ελληνική μουσική
    662 online   ·  210.857 μέλη
    coffee
    13.01.2008, 16:11
    καλησπερα σε ολους και καλη χρονια!!!

    θέλω να κανω καποιεσ ηχογραφισης στο σπιτι μου και δεν ξερω τι μικροφωνο πρεπει να παρω...θα ηθελα ενα για φωνη βασικα-για γυναικια φωνη αν εχει καποια σημασια-και ισως καποια ακουστικα οργανα....(κιθαρα,βιολι...)

    καποιος μου ειπε για το beta58 shure...αλλα δεν εχω ιδεα.
    οσο αναφορα τα χρηματα μπορω να διαθεσω μεχρι 200€

    incomplete_angel
    13.01.2008, 19:11
    Εμένα στην αρχή μου είχε προτείνει φίλος ηχολήπτης ένα σερχάιζερ [καλά το λέω?] αλλά μου πήρε ο μπαμπάς μου δώρο το shure 58 [όχι το beta] γιατί αυτό του πρότεινε δικός του γνωστός περίπου 90 ευρώ [χωρίς διακόπτη on/off, νομίζω ότι με διακόπτη θα πάει περίπου 150].
    noizreduction
    13.01.2008, 21:18
    Coffe, ειναι δυσκολο να αγορασεις ενα μικροφωνο που να καλυπτει μια "γκαμα" απο εφαρμογες. Ιδιαιτερα τον τελευταιο καιρο, οπου η εξειδικευση των μικροφωνων ειναι παρα πολυ μεγαλη.

    Ενα all around μικροφωνο, ειναι της SM57 της shure, το οποιο ειναι παρομοιο με το Sm58 της ιδιας εταιριας, ομως δεν εχει την ιδια καψα.


    AnimaVoce
    14.01.2008, 10:31
    Φίλε coffe θα σου πρότεινα και εγώ το SHURE Beta 58 αλλά μή διανοηθείς να το πάρεις από Ελλάδα. Επίσης το AKG C12 είναι πάρα πολύ καλό. Ίσως και καλύτερο από το Shure για να ηχογραφήσεις φωνή. Για να ηχογραφήσεις όργανο μπορείς να επιλέξεις από τα Neumann U87, AKG C 414 B-ULS.

    Σου συστήνω να μπείς στο www.e-bay.com και να τα αγοράσεις από εκεί. Εγώ αγόρασα το ασύρματο SHURE Beta 58 το οποίο κοστίζει περίπου 500 Ευρώ στην Ελληνική (απαράδεκτη) αγορά και από το e-bay στο κουτί καινούριο το αγόρασα 200 Ευρω μαζί με έξοδα αποστολής στο σπίτι μου. Καλή αγορά.

    cobal
    15.01.2008, 18:18
    Shure και AKG ειναι πολυ καλα μικροφωνα αντιθετα τα Senheiser δεν μ' αρεσουν
    Konnie
    17.01.2008, 12:35
    Εγω πριν λιγο καιρο αγορασα το Rode M3. πυκνωτικό μικρού διαφράγματος (δουλευει με 48ν ή με 9w μπαταρία ) και η διαφορα του ειναι αισθητή δίπλα σε συνηθη μικρόφωνα (το εχω δοκιμασει σε στουντιο και σε ηχογραφηση).Αξιοσέβαστη κατασκευή ,βαλίτσα και 9 χρόνια εγγύηση!Η τιμη του παει γυρω στα 130 ευρω
    Κοιτα εδω, αυτο το site ειναι απαραιτητο για ολους τους μουσικους!Εχει τα παντα σε πολυ καλες τιμες!

    http://www.thomann.de/gr/index.html

    (συμφωνω με τους προλαλησαντες-μην το παρεις απο ελληνικο καταστημα με οργανα)
    coffee
    18.01.2008, 17:22
    παιδια σας ευχαριστω ολους για το ενδιαφερων σας!!!

    τελικα με απο της αποψεις σας και καποιες συζητησεις με φιλους πηρα το RODE M3 ηταν ισως το συμφερων!!!

    LawREnCe
    01.03.2008, 05:56
    mexri 200 euro den zhthse?ti akribos proteinate na parei gia to c 414?to kalodio?ayto bgenei gyro sta 800 ... ektos aytou prepei na katalhxei gia ti akribos to thelei ..yparxei megalh exidhkeush sto xoro opote kai einai shmantiko na xereis ti theleis...opotefile coffee otan katalhxeis, na rothseis prota sto forum kati pio sigekrimeno....an kaneis apo olous emas exei dokimasei kapoio mikrofono gia kapoia sigekrimenh efarmogh pou tha einai ayth pou se endiaferei, kai meta na sto proteinei...rixe pantos mia matia sto sm57 kai psaxou kai apo internet gia times..koita kati kai se neumann pantos an 8es na spaseis to fragma ton 200 euro.basika tha to kaneis kommatakia to fragma an pas se neumann,opote na eisai proetoimasmenos...