ελληνική μουσική
    848 online   ·  210.851 μέλη
    WC
    07.01.2008, 17:44
    Η έννοια της <<παγκόσμιας ημέρας>> για κάτι υφίσταται προκειμένου ν'αφηπνίσει συνειδήσεις και να κοινοποιεί/υπενθυμίζει είτε σοβαρά προβλήματα, είτε κεκτημένα αγαθά. Έιναι η ημέρα των ερωτευμένων, η παγκόσμια ημέρα της γυναίκας, του καταναλωτή, κατα του καπνίσματος, κατα των ναρκωτικών και παεί λέγοντας......! προχτές είχα μία τέτοια συζήτηση με φίλους και μου έκανε μεγάλη εντύπωση. Δεν μπορέσαμε όμως να καταλήξουμε πουθενά γιατί απλά δεν έχει νόημα ή μήπως άλλοι το έκαναν έτσι ώστε να μην μπορεί να καταλάβει κανένας τπτ?
    Χαμος!!!! η <<παγκόσμια ημέρα ιδιωτικής ασφάλισης>> σαν ιδέα μόνο πανικό μπορεί να προκαλεί. Αντε μαλάκες, θεσπίστε και την παγκόσμια ημέρα....καταναλωτικού δανείου. Δέν μπορώ να βγάλω άκρη.... δίκιο έχει ο καρβέλας...<<μη το σκέφτεσαι, μια είναι η λύση/τα λεφτά, το φαϊ και το γαμήσι....>> έτσι δε λέει στο καινουργιο του ''rock'' κομμάτι?!?! Έτσι είναι οι <<μεγάλοι συνθέτες>> λένε τα πράγματα με το όνομά τους.... μα που στο διαολο έχω αφήσει το γιαουρτόβολο και τις κουραδοβομβίδες?? ελεοςςςςςςς! μακάκα σου'ρχομαι......
    Liza32
    07.01.2008, 18:19
    Εγώ πάντως, είμαι κατά της <παγκόσμιας μέρας>. Γιατί να υπάρχει η παγκόσμια μέρα για κάτι, και να μην νοιαζόμαστε όλο το χρόνο για αυτό το <κάτι>; Γιατί να θυμόμαστε μια φορά το χρόνο να πάρουμε λουλούδια στη γιορτή της μητέρας για παράδειγμα, και να μην της δίνουμε σε ανύποτη στιγμή και χρόνο λουλούδια για να εκφράσουμε την αγάπη μας; Κανονικά, δεν έπρεπε να υπάρχει μια συγκεκριμένη μέρα για να κάνουμε μια καλή πράξη. Άλλωστε, αυτό που αξίζει, δεν είναι η υπενθύμιση της μέρας, αλλά οι πράξεις που μένουν. Και δεν πρέπει να κάνουμε κάτι απο υποχρέωση, αλλά επειδή έτσι το νιώθουμε, και επειδή το λέει η καρδιά μας. Διαφορετικά, όποια πράξη και να κάνουμε, δεν θα έχει κανένα νόημα.
    okanenas
    07.01.2008, 19:13
    Οι παγκόσμιες ημέρες είναι το εορτολόγιο της νέας εποχής
    hartigan
    07.01.2008, 20:06
    Eγω ξέρω τη μέρα της greenpeace
    Bgre
    07.01.2008, 21:04
    παγκόσμια μέρα δωρεάς ακρίβων αγαθών υπάρχει?
    marakiasteraki
    08.01.2008, 20:33
    Νομίζω πως η παγκόσμια ημέρα είναι απλά ένας θεσμός που σκοπό έχει να ταρακουνήσει λιγάκι παραπάνω εκείνη την ημέρα τον κόσμο για προβλήματα ή καταστάσεις που υπάρχουν....