ελληνική μουσική
    999 online   ·  210.851 μέλη
    KoYote
    27.06.2004, 15:52
    Paidia exo kati diskolo pou den exei na kanei me stixous i me titlo:thelo tous dromous tou rebetikou(onomasies) kai tis notes tis klimakas tou kathe dromou ksekinondas apo opoia nota sas volevei.
    Na eiste kala kai efxaristo,an kai den perimeno polles apantiseis...

    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: jorge on 28-06-2004 11:13 ]
    santourman
    27.06.2004, 23:22
    http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=News&file=article&sid=390

    Εκεί θα βρεις αρκετά για τους δρόμους, και πώς αυτοί συνδέονται και με τη Βυζαντινή Μουσική. Καλό ψάξιμο!
    yiannisyiannis
    28.06.2004, 09:08
    Αγαπητέ Koyote, αυτό που ζητάς είναι δύσκολο να απαντηθεί στο forum. Θα έπρεπε να γράψουμε τουλάχιστον 100 σελίδες με ονομασίες, σχήματα, παραλλαγές κλπ.

    Όμως, κάποιες πληροφορίες για μερικούς βασικούς ρεμπέτικους δρόμους, μπορείς να βρείς στο site της σχολής Τομπάζη, με την οποία συνεργάζεται το MH.

    Ρεμπέτικοι δρόμοι.

    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: yiannisyiannis on 28-06-2004 11:06 ]
    jorge
    28.06.2004, 11:18
    Οι άνθρωποι του συγκεκριμένου ωδείου, έχουν κάνει καταπληκτική δουλειά, με απίστευτο μεράκι. Παρά το γεγονός οτι θα μπορούσαν όλα αυτά να τα έχουν με κάποιο κωδικό, μόνο για τα μέλη της σχολής, τα έχουν σε "κοινή θέα" για όλο τον κόσμο. Τι να πει κανείς... Αξιέπαινη προσπάθεια!

    Φαντάζομαι πόσο ενδιαφέρον θα είναι να κάνεις μάθημα σε αυτή τη σχολή.
    MILU
    08.03.2005, 22:15
    Geia sas!
    Anakalupsa simera ena yperoxo ouzeri dipla stin thalassa, sto gnwsto "LIMANAKI", sto Keratsini, dipla stis egatastaseis tis DEY.
    Ti yperoxo meros...Idaniko gia zeugarakia.
    Se kapoion toixo, konta sto ouzeri, exei zwgrafisei kapoios kallitexnis, embneusmenos apo to gnwsto tragoudi: "...poios eide nuxta me dyo feggaria,
    ...erwteumena poulia kai psaria na petoun ston ourano..."
    Aksizei na to episkeutei kaneis...

    thanasis1987
    08.03.2005, 22:21
    Συγγνωμη αλλα που κολλαει το παραπανω?? (οχι οτι με πειραξε ισα ισα που μου αρεσε αλλα...!)


    SteliosG
    09.03.2005, 07:44
    Μαλλον δε κολαει πουθενα, αλλα ειναι καλο!! χεχε!!

    Παντως το αρθρο της Νεκταριας ειναι ΜΟΝΑΔΙΚΟ!!! οπως και η δουλεια απο το ωδειο!! μου δωσατε υλικο για διαβασμα!!!!

    να κανω και εγω μια ερωτηση λοιπον... ημουνα προχτες σε ενα κουτουκακι που τραγουδαει ρεμπερικα ενας φιλος μου και καθομουνα πολυ κοντα στην - 8 μελη παρακαλω - ρεμπετικη κομπανια του μαγαζιου. Εκει που επαιζαν λοιπον, ακουγα τον ενα και τον αλλο να λενε "αυτο ειναι ρουμπα" και διαφορα αλλα που δε τα θυμαμαι, αναφερομενοι στους ρυθμους.

    Η ερωτηση ειναι... υπαρχουν συγκεκριμενοι ρυθμοι στο ρεμπετικο??? ποιοι ειναι αυτοι??? πως μπορει κανεις να τους μαθει???

    ευχαριστω εκ των προτερων και συγνωμη για την ασχετοσυνη μου!!!
    piterpiano
    09.03.2005, 15:26
    απιστευτες παραλλαγες,ασυλληπτα ταξιμια..
    απειρες ωρες αξιζει να δαπανηθουν για τον ομορφο κοσμο του ρεμπετικου.εγω διαβαζω απο ενα βιβλιο του χαραλαμπου παγιατη
    που λεγεται 'οι λαικοι δρομοι'.αξιζει η αγορα του πιστευω η κατι παρομοιο.
    οντως ο τομπαζης κανει καλη δοθλεια,εχει και ωραια midis!!
    yiannisyiannis
    09.03.2005, 16:18
    Στέλιο η ρούμπα είναι λατινοαμερικάνικος ρυθμός. Ο μόνος που τουλάχιστον εγώ γνωρίζω, ο οποίος πειραματίστικε γράφοντας λαϊκά τραγούδια σε ρυθμό ρούμπας, τσα-τσα, μπόζα-νόβα κλπ. είναι ο Χιώτης.

    Γενικά όμως, για τους αυθεντικούς ρεμπέτικους ρυθμούς, υπάρχει ένα βιβλίο με τίτλο "Οι ρυθμοί στο Ρεμπέτικο τραγούδι", από τις εκδόσεις Fagotto.
    SteliosG
    09.03.2005, 17:20
    Ευχαριστω... για αλλη μια φορα!!!
    reteos
    01.01.2010, 10:22
    Μπορώ να βοηθήσω αλλά μέσα από εδώ είναι δύσκολο, καθόσον υπάρχουν πολλοί λαικοί δρόμοι και δεν είναι εύκολο να αναλύθούν έτσι απλά ώστε να τους καταλάβεις . Αν θέλεις και ενδιαφέρεσαι ακόμη τότε σίγουρα θα βοηθήσω.