ελληνική μουσική
    876 online   ·  210.854 μέλη

    Sound Theories Steve Vai / Τις γνώμες-κριτικές σας!

    Brokenchord
    14.02.2008, 23:40
    Τι να πρωτοπεί κανείς!
    Η γνώμη μου είναι ότι είναι από τα καλύτερα album του Στέφανου!
    Ίσως κάποιες συνθέσεις να είναι κάπως βαρύγδουπες και δύσπεπτες.

    Ίσως πάλι σε κάποιους να μοιάζει ότι κάνει απλός βλακείες,παπατζιλίκια με παράξενους ήχους και με την metropole orkest απο πίσω μόνο και μόνο για την μέσα σε εισαγωγικά γκάβλα του αλλά η για να προσδώσει ένα πομπώδες ύφος! Εξάλλου είναι ο Steve Vai !

    Δεν είναι ώμος έτσι !
    Πρέπει να έχουμε στο μυαλό μας ότι
    Άποτελούν ήχοι,μελωδίες,χρώματα και εναλλαγές που πλημμύρισαν την ψυχή του όταν για πρώτη φορά δυο χρονό μπροστά σε ένα πιάνο κατάλαβε ότι οι νότες πηγαίνοντας αριστερά χαμηλώνουν και πηγαίνοντας δεξιά ψιλένουν.
    Κάπως έτσι την είχα πατήσει και εγώ και ταυτίστηκα πάλι!

    Τώρα ότι κάποια κομμάτια είναι διασκευές και ότι απλός τις έκανε για να βγάλει λεφτά δεν ισχύει. Και δεν ισχύει γιατί κάποια πράγματα παίρνουν καιρό για να γίνουν. Πώς είναι δυνατόν ένα νέο παιδί (τότε παλιά δηλαδή) να μπορεί να παίξει τις συνθέσεις όπως πραγματικά τις φαντάζονταν με βιολιά κτλ. Έτσι συμβιβάστηκε με αυτό που μπορούσε να κάνει τότε ! Έπρεπε να περάσει καιρός, να διορθωθούν οι συνθέσεις, να βρεθεί η ορχήστρα,να ξεσκονιστούν από το ντουλάπι οι παρτιτούρες και τόσα άλλα πράματα!

    Σε αυτούς τους κάποιους που όλα αυτά τους μίαζουν ανούσια και τα βαριούνται θα τους πω απλός να ξανά ακούν τους ήχους. Να προσπαθούν να τους κάνουν εικόνες. Να διαβάζουν τον τίτλο του κομματιού για να βάλουν το κατάλληλο φόντο στις σκέψεις τους και τότε θα καταλάβουν! Και τον τίτλο πάνω από όλα όλου το album. Sound theories σε λέει καθώς επίσης και ότι αποτελεί το δεύτερο album μιας τριλογίας που διηγήτε με νότες την ιστορία ενός ανθρώπου που φτάνει στην σχιζοφρενία!
    Έχω να πω άλλα τόσα που με πνίγουν αλλά ας το αφήσω καλλίτερα!

    Όλα τα παραπάνω η γνώμη μου!


    Γράψτε τις δικές σας!!!
    Tommymoto
    15.02.2008, 10:42
    Γειτονα οτι και να πεις για ουτον τον ανθρωπο ειναι λιγο...καλυτερα βαλε κατι να ακουσουμε σε ενα τραγουδι του 1000 εικονες...
    Brokenchord
    15.02.2008, 13:29
    Άκου λίγο το lotus feet από το προηγούμενο album (Reflections Reall Elisions) και μετά το The murder prology από το Sound Theories .

    Και το Firewall με το The murder αντίστοιχα

    Τι παρατηρείς είναι δύσκολο το ξέρω! πρέπει να έχεις καλό αυτί! αλλά για ψάξε το!





    επισυναπτόμενα: 3310058.jpg 
    bon_scott
    15.02.2008, 17:03
    Σιγουρα δυσκολο στο ακουσμα, αλλα αν συγκεντρωθεις σε αυτο που ακους, σε παρασερνει σε εναν σουρεαλιστικο κοσμο γεματο χρωματα και παραξενα τοπια.. Οι επιρροες απο Zappa ειναι πολυ παραπανω απο εμφανεις (Frangelica αλλωστε... )

    Μην μου πεις οτι δεν περιμενες σχολιο απο μενα Φωτη εεε?, εεε?? ,εεεε??? Εχω κ φρεσκο πραμα απο Queen να σε δωσω!!!
    deathminor88
    15.02.2008, 17:23
    Παραγματικά τον θαυμάζω όχι τόσο ως κιθαρίστα αλλά ως μουσικό μυαλό. Πειραματίζεται, με τόσα είδη, και ήχους, και μελωδίες... Είναι απίστευτος. Από τους αγαπημένους μου!
    Brokenchord
    15.02.2008, 19:03
    Παράθεση:

    Το μέλος bon_scott στις 15-02-2008 στις 17:03 έγραψε...

    Σιγουρα δυσκολο στο ακουσμα, αλλα αν συγκεντρωθεις σε αυτο που ακους, σε παρασερνει σε εναν σουρεαλιστικο κοσμο γεματο χρωματα και παραξενα τοπια.. Οι επιρροες απο Zappa ειναι πολυ παραπανω απο εμφανεις (Frangelica αλλωστε... )

    Μην μου πεις οτι δεν περιμενες σχολιο απο μενα Φωτη εεε?, εεε?? ,εεεε??? Εχω κ φρεσκο πραμα απο Queen να σε δωσω!!!



    Μα εσένα περίμενα εξαρχής!!!

    Λιπών ίσως να το ξεκίνησα λάθος αλλά το θέμα μας είναι το album και όχι τόσο ο Στέφανος!!!

    Άκου λίγο το lotus feet από το προηγούμενο album (Reflections Reall Elisions) και μετά το The murder prology από το Sound Theories .

    Και πες μου τι παρατηρείς!!!

    bon_scott
    15.02.2008, 23:17
    Παράθεση:

    Το μέλος Brokenchord στις 15-02-2008 στις 19:03 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος bon_scott στις 15-02-2008 στις 17:03 έγραψε...

    Σιγουρα δυσκολο στο ακουσμα, αλλα αν συγκεντρωθεις σε αυτο που ακους, σε παρασερνει σε εναν σουρεαλιστικο κοσμο γεματο χρωματα και παραξενα τοπια.. Οι επιρροες απο Zappa ειναι πολυ παραπανω απο εμφανεις (Frangelica αλλωστε... )

    Μην μου πεις οτι δεν περιμενες σχολιο απο μενα Φωτη εεε?, εεε?? ,εεεε??? Εχω κ φρεσκο πραμα απο Queen να σε δωσω!!!




    Μα εσένα περίμενα εξαρχής!!!

    Λιπών ίσως να το ξεκίνησα λάθος αλλά το θέμα μας είναι το album και όχι τόσο ο Στέφανος!!!

    Άκου λίγο το lotus feet από το προηγούμενο album (Reflections Reall Elisions) και μετά το The murder prology από το Sound Theories .

    Και πες μου τι παρατηρείς!!!




    Μα αγαπητε Φωτη(εχουμε και ενα επιπεδο, μη χεσω) το σολο ειναι το ιδιο, παιγμενο λιγο διαφορετικα! Εξαιρετικα και τα δυο παντως... Εγω με το πρωτο κυριολεκτικα πεφτω σε νιρβανα!! Αυτο δεν ειναι??????????
    Brokenchord
    16.02.2008, 22:04
    Ε εντάξει αυτό ήταν εύκολο!!
    Για δοκίμασε τώρα με Firewall και The murder εκεί να σε δώ!!

    Καθώς και το Shadows And... με το Whispering a prier αυτό είναι λίγο εύκολο
    και πάλι το Shadows And... με το Fire Garden καλά αυτό είναι ολοφάνερο !!!

    Έτσι για να δεις ότι έχω όλη την δισκογραφία μέσα στο μυαλό μου!

    Βασικά! με όλα αυτά κάτι θέλει να μας πει!

    Η ζωή είναι ένα τραγούδι. Γι΄αυτό τραγούδησε το όσο ποιο δυνατά μπορείς. Γιατί λίγα πράγματα χρειάζεται κάποιος για να είναι ευτυχισμένος. Μια ψυχή να τον αγαπάει, μια καλοκαρδισμένη κιθάρα και όνειρα, πολλά όνειρα, όσα είναι τα αστερία στους γαλαξίες

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Brokenchord στις 16-02-2008 22:24 ]


    Brokenchord
    20.02.2008, 13:29
    Τι γίνεται ρε παίδες μόνο εγώ ακούω Στέφανο και μάλιστα τόσο προσεκτικά ;