ελληνική μουσική
    658 online   ·  210.885 μέλη

    Σχεδιασμός Σελιδών με DreanWeaver-Βοήθεια!

    SteliosG
    29.06.2004, 23:19
    Μόλις ξεκίνησα να ασχολούμε με DW ως χόμπη και φιάχνω ενα προσωπικό site!! Μάλιστα, ένας από τους λόγους που άρχισα να ασχολούμε ήταν μια συζητησούλα που είχα ανοίξει για το design του ΜΗ (δείτε θέμα "Νέο MusivHeaven")!!! Μ' αρέσει τρελά ως χόμπυ και έχω πάρει φόρα! Θέλω όμως κάποιον να μου φιάξει μια Database και το αντίστοιχο s c r i p t ώστε να μπορώ να ανεβάζω τα αρθράκια μου στο site χωρίς να χρειάζεται κάθε φορά να το κάνω manually ένα-ένα!!!

    επίσης αργότερα σκέφτομαι να βάλλω κάποιο forum και κάποια άλλα μικροπραγματάκια που θα το κάνουν πιο λειτουργικό! κάποια από αυτά ξέρω να τα κάνω, κάποια άλλα δεν έχω ιδέα και ούτε χρόνο να μάθω γλώσσες προγραμματισού από την αρχή!

    χρειάζομαι κάποιον να με βοηθήσει αρχικά να στήσω αυτή τη database!! μπορεί να μου πει κάποιος/α αν ενδιαφέρετε να με βοηθήσει ή να μου υποδείξει πού μπορώ να βρω αυτόν τον "κάποιο/α"?

    ευχαριστώ!!!
    revekka
    30.06.2004, 00:44
    ρε συ, Λονδίνο που είσαι πρέπει να προσφέρει το πανεπιστήμιο δωρεάν informational technology courses για τους φοιτητές. είναι 3 ώρες το καθένα και μαθαίνεις πολλα πράγματα. εγώ έκανα, word, powerpoint, frontpage, δεν ξέρω και τι άλλο έχει. πρέπει να έιναι στο site του πανπιστημίου σου. τους πληρώνουμε που τους πληρώνουμε!!
    SteliosG
    30.06.2004, 00:47
    ευχαριστω ρε ρεβεκα!! φευγω ομως 13 Ιουλιου!!! ΤΕΛΟΣ για μενα η Αγγλια!!!!! χεχε!!!
    revekka
    30.06.2004, 00:55
    αααααααααααααα , εγώ όλο το καλοκαίρι θα γράφω διπλωματική στη 'λιακάδα'! πάλι μουσικό καφενείο το κάναμε, μα είναι κι αυτό ένα ταλέντο!!
    έχω ένα φίλο που σπουδάζει υπολογιστές, κάτι θα ξέρει. ελπίζω να τον πετύχω λείαν συντόμως
    SteliosG
    30.06.2004, 01:39
    νασε καλα ρε ρεβεκα!! ευχαριστω πολυ!!! αληθεια, πως θα αντεξεις εκει ολο το καλοκαιρι?? εγω θα τη τελειωσω στην Αθηνα!!! οποτε θες παντως ερχεσε να τη τελειωσεις μαζι με τους Ολυμπιακους!!! περιμενω νεα σου απο το φιλο!!!
    jorge
    30.06.2004, 09:11
    Στέλιο αν θέλεις πες μου τα χαρακτηριστικά του server που φιλοξενεί τη σελίδα σου. Τι λειτουργικό τρέχει, αλλά και τι RDBMS έχει (mySQL; Oracle;)
    SteliosG
    30.06.2004, 11:24
    Γιώργο, δεν την εχω "ανεβασει" ακομα σε καποιο server. Ειναι ακομα στα σκαρια! μιας κ το ανεφερες, προτεινεις εσυ καποιο server αξιοπιστο κ οικονομικό? Μολις ζητησα απο τον ΟΤΕ να βαλλω ADSL. Σκεφτομαι να αγορασω κ συνδεση OTEnet. Τι λες? Λες αυτοι να μου δωσουν κ μερικα ΜΒ για το site μου? Οσον αφορά τη Database μπορεις εσυ να με βοηθησεις? Χρειαζετε πρωτα να "ανεβασω" το site ή μπορει να γινει κ offline αυτό που ζητάω κ μετα να τα "ανεβάσω" όλα?
    neo2000g
    30.06.2004, 11:45
    Το Dreamweaver έχει πολλά έτοιμα s c r i p ts για forum και γενικά για δυναμικές ιστοσελίδες. Μετά βέβαια μπορεί να στραφείς και στην php αλλά θέλει καλή γνώση προγραμματισμού ακόμα και αν χρησιμοποιήσεις PHP-Nuke όπως και το M/H. Πάντως για forum υπάρχουν και έτοιμα προγραμματάκια που μπορείς να παραμετροποιήσεις. Μια ματιά στο google θα βγάλει πολλά αποτελέσματα!
    jorge
    30.06.2004, 12:54
    Quote:

    Το μέλος SteliosG στις 30-06-2004 στις 11:24 έγραψε:

    Γιώργο, δεν την εχω "ανεβασει" ακομα σε καποιο server. Ειναι ακομα στα σκαρια! μιας κ το ανεφερες, προτεινεις εσυ καποιο server αξιοπιστο κ οικονομικό? Μολις ζητησα απο τον ΟΤΕ να βαλλω ADSL. Σκεφτομαι να αγορασω κ συνδεση OTEnet. Τι λες? Λες αυτοι να μου δωσουν κ μερικα ΜΒ για το site μου? Οσον αφορά τη Database μπορεις εσυ να με βοηθησεις? Χρειαζετε πρωτα να "ανεβασω" το site ή μπορει να γινει κ offline αυτό που ζητάω κ μετα να τα "ανεβάσω" όλα?





    Μην προτιμήσεις σελίδα στην OTENET. Αν ρίξεις μια ματιά στο site της, προσφέρει βάση δεδομένων μόνο στο πακέτο WEB PACK 1, το οποίο κοστίζει 15 ευρώ + ΦΠΑ = 17.7 ευρώ το μήνα. Είναι πανάκριβο, ενώ έχει και όριο στα ΜΒ της βάσης δεδομένων και γενικά αρκετούς περιορισμούς. Δεν έχει επίσης ολοκληρωμένη λίστα με χαρακτηριστικά, κάτι πολύ σημαντικό για να ξέρεις και εσύ τι δυνατότητες έχεις. Η γνώμη μου είναι λοιπόν να μείνεις μακρυά από την OTEnet.

    Αν θέλεις, μπορούμε να φιλοξενήσουμε το site σου στον ίδιο server που είναι και το MusicHeaven. Επικοινώνησε από τη σελίδα επικοινωνίας αν σε ενδιαφέρει. Οι τιμές είναι μισές από αυτές της ΟΤΕnet, ενώ ο server είναι κορυφαίος. Απόδειξη οτι φιλοξενεί αξιόπιστα το MusicHeaven, το οποίο έχει πολύ μεγάλη κίνηση και βασίζεται αποκλειστικά σε database queries.

    Μερικά χαρακτηριστικά του πακέτου:

    Χώρος : 50 ΜΒ
    Bandwidth το μήνα : 5 GB
    Pop3 email : 20
    Ftp account : 5
    Web based email
    Control panel
    MySQL Database
    Mailing list
    Cgi bin directory
    Frontpage extensions
    Λεπτομερή στατιστικά κίνησης
    Δυνατότητα backup
    Κωδικοί προστασίας σελίδων
    Απεριόριστα redirects
    Custom error pages
    Chat room


    SteliosG
    30.06.2004, 13:29
    Ευχαριστω Γιωργο! Θελω να μου πεις ομως πως μπορουμε να συναντηθουμε (αν ειναι απαραιτητο) για να μιλησουμε και για τη Database που ανεφερα! Θα με διευκολινε αν τα λεγαμε και απο κοντα (με σενα ή καποιον άλλο) γιατι εχω μαυρα μεσανυχτα στο θεμα! Θα μου αρεσε η δυνατοτητα που μου προσφερεις! Περιμενω νέα σου!!!
    jorge
    30.06.2004, 14:27
    Την database την κατασκευάζεις μέσα από tool που υπάρχει στο πακέτο φιλοξενίας. Στη συνέχεια από τον κώδικά σου (PHP) συνδέεσαι σε αυτή και "τραβάς" ή αποθηκεύεις δεδομένα.

    Θέλει διάβασμα πάντως, δεν είναι κάτι απλό. Διάβασε ότι βρεις σε σχέση με PHP και mySQL, στο internet θα βρεις πολλά tutorials...
    revekka
    30.06.2004, 16:47
    ρώτησα για το dreamweaver και η απάντηση ήταν πως άμα θέλω το πρόγραμμα μου το κανει ένα copy. τωρα εσύ μάλλον πρέπει να το έχεις, αν κατάλαβα καλά δηλαδή. πάντως το στέλνω με το ταχυδρομέιο αν το θέλεις.
    εμένα ας πούμε οτι μου έχει αδυναμία η supervisor και με θέλει κοντά της για το καλοκαίρι, κάνουμε μέρος τις έρευνας μαζί. δηλ παραλία απο τον σεπ και μετά... να μην πω και για τους ολυμπιακούς. ας είναι καλά το διαδύκτιο!
    για το dreamweaver δεν ρώτησα τίποτε συγκεκριμένο, είμαι πλέον άσχετη!!
    SteliosG
    30.06.2004, 17:33
    ευχαριστω Ρεββεκα!!!!! Το εχω το προγραμμα!!! με βοηθησε αρκετα ο Γιωργος!!! αν χρειαστω κατι θα σε ενημερωσω!!! κουραγιοοοοο!!!
    revekka
    30.06.2004, 18:26
    καλά κατάλαβα δηλαδή! καλή τύχη με το website