ελληνική μουσική
    1043 online   ·  210.853 μέλη

    Wicca...Αίρεση ή παρεξηγημένη θρησκεία;

    marakiasteraki
    18.01.2008, 22:33
    Είναι μια θρησκεία με γνώμονα φυσικολατρικό ή μια αίρεση με σκοπό απόσπασης περιουσίας;Πόσο ακίνδυνη είναι αυτή η Wicca?
    mariosnadege
    19.01.2008, 08:06
    Επίσης πολλές πρακτικές μαγείας βρίσκουμε στην ορθόδοξη και την καθολική εκκλησία. Παράδειγμα : ο λεγόμενος αγιασμός, στον οποίο συμφωνούν απόλυτα ορθόδοξοι και καθολικοί, παρά τις επιφανειακές διαφορές τους. Σύμφωνα με τη νοοτροπία τους, παίρνοντας αυτό το νερό και ραντίζοντας το σπίτι σου, ο χώρος θα ευλογηθεί αυτόματα. Έτσι δεν έχεις ανάγκη από μια προσωπική επαφή και επικοινωνία με το Θεό, αφού το νερό δρα στη θέση Του και Τον υποκαθιστά.
    Peace18
    19.01.2008, 09:47
    Αν θεωρήται μαγεία τα βοτάνια που βράζουν μια ντουζίνα κοριτσάκια, ή ακόμα να αυτά τα κοριτσάκια απαρτίζουν μια αίρεση ή θρησκεία.. Τι να πω?? Θα συμφωνήσω με την mnk ότι ούτε θρησκεία είναι, αλλά ούτε καν αίρεση! Είναι μια "όμαδα" (αν θες "οργάνωση") που την απαρτίζουν απερίσκεπτα (κατ'εμέ επιοικώς χαζά) κοριτσάκια! Δεν κάνουν κάτι! Τρέχουν στο δάσος να μαζέψουν χόρτα για να τα βράσουν μετά και να τους αγαπήσει το αγόρι που θέλουν και άλλες τέτοιες ηλιθιότητες, που μόνο μαγεία και φίλτρα δεν είναι!
    Επείσης.. Δηλώνουν παγανιστές.. Αν είναι έτσι οι παγανιστές εγώ είμαι αστροναύτης!
    Και για να τελειώνουμε Μαράκι μακριά από τέτοιες βλακείες...

    marakiasteraki
    19.01.2008, 11:49
    δεν ασχολουμαι με αυτα.....
    απλα εγινε μια υζητηση στην ωρα των θρησκετικων

    Oceanborn
    15.02.2008, 05:04
    Πριν από μερικά χρόνια, σε μια έντονη φάση θρησκευτικής αναζήτησης, έπεσα πάνω στη Wicca. Αφου κατέβασα πολλές πληροφοριές και γενικώς όλο το ιστορικό της, κάθησα και τα διάβασα. Είναι κάτι σαν τη νέα έκδοση της αρχαίας κέλτικης θρησκείας. Πιστεύουν και τιμούν τα στοιχεία της φύσης σε πολλά απο τα οποία (νομίζω) έχουν βάλει και απο μία θεότητα. Οι τελετές τους κλπ. έχουν να κάνουν με τη λατρεία τους προς τη φύση και την εσωτερική τους σύνδεση με αυτή. Είναι παγανιστική, το θέμα είναι πολλοί την θεωρούν ως και σατανιστική επείδη πολλές φορές παράλληλα με τη λέξη Wicca ακούς και το μάγισσα, αλλά καμία σχέση αυτούς τους ανθρώπους δεν θα τους λέγαμε μάγους αλλά μάλλον κάτι σαν δρυίδηδες. Είναι εντελώς ακίνδυνη όπως και τα άτομα που πιστεύουν σε αυτήν γιατί έχουν σαν moto τους έχουν το "Ότι κάνουμε επιστρέφει στο τριπλό σε μας"!!!

    Υ.Γ. Ίσως η Wicca να είναι ένας από τους λίγους τρόπους να σωθεί ο πλανήτης με τα χάλια που έχει!!!!!(Πλάκα κάνω φυσικά)

    Υ.Γ.2 Είναι ένα πάρα πολύ όμορφο παραμύθι αλλα σε καμία περίπτωση δεν γίνεται να πιστέψεις σ'αυτό!!!

    Πάντως μπορείς να ρίξεις ένα βλέφαρο στα:

    www.skepdic.gr/entries/Gamma/wicca.htm

    www.artofwise.gr/html/categories_content/filosofia/Wicca.html

    circleofthedragonandthephoenix.com/welcome_to_the_circle_of_the_dra2.htm



    No will to wake for this morn_
    To see another black rose born_
    Deathbed is slowly covered with snow.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Oceanborn στις 15-02-2008 05:13 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Oceanborn στις 15-02-2008 05:16 ]


    sigur
    15.02.2008, 08:23
    Παράθεση:

    Το μέλος Oceanborn στις 15-02-2008 στις 05:04 έγραψε...

    Πριν από μερικά χρόνια, σε μια έντονη φάση θρησκευτικής αναζήτησης, έπεσα πάνω στη Wicca. Αφου κατέβασα πολλές πληροφοριές και γενικώς όλο το ιστορικό της, κάθησα και τα διάβασα. Είναι κάτι σαν τη νέα έκδοση της αρχαίας κέλτικης θρησκείας. Πιστεύουν και τιμούν τα στοιχεία της φύσης σε πολλά απο τα οποία (νομίζω) έχουν βάλει και απο μία θεότητα. Οι τελετές τους κλπ. έχουν να κάνουν με τη λατρεία τους προς τη φύση και την εσωτερική τους σύνδεση με αυτή. Είναι παγανιστική, το θέμα είναι πολλοί την θεωρούν ως και σατανιστική επείδη πολλές φορές παράλληλα με τη λέξη Wicca ακούς και το μάγισσα, αλλά καμία σχέση αυτούς τους ανθρώπους δεν θα τους λέγαμε μάγους αλλά μάλλον κάτι σαν δρυίδηδες. Είναι εντελώς ακίνδυνη όπως και τα άτομα που πιστεύουν σε αυτήν γιατί έχουν σαν moto τους έχουν το "Ότι κάνουμε επιστρέφει στο τριπλό σε μας"!!!

    Υ.Γ. Ίσως η Wicca να είναι ένας από τους λίγους τρόπους να σωθεί ο πλανήτης με τα χάλια που έχει!!!!!(Πλάκα κάνω φυσικά)

    Υ.Γ.2 Είναι ένα πάρα πολύ όμορφο παραμύθι αλλα σε καμία περίπτωση δεν γίνεται να πιστέψεις σ'αυτό!!!

    Πάντως μπορείς να ρίξεις ένα βλέφαρο στα:

    www.skepdic.gr/entries/Gamma/wicca.htm

    www.artofwise.gr/html/categories_content/filosofia/Wicca.html

    circleofthedragonandthephoenix.com/welcome_to_the_circle_of_the_dra2.htm



    No will to wake for this morn_
    To see another black rose born_
    Deathbed is slowly covered with snow.




    ναι oceanborn, ενώ τα παραμύθια περί Θεούλη άγιας οικογένειας και παραδείσου είναι σοβαρά ??!! Όλα παραμυθάκια είναι ήταν και θα είναι πάντα. "Πίστευε και μη ερεύνα" μπάς και διατηρήσουμε λίγους αιώνες ακόμα την πίστη των αφελών ανθρώπων.Γιατί ας ήμαστε σοβαροί , καλλιέργεια, γνώση και αλήθεια δεν κολλάνε με το υπόβαθρο όποιας θρησκείας

    ΥΓ. Βρε μπάς και η Wicca είναι ο τρόπος να σώσουμε τον έρμο τον πλανήτη ? Δεν αξίζει την προσοχή μας δηλαδή? Αν περιμέναμε από τον Χριστιανισμό και όλους τους άλλους ...βράστα Χαράλαμπε
    Peace18
    15.02.2008, 09:51
    Ωραία! Αυτά είναι! Να στραφούμε στις θρησκείες για να σώσουμε το περιβάλον! Τι μοιρολατρεία Χριστέ μου! Και ειδικά στη συγκεκριμένη που ούτε καν θρησκεία δεν είναι! Ένα καλα οργανωμένο σύστημα εκμετάλευσης χαζών κοριτσιών είναι! Ξέρω από μέσα τα πράγματα, γι' αυτό μπορώ να σχηματίσω ολοκληρωμένη άποψη! (Φυσικά και ΔΕΝ ήμουν εγώ Γουίκα!) Όσο για τον παγανισμό που αναφέρθηκε ότι σ'αυτόν στηρίζεται,....
    Ο παγανισμός ήταν η ώριμη λατρεία του ανθρώπου προς την φύση... Καμία σχέση με αυτήν την οργάνωση που ούτε καν ώριμη δεν είναι! Τέλος πάντων!

    Υ.Γ. Για να σωθεί το περιβάλον θέλει κινητοποίηση όλων και όχι ένταξη σε κάτι ανούσιο!
    sigur
    15.02.2008, 10:10
    Αγανάκτησε η Κατερίνα !! χι χι , εννοείτε βρε οτι αν περιμένουμε από θρησκείες να σώσουμε το περιβάλλον, θα καταντήσουμε την γη σαν την Σελήνη: κρανίου τόπος !! Μαζί σου είμαι, ας ξυπνήσουμε , ας πείσουμε και τους διπλανούς μας για την αναγκαιοτητα μιας Περιβαλλοντικής ευαισθητοποίησης.Μα κυρίως να πείσουμε και τους ανίκανους -πιονάκια του χρήματος-πολιτικούς μας .
    Άστα να πάνε, ούτε εκσυγχρονισμένες χωματερές δεν μπορούμε να δημιουργήσουμε, ούτε μια συστηματική ανακύκλωση δεν μπορούμε να κάνουμε.
    Περαστικά μας
    Oceanborn
    16.02.2008, 01:09
    Sigur δεν είπα ποτέ ότι και όλα τα υπόλοιπα τα πιστεύω, για μένα όλα αυτά είναι bed time stories!!

    Peace οφείλω να σε πληροφορήσω ότι η Wicca είναι αναγνωρισμένη κανονικά θρησκεία. Και δεν αποτελείται απο 10 κοριτσάκια όπως λες αλλά υπάρχει κανονικά μια οργανωμένη θρησκευτική κοινότητα, με ιερείς και ιέρειες!!!

    Τώρα αν αυτοί οι άνθρωποι τα πιστεύουν με γειά τους με χαρά τους!! Έμενα μου φτάνει και μου περισσεύει!!!!
    Peace18
    16.02.2008, 04:41
    Παράθεση:

    Το μέλος sigur στις 15-02-2008 στις 10:10 έγραψε...

    Αγανάκτησε η Κατερίνα !! χι χι , εννοείτε βρε οτι αν περιμένουμε από θρησκείες να σώσουμε το περιβάλλον, θα καταντήσουμε την γη σαν την Σελήνη: κρανίου τόπος !! Μαζί σου είμαι, ας ξυπνήσουμε , ας πείσουμε και τους διπλανούς μας για την αναγκαιοτητα μιας Περιβαλλοντικής ευαισθητοποίησης.Μα κυρίως να πείσουμε και τους ανίκανους -πιονάκια του χρήματος-πολιτικούς μας .
    Άστα να πάνε, ούτε εκσυγχρονισμένες χωματερές δεν μπορούμε να δημιουργήσουμε, ούτε μια συστηματική ανακύκλωση δεν μπορούμε να κάνουμε.
    Περαστικά μας




    Oceanborn καλή μου! Έχεις γνωρίσει πολλά τέτοια άτομα? Ή μήπως τα έχεις δει όλα αυτά? Κι εγώ μπορώ να κάνω μια θρησκεία "υπτάμενη ταναλια μέσα σε αερόστατο κόβει βόλτες στο μπάνιο μου", και να σας πίσω ότι αυτή είναι μια αναγνωρισμένη θρησκεία βασισμένη σε λογικές σκέψεις και άκρως "αγνή" πρόθεση! Αλλά δεν έχει καμία σημασία! 100 άτομα που ζητοκραυγάζουν ένα ψέμα δεν το κάνουν αλήθεια!


    Oceanborn
    18.02.2008, 00:50
    Χαχαχαχα Peace μου η διατύπωσή σου πολύ καλή! Και οχι δεν έχω γνωρίσει γιατί δεν ασχολήθηκα τελικά! Αλλά αυτό που ξέρω είναι ότι υπάρχει """"χαρτί"""" που αναγνωρίζεται ως θρησκεία!
    Ούτε εγω συμφώνω με αυτό αλλά αν οι άλλοι την δέχονται σαν θρησκεία, έγω δεν μπορώ να κάνω κάτι!! Στο κάτω κάτω δεν είναι και οι μόνοι που ζητοκραυγάζουν ένα ψέμα!!!!!



    heartbreak-kid
    18.02.2008, 10:56
    εμένα πάντως μού εκαναν εντύπωσι κάποια πράγματα από την φιλοσοφία της Wicca. παγανιστές δεν είναι σίγουρα, ούτε μπορεί να είναι κανείς. νεο-παγανιστές είναι περισσότερο με αρκετές δόσεις λογικής στην φιλοσοφία τους-τουλάχιστον αυτή που εμφανίζεται προς τα έξω. αυτό που με κάνει να αμφιβάλλω με τέτοιου είδους κινήσεις είναι τα κίνητρα που τις περισσότερες φορές είναι να φάνε τα λεφτά του κάθε ανυποψίαστου που δεν πείθεται λογικά από τον χριστιανινσμό και νιώθει ότι τού ταιριάζουν περισσότερο οι πατρώες(κάθε χώρας) θρησκείες.
    πάντως έχω πληροφορηθή ότι το θέμα της Wicca αντιμετωπίζεται με ένα, κατ'αρχήν θετικό πνεύμα από τους εν ελλάδι σκεπτικιστές.
    PashalinaMakia
    18.02.2008, 14:28
    Καλά βρε παιδιά λέτε για το περιβάλλον ενώ κανείς δεν ευαισθητοποιείται και για τους συνανθρώπους του.
    Καμία αναγνωρισμένη θρησκεία,σε οποιαδήποτε χώρα δεν μπορεί να θεωρηθεί ως μέσο τροχοπέδη για την αυτοκαστροφική φύση του ανθρώπου.

    Παράθεση:
    Υ.Γ. Για να σωθεί το περιβάλον θέλει κινητοποίηση όλων και όχι ένταξη σε κάτι ανούσιο!

    Κατερίνα μου,σε αυτό θα συμφωνήσω απόλυτα!Αλλά η φύση του ανθρώπου δυστυχώς,δεν μπορεί να πράττει εκούσια αυτά που θέλει χωρίς να υπάρχει πίεση απο κάποια κοινωνική ομάδα.
    marakiasteraki
    24.02.2008, 11:56
    Εγω δεν νομιζω να ειναι θρησκεια γιατι αν ηταν ποιος ο λογος να κλεισει ο Ναος της Ιερης Φλογας;
    Τελος παντων....Δε με απασχολει κιολας....Μια φορα ασχοληθηκα με το θεμα κι αυτο λογω μιας εργασιας στα θρησκευτικα περι θρησκειων και αιρεσεων.....
    absurdus_delirium
    24.02.2008, 14:50
    Ας πάρουμε τις τρεις θρησκείες της Βίβλου για να είναι απλό: Αν είσαι μουσουλμάνος, θεωρείς ότι χριστιανοί και εβραίοι πιστεύουν σε λάθος πράγματα. Αν είσαι χριστιανός, πιστεύεις ότι μουσουλμάνοι και εβραίοι έχουν αστοχήσει. Αν είσαι εβραίος, πιστεύεις ότι μουσουλμάνοι και χριστιανοί βιαστήκαν να δεχτούν έναν ψευτομεσσία. Κοινώς, ότιδήποτε έξω από τη θρησκεία σου το θεωρείς ψέμα. Και αυτό ισχύει για όλες τις θρησκείες.

    Θρησκεία είναι, χριστιανοί! Όπως η δική σας, απλά αντί να πιστεύουν ότι κάποιος επέζησε του θανάτου του και πιο πριν γιάτρευε κόσμο και περπατούσε στο νερό, πιστεύουν σε άλλους θεούς και έχουν άλλο τελετουργικό (τη μαγεία). Απλά μόνο πρόσφατα ο κόσμος μπόρεσε να αποσυνδεθεί αρκετά από το χριστιανισμό ώστε το να εξασκείς μαγεία στο λατρευτικό σου να μη θεωρείται σατανική (όρος δανεισμένος από το χριστιανισμό) πράξη.


    Από τη wikipedia:
    Wicca (IPA: /ˈwɪkə/) is a nature-based religion popularised in 1954 by Gerald Gardner, a retired British civil servant.[1] He said that the religion, of which he was an initiate, was a modern survival of an old witchcraft religion which had existed in secret for hundreds of years, originating in the pre-Christian paganism of Europe.[1] The veracity of Gardner's statements cannot be independently proven, however, and it is possible that Wiccan theology began to be compiled no earlier than the 1920s.

    In the United States, a number of legal decisions have improved and validated the status of Wiccans in that country, especially Dettmer v. Landon in 1985. However, there is still hostility from some politicians and Christian organisations.[47][48][49]

    According to the traditional history of Wicca as given by Gerald Gardner, Wicca is a survival of the European witch-cult that was persecuted during the witch trials (sometimes called the Burning Times). Since then theories of an organised pan-European witch-cult have been largely discredited, but it is still common for Wiccans to feel solidarity with the victims of the witch trials.[50]

    There are occasional accusations that Wicca is a form of black magic and Satanism, especially in connection with Satanic Ritual Abuse hysteria, although Wiccans deny any association with either of these.[51] Because of the popular negative connotations associated with witchcraft, many Wiccans continue the traditional practice of secrecy, concealing their faith for fear of persecution. Revealing oneself as Wiccan to family, friends or colleagues is often termed "coming out of the broom-closet".



    ΑΤΤΕΝΤΙΟΝ! Μη Ζγωνς Σμα Σ'λεν Φλαξ!
    Παρακαλώ, ανοιχτά μάτια, αυτιά και μυαλά... (;

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : absurdus_delirium στις 24-02-2008 14:56 ]


    marakiasteraki
    02.04.2008, 16:35
    info@temlum-ignis-sacte.com.gr
    ISILINDIR
    02.04.2008, 16:47
    Οποιαδήποτε θρησκευτική ιδεολογία διαχειρίζεται από λάθος χέρια μπορεί να αποδειχτεί επικίνδυνη. Τα παραδείγματα πολλά στις μέρες μας. Γιατί πολλοί δικοί μας παπάδες δεν βρίσκουν αφορμή και βλάκες για να αποσπούν χρήματα???