ελληνική μουσική
    784 online   ·  210.857 μέλη

    Νέοι Στιχουργοί= επαίτες. Γιατί;

    Arodafnousa
    16.12.2007, 12:16
    Δυστυχώς , και για τους στιχουργούς δεν υπάρχουν εκείνοι οι έντιμοι δρόμοι που βγάζουν σε αξιοπρεπείς συνεργασίες με μουσικοσυνθέτες.

    Αρνούμαι να βγάλω τα σώψυχά μου και να ξεβρακωθώ σ' ένα μάτσο ανώμαλους που υποδύονται μια κριτική επιτροπή στα τηλεοπτικά κανάλια του συρμού για να μελοποιήσω τους στίχους μου.

    Από τύχη, αν βρεθούμε σε κάποια συναυλία και καταφέρουμε να φτάσουμε στο καμαρίνι του μυθοποιημένου μας τραγουδιστή, σαν επαίτες, ίσως δώσουμε κάποιους στίχους.

    Από τύχη , αν δεν είναι ξεχασιάρης ο τραγουδιστής, θα τους πάρει μαζί του και θα τους διαβάσει.

    Από τύχη, θα τους δώσει την κατάλληλη προσοχή. Κι αν είναι σε καλή φάση ίσως τους διαβάσει όλους (κι ας είναι μόνο δύο...)

    Από τύχη και πάλι, άμα βρει χρόνο, κέφι και διάθεση ίσως τους μελοποιήσει....

    Όλα στην τύχη...Μας αξίζει τέτοια συμπεριφορά;

    Ανοικτή πρόσκληση λοιπόν.

    Όποιος έχει τη διάθεση και το χρόνο να ασχοληθεί σοβαρά με τους στίχους μου ας επικοινωνήσει.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 16-12-2007 12:45 ]


    folis
    16.12.2007, 14:58
    ΑΓΑΠΗΤΗ ΦΙΛΗ...ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΟΤΑΝ ΕΧΟΥΝ ΑΛΗΘΕΙΑ...ΒΡΙΣΚΟΥΝ ΜΟΝΑ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΤΟΥΣ.
    ....ΑΣΥ ΠΑΛΙ ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΑΚΟΥΣΕΙΣ ΤΑ ΣΤΙΧΑΚΙΑ ΣΟΥ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΓΝΩΣΤΟ..ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ...

    ΓΙΝΟΜΑΣΤΕ ΕΠΑΙΤΕΣ...ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΘΕΛΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ...ΓΡΑΦΕ..ΜΟΝΟ...ΓΡΑΦΕ
    ...ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΙ ΝΑ ΠΕΙΣ...ΘΑ ΣΕ ΒΡΟΥΝ ΑΥΤΟΙ

    ΠΩΣ ΘΑ ΣΕ ΒΡΟΥΝ;...Η ΔΥΝΑΜΗ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ ΠΟΥ ΛΕΓΑΜΕ ΠΡΙΝ
    Arodafnousa
    16.12.2007, 18:43
    Σας ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση. Είμαι νέο μέλος και αυτό συνιστά για μένα ένα είδος αποδοχής...
    Δεν θα σταματήσω ποτέ να γράφω γιατί είναι ένας από τους σημαντικούς λόγους που με κάνουν να ξυπνώ με χαμόγελο κάθε μέρα.

    Τα στιχάκια είναι το δικό μου Θεραπευτήριο Μελαγχολίας...ένα καρνάγιο όπου επισκευάζομαι, ένας καθρέφτης που αντανακλά τη σκόνη όσων πέρασαν...


    renabill
    19.12.2007, 18:41
    Λυπάμαι που το ακούω αυτό. Δυστυχώς υπάρχουν τόσοι πολλοί στιχουργοί και τόσο λίγοι καλοί αξιοποιούνται και μελοποιούνται τα τραγούδια τους. Όμως ίσως δεν ψάχνεις σε σωστή κατεύθυνση τραγουδιστές όπως λένε και κάποιοι φιλοι. Ξανασκέψου το
    stistis
    21.12.2007, 20:56
    οπως τα λεει ο folis ειναι τα πραγματα νομιζω.
    nikhlaos
    26.12.2007, 15:07
    Νιώθω την θλίψη σου και την αγανάκτηση σου ,αλλά έχω δει και πολύ κόσμο να νομίζει ότι είναι θεός και να μην είναι, να νομίζει ότι τραγουδάει σαν αηδόνι και να είναι χειρότερος από καρακάξα.
    Όλα αυτά μπορεί να φαίνονται άσχετα αλλά δεν είναι αν έχεις επίγνωση των έργων σου και όντως είναι καλά αυτά, θα ΅ΦΩΝΑΞΟΥΝ΅ από μόνα τους, κάποια στιγμή και το πιο σημαντικό το άφησα τελευταίο .
    Υπάρχει μια περίπτωση να είσαι παρά πολύ μπροστά και να μην σε καταλαβαίνουν όποτε θα σου χαρίσω ένα τραγουδάκι μου και μέσα από την σελίδα σου και την αγανάκτηση σου μπορεί να το μελοποιήσει κάποιος. στο αφιερώνω μέσα απο την καρδία μου σε έσενα και σε όλους τους αδικημένους .

    ΑΝ ΟΛΟΙ ΣΕ ΕΧΟΥΝ ΓΙΑ (ΑΛΗΤΗ)

    ΑΝ ΟΛΟΙ ΣΕ ΕΧΟΥΝ ΓΙΑ (ΑΛΗΤΗ)
    ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ.
    ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΝ, ΠΟΤΕ
    ΝΑ ΜΗΝ ΣΕ ΝΟΙΑΖΕΙ.

    ΑΝ ΣΥΖΗΤΟΥΝ ΓΙΑ ΣΕΝΑ
    ΠΙΣΩ ΑΠ ΤΗΝ ΠΛΑΤΗ.
    ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ.
    ΝΑ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΕΣΕΝΑ ΚΑΤΙ.

    ΕΙΣΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ (ΕΙΣΑΙ)ΚΑΠΟΥ) ΑΛΛΟΥ ,
    ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΦΤΑΣΟΥΝ.
    ΟΤΑΝ ΣΕ ΒΛΕΠΟΥΝ ΣΕ ΜΙΣΟΥΝ
    ΑΝΤΙ ΝΑ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΣΕ ΜΟΙΑΣΟΥΝ .

    ΕΙΣΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΚΑΠΟΥ) ΑΛΛΟΥ ,
    ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΦΤΑΣΟΥΝ.
    ΟΤΑΝ ΣΕ ΒΛΕΠΟΥΝ ΣΕ ΜΙΣΟΥΝ .
    ΑΝΤΙ ΝΑ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΣΕ ΜΟΙΑΣΟΥΝ.

    ΑΝΤΙ ΝΑ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΣΕ ΜΟΙΑΣΟΥΝ.

    (ΔΙΣ) ΟΛΟ
    G NIK 25-8-2006

    υ.γ στην κοινωνία μας σε όλα τα επαγγέλματα συμβαίνουν αυτά είναι μια άδικη κοινωνία και αυτό δεν αλλάζει έτσι απλά αλλά θα γίνει και αυτό.... .

    Εύχομαι το 2008 να είναι όπως το θέλεις και να πετύχεις ότι φαντάζεσαι.

    spiroos
    26.12.2007, 16:55
    Παράθεση:

    Το μέλος folis στις 16-12-2007 στις 14:58 έγραψε...

    ΑΓΑΠΗΤΗ ΦΙΛΗ...ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΟΤΑΝ ΕΧΟΥΝ ΑΛΗΘΕΙΑ...ΒΡΙΣΚΟΥΝ ΜΟΝΑ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΤΟΥΣ.
    ....ΑΣΥ ΠΑΛΙ ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΑΚΟΥΣΕΙΣ ΤΑ ΣΤΙΧΑΚΙΑ ΣΟΥ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΓΝΩΣΤΟ..ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ...

    ΓΙΝΟΜΑΣΤΕ ΕΠΑΙΤΕΣ...ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΘΕΛΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ...ΓΡΑΦΕ..ΜΟΝΟ...ΓΡΑΦΕ
    ...ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΙ ΝΑ ΠΕΙΣ...ΘΑ ΣΕ ΒΡΟΥΝ ΑΥΤΟΙ

    ΠΩΣ ΘΑ ΣΕ ΒΡΟΥΝ;...Η ΔΥΝΑΜΗ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ ΠΟΥ ΛΕΓΑΜΕ ΠΡΙΝ




    Συμφωνώ απόλυτα!!!Έτσι νομίζω οτι είναι τα πράγματα. Αχ από πόσους θα γλυτώναμε αν διέθεταν αυτοκριτική ή είχαν δυο φίλους να τους συμβουλεύσουν...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : spiroos στις 26-12-2007 18:40 ]


    Arodafnousa
    26.12.2007, 21:02
    Εδώ μέσα έχει πολύ γλυκούς ανθρώπους ! Σ' ευχαριστώ για το τραγουδάκι σου ΝικΗλae...δεν ξέρω για το "μπροστά", πάντως για το "αλλού", είναι σίγουρο!!!!!!!
    Όταν ιδρύσω τον Σ.ΤΑ.ΣΤΙ. θα το κάνω ύμνο...Και σου απαντάω με ένα άλλο στίχάκι ...θέλω φανταστείς πως το τραγουδάει ο Χατζής με την κιθάρα του...

    Η Βιογραφία της Λεονάρδας

    «Άνθισε κόκκινο κοχύλι,
    στην τσιμεντένια την αυλή!,»
    Είπε γελώντας κάποιο αστέρι,
    που όλοι το παίρναν για παιδί

    Κι ήρθαν το θέαμα να δούνε,
    ρόμπες φορώντας ριγωτές,
    Όλοι αυτοί που στις φυλλάδες,
    λέγαν πως ήταν ποιητές

    Πίσω απ’ τα χρυσά τους δόντια,
    λέξεις δεμένες μ’ ουρλιαχτό,
    «κακό στον κόσμο είναι σημάδι,
    τόση ομορφιά, ω! Τι φριχτό!»

    «Άσκημο είναι δεν τ’ αντέχω,
    είπε , μ’ ένα μικρό «γιατί;»
    αυτός που σ’ ήθελε κοντά του,
    μα σ΄είχε μόνο στο χαρτί

    «Αν του χαρίζαμε ένα χάδι,
    θα ομολογούσε την αλήθεια,»
    είπανε κάποιοι π’ αγαπούσαν,
    του Τριβιζά τα παραμύθια

    Δεν είναι μόνο η ασκήμια,
    τρομάζει τόσο κι η ομορφιά,
    έν’ απ’ τα δυο θα φοβηθήκαν,
    και του ματώσαν την καρδιά

    Κι όπως το αίμα του κυλούσε,
    Είπε με δάκρυ και με πόνο,
    «τι μου φορτώσατε τον κόσμο,
    μια παπαρούνα είμαι μόνο.»

    Κι όπως το αίμα του κυλούσε,
    Είπε με δάκρυ και με πόνο,
    «τι μου φορτώσατε τον κόσμο,
    ένα στιχάκι είμαι μόνο...............................................»




    mickeyrourke
    27.12.2007, 03:33
    Καλησπέρα. Στην δικιά μου πραγματικότητα οι συνθέτες συνήθως "βαδίζουν" χέρι-χέρι με έναν στιχουργό-ποιητή, είτε αυτός είναι εν ζωή (βλ. Χατζιδάκις-Γκάτσος), είτε έχει πεθάνει (βλ. Μικρούτσικος-Καββαδίας). Η σχέση είναι ιδιαίτερη. Ίσως να πρέπει να "ανακαλύψεις" το συνθέτη σου και να σε ανακαλύψει και αυτός. Ίσως απλά να γράψεις και να μην γίνει τίποτε, ή να σε ανακαλύψουν μετά θάνατον, ή και ποτέ. Επειδή όμως μάλλον αγαπάς το να γράφεις, συνέχισε, και προσπάθησε να βελτιώνεις την τέχνη σου, όχι για πρωταθλητισμό, αλλά από εσωτερική ανάγκη. Με το χρόνο ωριμάζει και ο άνθρωπος, και η οπτική του πάνω στα πράγματα. Καλή τύχη.
    nikhlaos
    28.12.2007, 19:48
    Arodafnousa ευχαριστώ
    πολύ μου άρεσαν οι στίχοι σου, συνέχισε να γράφεις και κάτι θα βγει στο τέλος εκτός του ότι δημιουργείς, και αυτό είναι το παν.


    folis
    29.12.2007, 17:53
    Arodafnusa... μην σκορπάς τα στιχάκια σου απο εδω κι απο εκεί...ψάχνοντας μια καλή κουβέντα...
    ...το ότι στιβεις την ψυχούλα σου...και γεμίζεις το χαρτι είναι απο μόνο του κάτι...

    ...ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΕΔΩ


    Περνούν τα δευτερόλεπτα και μοιάζουν με αιώνες
    Σαν το παιδί τα χρόνια μου στα δάχτυλα μετρώ
    Σ’ ένα δυάρι σκοτεινό μιλάω με τις ώρες
    Στον ίσκιο μου λες κ’ είσαι εσύ για να μην τρελαθώ


    ΡΕΦΡΕΝ

    Να είσαι εδώ μονάχα να σε δώ
    Να’ χω ένα ψέμα μέσα στο μυαλό
    Να είσαι εδώ να κάνεις πως γελάς
    Έτσι να φεύγεις, και να μην πονάς


    Γυρνώ μες στα δωμάτια σαν να’ νa ταν άλλες χώρες
    Να φύγει ο νους μου μακριά ,να σβήσει η φωτιά
    Πόσο αντέχει μοναχός κανείς μες στους χειμώνες
    Θα μας το πει όποιος μπορεί ακόμα ν’ αγαπά

    ...και έτσι...προτιμω και εγω να διαβάσεις εσυ αυτό το στιχάκι μου..και οχι κανένας αλλος
    sitzoune81
    30.12.2007, 13:16
    Μηπως απλα οφειλεται στo sign of the times ?
    Arodafnousa
    31.12.2007, 19:40
    Folis......το σωψυχάκι σου το παίρνω για δώρο πρωτοχρονιάτικο...κι εγώ σε δυάρι μένω...και φαντάζομαι πως έχω δυο τρεις γάτες να μπερδεύονται στα πόδια μου, ένα πρόσωπο αγαπημένο που γυρίζει με θόρυβο τα κλειδιά και μπαίνει σπίτι να με πάρει αγκαλιά...Να ξοδευόμαστε όμορφα είναι το χρέος μας, καλέ μου...μα υποκύπτουμε στα συγκείμενα αυτής της παρανοικής εποχής...
    rigas
    31.12.2007, 21:34
    Παράθεση:

    Το μέλος spiroos στις 26-12-2007 στις 16:55 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος folis στις 16-12-2007 στις 14:58 έγραψε...

    ΑΓΑΠΗΤΗ ΦΙΛΗ...ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΟΤΑΝ ΕΧΟΥΝ ΑΛΗΘΕΙΑ...ΒΡΙΣΚΟΥΝ ΜΟΝΑ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΤΟΥΣ.
    ....ΑΣΥ ΠΑΛΙ ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΑΚΟΥΣΕΙΣ ΤΑ ΣΤΙΧΑΚΙΑ ΣΟΥ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΓΝΩΣΤΟ..ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ...

    ΓΙΝΟΜΑΣΤΕ ΕΠΑΙΤΕΣ...ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΘΕΛΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ...ΓΡΑΦΕ..ΜΟΝΟ...ΓΡΑΦΕ
    ...ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΙ ΝΑ ΠΕΙΣ...ΘΑ ΣΕ ΒΡΟΥΝ ΑΥΤΟΙ

    ΠΩΣ ΘΑ ΣΕ ΒΡΟΥΝ;...Η ΔΥΝΑΜΗ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ ΠΟΥ ΛΕΓΑΜΕ ΠΡΙΝ




    Συμφωνώ απόλυτα!!!Έτσι νομίζω οτι είναι τα πράγματα. Αχ από πόσους θα γλυτώναμε αν διέθεταν αυτοκριτική ή είχαν δυο φίλους να τους συμβουλεύσουν...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : spiroos στις 26-12-2007 18:40 ]






    -----------------------------------------------------------------

    Επιτρέψτε μου να διαφωνήσω.
    Έχω "πει" από καιρό στο ΜΗ πως διαθέτω 300+ ποιήματα, πάνω από τα μισά μελοποιημένα, Κατέβηκα στην Αθήνα (όχι για επαιτεία), να δω τι θα πει μάνατζερ και πως λειτουργεί το σύστημα.

    Ζητάνε ότι θέλουνε΄ και συνήθως το παίρνουνε γιατί υπάρχουν πολλοί ανάμεσά μας που στηρίζονται μόνο σ' αυτό.

    Εγώ δεν τους το έδωσα.

    Τα κρατώ στο συρτάρι μου και από την εικόνα που έχω, δεν πρόκειται κανείς να με βρει τυχαία.
    NikolettaTsikoti
    02.01.2008, 10:29
    καλημέρα αδελφές-ψυχές, χρόνια πολλά,καλή στιχουργική χρονιά!
    χαίρομαι ,που διαβάζοντας τους περισσότερους από σας, ήταν σα να βλεπα εικόνες από τις δικές μου "απόπειρες στιχουργικής καταξίωσης "και
    λυπάμαι,γιατί έχετε δίκιο
    αλλά...εμεις γράφουμε έτσι κι αλλοιώς...είναι το εργαλείο για να καθαρίζουμε την ψυχούλα μας,το διαλέξαμε ή μας διάλεξε,μας τυραννάει και μας λυτρώνει...η ζωή και η καθημερινότητά μας είναι απλά η αφορμή.
    Τα τραγούδια έχουν το δικό τους χρόνο,που ξεπερνάει τα συμβατικά όρια των ρολογιών και των ημερολογίων ,οπότε ας μην ανησυχούμε κι ας μη βιαζόμαστε...να κρατάμε επαφή όμως..ε..ε;
    Tren
    02.01.2008, 10:58
    Απο ποτε θεωρειται ο στιχος ,επαγγελμα;


    nikhlaos
    03.01.2009, 21:02

    Παράθεση:

    Το μέλος Tren στις 02-01-2008 στις 10:58 έγραψε...

    Απο ποτε θεωρειται ο στιχος ,επαγγελμα;



    ΤΡΕΝ αν αρχίσουμε και αυτές τις ερωτήσεις θα πάει μακριά η βαλίτσα και σίγουρα δεν είμαστε έτοιμοι για τέτοια φιλοσοφικά ζητήματα.

    πρόσφατα ενάς φίλος μου ,είπε ,έκανα επιτυχία  έδωσα 3 τραγούδια που τα λένε όλα τα ραδιόφωνα/ ο συνθέτης δεν ξέρω ποσά πήρε ,ο τραγουδιστής ΚΕΡΔΙΣΜΕΝΟΣ ολη την χρονιά με ανεβασμένο "ΤΟΥΠΕ"-ΚΑΣΕ και ο φίλος-γνωστός μου δεν είχε      να πληρώσει το ρεύμα του.

    Τον ρώτησα καλά δεν πήρες τίποτα? και μου λέει "  θα δούμε".

    καλά κρασιά πρόσεχε μην σου κόψουν το ρεύμα.

    Η αγάπη θέλει δυο για να ζεσταθεί

    το τραγούδι θελεί τριο

     αλλιώς κάνει κρυο . 

    Στην Ελλάδα ξεχάσαμε την φιλοσοφία μας και την αντικαταστίσαμε με την απληστία αλλών 

    οι εργατές που γίνανε αφεντικά επείδη τους αδικούσανε τωρα αδικούν αλλούς οι δημοσιογράφοι που γίνανε εκδότες για να μην κρυβουν την αλήθεια τώρα λένε τα δικά τους ψέμματα απο το δικό τους βήμα   .

    γενικά ξεχάσαμε πάμε.

     

     

     

     και του λέω ?    


    220493
    08.01.2009, 18:34

    Παράθεση:

    Το μέλος Arodafnousa στις 16-12-2007 στις 12:16 έγραψε...

    Δυστυχώς , και για τους στιχουργούς δεν υπάρχουν εκείνοι οι έντιμοι δρόμοι που βγάζουν σε αξιοπρεπείς συνεργασίες με μουσικοσυνθέτες.

    Αρνούμαι να βγάλω τα σώψυχά μου και να ξεβρακωθώ σ' ένα μάτσο ανώμαλους που υποδύονται μια κριτική επιτροπή στα τηλεοπτικά κανάλια του συρμού για να μελοποιήσω τους στίχους μου.

    Από τύχη, αν βρεθούμε σε κάποια συναυλία και καταφέρουμε να φτάσουμε στο καμαρίνι του μυθοποιημένου μας τραγουδιστή, σαν επαίτες, ίσως δώσουμε κάποιους στίχους.

    Από τύχη , αν δεν είναι ξεχασιάρης ο τραγουδιστής, θα τους πάρει μαζί του και θα τους διαβάσει.

    Από τύχη, θα τους δώσει την κατάλληλη προσοχή. Κι αν είναι σε καλή φάση ίσως τους διαβάσει όλους (κι ας είναι μόνο δύο...)

    Από τύχη και πάλι, άμα βρει χρόνο, κέφι και διάθεση ίσως τους μελοποιήσει....

    Όλα στην τύχη...Μας αξίζει τέτοια συμπεριφορά;

    Ανοικτή πρόσκληση λοιπόν.

    Όποιος έχει τη διάθεση και το χρόνο να ασχοληθεί σοβαρά με τους στίχους μου ας επικοινωνήσει.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 16-12-2007 12:45 ]

    Αγαπητέ συνάδελεφε συμφωνώ απόλυτα μαζί σου !!!Μερικές φορές σκέφτομαι πώς ίσως είναι για το καλό μας ,δλδ να αγωνιστούμε για τα όνειρά μας.

    *Και θα ήθελα να ασχοληθώ σοβαρά με τπυς στίχους!!!