ελληνική μουσική
    942 online   ·  210.857 μέλη
    SOPHIA-MX-4EVER
    02.02.2008, 11:32
    Ο Roy Harper έχει μια μικρή συλλογή καπέλων, 3 ροζ, 2 κόκκινα και ένα μαύρο. Έρχονται μια μέρα σπίτι του οι τέσσερις ανιψούλες του (η Χιούα, η Ντιούα, η Λιούα και η Νταίζη) και στέκονται η μία μπροστά στην άλλη… Τους φορά λοιπόν ο Roy από ένα καπέλο. Έτσι όμως που κάθονται η κάθε μία βλέπει τα καπέλα των μπροστά της αλλά όχι το δικό της.

    Βλέπει δηλαδή η Χιούα τις άλλες τρεις / Η Ντιούα τη Λιούα και τη Νταίζη / η Λιούα τη Νταίζη / η Νταίζη δε βλέπει καμία…..

    Τις ρωτάει ο Roy αν ξέρουν τι χρώμα καπέλο φοράνε:

    -Εγώ όχι, ξεκινά η Χιούα

    -Ούτε εγώ, συνεχίζει η Ντιούα

    -Τζίφος κι εγώ, συμπληρώνει η Λιούα

    -Εγώ όμως ξέρω….. καταλήγει η Νταίζη.

    Πως κατάλαβε η Νταίζη το χρώμα του καπέλου της;
    A…ξέχασα…και τα τέσσερα κορίτσια σπουδάζουν λογική με τον καθηγητή κ.Βαράτζου
    Zefuros
    03.02.2008, 11:11
    Λογικά, φοράει ροζ.

    Την εξηγηση την αφηνω σε αλλους, για να το ψαξουν λιγο ακομα
    punk-angel
    03.02.2008, 11:39
    Mhpws lew mhpws......mprosta apo tn Ntaizh yparxei ka8refths????????oxi e??
    Stroumfita456
    03.02.2008, 14:26
    μηπως κοκκινο?
    koukli
    06.02.2008, 21:01
    Νομίζω πως φοράει κόκκινο γτ είναι τέταρτη στη σειρά και το τέταρτο καπέλο είναι κόκκινο...
    Την πέταξα την μλκ, ε?
    Zefuros
    16.02.2008, 18:45
    Λοιπον,

    Αντε να δωσω την εξηγηση γιατι φοράει ροζ.

    Επαμε πως εχουμε 3 ροζ, 2 κοκκινα και ενα μαυρο καπέλο.

    Για να μην δινει απαντηση η Χιουα (Η τελευταια στην σειρά) σημαινει πως μπροστά της στα 3 ατομα βλέπει τουλάχιστον 1 ροζ καπέλο (λογικο, καθώς εαν εβλέπε 2 κοκκινα κα ι1 μαυρο, θα ηξερε πως αυτη φοράει αναγκαστικά ροζ)

    Αρα απανταει πως δεν ξερει τι φοράει η ιδια.

    Παμε τωρα στην επομενη. Για να απαντάει πως δεν ξερει τι φοράει η ιδια, σημαινει πως στις 2 μπροστινές της βλέπει τουλάχιστον 1 ροζ καπέλο (Αν καμία απο τις 2 μπροστινές της δεν ειχε ροζ καπέλο, τοτε σε συνδυασμο με την απαντηση της τελευταιας θα ελεγε πως η ιδια φοράει ροζ)

    Εντελώς αναλογα, η τριτη βλέπει την μπροστινη της να φοράει ροζ καπέλο (ειδαλλως θα ηξερε πως ειναι αυτη)

    Με ολους αυτους τους λογικους συλλογισμους, η 1η απαντα πως φοράει ροζ!

    Ελπιζω να το καταλαβατε...