ελληνική μουσική
    917 online   ·  210.853 μέλη
    hartigan
    08.02.2008, 18:50
    Ένα πρόβλημα έχει δημιουργηθεί.Έχουμε κόψει όλα τα δέντρα με αποτέλεσμα να υπεθερμανθεί η γη.Εσείς αγαπάτε τη φύση?
    blackdragon
    08.02.2008, 19:18
    Όλοι την αγαπάμε κ, δυστυχώς, όλοι την καταστρέφουμε..............
    Stroumfita456
    08.02.2008, 19:57
    πως να μην την αγαπάμε,αφού απο αυτη ζούμε......την λατρευω....το κακο είναι πως την καταστρεφουμε(όπως και είπε ο blackdragon)
    StavmanR
    08.02.2008, 22:13
    Παράθεση:

    Το μέλος Stroumfita456 στις 08-02-2008 στις 19:57 έγραψε...

    πως να μην την αγαπάμε,αφού απο αυτη ζούμε......την λατρευω....το κακο είναι πως την καταστρεφουμε(όπως και είπε ο blackdragon)



    ... από αυτήν και θα πεθάνουμε. Αυτή έχει τον πρώτο λόγο, πάντα τον είχε και πάντα θα τον έχει. Είναι δυνατόν η αλεπού 100 χρόνων και τα αλεπουδάκια 101; Αντί να την κατανοήσουμε και να εναρμονιστούμε σε αυτήν, μας έχει καταλάβει μία έπαρση να την βάλουμε σε τεχνολογικά υποζύγια και να την εκμεταλλευτούμε ως αφεντικά της. Περαστικά μας...
    catherine91
    09.02.2008, 12:48
    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 08-02-2008 στις 22:13 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Stroumfita456 στις 08-02-2008 στις 19:57 έγραψε...

    πως να μην την αγαπάμε,αφού απο αυτη ζούμε......την λατρευω....το κακο είναι πως την καταστρεφουμε(όπως και είπε ο blackdragon)



    ... από αυτήν και θα πεθάνουμε. Αυτή έχει τον πρώτο λόγο, πάντα τον είχε και πάντα θα τον έχει. Είναι δυνατόν η αλεπού 100 χρόνων και τα αλεπουδάκια 101; Αντί να την κατανοήσουμε και να εναρμονιστούμε σε αυτήν, μας έχει καταλάβει μία έπαρση να την βάλουμε σε τεχνολογικά υποζύγια και να την εκμεταλλευτούμε ως αφεντικά της. Περαστικά μας...



    Συμφωνώ απολύτως με τα λεγόμενά σου!!!!!!!
    Περαστικά μας, όπως πολύ ωραία είπες κι εσύ...
    despinakontogianni
    09.02.2008, 13:45
    Ε, σαν καλό προσκοπάκι κι εγώ....
    noizreduction
    09.02.2008, 13:49
    Αν και καποιος βιολογος θα μας καλυπτε καλυτερα, εχω την εξης πιστη:

    Η Φυση ειναι ενα μεγαλο, λογικο και αυτοσυντηρουμενο οικοσυστημα. Ο ανθρωπος ειναι μερος του οικοσυστηματος, οπως οι ιοι, τα υπολοιπα θηλαστικα, κλπ..
    Η Φυση εχει αποδειξει πως σε μικρα και ελεγχομενα οικοσυστηματα ( το τελευταιο καιρο μονο σε πειραματα το διαπιστωνουμε, μιας και μη επηρρεαζομενα οικοσυστηματα δεν υπαρχουν ) μπορει να επαναφερει και να αναδιαταξει την ισορροπια, αναλογα με τις αναγκες και τους κινδυνους που διατρεχει.

    Εμεις ειμαστε μια ανωμαλια η οποια εν καιρω θα απαλειφθει με διαφορους τροπους. Η φυση εχει ενα τεραστιο βιοχημικο εργοστασιο, που ανα πασα στιγμη μπορει να εξολοθρευσει περισσοτερους "εχθρους ανθρωπους" απο μια βιοχημικη βομβα ( βλεπε Εμπολα, γριπη, γριπη των πουλερικων ).

    Το μονο που αυτη τη στιγμη την εμποδιζει ειναι η λογικη μας ικανοτητα να προφυλασομαστε και να αμυνομαστε απεναντι σε τετοιες επιθεσεις. Πολυ φοβαμαι ομως, πως καποια στιγμη η αντιδραση μας αυτη θα ειναι ματαια και ο πληθυσμος μας θα μειωθει ακριβως εκει που η ιδια η Φυση θα φροντισει για να υπαρξει η απαιτουμενη ισορροπια.

    Μεχρι τοτε, μπορουμε να αναβαθμισουμε την οικολογικη μας συνειδηση, να ζησουμε περισσοτερο στη Φυση και να ελπιζουμε πως η διαδικασια ισορροπιας, μπορει να αντιστραφει υπερ μας.
    kamelia8
    15.02.2008, 22:50
    Ναι, αλλά δε νομίζω ότι κάνω αρκετά γι' αυτή...
    punkster
    16.02.2008, 00:47
    Το μεγαλυτερο προβλημα απο ολα ειναι οτι οι ανθρωποι ειμαστε εγωιστικα καθικια.
    Παντα ειμασταν και παντα θα ειμαστε, δεν προκειται να αλλαξει αυτο.

    Ειναι απιστευτη η πλεονεξια του ανθρωπου.
    Αλλα το πιο απαισιο ειναι η πλανη στην οποια βρισκομαστε ολοι. Φτανει σε σημεια αηδιας.

    Ολο λεμε, λεμε, λεμε και ξαναλεμε........

    Αλλα εχει συνειδητοποιησει κανενας πραγματικα ολα αυτα που λεγονται???
    Και οταν λεω να εχει συνειδητοποιησει, εννοω οχι απλως να ΞΕΡΕΙ για αυτο, αλλα το νιωθει.
    Νομιζουμε οτι με το απλα να συζηταμε εχουμε κανει το χρεος μας.
    Οπως επισης νομιζουμε και οτι επειδη περπαταμε στα δυο και λυνουμε εξισωσεις αυτο μας επιτρεπει αυτοματα να αποκαλουμε τους εαυτους μας Ανθρωπους.

    Εχουμε ξεχασει να αγαπαμε και εχουμε ξεχασει να κοιταμε γυρω μας.
    Ειλικρινα, με το χερι στην καρδια, ποια ηταν η τελευταια φορα που σταματησατε στον δρομο για να δειτε τι υπαρχει γυρω σας?
    Ποια ηταν η τελευταια φορα που παρατηρησατε τον κομσο και τη ζωη που υπαρχει γυρω σας??
    Εγω ειχα χρονια να το κανω.
    Απλως κοιταγα, αλλα δεν εβλεπα. Και ειναι πολυ μεγαλη η διαφορα.
    Τις προαλλες ειδα ενα βουνο που χρονια τωρα βρισκονταν μπροστα μου αλλα εγω δεν ηξερα καν οτι υπαρχει.

    Το νοημα ειναι οτι η αναισθησια μας τεινει στο απειρο!!!

    Αν εβρεχε σκατα δεν θα το παιρναμε καν χαμπαρι, αρκει να μην επεφταν στον κηπο μας. Χεστηκαμε αν θα βρωμαγε την επομενη ο τοπος! Το σημαντικο θα ηταν που εμεις δεν θα ειχαμε σκατα στην εξωπορτα μας!
    Ας πανε τα σκατα να πεσουν στην αφρικη, ας πανε στην νοτια αμερικη, ας πανε οπου διαολο θελουν, δεν μας αφορα.
    Δεν ειναι κοντα σε εμας και δεν μας αγγιζει, ειναι δικο τους προβλημα.


    Ειμαι ανθρωπος. Τωρα εγω γιατι δεν χαιρομαι????