ελληνική μουσική
    854 online   ·  210.853 μέλη

    Απελευθέρωση του φονιά του John Lennon

    alex8
    07.02.2008, 18:07
    Έχουν περάσει σχεδόν 27 χρόνια από την δολοφονία του ανεπανάληπτου τραγουδιστή, συνθέτη, κιθαρίστα, στιχουργού, οραματιστή, ειρηνηστή (και η λίστα δεν έχει τέλος) John Lennon. Ο δολοφόνος του M.D.C. έχει καταδικαστεί σε 20 χρόνια με ισόβια φυλακή. Του έχουν αρνηθεί την απελευθέρωση πόλλες φορές. Πιστεύετε πως πρέπει να αφεθεί ελεύθερος? Και αν αφεθεί, πώς θα αντιδρούσατε αν τον βλέπατε στον δρόμο?
    despinakontogianni
    07.02.2008, 21:42
    Πιθανό να μην τον αναγνωρίσω, αλλά αν ήξερα πως ήταν αυτός μάλλον αμήχανα. Σίγουρα όμως δεν θα μπορούσα να του επιτεθώ!
    Ίσως να έψαχνα να βρω κάτι πάνω του, το οποίο θα μου φανέρωνε γιατί να τον σκοτώσει.

    Αλλά σοβαρά δεν ξέρω....
    beatlus
    08.02.2008, 01:27
    Ο ίδιος ο Lennon, πιστεύω πως αν ζούσε... και πάλι θα τον πλησίαζε για να του υπογράψει ένα αυτόγραφο ή για να μιλήσει μαζί του.
    Η αλήθεια είναι πως το μόνο που θα ήθελα να κάνω -προσωπικά- θα ήταν να ρωτήσω αυτόν τον άνθρωπο "Γιατί;". Στ' αλήθεια όμως. Να μπορούσε να μου αποκαλύψει την πραγματικότητα κι όχι να με απέφευγε με ένα ψέμα...
    Απάντηση, πάντως, αμφιβάλλω αν θα έπαιρνα...



    επισυναπτόμενα: john_lennon.jpg 
    sitzoune81
    08.02.2008, 01:41
    Εγω αν τον συναντουσα δεν θα τον ρωτουσα γιατι το εκανε (δεν μ'ενδιαφερει εξαλλου), αλλα αν εχει μετανιωσει πραγματικα για την πραξη του ή οχι.
    Ξερω πως αυτο ειναι πραγματικα που αξιζει απο ολη την αποτροπαια ιστορια.
    Peace18
    08.02.2008, 09:20
    Παράθεση:

    Το μέλος beatlus στις 08-02-2008 στις 01:27 έγραψε...

    Ο ίδιος ο Lennon, πιστεύω πως αν ζούσε... και πάλι θα τον πλησίαζε για να του υπογράψει ένα αυτόγραφο ή για να μιλήσει μαζί του.
    Η αλήθεια είναι πως το μόνο που θα ήθελα να κάνω -προσωπικά- θα ήταν να ρωτήσω αυτόν τον άνθρωπο "Γιατί;". Στ' αλήθεια όμως. Να μπορούσε να μου αποκαλύψει την πραγματικότητα κι όχι να με απέφευγε με ένα ψέμα...
    Απάντηση, πάντως, αμφιβάλλω αν θα έπαιρνα...





    Εκτώς από το γεγονός ότι συμφωνώ τέλεια σε όλα, να προσθέσω ότι να πω ότι δεν νομίζω να είναι κανείς αρμόδιος για το ποιός μπαίνει και βγαίνει από τις φυλακές και πότε... Και κάτι ακόμα! Είναι ανοησία να υπάρχει οργή για ένα άτομο που διέπραξε κάτι πριν 27 χρόνια! Όσο αγαπητός κι αν ήταν ο John Lennon!
    hartigan
    08.02.2008, 18:22
    Όχι 20 αλλά 50 χρόνια
    edalleynejohnson
    08.02.2008, 21:20
    Ένα μεγάλο "Γιατί" όπως είπε και ο beatlus.
    Αν και πάνω κάτω ο λόγος είναι γνωστός και σίγουρα κάπου θα τον έχετε ακούσει,
    αλλά θα ήθελα να τον ακούσω απο τον ίδιο.
    Πιστέυω πάντως πως ο John τον έχει ήδη συγχωρέσει...
    alex8
    08.02.2008, 21:21
    Το έκανε για να γίνει το όνομα του γνωστό, το παραδέχτηκε... Για αυτό οι fun του Lennon τον φωνάζουν με τα αρχικά του, M.D.C.



    επισυναπτόμενα: M.D.C..jpg 
    freakhood
    08.02.2008, 21:27
    Επειδη ειμαι κατά των φυλακών, θα προτιμούσα να μην ειχε φυλακιστει καθολου.
    Πιστευω πως κι ο John θα συμφωνουσε.
    alex8
    08.02.2008, 21:35
    Και ο John και η Υoko τον έχουν σίγουρα συνχωρέσει, αλλά σκεφτήκατε ποτέ πως αν ο Lennon ζούσε σήμερα και καθοδηγούσε εμάς και τα παιδιά μας, ο κόσμος θα γινότανε πολύ καλύτερος...τον συνχωρώ και εγώ για τον φόνο του John, αλλά όχι για την καταδίκη του κόσμου..όχι ακόμη τουλάχιστο.. (btws συνχωρέστε με και εσείς που έβαλα τα μούτρα του στο last massage μου... )
    Debauchee
    09.02.2008, 17:03
    Motown, motown junk
    I laughed when lennon got shot
    21 years of living and nothing means anything to me
    We live in urban hell, we destroy rock and roll
    Peace18
    10.02.2008, 01:02
    Παράθεση:

    Το μέλος alex8 στις 08-02-2008 στις 21:35 έγραψε...

    Και ο John και η Υoko τον έχουν σίγουρα συνχωρέσει, αλλά σκεφτήκατε ποτέ πως αν ο Lennon ζούσε σήμερα και καθοδηγούσε εμάς και τα παιδιά μας, ο κόσμος θα γινότανε πολύ καλύτερος...τον συνχωρώ και εγώ για τον φόνο του John, αλλά όχι για την καταδίκη του κόσμου..όχι ακόμη τουλάχιστο.. (btws συνχωρέστε με και εσείς που έβαλα τα μούτρα του στο last massage μου... )


    Θα έλεγα τίποτα τώρα για την &^*&$*^&^)^*&^&%$ την Γιόκο αλλά τεσπα! Ας όψεται που βρησκόμαστε σε φόρουμ! Θα συμφωνήσω με τον freakhood Κατα τα άλλα !!!
    RandyOzzy
    10.02.2008, 01:25
    Ότι θα του όρμαγα είναι σίγουρο................. όσα χρονια και αν exeoune περάσει αυτό που έκανε είναι
    nefeliellesmira
    10.02.2008, 13:35
    Ε βασικα ο ανθρωπος δεν ειναι καλα .. Απο τι ξερω ειναι σχηζογρενης κ θαυμαστης του Lenon . Οποτε δεν υπαρχει γιατι..Παιζει ουτε καν ο ιδιος να μην το εχει σινιδιτοποιήσει..
    αλλα δεν νομιζω πως πρεπει να αφεθει ελευθερος...ανθρωπο σκοτοσε , μπορει να ειναι απειλη κ για τους αλλους...καλα ειναι εκει που καθετε :P
    panagiotinos
    10.02.2008, 14:20
    Εγω θαλεγα να μην ασχολειστε με πεθαμενους 27 χρονων και να μη φανταζεστε τι θα μπορουσαν νακαν σημερα αν ηταν εδω ή τι εκαναν τοτε. Ειναι η μεγιστη ξεφτιλα ενος ανθρωπου να μενει στο παρελθον και να θαυμαζει ετσι καποιον, κι αυτο γιατι η μεγαλυτερη τιμη στο Λενον θα ηταν να αλλαζατε κι εσεις(κι εγω) εστω λιγο τον κοσμο. Κοιταχτε να κανετε κατι εσεις σημερα για τη ζωη σας. κι οσον αφορα για το δολοφονο θα του συμπεριφερομουν σαν να ηταν ο δολοφονος ενος ασημου κι οχι ενος διασημου χωρις καμια ιδιαιτερη σταση. αλλωστε ποσο μεγαλυτεροι ψυχικα ανθρωποι απτο Λενον δεν εχουν δολοφονηθει στην ιστορια?Απλως τυγχανει να ειναι πολυ λιγοτερο γνωστοι.
    freakhood
    11.02.2008, 11:00
    Peace 18...

    ...οταν λεω πως θα επρεπε να μη μπει καθολου φυλακη αυτος ο ανθρωπος οπως και αλλοι ανθρωποι, το εννοω. Ειμαι κατα των φυλακών. Και ο John ηταν. Κατα τα αλλα χαιρομαι που συμφωνεις μαζι μου, τουλαχιστον στο συγκεκριμένο ζήτημα.
    sigur
    11.02.2008, 14:16
    και γω ειρηνιστής είμαι.Προκειμένου όμως να σωφρονιστεί κάποιος που παρενέβει τον νόμο και στέρησε την ζωή κάποιου (όποιος και να είναι αλλοίμονο) κάπου πρέπει να τον κλείσουν ή κάπως να τον ''τιμωρήσουν''.Καλώς ή κακώς (καλώς μάλλον) θα πρέπει να τιμωρηθεί για την πράξη του.Όχι απλά και ανεύθυνα δεν πιστεύω στις φυλακές, το ζήτημα είναι να προτείνουμε κάτι.Μια εναλλακτική δηλαδή.
    Γιατί η αμφισβήτηση δεν προυποθέτει αναγκαστικά σοφία.Η τεκμηρίωση όμως αυτής, απαιτεί (αυτό μάλλον το ξέρει και κάποιος που δεν είναι ακόμα...20, freakhood).
    fantasma
    11.02.2008, 20:12
    αν ηταν στην Ελλαδα θα ειχε βγει στα 5 χρονια......
    rory166
    12.02.2008, 01:49
    Παράθεση:

    Το μέλος nefeliellesmira στις 10-02-2008 στις 13:35 έγραψε...

    Ε βασικα ο ανθρωπος δεν ειναι καλα .. Απο τι ξερω ειναι σχηζογρενης κ θαυμαστης του Lenon . Οποτε δεν υπαρχει γιατι..Παιζει ουτε καν ο ιδιος να μην το εχει σινιδιτοποιήσει..
    αλλα δεν νομιζω πως πρεπει να αφεθει ελευθερος...ανθρωπο σκοτοσε , μπορει να ειναι απειλη κ για τους αλλους...καλα ειναι εκει που καθετε :P



    Δεν τον φερνετε και απο ελλαδα μια βολτα?Να κανει μια εκκαθαριση
    freakhood
    12.02.2008, 13:47
    Sigur, οταν λεω πως ειμαι κατα των φυλακων, εχω και επιχειρηματα και εναλλακτικες. Απλα δεν θελω να αραδιαζω αραδες εδω μεσα για καποιο αλλο ζητημα.

    Αν ρωτούσουμε τον John Lennon, ειμαι σιγουρος πως δεν θα ηθελε να μπει πισω απο τα σιδερα ο φονιας του. Νομιζω πως τουλαχιστον σε αυτο συμφωνουμε.