ελληνική μουσική
    852 online   ·  210.853 μέλη

    BitComet (torrent downloader) βοήθεια!!!

    Paloukeze
    14.12.2007, 00:26
    Αδέρφια βοήθεια παρακαλώ...

    Προσπαθώ να κατεβάσω μουσικά άλμπουμ με torrent από το www.torrentvalley.com μέσω του προγράμματος BitComet 0.97 και συμβαίνει το εξής περίεργο:
    Κατέβασα ένα άλμπουμ ωραία και καλά, με normal ταχύτητες. Τώρα πάω να κατεβάσω ένα άλλο, αλλά το download δεν ξεκινάει καν! Γιατί;!

    Πρέπει να κάνω κάποια ρύθμηση;
    xaris-
    14.12.2007, 03:00
    1)Να δεις τις ρυθμισεις του firewall soy h antivirus oti telos panton exeis mallon ayto ftaiei....μπορει να μην το δεινουν και πολυ αυτο το αρχειο...
    Paloukeze
    14.12.2007, 11:13
    Λοιπόν, το download ξεκίνησε, αλλά πάει με ρυθμούς χελώνας! Από...χθές βράδυ κατεβάζει, και είναι στο 22%!!!
    Το antivirus που έχω είναι το Panda 2007. Τι να τσεκάρω ακριβώς;
    Αφού το πρώτο αρχείο που κατέβασα κατέβηκε σε 10 λεπτά, και ήταν ένα ολόκληρο μουσικό άλμπουμ! Αυτό που κατεβαίνει τώρα είναι και πάλι ένα μουσικό άλμπουμ, αλλά... ακόμη κατεβαίνει!!! Γιατί να μπλοκάρει από το antivirus το ένα και όχι το άλλο;
    Και υπενθυμίζω: το download ΞΕΚΙΝΗΣΕ, αλλά κατεβάζει εδώ και 7-8 ώρες!!! Κάτι άλλο πρέπει να φταίει...
    Μήπως κάποια ρύθμηση σχετικά με τις περιβόητες "θύρες";

    (Κι αν είναι δυνατόν, ας μου εξηγήσει κάποιος τι είναι αυτές οι "θύρες"...)
    xaris-
    14.12.2007, 22:34
    Basika μαλλον ειναι οτι δεν στο δυνουν πολυ αυτο το αρχειο που θελεις πχ αν στο δεινουν 10 κατεβαινει αμεσως ενο αν στο δεινουν 1-2 αργειιιιιιιιιιιι...
    Paloukeze
    15.12.2007, 21:38
    Χμμμμ... Αυτό παίζει. Αλλά να κάνει δύο 24ωρα;!;!;! Για όνομα της Παναγίας!!! Τι να πω... Πάντως λογικά παίζουν και κάποιες άλλες ρυθμήσεις, όλο και κάτι θα επιρεάζουν... Thanks πάντως, αν κάποιος ξέρει κάτι παραπάνω ας μου πεί!
    Paloukeze
    18.12.2007, 23:32
    Λοιπόν, νομίζω βρήκα τι φταίει!!!

    Κάτω αριστερά στην οθόνη του προγράμματος έχει ένα κίτρινο φωτάκι που δίπλα γράφει 88.218.175.13, και άμα πάω το ποντίκι πάνω βγαίνει ένα μπαλόνι που λέει: "Yellow light: Your listen port is blocked. You can stll download but the speed may not be very fast. Please check your Firewall and NAT Router configuration ".

    Το Firewall το τσέκαρα (όπως κι όταν μου το είχε πει ο Xaris- για πρώτη φορά), αλλά δεν μπλοκάρεται τίποτα απο'κει, σίγουρα. Μέχρι που απενεργοποίησα τελείως το Firewall και ξανατσέκαρα το κίτρινο φωτάκι για να σιγουρευτώ οτι δεν είναι απο το 'κει και όντως δεν ήταν.

    Τώρα μας μένει το NAT Router. Πάω στο κίτρινο φωτάκι, κάνω δεξί κλικ, πατάω "Help" και με βγάζει στο blog του BitComet, όπου γράφει:
    "A yellow light means your client can reach other clients but other ones can not reach your client. Your can still download with BitComet in this case, but your speed can not be as high as in green light status.
    The most possible reason of a yellow light status is that your pc is in an intranet. So you have to configure a NAT (Network Address Translation) for BitComet listening port on your gateway. Another reason is the firewall used by your system or your ISPs system blocked this port.
    "

    Μπορεί κανείς να μου εξηγήσει τι να κάνω;!




    ---------
    Δεν υπάρχει ειρήνη χωρίς δικαιοσύνη http://www.myspace.com/big_daddy_ael

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Paloukeze στις 18-12-2007 23:36 ]