ελληνική μουσική
    811 online   ·  210.853 μέλη
    Stroumfita456
    27.12.2007, 14:09
    κανει καλό σε μια σχέση???Εχω ακουσει οτι "ματια που δεν βλεπονται γρηγορα λησμονιούνται" ισχυει κάτι τετοιο???
    Termite
    27.12.2007, 14:48
    Τι σε έπιασε με τα φιλοσοφικά ερωτήματα Στρούμφ;

    Οχι. Η μόνιμη απόσταση δε κάνει καλό στη σχέση...(γνωμη μου)

    Αν απο την άλλη υπάρχει κορεσμός η απόσταση (για μικρή χρονική διάρκεια) κανει καλο!
    Liza32
    27.12.2007, 15:48
    Δεν ξέρω αν κάνει καλό ή όχι στη σχέση, αλλά αν κάποιος αγαπάει, ακολουθεί τον άλλο όπου και αν βρίσκεται! Αν πάλι δεν είναι αυτό εφικτό, είτε για προσωπικούς λόγους είτε για άλλους, απλά περιμένει, σε όποια κατάσταση και αν βρίσκεται, να έρθει η ώρα που θα είναι μαζί με το άτομο που αγαπάει. Αυτό βέβαια ισχύει, αν το άτομο αξίζει τέτοια θυσία. Αν όχι, απλά προχωράει χωρίς να κοιτάξει πίσω...
    kokona
    27.12.2007, 15:52
    Κοίταξε,ανάλογα τον χαρακτήρα.Εμένα η απόσταση τελικά με εξιτάρει.
    tina15
    27.12.2007, 17:24
    Ο λαός είναι σοφός!!Μου έχει συμβεί γι'αυτό και η άποψή μου είναι αυτή...
    tolaruba
    27.12.2007, 17:29
    Αναμφιβολα η αποσταση σε μια σχεση ειναι μπελας,ειτε αυτη ειναι φιλικη ειτε ερωτικη.
    Πιστευω ομως το εξης..Για να εχεις δημιουργησει μια σχεση με τον αλλον τοσο στενη ωστε να σε προβληματιζει το θεμα της αποσταση,θεωρω πως βλεπεις στον αλλον κατι ξεχωριστο,κατι που δε θα θελες να χασεις εξαιτιας καποιων χιλιομετρων.
    Μπορει να μη τον εχεις μαζι σου καθημερινα,να μη τον ζεις αλλα να τον νιωθεις τοσο κοντα σου.
    Γνωμη μου?Αν ακομα και η σκεψη του αλλου σου ομορφαινει την ημερα,αν ακομα και το καλημερα του απο την αλλη ακρη της γης σε κανει να χαμογελας τοτε αξιζει να το παλεψεις λιγο.Που ξερεις?Ισως βγεις και δικαιωμενος..
    movflower
    03.01.2008, 07:49
    Θα μιλήσω με βάση τις εμπειρίες μου και φίλων/γνωστών.

    Η απόσταση είναι καταλύτης. Στην αρχή για να ερωτευτείς τρελλά τον σύντροφό σου, μετά για να τον λησμονήσεις με την ησυχία σου.
    Αν για να δεις τον άνθρωπό σου κάνεις το αεροπλάνο ταξί, μπαίνεις σε μια κατάσταση που φέρει πόνο, θυσίες, μοναξιά και λιγότερες στιγμές έκστασης, σταγόνες χαράς.
    Χωρίς ατόφια αισθήματα και από τους δύο, χωρίς ειλικρίνεια και εμπιστοσύνη, η σχέση γίνεται ακόμα πιο δύσκολη από ότι είναι. Στο τέλος θα πληγωθούνε και οι δύο. Ο ένας σίγουρα πολύ περισσότερο από τον άλλο.
    Αν η απόσταση διανύεται εύκολα και σχετικά σύντομα με αυτοκίνητο, τα πράγματα είναι φυσικά, πολύ πιο εύκολα και οικονομικά. Διαβάζεται άτοπο το θέμα των οικονομικών σε μια σχέση, αλλά δυστυχώς είναι σημαντική παράμετρος για τη διατήρηση της σχέσης εξ αποστάσεως. Τηλέφωνα, εισιτήρια αεροπλάνου/τρένου/Κτελ/βενζίνη κλπ δεν κοστίζουν λίγο! έτσι;
    Η ζήλεια και η κτητικότητα, που σε σχέσεις χωρίς απόσταση, υπάρχουνε ούτως ή άλλως, αυξάνονται κατακόρυφα με κάθε χιλιομετρική δεκάδα! Οξύνονται οι υπερευαισθησίες και οι αναισθησίες, αλλοιώνονται πολλά. Και πάλι, βοηθούνε στην ένταση και το τέλος. Αξίζει τον κόπο; Αξίζει αυτός ο άνθρωπος; Αποφάσεις που για το καλό μας, δεν πρέπει να παίρνονται μόνο με βάση την καρδούλα, αλλά και τη λογική και το ένστικτό μας.

    Πάντως, εγώ δεν αποκλείω ποτέ την απόσταση. Αλλά έχοντας ήδη ζήσει αυτού του είδους τη σχέση, ξέρω ότι δεν γίνεται να είναι μόνιμη ή πολύχρονη. Όχι αν δεν έχει προυπάρξει μια κοινή βάση, κοινές αναμνήσεις. Στο κάτω κάτω, αφού θέλεις να είσαι με τον αγάπη σου, γιατί να μην συμβεί κιόλας; Ε;



    kamelia8
    17.02.2008, 17:07
    Νομίζω ότι εξαρτάται....
    Ξέρω ζευγάρια που η απόσταση μεγάλωσε την αγάπη....
    Νομίζω ότι είναι αναλόγως στον καθένα!
    Kotsiraki
    21.02.2008, 18:25
    Όταν υπάρχει αγαπη αληθινή η απόσταση ξεπερνιέται ... Το παν είναι να έχει κανείς θέληση και να αγαπά τον άλλο πραγματικά .. Η λαχτάρα του για να τον ξαναδεί να ξεπερνά κάθε εμπόδιο ... Λύσεις βρίσκονται ... Προσωπικά τα κατάφερα μια χαρά με την αγαπούλα μου , το Γιωργάκη μου , τα ματάκια μου! Όχι μόνο τα καταφέραμε να ξεπεράσουμε τα όποια εμπόδια αλλά καταφ'έραμε να φτιάξουμε μια υπέροχη σχέση εδώ και ένα χρόνο τώρα και να είμαστε μαζί και πολύ πολύ αγαπημένοι και πλέον και στην ίδια πόλη) , έχοντας υπέροχες αναμνήσεις...

    Και ήδη έχουμε αποφασίσει να μοιραστούμε τη ζωή μας ... γιατί ο καθένας είδε στα μάτια του άλλου , αυτό που έψαχνε σε όλη του τη ζωή .....
    cranky
    21.02.2008, 20:33
    "Η απόσταση για την αγάπη, είναι ότι ο αέρας για τήν φωτιά.Σβήνει την μικρή και δυναμώνει την μεγάλη".
    Νερόβραστο, έέέ ???. Δεν είναι δικό μου, κάπου το τσίμπησα.
    sylviaki
    21.02.2008, 20:34
    Εξαρτάται σε ποιες βάσεις εξετάζουμε το θέμα.
    Άν είσαι με κάποιον για αρκετό χρονικό διάστημα, τουτέστιν κάνα χρόνο, και θεωρείς ότι αυτός είναι ο άνθρωπος της ζωής σου, μπορείς να κάνεις αυτή τη θυσία αν υπάρχει σοβαρός λόγος φυσικά.
    Αν απο την αρχή μιας σχέσης υπάρχει ο παράγοντας απόσταση δεν νομίζω οτι αυτή η σχέση μπορεί να προσφέρει κάτι ουσιασικό σε κανέναν απο τους δύο. Ζουν σε μία ουτοπία αφού στην ουσία δεν έχουν περάσει χρόνο μαζί ούτως ώστε να γνωρίσουν πραγματικά ο ένας τον άλλον.
    ΄Σε όλα αυτά βέβαια υπάρχουν και οι εξαιρέσεις που επιβεβαιώνουν τον κανόνα
    Sweet-Killer
    23.02.2008, 22:15
    Η απόσταση είναι πάντα πληγή...Ωστόσο θα απαντήσω με μια φρασούλα...
    "Η απόσταση σβήνει τους μικρούς έρωτες και φουντώνει τους μεγάλους".
    Κι αυτό είναι μια μεγάλη αλήθεια!
    despinakontogianni
    23.02.2008, 22:27
    Εγώ πιστεύω πως μία σχέση πιο πιθανό είναι κρατήσει για λίγο αν οι δυο τους βρίσκονται μακριά!

    Αλλά σίγουρα θα διατηρηθεί φιλική. Προσωπική εμπειρία δεν έχω, αλλά εξαρτάται κι από το άτομο. Ίσως και να κράταγε...
    marakiasteraki
    24.02.2008, 10:37
    Νομιζω οτι αν υπαρχει αγαπη η αποσταση, οσο μεγαλη κι αν ειναι, ξεπερνιεται.
    kamelia8
    13.03.2008, 22:34
    Παράθεση:

    Το μέλος cranky στις 21-02-2008 στις 20:33 έγραψε...

    "Η απόσταση για την αγάπη, είναι ότι ο αέρας για τήν φωτιά.Σβήνει την μικρή και δυναμώνει την μεγάλη".
    Νερόβραστο, έέέ ???. Δεν είναι δικό μου, κάπου το τσίμπησα.



    Πολύ ωραίο!!!
    MusicMaker83
    14.03.2008, 01:06
    Παράθεση:

    Το μέλος marakiasteraki στις 24-02-2008 στις 10:37 έγραψε...

    Νομιζω οτι αν υπαρχει αγαπη η αποσταση, οσο μεγαλη κι αν ειναι, ξεπερνιεται.



    Δυστυχώς δεν ισχύει. Μακάρι να ήταν έτσι και όλα θα ήταν καλύτερα αλλά... Ο ανθρωπος απο τη φύση του προσαρμόζεται σε νέες καταστάσεις στη ζωή και ξεχνάει εύκολα.
    Η απόσταση ίσως να μη σκοτώνει την αγάπη αλλα δίνει χώρο και για άλλες...
    Fanatiko
    14.03.2008, 10:46
    Παράθεση:

    Το μέλος Liza32 στις 27-12-2007 στις 15:48 έγραψε...

    Δεν ξέρω αν κάνει καλό ή όχι στη σχέση, αλλά αν κάποιος αγαπάει, ακολουθεί τον άλλο όπου και αν βρίσκεται! Αν πάλι δεν είναι αυτό εφικτό, είτε για προσωπικούς λόγους είτε για άλλους, απλά περιμένει, σε όποια κατάσταση και αν βρίσκεται, να έρθει η ώρα που θα είναι μαζί με το άτομο που αγαπάει. Αυτό βέβαια ισχύει, αν το άτομο αξίζει τέτοια θυσία. Αν όχι, απλά προχωράει χωρίς να κοιτάξει πίσω...


    Συμφωνώ απόλυτα...εδω και καποιους μήνες έχω μια σχεση απο απόσταση δεν ειναι και τραγική βεβαια 2 ωρες μακρυα ειμαστε.Βρισκόμαστε μόνο Σ/Κ...το ατομα αξίζει τετοια θυσια δεν το συζητω αλλα μερικές φορές ποσο μπορει να αντεξει κάποιος.Βεβαια, λόγω της απόστασης και του ελάχιστου χρόνου που έχουμε στη διάθεση μας προσπαθούμε να απολαύσουμε τις στιγμές μας και δεν αναλωνόμαστε σε τσακωμούς για ανούσια πράγματα. Απλα πάντα η απόσταση ειναι εμπόδιο....προς το παρον είμαστε καλα, αλλα η απόσταση μας επηρεάζει αρνητικά η αλήθεια ειναι.Βεβαια είμαστε μακρυα λόγω σπουδών οποτε με λίγη υπομονή ίσως τα καταφέρουμε.....Αξίζει τον κόπο...
    rompa
    14.03.2008, 13:23
    Εξαρτάται ... σε ποιό στάδιο είναι η σχέση , από το πόσο δεμένα είναι τα άτομα. Όπως και να το κάνουμε είναι δύσκολο αλλά όχι ακατόρθωτο να διατηρηθεί με τέτοια σχέση
    xristos_rock
    14.03.2008, 14:03
    Ακατόρθωτο δεν είναι να διατηρηθεί μια τέτοια σχέση, αλλά σίγουρα δεν είναι καλό...
    Πίκρα, πολλή πίκρα...
    renabill
    18.05.2008, 13:44

    Και άγχος.Που είναι τι κάνει κτλ κτλ.Αλλά αν έχεις εμπιστοσύνη και δε δίνει ή δε δίνεις δικαιώματα, μπορεί να κρατήσει....