 7 mou...blepete exw metalou mana!!!!

    Metallica..h megali mou arrwstia,se liges meres tha paw na xtypisw kai se tattoo to Ninja star!!!!

    Oi megadeth oso kai an thelete!DEN EINAI THRASH!....An thelete na akousete old school thrash akouste mpantes opws...

    Inc,dri,flotsam and jetsam,cro-mags(NYHC),beowulf,suicidal tencencies,zoetrope,nuclear assault,forbidden,agent steel,realm,heathen,coroner,wrath,artillery,atrophy....yparxoun xiliades mpantes...dn ginetai na tis pw oles,tha m  parei polles selides :P...tous metallica dn tous eipa giati einai panta mesa sto thrash !!!!

    Btw,isws na min mporesw na apantisw se tyxon sxolio..to site to brika entelws tyxaia opws kai to thema sto forum!

    kalh synexeia!!!!

    p.s.massascre,oi exhorder einai megali mpanta file mou!!!!mrpabo sou! :)

    kai oi pantera den einai thrash kai pote den htane thrash!!!!!

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : INC στις 12-05-2009 17:45 ]



    Δεν είναι οι Megadeth thrash...χμμμ....η ηλιθιότητα να μην παραδεχόμαστε πράγματα για συγκροτήματα μόνο και μόνο επειδή δεν τα συμπαθούμε είναι συνύθειο πλέον. Δεν μπορείς να αρνηθείς ότι οι Great Four όπως αποκαλούνται (Metallica,Megadeth, Anthrax, Slayer) είναι πραγματικά great όσο και να σου αρέσουν ή όχι. Είναι απλά τα πράγματα. Και οι Megadeth όπως και οι Metallica είναι το ίδιο thrash και για την ίδια χρονική διάρκεια (1983-1990, άντε '92) και όποιος το αρνείται με άλμπουμ όπως το Kill em all (το οποίο φαίνεται πως μυρίζει Mustaine (ειδικά το Jump In The Fire) αν ακούσεις τους πρώτους δίσκους των Megadeth και αν ακούσεις τη διαφορά του με τα άλλα αλμπουμ των Metallica) και το Killing Is My Business....And Business Is Good μέχρι το Black Album και Countdown To Extinction αντιστοίχως είναι αφελής το λιγότερο. Από την άλλη αν σου αρέσουν και απλά είναι η γνώμη σου συγγνώμη για την παρεξήγηση αν και εξακολουθώ να διαφονώ...φιλικά πάντα. 

    Τώρα...η γνώμη μου για την thrash είναι απλά....ωραίααααααα. Είναι από τα αγαπημένα μου είδη μέταλ. Mε συγκροτήματα όπως Megadeth, Metallica, Slayer, Anthrax, Kreator, Sepultura, Voivod, Exodus, Testament, Soulfy τι να πει κανείς. 

    Τώρα όσο για τους Venom. Δεν επιρρεάστηκαν οι Metallica και οι Megadeth από αυτούς. Θα μπορούσες να πεις ότι οι Kreator επιρρεάστηκαν από αυτούς. Οι ίδιοι έχουν πει ότι εχουν επιρρεαστεί κυρίως από Motorhead, Judas Priest και Diamond Head. Όπως λέει ο τίτλος και άλμπουμ τους και όπως δείχνουν οι κιθάρες και τα φωνητικά είναι η προιστορία τους Black metal. Ας το παραδεχτούμε. Όμως δεν ξεκίνησαν το thrash. Ανήκαν και αυτοί στο N.W.O.B.H.M. όπως και οι Diamond Head, Iron Maiden, Judas Priest και οι Saxon. Kαι δεν έχουν και τόσο διαφορετικό ήχο αν εξεραίσεις τα φωνητικά ιδιαίτερα με τους Saxon (στην αρχή μόνο). 

    Υ.Γ. Τώρα γιατί οι Suicide Tendencies ανήκουν στο thrash metal και οι Megadeth όχι, δεν νομίζω να καταλάβω. Και μένα μου αρέσουν πάρα πολύ αλλα πες μου τώρα από οποιοδήποτε τραγούδι του Suicidal Tendencies (1o album) εκτός ίσως από το Suiced's An Alternative ότι είναι πιο thrash από οποιδήποτε στο Killing Is My Business...and Business is Good και ότι οποιοδήποτε από το Killing Is my Business είναι πιο punk από οτιδήποτε στο Suicidal Tendencies (γιατί πιο πολύ προς τα 'κει είναι το Suicidal).

    Υ.Γ 2 Οι  Pantera θα συμφωνήσω δεν είναι thrash metal και οι ίδιοι το αρνιούνταν. Είναι groove metal.


    seras
    12.05.2009, 23:31

    den einai oi megadeth thrash,alla den aneferes kan tous metallica epeidi einai panta mesa sto thrash?.........

     

    I mpanta p akouo arketa teleutaia apo thrash einai oi tankard...episis municipal waste..tora to kata poso theorountai gia tous allous thrash den ksero giati edo amfisvitoume polles mpantes apo oti fainetai


    INC
    13.05.2009, 10:02

    Aderfe revelation,kalws h kakws megadeth dn exw akousei poly,ektos apo holy wars kai ta alla klasika dn exw akousei...cd megadeth pote dn pira,o enas logos einai gia ayto pou egine me tous metallica,o deyteros kai poio simantikos...einai giati dn maresei h mousiki tous ;)

    To seras...oi Tankard einai megalh mpanta!!! Municipal waste einai apo tis liges kainouries mpantes (otan lew kainouries ennow 90+) pou maresoun..isws gt exoun arketa stoixeia old school thrash....


    revelation
    13.05.2009, 10:56

    ok. dekton. pantos ego ta exo akousei ola (mexri kai to risk) kai mporo na sou po oti den einai ligotero thrash apo metallica.