ελληνική μουσική
    835 online   ·  210.851 μέλη

    Γνώμες & βοήθειά σχετικά με εγγραφή μουσικής

    athageorge
    12.12.2007, 17:27
    Μόλις αγόρασα τα εξής.

    Κάρτα ήχου TASCAM US-122L
    midi keyboard M-AUDIO KEY49
    ειχε μεσα και το προγραμμα keyrig49 το οποιο εχει ηχους απο οτι καταλαβα.

    Η καρτα ειχε μεσα το cubase LE και το gigastudio 3.
    Εγω εχω ηδη εγκατεστημενο το cubase SX3 και το nuendo 3.

    Η σχεση μου με τους υπολογιστες???
    πολυ καλη μιας και ειμαι προγραμματιστης αλλα σε αλλο τομεα ασχετο της μουσικης.

    Η σχεση μου με τη μουσικη???
    Καποτε πηγα αρμονιο αλλα εχω ξεχασει πολλα.

    Ο σκοπος μου???
    Να καταφερω να γραψω μουσικη, κατα προτιμηση ηλεκτρονικη. (electro pop, alternative κλπ κλπ κλπ)

    Καταρχην περιμενω γνωμες μιας και πηγα- ειδα και αγορασα χωρις να κανω ερευνα αγορας. Επισης ποιο προγραμμα να χρησιμοποιησω απο ολα οσα υπαρχουν (μπορω να βρω τα παντα).

    και δευτερον θα ηθελα την οποιαδηποτε βοηθεια μπορει να προσφερει καποιος, οσον αφορα, link με ηχους (vst) (δεν εχουν οι εκδοσεις που κατεβασα), και κυριως αν καποιος μπορει να μου στειλει ενα msn να μιλησουμε για καποιες ρυθμισεις και καποια βασικα οσον αφορα τις συνδεσεις, τα προγραμματα και τα πρωτα βηματα.


    σας ευχαριστω εκ των προτερων,
    Γιωργος.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 12-12-2007 17:36 ]


    mariosnadege
    13.12.2007, 12:42
    Ένα πολύ καλό site και φόρουμ γι΄αυτά τα θέματα είναι το makemusic.gr
    deathminor88
    13.12.2007, 16:00
    Θα σου πει ότι χρειάζεσαι ο noizreduction.
    Το μόνο που μπορώ να σου πώ εγώ είναι για το midi keyboard που το εχει ενας ΄φίλος μου (ασχολείται ερασιτεχνικά με elctro, techno, psychedelic) και έχει μείνει ευχαρηστημενος...
    noizreduction
    14.12.2007, 10:10
    Athageorge, ειναι λιγο αργα να αναζητησεις γνωμη για τον εξοπλισμο σου, οποτε θα περασω αυτο το σταδιο.
    Για να μην ανησυχεις, σου λεω πως ειναι ενας αξιοπρεπης εξοπλισμος για καποιον που ξεκιναει. Στην πορεια και με την εμπειρια που θα αποκτησεις, θα διαπιστωσεις μονος σου τι παραπανω χρειαζεσαι

    Εγω θα σου προτεινα να χρησιμοποιησεις το Cubase SX3, εαν δεν εχεις να κανεις καποιο video sync σε ταινιες ( που αν καταλαβα καλα, ειναι απιθανο για την ωρα ). Βασικα, το Nuendo και το Cubase, εχουν ακριβως τις ιδιες λειτουργιες, με εξαιρεση πως το nuendo ειναι πολυ καλυτερο στη διαχειριση αρχειων βιντεο και συγχρονισμου.

    Τωρα, οσον αφορα τα VST, προφανως εννοεις να "κατεβασεις" και οχι να "αγορασεις".
    Εγω θα σου προτεινω να επισκεφτεις το
    KVR VST, που αποτελει το κορυφαιο site για οσους θελουν να ενημερωθουν για ολα τα VST και VSTi που κυκλοφορουν.

    Τελος, για τις ρυθμισεις μπορεις να κοιταξεις και το help file του Cubase, το οποιο ειναι περιγραφικο και λεπτομερες και θα σε βοηθησει στα πρωτα σου βηματα για τις ρυθμισεις, τις λειτουργιες και τον τροπο εργασιας του προγραμματος.
    yeti
    14.12.2007, 16:53
    Ένα πολύ καλό virtual workstation για να ξεκινήσεις είναι το Hypersonic 2 και τα πολυ καλά και εύχρηστα PlugsoundPro.

    Αυτά είναι VSTis, δηλαδή και τρέχουν μέσα απο το cubase/nuendo,αλλά και μερικά σαν stand-alone.
    Από κει κ πέρα, υπάρχουν εκατοντάδες άλλα virtual όργανα-ήχοι να ψάξεις,
    μερικά όντως είναι πολύ 'βαριά' και 'πολυ επαγγελματικά', όμως μέσα από λίγο ψάξιμο θα φτιάξεις
    ένα setup που θα σε βοηθήσει στα πρώτα συνθετικά σου βήματα μέ τον pc.

    Έχε υπόψη ότι έχει κυκλοφορήσει το Cubase 4 πιο εύχρηστο από ποτέ και με ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΥΣ ΚΑΛΟΥΣ ΗΧΟΥΣ!
    Επίσης μην λησμονήσεις να κοιτάξεις τα vsti εφφέ. Κυκλοφορεί ό,τι μπορείς να φανταστείς...compressors,reverbs,pitch tuners,
    wah,παραμορφωσεις,vocoders κλπ κλπ κλπ......ατελείωτη λίστα!
    Μπορείς να βρεις (αν δεν το'χεις κάνει ήδη) πληροφορίες στο site της KVR που παράθεσε ο φίλος noizreduction νωρίτερα.
    (ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ site! Δεν το'χα υπόψη...THANX noizreduction )
    JULIOS
    28.12.2007, 15:12
    Καλησπέρα.

    Τσέκαρε το REASON.Κατά την γνώμη μου το ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ πρόγραμμα για όποιον θέλει να γράφει ηλεκ. μουσική.

    Καλές γιορτές.