ελληνική μουσική
    917 online   ·  210.853 μέλη
    Waveside
    22.12.2007, 11:14
    Παιδες καλησπερα! Καλως σας Βρηκα.
    Ειμαι DJ, εχω παει ηδη σε καμια 30αρια παρτυ. Ποτε δεν ετυχε να μου ζητησουν να βαλω σκυλαδικα. (ΚΑΛΟ ΑΥΤΟ) . Αλλα, εχτες ανελαβα την χωροεσπεριδα του σχολειου μου. Αν και ειμαι στο μουσικο σχολειο Αλιμου, δυστυχως υπαρχουν καποια παιδια (λιγα, ευτυχως) που ακουνε αυτην την εξαθλειωση της Ελληνικης Μουσικης. Εγω λοιπον τους ειπα οτι ειμαστε ενα σχολειο με διαφορετικη κουλτουρα απο τα αλλα και οτι εχουμε καποια standarts στον μουσικο τομεα. Αυτοι ομως επειμενουν και θελουν εστω και για 20 λεπτα να βαλω και σκυλαδικα. Ελα ντε, ομως που εχω 280GBs με μουσικη και το μονο που δεν εχω ειναι σκυλαδικα!?!?!?! Δεν εχω ιδεα για το συγκεκριμενο θεμα. Η χωροεσπεριδα θα γινει σημερα το βραδυ ( 22/12) και δεν εχω σκυλαδικα ακομα. Υπαρχει καποιος που να ασχολειται? Εαν υπαρχει τον παρακαλω πααρα πολυ ας μου γραψει μια λιστα με 15-20 κομματακια. Θα με βγαλει απο τεραστιο αγχος.
    Ευχαριστω πολυ!!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Waveside στις 22-12-2007 11:53 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Waveside στις 22-12-2007 11:54 ]


    iris-the-black
    22.12.2007, 12:07
    καλημέρα και καλως ήλθες στην παρέα μας!για να μην παρεξηγηθούμε ουδεμία σχέση δεν έχω με τα σκυλάδικα εγώ, αλλά καθότι φοιτώ στην 1η λυκείου, οι περισσότεροι συμμαθητές μου σε κάθε εκδρομή-έξοδο μας ρυπαίνουν τα αυτά με τα εν λόγω "τραγούδια"!Οπότε απο ό,τι έχω καταλάβει τα πιο "πιασάρικα" είναι μερικά από τα παρακάτω (για των οποίων τον τίτλο ή τον ερμηνευτή δεν είμαι και σίγουρη!):

    Αδιάφορος -Κοκκίνου/Πετρέλης
    Άνδρας 100% -Χρύσπα
    Σύνδρομο Στέρησης- Βανδή
    Φοβερή -Μαζωνάκης
    Πάρτα -Σφακιανάκης
    Κατάσταση εκτάκτου ανάγκης -Μακρόπουλος
    Φεύγω για Ντουμπάι -Λεούσης
    Έχω πετάξει μαζί σου -Γονίδης
    Η ωραία -Πετρέλης
    Πες το μου ξανά -Βέρτης
    Δεν κάνεις λάθος -Οικονομόπουλος
    Μη ρωτάς το γιατί -Γονίδης
    Φεύγω για το 7-Χρύσπα
    Ο αγύριστος -Σφακιανάκης
    Ήταν η ζωή μου κόλαση-(δεν μου ρχετε καθόλου ερμηνευής ή μάλλον εκτελεστής)
    Θέλω να τα πιω-Δρακοπούλου
    άαμα θυμηθώ και κανένα άλλο από τα κορυφαία θα ενημερώσω...
    συγνώμη για την ανεπαρκή πληροφόρηση αλλά καταλαβαίνεις...πάντως είναι μοναδικά ένα κι ένα
    Waveside
    22.12.2007, 12:18
    Σε ευχαριστω πολυ Ιρις!!!!! Με εσωσες!!!! Να σε καλα.
    iris-the-black
    22.12.2007, 12:29
    δεν κάνει τίποτα....φαντάσου για να θυμάμαι παραπάνω από 4 τι έχω πάθει!αν μάθω κι άλλα θα σου γράψω.καλή τύχη!
    Waveside
    22.12.2007, 13:11
    Φανταζομαι... Σου εχουν κανει πλυση εγκεφαλου. Πιστευω πως αυτα ειναι αρκετα. Thnx και παλι!!!
    sea_like_eyes
    22.12.2007, 13:53
    “ΛΟΥΜΠΕΝ” . . . χαΧΑΧαχαχΑΧΑΧΑΧ
    -Sadahzinia-
    22.12.2007, 20:17
    σημερα ειχα μια δαφωνια με τον δικο μου για τα "σκυλαδικα"... Αυτος μου ελεγε οτι ειμαι σκυλου (επειδη συνεχεια του τραγουδαω σκυλαδικα) και εγω του λεω οτι πως ειναι δυνατον μετα απο τοσα χρονια μουσικης και τοσων downloads του Αλκινοου που εχω κανει να ειμαι?? Αλλα τελικα κατεληξα οτι ολοι τα κατακρινουν... αλλα μη μου πειτε οτι σε στιγμες μεγαλης καψουρας δεν τα ακουσατε.....ε???
    deathminor88
    22.12.2007, 20:37
    Ehmmm, όχιιιιι...
    Με την καμία...!
    XeniaRodo
    22.12.2007, 20:43
    μπα...
    Stroumfita456
    22.12.2007, 20:58
    Παράθεση:


    Κατάσταση εκτάκτου ανάγκης -Μακρόπουλος
    Φεύγω για Ντουμπάι -Λεούσης
    Έχω πετάξει μαζί σου -Γονίδης
    Δεν κάνεις λάθος -Οικονομόπουλος
    Μη ρωτάς το γιατί -Γονίδης
    Φεύγω για το 7-Χρύσπα
    Ο αγύριστος -Σφακιανάκης
    Θέλω να τα πιω-Δρακοπούλου

    Αυτα λέγονται σκυλάδικα....τα υπολοιπα που ανεφερες κατατασσονται στα "συγχρονα λαικα"!!!!!Για περαιτερω πληροφορίες επικοινωνησε μαζι μου μεσω ΠΜ!!!
    djthc
    23.12.2007, 07:09
    Αυτά είναι light σκυλάδικα! Υπάρχουν και πιο σκληροπυρηνικά σκυλάδικα από ''ποιοτικούς'' καλλιτέχνες όπως Χαρά Βέρα, Τερλέγκας, Κόλλιας, Μητρόπουλος, Χολίδης, Θώδη κλπ κλπ.
    Φίλε waveside αν δεν σου αρέσει κάτι, καλύτερα να μη τους κάνεις την χάρη. Έχουνε καταντήσει οι dj's και οι μουσικοί jukebox αλλά όταν υπάρχει και ανάγκη χρημάτων τι να κάνεις?
    Συμβουλή μου:
    Ακολούθα άλλο επάγγελμα αν μπορείς ή πήγαινε εξωτερικό!
    Η Ελλάδα είναι πίσω έτη φωτός!
    Dj είμαι και εγώ (αλλά και πληκτράς) και ξέρω τι παίζεται!
    Όσο για τα σκυλάδικα αυτά αντιπροσωπεύουν το 80% του ελληνικού πληθυσμού και παραπάνω οπότε εγώ αισθάνομαι περιθωριακός που ακούω και παίζω jazz και soul σαν πληκτράς και house σαν dj.
    3 λύσεις υπάρχουν:
    1) Στην Ελλάδα γαβ γαβ, παρακμιακά στυλ Βας Βας και 80'ς από Έφη Θώδη και εθνικό σταρ.
    2) Εξωτερικό να γίνουμε άνθρωποι
    3) Στην Αφρική με τα ρόπαλα

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : djthc στις 23-12-2007 07:33 ]


    maspa
    23.12.2007, 10:03
    Πω πω γκρίνια..
    maspa
    23.12.2007, 10:05
    Ωστόσο θα συμφωνήσω μόνο στο εξής:

    Αν δε γουστάρεις λαικά μην παίξεις. Μη συμβιβάζεσαι. Από συμβιβασμόυς ξεκινάει το κακό..
    Waveside
    24.12.2007, 15:09
    Παιδια, τελικα σκυλαδικα δεν εβαλα. Οταν ηρθε η στιγμη να βαλω ειπα "δεν προκειτε, μια χαρα εχουν πορωθει με τa Dance τα κομματακια" και τελικα δεν εβαλα!!!!
    1) djthc Συμφωνω απολυτως μαζι σου. Και εγω Jazzιστας ειμαι, σαξοφωνο παιζω και κιθαρα! Το DJing δεν το κανω σαν επαγγελμα αλλα σαν hobby! Moυ αρεσει!
    2)Φιλη -Sadahzinia- Οταν εχω πεσει σε φαση "καψουρας" ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ δεν εχω ακουσει σκυλαδικα και ουτε προκειτε. Ειναι η εξαθλιωση της ελληνικης μουσικης. Δεν εχει κανενα νοημα να την ακουει καποιος. Οτα ειμαι στενοχωριμενος για κατι που εγινε ακουω αργη και ατμοσφαιρικη jαzz. Δοκιμασε το.
    Ρε παιδια, μην τσακωνεστε για το τι ειδος σκυλαδικα ειναι, το θεμα ειναι οτι ειναι σκυλαδικα. Παρτε το ετσι!!!

    Θα τα πουμε!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Waveside στις 24-12-2007 15:21 ]


    JaNick
    24.12.2007, 19:24
    Waveside σε λατρεύω!! Δεν υπέκιψες!! Α, ρε να είχαμε εναν τέτοιο με γερά νεύρα στην 7μερή!! Θα είχαμε σωθεί!! Είχαμε εναν καθηστερημένο μπροστά που ανα 2 τραγούδια έβαζε μια μαλακία που λέγεται "κούνα τον ποπό!"...Δεν είναι σκυλάδικο αλλα την ίδια ποιότητα έχει..
    Πάντως αυτο το περι καψούρας...Δεν νομίζω οτι οποιοδήποτε απο αυτά τα τραγούδια εκφράζουν τον πραγματικό έρωτα... Ο έρωτας είναι κάτι πιο βαθύ για να εκφραστεί με ένα τραγούδι της σέσουλας!! Όποιος στην καψούρα του ακούει τέτοια ή δεν έχει πληροφόρηση ή δεν είναι ερωτευμένος πραγματικά απλα με πληγωμένο εγωισμό...
    Αυτά σύντροφοι! Keep on Rocking!
    sitzoune81
    24.12.2007, 22:09
    ΣΚΥΛΑΔΙΚΑ (ΕΥΤΥΧΩΣ...) !
    sea_like_eyes
    24.12.2007, 22:58
    παντως στα ''Αστρα'' Θεσσαλονίκης καθε μερα γίνεται πα-νι-κος . . . ο χαρακτηρισμός σκυλάδικο δεν ξερω αν ευσταθεί , αλλα απο το να τα σκάσω σε καμία ''μεγάλη'' πίστα και να μείνω με την τσέπη άδεια και το κέφι . . . πάτο . . . χμμμμ!
    katurunen
    24.12.2007, 23:08
    Παράθεση:

    Το μέλος iris-the-black στις 22-12-2007 στις 12:07 έγραψε...

    καλημέρα και καλως ήλθες στην παρέα μας!για να μην παρεξηγηθούμε ουδεμία σχέση δεν έχω με τα σκυλάδικα εγώ, αλλά καθότι φοιτώ στην 1η λυκείου, οι περισσότεροι συμμαθητές μου σε κάθε εκδρομή-έξοδο μας ρυπαίνουν τα αυτά με τα εν λόγω "τραγούδια"!Οπότε απο ό,τι έχω καταλάβει τα πιο "πιασάρικα" είναι μερικά από τα παρακάτω (για των οποίων τον τίτλο ή τον ερμηνευτή δεν είμαι και σίγουρη!):

    Αδιάφορος -Κοκκίνου/Πετρέλης
    Άνδρας 100% -Χρύσπα
    Σύνδρομο Στέρησης- Βανδή
    Φοβερή -Μαζωνάκης
    Πάρτα -Σφακιανάκης
    Κατάσταση εκτάκτου ανάγκης -Μακρόπουλος
    Φεύγω για Ντουμπάι -Λεούσης
    Έχω πετάξει μαζί σου -Γονίδης
    Η ωραία -Πετρέλης
    Πες το μου ξανά -Βέρτης
    Δεν κάνεις λάθος -Οικονομόπουλος
    Μη ρωτάς το γιατί -Γονίδης
    Φεύγω για το 7-Χρύσπα
    Ο αγύριστος -Σφακιανάκης
    Ήταν η ζωή μου κόλαση-(δεν μου ρχετε καθόλου ερμηνευής ή μάλλον εκτελεστής)
    Θέλω να τα πιω-Δρακοπούλου
    άαμα θυμηθώ και κανένα άλλο από τα κορυφαία θα ενημερώσω...
    συγνώμη για την ανεπαρκή πληροφόρηση αλλά καταλαβαίνεις...πάντως είναι μοναδικά ένα κι ένα


    ΧΑΧΑΧΑΧΑ! Κοίτα τίτλους!!! Έλεος!!!

    djthc
    25.12.2007, 08:05
    Αν σου πω και αλλους τιτλους θα γελασεις ακομα περισσοτερο φιλη μου katurunen!
    Βαριέμαι όμως...
    Waveside
    25.12.2007, 12:42
    Ρε παιδια, ολοι οι τιτλοι ιδιοι ειναι αν το σκεφτητε! "Μου ελειψες", "Σε λατρευω", "τα ματια σου τα δυο" "Με τρελενεις" κτλ κτλ. Εχει καταντησει γελειο πια! Βγενουν αθλιοι "τραγουδηστες" απο το πουθενα κανουν ενα μηνα το πολυ καριερα και μετα αντε να καταληξουν σε κανα σκυλαδικο, και μετρα αφανιζονται. Τελος παντων. Χρονια πολλα σε ολους! Και ας αφήσουμε την ποιότητα και στη μουσική να γεμίσει τη κάθε μέρα μας...