ελληνική μουσική
    749 online   ·  210.869 μέλη
    bleedrose
    15.12.2007, 01:49
    Πώς θα νιώθατε και πως θα αντιδρούσατε εαν κάποιος, με τον οποίο είχατε ή έχετε σεξουαλική επαφή, σας έλεγε ότι πάσχει από τον ιό του Aids και ότι θα πρέπει να κάνετε κι εσείς εξετάσεις;
    fantasma
    15.12.2007, 09:58
    σοκ!
    seras
    15.12.2007, 11:57
    Παράθεση:

    Το μέλος fantasma στις 15-12-2007 στις 09:58 έγραψε...

    σοκ!



    Πρώτα θα τον σκότωνα και μετά θα έπαιρνα κανένα χάπι για να ηρεμίσω..
    sea_like_eyes
    15.12.2007, 13:24
    Παράθεση:

    Το μέλος seras στις 15-12-2007 στις 11:57 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος fantasma στις 15-12-2007 στις 09:58 έγραψε...

    σοκ!



    Πρώτα θα τον σκότωνα και μετά θα έπαιρνα κανένα χάπι για να ηρεμίσω..



    φιλε Seras...η απαντηση σου σε συνδιασμο με την photo σου...χαχαχα...τρομεροοοος!
    sea_like_eyes
    15.12.2007, 13:27
    μακρια απο μας...η ερωτηση σου ειναι...ΔΥΣΚΟΛΗ!!!!
    παντως δεν θα αντιδρουσα ετσι . . . ουτε ετσι . . . αλλα ουτε κι ετσι . . . ουτε ετσι (μαλλον) . . .
    punkster
    15.12.2007, 14:15
    Στην αρχη θα τον μισουσα.....
    ΕΙΔΙΚΑ αν ηξερε απο πριν οτι εχει τον ιο και δεν εκανε τιποτα για να με προστατεψει....

    Μετα θα τον συγχωρουσα........
    Γιατι, κακα τα ψεματα, και εγω θα ειχα μεριδιο ευθυνης......
    Αλλα το οτι θα τον συγχωρουσα, δεν σημαινει οτι θα τον δεχομουν παλι πισω στην ζωη μου.........

    Οχι καποιον αλλο λογο, αλλα γιατι δεν θα μπορουσα πλεον να τον αγαπησω.......




    rompa
    15.12.2007, 14:23
    Παράθεση:
    Στην αρχη θα τον μισουσα.....
    ΕΙΔΙΚΑ αν ηξερε απο πριν οτι εχει τον ιο και δεν εκανε τιποτα για να με προστατεψει....



    Ακριβώς . ...
    Αν πάλι δεν το γνώριζε θα με έπιανε πανικός . Νομίζω ότι θα πιεζόμουν πολύ .
    iasos
    15.12.2007, 15:44
    Λοιπόν ο HIV δεν είναι αστείο πράγμα.
    Ασχολούμαι με το θέμα aids/hiv μέσο μιας ΜΚΟ τα τελευταία δέκα χρόνια.
    Το συμπέρασμα μου είναι ότι κάνουμε σεξ πολύ ανεύθηνα.
    Δεν μπορεί να αφήνεις την ζωή σου στα χέρια ενός ερωτικού συντρόφου.
    Καθένας μας πρέπει από μόνος του να αναλαμβάνει τις ευθήνες του.
    Στην αρχική ερώτηση τώρα: Αν ένας ερωτικός μου σύντροφος μου ανακοίνωνε ότι έχει aids, θα φοβόμουν, θα ανυσηχούσα, αλλά επειδή θα είχα χρησιμοποιήσει προφυλακτικό δεν θα "έχανα" την ζωή μου.
    Μπορείς φυσικά να τον μισήσεις αλλά μπορεί και ο ίδιος να μην το γνώριζε την δεδομένη στιγμή.
    Μπορείς φυσικά να τον σκοτώσεις αλλά μετά θα παίρνεις μέχρι και 20 χάπια την ημέρα εφόρου ζωής.
    Μπορείς φυσικά να ξορκίζεις το κακό και τα δύσκολα αλλά ο hiv όταν έρθει μένει.
    Σίγουρα θα σοκαριστείς αλλά η ζωή συνεχίζετε, πολλοί συνάνθρωποί μας οροθετικοί που αντιμετωπίζουν το aids καθημερινά έχουν την οικογένεια τους, τους φίλους τους, την δουλειά τους κλπ
    Η ΑΓΝΟΙΑ ΣΚΟΤΩΝΕΙ.
    punkster
    15.12.2007, 16:47
    Παράθεση:

    Το μέλος rompa στις 15-12-2007 στις 14:23 έγραψε...

    Παράθεση:
    Στην αρχη θα τον μισουσα.....
    ΕΙΔΙΚΑ αν ηξερε απο πριν οτι εχει τον ιο και δεν εκανε τιποτα για να με προστατεψει....



    Ακριβώς . ...
    Αν πάλι δεν το γνώριζε θα με έπιανε πανικός . Νομίζω ότι θα πιεζόμουν πολύ .



    Αν δεν το ηξερε, θα μπορουσα να πω οτι ειχε καποιο ελαφρυντικο! Οτι δεν το εκανε επιτηδες κατα καποιο τροπο!
    Αλλα αν το ηξερε.......................
    iasos
    15.12.2007, 21:00
    Ας πούμε ότι πέφτουμε στην εξαίρεση του κανόνα σε έναν ανθρωπο με ψυχασθένεια και aids που θέλει να βλάψει τον διπλανό του.
    Αυτός ο άνθρωπος δεν φοσφωρίζει στο σκοτάδι είναι ένας από εμάς. Η ψυχασθένεια όπως και ο hiv τις περισσ΄τερες φορές δεν έχουν φανερά συμπτώματα.
    Τα παραπάνω συνεπάγονται ότι δεν θα τον αναγνωρίσουμε, δεν θα μας προειδοποιήσει κάτι άρα όλοι οι ερωτικοί μας σύντροφοι (τουλάχιστον στην αρχή) πρέπει να αντιμετωπίζονται σαν εν δυνάμει φορείς (όχι μόνο ψυχασθένιας ή hiv).
    Αν εμείς παίρνουμε τις κατάλληλες προφυλάξεις δεν έχουμε να φοβηθούμε τίποτα και φυσικά όχι τον έρωτα.
    billy_cobham_2005
    15.12.2007, 23:43
    Θα το πάλευα όσο μπορούσα... Ψυχολογικά, σωματικά, όσο γινόταν περισσότερο. Αν έφτανα σε σημείο όμως που να μην μπορώ να έχω μια αξιοπρεπή ζωή, θα έδινα ένα τέλος... Την κατηγορία και το βάρος δεν πρέπει να τα ρίχνουμε στους άλλους γιατί αν εμείς οι ίδιοι είμασταν υπεύθυνοι πολύ πιθανόν να μην συνέβαινε αυτό. Άρα 50% εμείς 50% ο άλλος.
    --Elena--
    16.12.2007, 00:01
    Στην αρχή ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ σοκ...Αλλά θα έπαιρνα τα πράγματα ψύχραιμα..!!!!Θα έκανα τις εξετάσεις...και φυσικά θα συζητούσα με το φίλο μου για το αν το γνώριζε..
    koukli
    16.12.2007, 00:23
    Αρχικά θα ήμουν κάπως έτσι (Τιιιιιιιιιιιιιιιι?)

    Φυσικά θα έκανα τις εξετάσεις...

    Αλλά μακριά από μας! Φτου φτου φτου, εξ κ μακράν κλπ...
    Liza32
    16.12.2007, 08:59
    Θα πανικοβαλλόμουν μόνο αν δεν έπαιρνε προφυλάξεις κατά τη διάρκεια της επαφής. Σε αντίθετη περίπτωση, εκτός του ότι θα έκανα και εγώ τις απαραίτητες εξετάσεις για να δω που βρίσκομαι, θα του έκανα και μήνυση, για αμέλεια, έκθεση σε κίνδυνο και εθελούσια απόκρυψη στοιχείων για την προσωπική του ζωή. Σίγουρα θα είχα μερίδιο ευθύνης, αλλά αν ξέρεις με ποιον είσαι τόσο καιρό, και αν υποτίθεται ότι είσαι με τον άνθρωπο σου ειλικρινής, τότε δεν πρέπει να αποκρύψεις κάτι τέτοιο από την αρχή. Στην περίπτωση που το μάθαινε κατά τη διάρκεια της σχέσης μαζί μου, το πρώτο πράγμα που θα έκανα μια και θα ήταν αργά για κάτι άλλο, θα ήταν να τον αφήσω, διότι η εμπιστοσύνη μου πλέον θα είχε κλονιστεί. Δεν γίνεται να αγαπάς κάποιον και να τον εκθέτης σε κίνδυνο...
    xaris-
    16.12.2007, 13:43
    Βασικα το προφυλακτικο δεν ειναι απολυτος τροπος προφυλαξεις.......το hiv μεταδιδεται και μεσω της στωματικης επαφεις και μεσω της προκτυκης...
    renabill
    16.12.2007, 14:06
    Θα παίθαινα από αγωνία ώσπου να βγού τα αποτελέσματα. Και θα σάπιζα στο ξύλο το φίλο μου αν το ήξερε κι έκανε την πάπια
    punkster
    16.12.2007, 15:39
    Παράθεση:

    Το μέλος xaris- στις 16-12-2007 στις 13:43 έγραψε...

    Βασικα το προφυλακτικο δεν ειναι απολυτος τροπος προφυλαξεις.......το hiv μεταδιδεται και μεσω της στωματικης επαφεις και μεσω της προκτυκης...



    Με λιγα λογια, σου λεει πρεπει να φορας προφυλακτικο σε οποιαδηποτε περισταση....
    Ρε δεν ειμαστε καλα..........................

    Peace18
    16.12.2007, 16:07
    Παράθεση:

    Το μέλος sea_like_eyes στις 15-12-2007 στις 13:27 έγραψε...

    παντως δεν θα αντιδρουσα ετσι . . . ουτε ετσι . . . αλλα ουτε κι ετσι . . . ουτε ετσι (μαλλον) . . .



    Θα συμφωνήσω με τον Γιώργο!!! Κανείς δεν μπορεί να εικάζει έστω και στο ελάχιστο την αντίδρασή του εκείνη τη στιγμή! Αν και καλό είναι να πέρνουμε τα μέτρα μας....!!
    Angelofdeath1990
    16.12.2007, 23:23
    egw pantws....8a thn skotona.....kai meta 8a phgaina kai gia eksetaseis kai an thn eixa phdhksei(ligo duskolo na ksefugeis) tote 8a ths elega sugnwmh sto mnhma ths....alla to pio sigouro 8a htan oti den 8a mou glitwne eidika an to hksere.......