ελληνική μουσική
    990 online   ·  210.857 μέλη

    Διάφανα Κρίνα - Είναι που όλα ήρθαν αργά;

    emilie
    28.01.2008, 15:08
    Γεια σε όλους!!!

    Έχω σχεδόν όλη τη δισκογραφία των Διάφανων Κρίνων (είτε σε cd είτε σε βινύλιο) εκτός από το "Είναι που όλα ήρθαν αργά". Έχω ψάξει και δυστυχώς δεν μπορώ να βρω με τίποτα αυτό το cd....

    Μήπως έχει κανεις υπόψη του τίποτα; (δεν το ψάχνω σε ηλεκτρονική μορφή)
    Ευχαριστώ!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 28-01-2008 16:46 ]


    Aiolos_m
    28.01.2008, 15:31
    Ήμουν νιος και γέρασα- που λένε- να το ψάχνω κι εγω...

    Απ' ότι έχω καταλάβει δεν έχει κυκλοφορήσει σε cd παρά μόνο σε 45ρι βινύλιο που πλέον είναι συλλεκτικό. Θυμάμαι μια φορά το είχα βρει σε μια στοα στο Μοναστηράκι στην τιμή των 300 ευρώ. Ε, δεν τα έδωσα...


    emilie
    28.01.2008, 15:38
    Έχεις δίκιο aiole... και εμένα μου έχουν πει πως έχουν συλλεκτική αξία πια...
    όντως 300 είναι πολλά! Τέτοιοι δίσκοι νομίζω όμως αξίζουν να επανακυκλοφορήσουν αλλά που.....
    Σευχαριστώ πάντως

    Apataggelos
    28.01.2008, 15:40
    *Έχει* κυκλοφορήσει σε cd.

    Ήταν μια μικρή χάρτινη, απλή θήκη.

    Έχει μακράν το καλύτερο εξώφυλλο που έχουν βάλει ποτέ τα διάφανα...


    και πρέπει να ψάξω να το βρω.... μάλλον έχει χαθεί στη μετακόμιση.


    στα συμβατικά δισκάδικα δεν θα το βρεις πια... μετρόπολις και virgin.


    ρίξε μια ματιά στα


    http://www.geocities.com/diafana_krina_gr/
    (στο αντίστοιχο αστεράκι)


    http://www.myspace.com/diafanakrinaun
    (έχει τουλάχιστον ένα από τα τραγούδια του δίσκου)


    ....

    φαντάζομαι... στο rapidshare κάτι θα υπάρχει. δεν ξέρω αν θα μπορούσε να μας βοηθήσει το fantasmaτάκι....








    Aiolos_m
    28.01.2008, 15:46
    Ε σε ηλεκτρονική μορφή δε λέει

    Είχα βάλει και αγγελία κάποτε αλλα πού...

    χεχε τέλος πάντων καλό ψάξιμο!
    emilie
    28.01.2008, 16:25
    Ευχαριστώ apataggele αλλά δεν ψαχνω σε ηλεκτρονική μορφή... Καλά είχες τέτοιο cd και το έχασες στη μετακόμιση????
    Τώρα θα είχες τουλάχιστον 300 ευρώ.....!


    aiole σιγουρα θα συνεχίσω το ψάξιμο..
    Apataggelos
    28.01.2008, 17:47
    Παράθεση:

    Το μέλος emilie στις 28-01-2008 στις 16:25 έγραψε...

    Ευχαριστώ apataggele αλλά δεν ψαχνω σε ηλεκτρονική μορφή... Καλά είχες τέτοιο cd και το έχασες στη μετακόμιση????
    Τώρα θα είχες τουλάχιστον 300 ευρώ.....!


    aiole σιγουρα θα συνεχίσω το ψάξιμο..








    Το σίγουρο είναι πως δεν πωλούνται τέτοια αντικείμενα....

    Αν βρεθεί θα επανέλθω στο θέμα.




    kithara-woman
    28.01.2008, 23:51
    Αν εννοείτε ένα cd-single που είχαν βγάλει πριν χρόνια,με ένα απίστευτο εξώφυλλο,το έχω.Πρέπει να κάνω ανασκαφη βέβαια να το βρω,λόγω χώρου τα cd μου είναι διασκορπισμένα στο σπίτι.Αν είναι αυτό που νομίζω.Αυτό θα είναι όμως,single ήταν,4-5 τραγούδια.Δεν θυμάμαι cd τους μ'αυτό τον τίτλο,κι εγώ τα έχω όλα,εκτός το πιο πρόσφατό τους.Οποιος το θέλει μου λεει να το ψάξω αύριο και σας το κάνω πάσα.
    Aiolos_m
    29.01.2008, 14:22
    Παράθεση:

    Το μέλος kithara-woman στις 28-01-2008 στις 23:51 έγραψε...

    Οποιος το θέλει μου λεει να το ψάξω αύριο και σας το κάνω πάσα.



    το πουλάς δηλαδή;


    Το θέλω
    Apataggelos
    29.01.2008, 17:59
    Ώπα!


    Να το κάνουμε λίγο ebay....;


    Το θέλω κι εγώ.....









    musickaleidoscope
    29.01.2008, 20:15
    γεια χαρα ,μαλλον θα σας βάλω να ψάχνετε και αλλο...υπάρχει και ακόμη ενα single (βινύλιο)με δυο τραγούδια (καινούριος τόπος/κάτω από το ηφαίστειο) που είχε κυκλοφορήσει με το fanzine FRACTAL...
    Apataggelos
    29.01.2008, 20:19
    Παράθεση:

    Το μέλος musickaleidoscope στις 29-01-2008 στις 20:15 έγραψε...

    γεια χαρα ,μαλλον θα σας βάλω να ψάχνετε και αλλο...υπάρχει και ακόμη ενα single (βινύλιο)με δυο τραγούδια (καινούριος τόπος/κάτω από το ηφαίστειο) που είχε κυκλοφορήσει με το fanzine FRACTAL...




    Μμμμ...


    Σε αυτό το βινύλιο δεν ήταν και το ''Μουχλαλούδα'' (Η μπαλάντα της φωτιάς) ;




    musickaleidoscope
    29.01.2008, 20:36
    οχι , μονο τα δυο τραγουδια που γραφω...
    musickaleidoscope
    29.01.2008, 20:47
    Παράθεση:

    Το μέλος Apataggelos στις 29-01-2008 στις 20:19 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος musickaleidoscope στις 29-01-2008 στις 20:15 έγραψε...

    γεια χαρα ,μαλλον θα σας βάλω να ψάχνετε και αλλο...υπάρχει και ακόμη ενα single (βινύλιο)με δυο τραγούδια (καινούριος τόπος/κάτω από το ηφαίστειο) που είχε κυκλοφορήσει με το fanzine FRACTAL...




    Μμμμ...


    Σε αυτό το βινύλιο δεν ήταν και το ''Μουχλαλούδα'' (Η μπαλάντα της φωτιάς) ;






    "Μουχλαλούδα: Η Μπαλάντα Της Φωτιάς" στον δίσκο συλλογή της Wipe Out "Το Μαγικό Βοτάνι" 1994

    kithara-woman
    30.01.2008, 01:28
    Θα κάνω την απαιτούμενη ανασκαφή,θα το βρω(ελπίζω),το γράφω να το έχω στον Η/Υ και όποιος το θέλει,το χαρίζω.Οποιος άλλος το θέλει,του το γράφω,και με έγχρωμα εξώφυλλα.Η' είμαστε πειρατές ή δεν είμαστε!Στείλτε μου ΠΜ.
    Jimi
    30.01.2008, 19:19
    Παράθεση:

    Το μέλος Apataggelos στις 28-01-2008 στις 15:40 έγραψε...

    Έχει μακράν το καλύτερο εξώφυλλο που έχουν βάλει ποτέ τα διάφανα...


    Συμφωνώ, πολύ σουρεαλιστικό το εξώφυλλο και ωραία τα κομμάτια! Το έχω κι εγώ, ωραίο singlaki, αν και η θήκη του δεν είναι ιδιαίτερα γερή, λόγω του χαρτιού ίσως. Έχει αρχίσει και μου "ξεφτίζει" κάπως στις άκρες, μου φαίνεται πρέπει να ξεκινήσω μια διαδικασία συντήρησης..! Any ideas?? Είναι κρίμα να φαίνεται έτσι ένα τέτοιο εξώφυλλο (νομίζω είναι δουλειά του ίδιου του Ανεστόπουλου, ή κάνω λάθος;;;)
    Apataggelos
    30.01.2008, 19:36
    Παράθεση:

    Το μέλος Jimi στις 30-01-2008 στις 19:19 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Apataggelos στις 28-01-2008 στις 15:40 έγραψε...

    Έχει μακράν το καλύτερο εξώφυλλο που έχουν βάλει ποτέ τα διάφανα...


    Συμφωνώ, πολύ σουρεαλιστικό το εξώφυλλο και ωραία τα κομμάτια! Το έχω κι εγώ, ωραίο singlaki, αν και η θήκη του δεν είναι ιδιαίτερα γερή, λόγω του χαρτιού ίσως. Έχει αρχίσει και μου "ξεφτίζει" κάπως στις άκρες, μου φαίνεται πρέπει να ξεκινήσω μια διαδικασία συντήρησης..! Any ideas?? Είναι κρίμα να φαίνεται έτσι ένα τέτοιο εξώφυλλο (νομίζω είναι δουλειά του ίδιου του Ανεστόπουλου, ή κάνω λάθος;;;)





    Σωστά, είναι δουλειά του ίδιου του Ανεστόπουλου.

    (Σε μια συνέντευξη των Διάφανων πριν μερικά χρόνια, ο Ανεστόπουλος ενώ μιλούσε σχεδίαζε παρόμοια σχέδια σε χαρτοπετσέτες (!) ... κάποια εποχή κυκλοφόρησε και μπλουζάκι με αυτό το εξώφυλλο (κλασσικά νούμερο ΧΧΧL) )





    Όσον αφορά το πολυπόθητο single, επειδή η Emilie άνοιξε το θέμα και είπε ότι το ψάχνει πρώτη και πριν από εμάς, αν βρεθεί κάποιος με αντίτυπο που να το δίνει τελικά...

    ...θεωρώ ότι το σωστό θα ήταν να το πάρει εκείνη.




    Κάτι θα κάνουμε κι εμείς οι υπόλοιποι.




    emilie
    30.01.2008, 20:18
    Καλέ τι γίνεται εδώ? Φαινεται δεν είμαι η μόνη που ψαχνω...

    kitharawoman σίγουρα ενδιαφέρομαι!!!!!!!

    ΥΓ: Εχω να δηλώσω ότι ο apataggelos έχει απόλυτο δίκιο! αλλά εντάξει δε θα πλακωθούμε και για ένα cd...

    ....που λεει ο λόγος δηλαδή
    edalleynejohnson
    30.01.2008, 21:08
    Το πρώτο βυνίλιο που κυκλοφόρησαν τα Διάφανα Κρίνα σε 45άρι ήταν το
    "Λιώνοντας μόνος / Κάτω απο το Ηφαίστειο" και όχι ο "Καινούργιος Τόπος"
    Εκτός και αν κάνω λάθος.

    Purple electric violin

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : edalleynejohnson στις 30-01-2008 21:11 ]


    kithara-woman
    05.02.2008, 19:10
    Μηνυμα σου περιμένω emilie και στο πασάρω!Και στα άλλα παιδιά.Ετοιμο.