ελληνική μουσική
    984 online   ·  210.856 μέλη

    IntrnetοΜαραθώνειος go4it!

    polakis
    31.12.2007, 08:52
    Λοιπόν.... λόγω των ημερών η ευαισθησία μας προς το συνάνθρωπο είναι ομολογουμένως αυξημένη και έτσι θα έπρεπε να είναι κάθε μέρα του χρόνου. Έτσι αποφάσισα να συνδράμω σε κάτι. Η Δήμητρα Κουτσουρίδου από τα Βαλτόνερα Φλώρινας είναι τυφλή από τα 8 της χρόνια και ορφανή από πατέρα μαζί με τα 3 αδερφια της. Έκανε το πρώτο της όνειρο πραγματικότητα, να μπεί στο βιβλίο guinness μαζέυοντας κάποιες χιλιάδες ξύστρες! Το δεύτερο της όνειρο είναι να σπάσει το ρεκόρ με γόμες! Έχει ήδη μαζέψει 5.000 χιλιάδες και της λείπουν ακόμα 2.500! Καθώς είναι αδύνατον, και ειδικά στην κατάσταση της, να πετύχει αυτό το εγχείρημα χωρίς τη βοήθεια όλων μας, σκέφτηκα να κοινοποιήσω το γεγονός στην κοινότητα μας με σκοπό να βοηθήσει όποιος θέλει. Το όλο θέμα παρουσίασε ο Νίκος Ασλανίδης στην εκπομπή Αληθινά Σενάρια από την ΕΡΤ3. Την επόμενη κιόλας μέρα μιλήσαμε με το Νίκο στο τηλέφωνο και του εξέφρασα την επιθυμία μου να βοηθήσω. Όμως επειδή ένας άνθρωπος δεν αρκεί για να επιτευχθεί ένα τόσο σημαντικά ηθικό και ανθρώπινο έργο, ας εννωθούμε να δώσουμε ελπίδα σε αυτή την κοπέλα που η μοίρα δεν φάνηκε τόσο γεναιόδωρη μαζί της. Αρκεί να σκεφτεί κανείς (και αυτό έκανα για τον εαυτό μου) τα δικά μας όνειρα..... πολλά, ακριβά συνήθως και καμιά φορά ματαιόδοξα. Θα ήταν μεγάλη αχαρηστία να μην κοιτάμε δίπλα μας κάποιο συνάνθρωπο που υστερεί έναντι σε μας και να μην τον βοηθήσουμε. Η διαδικασία είναι απλή. Το ζητούμενο είναι να μαζευτούν όσο το δυνατόν περισσότερες γόμες (σβήστρες) σε καλή κατάσταση -καινούργιες είναι προτιμότερο- και διαφορετικές μεταξύ τους. Η διαφορά μπορεί να είναι απλά το χρώμα ή το μέγεθος. Εγώ έκανα κιόλας έφοδο στο Jumbo και βρήκα 20 διαφορετικά σχέδια σε ευτελές ποσό.
    Όποιος μαζέψει μπορεί να μου τις στείλει (για διεύθυνση στείλτε μου mail pdimitriadis@the.forthnet.gr ) και στη συνέχεια να κάνω ένα μεγάλο πακέτο και να το στείλω στη Φλώρινα. Έστω και μια γόμα είναι κάτι....