ελληνική μουσική
    897 online   ·  210.851 μέλη

    Ιστορικο μνημειο τα κτηρια της Columbia που...κατεδαφιστηκαν!

    Crocodile
    08.01.2008, 18:42
    Αναδημοσιευση απο το σημερινο φυλλο της εφημεριδας "ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΩΡΑ":

    "Αυτα μονο στην Ελλαδα γινονται. Το Συμβουλιο της Επικρατειας ακυρωσε αποφαση του υπουργειου Πολιτισμου που δεν χαρακτηριζε ως μνημεια τρια απο τα κτηρια που βρισκονται στις εγκαταστασεις της δισκογραφικης εταιρειας Columbia στον Περισσο. Οι δικαστες του Συμβουλιου της Επικρατειας ακυρωσαν την αποφαση της 21ης Μαρτιου 2006 λογω πλημμελους αιτιολογιας. Το ΣτΕ εκρινε οτι η γνωμοδοτηση του Κεντρικου Συμβουλιου Νεωτερων Μνημειων με προεδρο τον Χρηστο Ζαχοπουλο, αλλα και σχετικες εισηγησεις των αρμοδιων υπηρεσιων, στις οποιες στηριχθηκε η επιμαχη αποφαση, δεν εξετασαν αν ολοκληρο το συγκροτημα της Columbia πρεπει να χαρακτηριστει ιστορικος τοπος, δεδομενου οτι απο το 1931 ηχογραφηθηκαν εκει μεγαλες επιτυχιες της ελληνικης μουσικης, αλλα αρκεστηκαν στη διαπιστωση οτι δεν εχει αρχιτεκτονικη αξια. Λεπτομερεια: Τα κτηρια εχουν ηδη κατεδαφιστει!!! Και ερωτουμε ειναι δυνατον να γκρεμιζεται ενα ιστορικο μνημειο, χωρις να εχει αποφανθει το ΣτΕ; Και επρεπε να επιχειρησει να αυτοκτονησει ο κ.Ζαχοπoυλος για να βγει η αληθεια στην επιφανεια; Και τωρα τι θα γινει, δηλαδη; Θα...αναστηλωθουν τα κτηρια της Columbia;(...)"

    Ουδεν σχολιον πλην οτι στον χωρο που κατεδαφιστηκαν τα κτηρια της Columbia βρισκεται ακομη ενας σωρος απο μπαζα!

    tago
    08.01.2008, 21:25
    Πράγματι, φίλε μου, είναι απορίας άξιο πως κάποιοι από μας αντιλαμβανόμαστε την έννοια της διατήρησης των ιστορικών μνημείων και πόσο το καθ’ ύλη αρμόδιο υπουργείο, αυτό το πολιτισμού, προστατεύει την πολιτιστική μας κληρονομιά. Αντιλαμβάνεσαι βεβαίως ότι όταν ανάμεσα σε μας και στα μνημεία μεσολαβεί το χρήμα, τα πράγματα γίνονται πολύ δύσκολα και στην εν λόγω περίπτωση τα λεφτά ήταν πολλά. Υπάρχει βέβαια και το παρασκήνιο που λέει πως ο Μάτσας έβγαλε τα απωθημένα του καταστρέφοντας ότι είχε απομείνει από τον βασικό του ανταγωνιστή, που, η αλήθεια, του είχε κάνει τη ζωή δύσκολη για πολλά χρόνια. Ωστόσο επί της ουσίας, έχεις δίκιο και τίποτα πλέον δε μπορεί να φέρει πίσω τα κτήρια και τη σημασία που αυτά είχαν. Δεν θα μπορούσαν να είχαν αξιοποιηθεί αλλιώς? Βεβαίως ναι, όπως ας πούμε, για τη στέγαση του μουσικού πανεπιστημίου ή ενός μεγάλου πολιτιστικού κέντρου που θα αναβάθμιζε την ευρύτερη περιοχή. Ακόμα και για την δημιουργία μουσικού μουσείου θα μπορούσε να είχε διατεθεί.
    spiroos
    08.01.2008, 23:50
    Καθημερινή, 8/1/08

    «Columbia»: άκυρη η απόφαση
    Στην ακύρωση της απόφασης του Υπουργείου Πολιτισμού για τις εγκαταστάσεις της Columbia στον Περισσό προχώρησε το Συμβούλιο της Επικρατείας, αμφισβητώντας τη σχετική γνωμοδότηση του Κεντρικού Συμβουλίου Νεοτέρων Μνημείων υπό τον Χρήστο Ζαχόπουλο. Η κρίση του ΣτΕ δεν αλλάζει πολλά πράγματα στην ουσία της υπόθεσης (τον Φεβρουάριο του 2006 το ΚΣΝΜ κήρυξε διατηρητέο ένα από τα οκτώ κτίρια της Columbia, ανοίγοντας τον δρόμο για την κατεδάφιση των υπολοίπων επτά), αλλά έρχεται σε μία εποχή που η αξιοπιστία των δύο βασικών γνωμοδοτικών οργάνων του ΥΠΠΟ (Κεντρικό Αρχαιολογικό Συμβούλιο και ΚΣΝΜ) κλονίζεται όπως ποτέ στο παρελθόν.

    Το ανώτατο ακυρωτικό δικαστήριο της χώρας έκρινε ότι η σχετική απόφαση είναι πλημμελώς αιτιολογημένη, καθώς δεν διατυπώθηκε καμία κρίση για το αν συνέτρεχαν τα νόμιμα κριτήρια προκειμένου να χαρακτηριστεί ως ιστορικός τόπος όλος ο χώρος, με το σύνολο των κτιρίων. Το Ε΄ τμήμα του ΣτΕ δέχθηκε ότι παρά τις κατεδαφίσεις που μεσολάβησαν πρέπει να συνεχιστεί η δίκη και να κριθεί η νομιμότητα των πράξεων του υπουργείου.

    Η «επιστροφή» της απόφασης στο υπουργείο Πολιτισμού ήρθε μετά την προσφυγή μεμονωμένων μουσικοσυνθετών (Λεοντής, Μαυρουδής, Ρασούλης, κ.ά) και κατοίκων της περιοχής. Υποστήριζαν ότι οι εγκαταστάσεις της Columbia είναι άμεσα συνδεδεμένες με την ιστορία της ελληνικής δισκογραφίας, αφού στους χώρους της ηχογραφήθηκαν τουλάχιστον 200.000 ελληνικά τραγούδια. Από την πλευρά του, ο εκπρόσωπος της ιδιοκτήτριας τεχνικής εταιρείας Marmin Σαμουήλ Μάτσας, είχε δεσμευθεί ότι θα διατηρήσει το ένα κτίριο για προσωπικούς και συναισθηματικούς λόγους, ενώ στα νεόδμητα κτίσματα θα φιλοξενούνταν χρήσεις συμβατές με την ιστορία του χώρου.



    sitzoune81
    09.01.2008, 19:45
    Βρε που φτασαμε...... Ιστορικο μνημειο το κτηριο της Columbia.....

    Ιστορικο μνημειο το κτηριο μιας ΙΔΙΩΤΙΚΗΣ ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΙΚΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ ?!?!?!?!?!?!?!

    Ιστορικο μνημειο το κτηριο μιας ΙΔΙΩΤΙΚΗΣ ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΙΚΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ ?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!



    Καντε και το μπουζουξιδικο Ζυγος-Live ιστορικο μνημειο ρε σεις.......................

    Κι αν δεν καταλαβατε...... για να ξαναΣΚΕΦΤΟΥΜΕ οοοοολοι μαζι......

    ..........Ιστορικο μνημειο το κτηριο μιας ΙΔΙΩΤΙΚΗΣ ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΙΚΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ ?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!
    spiroos
    09.01.2008, 21:06
    Ελπίζω να κάνεις πλάκα γιατί αλλιως ο τρόπος σκέψης σου είναι ΑΚΡΩΣ επικινδυνος.

    Αν λοιπον δεν κάνεις, πριν προβείς σε χαρακτηρισμούς και κρίσεις θα ήταν καλό να συζητήσεις με μεγαλύτερους και να ανοίξεις περιοδικά-αρχεια και εφημερίδες. Δεν γεννηθηκαμε όλοι με άποψη σε αυτή τη γη, ουτε με παρόν. Πριν διατυπώσουμε απόψεις μαθαίνουμε και το παρελθόν.

    Αν κάνεις πλάκα, φταιω εγώ που έπεσα στην παγίδα.
    cranky
    09.01.2008, 22:16
    Παράθεση:
    sitzoune81 στις 09-01-2008

    ..... για να ξαναΣΚΕΦΤΟΥΜΕ οοοοολοι μαζι......


    Δηλαδή , εσύ το σκέφτηκες ?!?!?!?!?!?!?!?
    sitzoune81
    10.01.2008, 01:27
    Παράθεση:

    Το μέλος spiroos στις 09-01-2008 στις 21:06 έγραψε...

    Ελπίζω να κάνεις πλάκα γιατί αλλιως ο τρόπος σκέψης σου είναι ΑΚΡΩΣ επικινδυνος.

    Αν λοιπον δεν κάνεις, πριν προβείς σε χαρακτηρισμούς και κρίσεις θα ήταν καλό να συζητήσεις με μεγαλύτερους και να ανοίξεις περιοδικά-αρχεια και εφημερίδες. Δεν γεννηθηκαμε όλοι με άποψη σε αυτή τη γη, ουτε με παρόν. Πριν διατυπώσουμε απόψεις μαθαίνουμε και το παρελθόν.

    Αν κάνεις πλάκα, φταιω εγώ που έπεσα στην παγίδα.



    ΑΚΡΩΣ επικινδυνος τροπος σκεψης?!?!
    ....μαλιστα...
    φιλε....δε με ξερεις, γι' αυτο θα σε παρακαλουσα οχι προσωπικες "επιθεσεις"
    δεν εχω τιποτα μαζι σου κι ουτε θα 'θελα
    ειπα απλα την αποψη μου και την πιστευω 1000%
    Δεν ξερω τι γνωριζεις απο την ιστορια του ελληνικου τραγουδιου μα ουτε κι εσυ ξερεις τι γνωριζω εγω απο την ιστορια του ελληνικου τραγουδιου
    το θεμα θεωρειται ληξαν εδω!

    αν θες μπορουμε να το αναλυσουμε σε κανα καφε να σε κερασω μπυρες!
    cheers mate!

    spiroos
    10.01.2008, 03:04
    "''Καντε και το μπουζουξιδικο Ζυγος-Live ιστορικο μνημειο ρε σεις.......................

    Κι αν δεν καταλαβατε...... για να ξαναΣΚΕΦΤΟΥΜΕ οοοοολοι μαζι......

    ..........Ιστορικο μνημειο το κτηριο μιας ΙΔΙΩΤΙΚΗΣ ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΙΚΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ ?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!"'''



    Αυτή δεν είναι άποψη. Είναι διαστρέβλωση της αλήθειας (στο οτι ήταν ιδιωτική κερδοσκοπική συμφωνω όπως όλοι ) και της ιστορίας. Αν έχεις στοιχέια και επιχειρημάτα, καλοδεχούμενα. Αλλιώς σε ένα δημόσιο χώρο δεν επιτρέπω στον εαυτό μου να αφήσει τέτοια σχόλια να αιωρούνται, διαβάζουν και μικρές ηλικίες. Αν θες την καταθέτεις. Αν δεν θες εγώ λέω τη δική μου που στηρίζεται σε γραφόμενα εφημερίδων-περιοδικών και ανθρώπων του χώρου 70 χρόνια τώρα.

    Και δεν χρειάζεται να με ξέρεις και να σε ξέρω για να αποκωδικοποιήσω τα λόγια σου.

    Οι δεύτερες μπύρες κερασμένες από μένα...

    Η ζωή αλλάζει δίχως να κοιτάζει τη δικιά σου μελαγχολία.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : spiroos στις 10-01-2008 03:05 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : spiroos στις 10-01-2008 03:19 ]


    sirios
    10.01.2008, 15:55
    Παράθεση:

    Το μέλος sitzoune81 στις 09-01-2008 στις 19:45 έγραψε...

    Βρε που φτασαμε...... Ιστορικο μνημειο το κτηριο της Columbia.....

    Ιστορικο μνημειο το κτηριο μιας ΙΔΙΩΤΙΚΗΣ ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΙΚΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ ?!?!?!?!?!?!?!

    Ιστορικο μνημειο το κτηριο μιας ΙΔΙΩΤΙΚΗΣ ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΙΚΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ ?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!



    Καντε και το μπουζουξιδικο Ζυγος-Live ιστορικο μνημειο ρε σεις.......................

    Κι αν δεν καταλαβατε...... για να ξαναΣΚΕΦΤΟΥΜΕ οοοοολοι μαζι......

    ..........Ιστορικο μνημειο το κτηριο μιας ΙΔΙΩΤΙΚΗΣ ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΙΚΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ ?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!

    Βέβαια,το μεγαεμπορικό κέντρο που θα φτειαχτεί εκεί,έχει να προσφέρει πολύ περισσότερα από ένα τόπο μνήμης όλης της σύγχρονης ελληνικής μουσικής...
    Πάμε σε πόλεις του εξωτερικού με τριακόσια χρόνια ιστορία και έχουν διατηρήσει ένα σωρό πράγματα να θυμίζουν....Στην Αθήνα σε λίγο δεν θα υπάρχει o χρόνος ανάμεσα στην Aκρόπολη και το the mall.
    jorge
    10.01.2008, 16:23
    sitzoune, για ποιό λόγο δε θα ήθελες να γίνει ιστορικό μνημείο η Columbia;
    Θεωρείς πως οι άνθρωποι που δούλεψαν εκεί όλες αυτές τις δεκαετίες, σκέφτονταν μονάχα την τσέπη τους; Δε θεωρείς πως προσέφεραν και έργο;

    Είμαι περιέργος να διαβάσω πιο αναλυτικά τις σκέψεις σου, γιατί οι πρώτες ήταν λίγο γηπεδικές κι έχω καιρό να πάω γήπεδο.
    sitzoune81
    10.01.2008, 19:50
    Ανακαλω πληρως την τοποθετηση μου για το συγκεκριμενο θεμα.


    sitzoune81
    10.01.2008, 20:17
    Παράθεση:

    Το μέλος kafetzopoylos στις 10-01-2008 στις 20:05 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος sitzoune81 στις 10-01-2008 στις 19:50 έγραψε...

    Ανακαλω πληρως την τοποθετηση μου για το συγκεκριμενο θεμα.



    Το γενναίο της δημόσιας τοποθέτησης σας δείχνει επίπεδο!!!
    Μπράβο σας !!!




    ...απο σεβασμο και μονο στους ανθρωπους που εργαστηκαν εκει
    ΣΕΒΑΣ .......... μεγααααλη κουβεντα!

    Οπως χωρις δισταγμο και φοβια εξεφρασα ανοιχτα τη γνωμη μου, ετσι χωρις φοβια και δισταγμο ζηταω "δημοσια" συγνωμη σε οσους αθελα μου προσβαλα...
    Αν με αυτη την κινηση -κυριε Kafetzo- με θεωρειται "υψηλου επιπεδου", μονο θετικο μπορει να ειναι....
    και παλι συγνωμη
    ...ειλικρινα