ελληνική μουσική
    794 online   ·  210.857 μέλη

    Αν σας ζητούσαν να κάνετε κάτι για κάποιον ισχυρό...

    Liza32
    08.01.2008, 08:48
    με αντάλλαγμα μια καλή θέση εργασίας, θα το κάνατε; Ακόμα και αν ήταν ενάντια στα πιστεύω και στις αρχές σας; Ακόμα και αν έπρεπε να βλάψετε κάποιον για λογαριασμό του ισχυρού; Εγώ, δεν θα το έκανα ακόμα και αν μου έλεγαν ότι θα μου εξασφάλιζαν τα πρός το ζήν για όλη την υπόλοιπη ζωή μου!
    Bgre
    08.01.2008, 16:30
    Κοίτα , αν ήταν να βλάψω την κατσαρίδα στο γραφείο του προέδρου θα το έκανα χωρίς πολλά λόγια
    hartigan
    08.01.2008, 17:47
    Για το αφεντικό τα παντά

    winlowoo
    08.01.2008, 19:08
    an itan na vlapso kapion oute pou tha skeutomoun na to kanw alla an mou elege kati to diaforetiko pou na min evlapte kanenan isws kai na to ekana
    marakiasteraki
    08.01.2008, 20:14
    Συνήθως τέτοιου είδους ανταλλάγματα απαιτούν και την καταπάτηση ηθικών αξιών....Οπότε δε θα το έκανα...Θα έπεφτα πολύ χαμηλά.
    bon_scott
    13.01.2008, 13:15
    ναι θα το εκανα.οτιδηποτε, αρκει να μη βλαψω την αδερφη η τους γονεις μου!! Μετα προφανως θα ηθελα να φτασω καπου παραπανω και αν αυτο που εκανα εξευτελιζε και εμενα σαν προσωπικοτητα, θα προσπαθουσα να φτασω στη θεση αυτου που με εβαλε να το κανω με οποιοδηποτε μεσο. Για να γινεις αφεντικο πρεπει να υποστεις και καποιες μικροταπεινωσεις ε? Αλλιως κρατα τις ηθικες σου αξιες και κραζε αυτους που φτανουν ψηλα.... Παντως απωτερος σκοπος μου θα ηταν να γινω εγω ο ισχυρος και οχι να αρκεστω στην "καλη δουλεια".
    oulion
    13.01.2008, 18:21
    Ακόμη κι αν ήταν όλη μου η ζωή αυτή η δουλειά που θα μου πρότειναν,
    πάντα σκέφτομαι και λειτουργώ σύμφωνα με τις αρχές μου και θα ήταν πολύ δύσκολο να τις προσπεράσω,έως ακατόρθωτο!
    absurdus_delirium
    15.01.2008, 14:28
    Bon_scott, απλά κάτι που παρατήρησα: Η φράση που λέει ο Πατσίνο στο Άρωμα Γυναίκας είναι όταν το πλουσιόπαιδο έχει ξεβρακωθεί και είναι έτοιμος να υποστεί μια μικροταπείνωση (και έχει τον πλουσιομπαμπά στη γωνία του) και απέναντι είναι ο πιτσιρικάς με την υποτροφία (και τον τυφλό ψιλοερειπωμένο φίλο του παρέα) που είναι έτοιμος να φάει το πακέτο γιατί είναι συνεπής στα πιστεύω του και δε ρουφιανεύει. Αφού λοιπόν ειρωνευτεί πως "Δεν το ακούσατε; Η συνείδηση έχει πεθάνει!", ο Συν/χης Σλέιντ θα πει πως δεν είναι έτσι. Θα πει ότι υπάρχουν πάντα άνθρωποι που πιστεύουν ότι δεν είναι τα πάντα για πούλημα. Που δεν είναι διατεθιμένοι να πουλήσουν την ψυχή τους για να τους αποκαλούν "απόφοιτους του Μπερντ". Και θα ζητήσει από αυτούς που διαμορφώνουν νεανικά μυαλά να προσέχουν τι τους μαθαίνουν.

    Βλέπεις πιστεύω την αντίφαση ανάμεσα στην υπογραφή σου και την άποψή σου. Τίποτε προσωπικό, απλά μια διαπίστωση γιατί στηρίζεις μια άποψη απομονώνοντας λόγια από κάτι διαμετρικά αντίθετο. Αν ήθελες να χρησιμοποιήσεις τον Καρβέλα σαν επιχείρημα, προσωπικά θα το θεωρούσα πολύ πιο εύστοχο.
    bon_scott
    15.01.2008, 22:32
    Παράθεση:

    Το μέλος absurdus_delirium στις 15-01-2008 στις 14:28 έγραψε...

    Bon_scott, απλά κάτι που παρατήρησα: Η φράση που λέει ο Πατσίνο στο Άρωμα Γυναίκας είναι όταν το πλουσιόπαιδο έχει ξεβρακωθεί και είναι έτοιμος να υποστεί μια μικροταπείνωση (και έχει τον πλουσιομπαμπά στη γωνία του) και απέναντι είναι ο πιτσιρικάς με την υποτροφία (και τον τυφλό ψιλοερειπωμένο φίλο του παρέα) που είναι έτοιμος να φάει το πακέτο γιατί είναι συνεπής στα πιστεύω του και δε ρουφιανεύει. Αφού λοιπόν ειρωνευτεί πως "Δεν το ακούσατε; Η συνείδηση έχει πεθάνει!", ο Συν/χης Σλέιντ θα πει πως δεν είναι έτσι. Θα πει ότι υπάρχουν πάντα άνθρωποι που πιστεύουν ότι δεν είναι τα πάντα για πούλημα. Που δεν είναι διατεθιμένοι να πουλήσουν την ψυχή τους για να τους αποκαλούν "απόφοιτους του Μπερντ". Και θα ζητήσει από αυτούς που διαμορφώνουν νεανικά μυαλά να προσέχουν τι τους μαθαίνουν.

    Βλέπεις πιστεύω την αντίφαση ανάμεσα στην υπογραφή σου και την άποψή σου. Τίποτε προσωπικό, απλά μια διαπίστωση γιατί στηρίζεις μια άποψη απομονώνοντας λόγια από κάτι διαμετρικά αντίθετο. Αν ήθελες να χρησιμοποιήσεις τον Καρβέλα σαν επιχείρημα, προσωπικά θα το θεωρούσα πολύ πιο εύστοχο.



    Εχεις απολυτο δικιο και χαιρομαι που εισαι τοσο παρατηρητικος(και σου αρεσει ο Πατσινο).Απομονωσα τη φραση ομως και περα απο το ρομαντικο της ολης υποθεσης(ειναι απλα μια ταινια, και μαλιστα εξαιρουμενης της καταπληκτικης ερμηνειας του Αλ, απλως καλη) πιστευω πως ετσι ειναι. Χρησιμοποιω τη φραση δηλαδη με την κυριολεκτικη της εννοια. Δυστυχως για ολους μας δηλαδη... Οσο για τον Καρβελα... η μουσικη ΤΟΥ(?)(?) με αφηνει παγερα αδιαφορο. Εκτιμω ομως οτι ειναι ενας ευφυης ανθρωπος. Και βεβαια τον χρησιμοποιω ως επιχειρημα, απεναντι σε ο,τιδηποτε ΔΗΘΕΝ. Και αυτο γιατι αντικατοπτριζει σε μεγαλο βαθμο το μαυρο χαλι ΟΛΩΝ! Σε κανεναν δεν αρεσει ο βας βας, ειναι αληθεια. ΟΛΟΙ τον ακουνε ομως. Κριτικαροντας οι υπερανω του ΜΗ, γελωντας οι υπολοιποι. Αυτα!

    Ελπιζω να γινομαι αντιληπτος, γιατι ο γραπτος μου λογος ειναι αρκετα αδυναμος απο οτι εχω παρατηρησει τελευταια!!
    despinakontogianni
    16.01.2008, 20:34
    Φυσικά και όχι αν δεν είναι μέσα στις αρχές μου!
    dionysia7
    19.01.2008, 12:23
    Να κάνουμε κάτι ενάντια στις αρχές και τα πιστεύω μας!! Ε όχι τότε απλά δεν έχουμε αρχές και πιστεύω...Σκέψου το...... Προσωπικά καλό σε κάποιον ισχυρό που κατά το 95% θα χε κερδίσει τα λεφτά του και τη δύναμη του εις βάρος των άλλων ανθρώπων...Ε όχι!!! Ας έβρισκε άλλον!!!
    mike-railse
    24.01.2008, 21:50
    Παράθεση:

    Το μέλος bon_scott στις 13-01-2008 στις 13:15 έγραψε...

    ναι θα το εκανα.οτιδηποτε, αρκει να μη βλαψω την αδερφη η τους γονεις μου!! Μετα προφανως θα ηθελα να φτασω καπου παραπανω και αν αυτο που εκανα εξευτελιζε και εμενα σαν προσωπικοτητα, θα προσπαθουσα να φτασω στη θεση αυτου που με εβαλε να το κανω με οποιοδηποτε μεσο. Για να γινεις αφεντικο πρεπει να υποστεις και καποιες μικροταπεινωσεις ε? Αλλιως κρατα τις ηθικες σου αξιες και κραζε αυτους που φτανουν ψηλα.... Παντως απωτερος σκοπος μου θα ηταν να γινω εγω ο ισχυρος και οχι να αρκεστω στην "καλη δουλεια".



    o klassikos giwrgakis.. koita
    to vriskw ligo egwistiko to post sou..
    den zeis esu monos kai i oikogeneia sou se ayto to planhth
    gia poio logo na vlapseis kapoion logw tou "megalo"
    oute pou ftaei sto katw katw..
    dramerman
    26.01.2008, 17:44
    Μπα δεν νομίζω να έκανα τίποτα για κανένα μακακα ισχυρό
    ακόμα και αν αυτό με έκανε να κινδυνέψω και να χάσω
    κάτι που αγαπώ.Σίγουρα για να κάνω κάτι για κάποιον ισχυρό
    θα έβλαπτα κάποιον ανίσχυρο που δεν φταίει σε τίποτα γιατί
    ως γνωστών πάντα την πληρώνουν οι κατώτεροι και βγαίνουν καθαροί
    οι ισχυροί(μεγάλοι).
    Πως να το κάνουμε η ρουφιανιά δεν είναι του χαρακτήρα μου.


    bon_scott
    26.01.2008, 20:54
    Παράθεση:

    Το μέλος mike-railse στις 24-01-2008 στις 21:50 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος bon_scott στις 13-01-2008 στις 13:15 έγραψε...

    ναι θα το εκανα.οτιδηποτε, αρκει να μη βλαψω την αδερφη η τους γονεις μου!! Μετα προφανως θα ηθελα να φτασω καπου παραπανω και αν αυτο που εκανα εξευτελιζε και εμενα σαν προσωπικοτητα, θα προσπαθουσα να φτασω στη θεση αυτου που με εβαλε να το κανω με οποιοδηποτε μεσο. Για να γινεις αφεντικο πρεπει να υποστεις και καποιες μικροταπεινωσεις ε? Αλλιως κρατα τις ηθικες σου αξιες και κραζε αυτους που φτανουν ψηλα.... Παντως απωτερος σκοπος μου θα ηταν να γινω εγω ο ισχυρος και οχι να αρκεστω στην "καλη δουλεια".



    o klassikos giwrgakis.. koita
    to vriskw ligo egwistiko to post sou..
    den zeis esu monos kai i oikogeneia sou se ayto to planhth
    gia poio logo na vlapseis kapoion logw tou "megalo"
    oute pou ftaei sto katw katw..



    Εμμ.. γνωμη σου!!! Και μαλιστα τη βρισκω αρκετα σωστη! Απλα δεν ζουμε σε μια κοινωνια αγγελων...δεν ειναι ολοι εναρετοι σαν τα μελη του ΜΗ.. αν στη φερει καποιος δηλαδη και μετα εσυ κλαιγεσαι και δεν μπορεις να βρεις το δικιο σου ειναι καλυτερα? Θα εισαι μια ζωη σε αυτους που "την πληρωνουν" οπως ειπε ο Βαλαντης.. Οχι φιλε Θεμη. Δεν νομιζω... Και σε τελικη δεν ξερεις πως στα φερνει η π...... η ζωη. Μη λεμε μεγαλα λογια(αυτο δυστυχως ακομα να το μαθω..)...

    ΥΓ. Γραφε με ελληνικους χαρακτηρες, νομιζω ειναι κανονισμος του ΜΗ.
    Paraskevikefalonia
    30.01.2008, 17:30
    ΠΟΤΕ!!!! ΔΕ πουλαω τα πιστεύω μου και τις ιδέες μου
    ! τιποτα και για κανένα!! προτιμώ να ζω με τα ελάχιστα!!
    gikostas
    30.01.2008, 18:51
    Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα.Αν ήταν να βλάψω κάποιον και με την θέση ή τα λεφτά που θα μου πρόσφερε αυτός ο ισχυρός άνθρωπος μπορούσα να βοηθήσω άλλους 100 ίσως και να το έκανα.Θυσιάζεις έναν για να βοηθείσεις 100 και ίσως αργότερα να μπορούσες να επανορθώσεις και για αυτόν τον έναν.Αυτές είναι οι ιδανικές συνθήκες για να σκεφτείς να βλάψεις κάποιον αλλά και πάλι δεν είμαι σίγουρος αν θα μπορούσα να το κάνω.
    bleedrose
    30.01.2008, 19:48
    Αν δεν θέλω να κάνω κάτι δεν πρόκειται να το κάνω με τίποτα. Άλλωστε για μερικές ιδέες ζούμε.....!
    kamelia8
    17.02.2008, 17:19
    Δε θα το έκανα!
    stella145
    29.02.2008, 19:24
    Ούτε καν θα το ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ!!!Όσο χαζά ρομαντική και αν ακουστώ προτιμώ μια ζωή απλή, παρά μια ζωή μέσα στα πλούτη και τη χλιδή που θα με κυνηγάνε καθημερινά οι τύψεις συνειδήσεως μου!Προτιμώ τη ζωή κάτω στη γη, από την αναρρίχηση πάνω σε πτώματα..... Εξάλου πιστεύω ότι αυτοί που αναρριχώνται με τέτοιο τρόπο το έχουν μέσα τους γιατί πολύ απλά δεν έχουν ούτε αρχές, ούτε συναισθήματα και προπαντώς ούτε ανθρωπιά!