ελληνική μουσική
    673 online   ·  210.857 μέλη

    Βίκτωρ - Βικτώρια

    GeorgesM
    21.02.2008, 11:37
    Μήπως έχει κανείς όλη τη μουσική του Θ. Μικρούτσικου, από τη θεατρική παράσταση της Α. Βουγιουκλάκη,
    Βίκτωρ - Βικτώρια, 1985-86;
    Ή μήπως γνωρίζει κανείς που θα μπορούσα να τη βρω;
    Είχε κυκλοφορήσει από τη Κολουμπια σε βινύλιο τότε.
    Αν ξέρεις κάποιος κάτι θα με βοηθήσει πολύ

    Ευχαριστώ
    sintorin
    21.02.2008, 14:40
    Isos na min to vriskeis, giati o mikroutsikos isos na evale tin upografi tou oti autos egrapse tin mousiki, ala stin pragmatikotita einai grameni apo ton Henry Mancini tou opiou ekthotheike to 82....

    pisteuo ean koitakseis gia Mancini, tha vreis tin ekdosi tou 1982 apo ton pragmatiko suntheti, kai oxi tin maimou apo ton deithen...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sintorin στις 21-02-2008 15:46 ]


    GeorgesM
    22.02.2008, 08:08
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά κάνεις ένα λάθος. Έχω το σάουντρακ
    με τη μουσική από τη ταινία και το πρωτότυπο καστ του θεατρικού, του Μαντσίνι.
    Για την παράσταση της Βουγιουκλάκη, είχε γράψει πρωτότυπη μουσική ο Θάνος Μικρούτσικος. Είχα δει την παράσταση και το ξέρω θετικά αυτό. Απλά δεν μπορώ να τη βρω πουθενα.
    NiKiTaS25
    22.02.2008, 11:39
    GEORGEM τα τραγουδια από την παράσταση που εχουν περάσει και σε cd (γιατί το βινύλιο περιορισμένων αντιτύπων είναι απίθανο να το βρεις) είναι τα εξης:

    1. Γαρύφαλλο
    2. Ο Άνδρας της ζωής μου (είμαι εγώ)
    3. Τις νύχτες που κυκλοφορώ

    Τα δύο πρώτα μπορεις να τα βρεις σε μια συλλογή που ειχε κυκλοφορησει το 94-95 και λέγεται η Αλίκη τραγουδάει τα μεγάλα μιούζικαλ

    Το τρίτο, στην παράσταση το έλεγε ο Βλάσσης Μπονάτσος. Δισκογραφικά όμως μπορείς να το βρεις στη συνεργασία του Μικρούτσικου με το Διονύση Θεοδόση (Όσο κρατάει ένας καφές)

    Ελπίζω κάπως να σε βοήθησα
    megaloserwtikos
    22.02.2008, 12:47
    Φίλε Γιώργο τι μου θύμησες, να 'ξερες... κι άρχισα να ψάχνω στις κασέτες της παιδικής μου ηλικίας. Ανάμεσα σε αυτές, ξεχασμένες σε έναν χώρο αποθηκευτικό, σε ένα κουτί, έχω και το ''Βίκτωρ και Βικτώρια''. Λάτρης του θεάτρου, είχα αγοράσει την κασέτα τότε (επάνω γράφει 26/10/84), γύρω στις 450 με 500 δραχμές, τόσο κόστιζαν.

    Τραγουδούν απ' ότι βλέπω, ο Λογοθέτης, ο Μπονάτσος (τέλεια η μπαλάντα ''τι μου συμβαίνει''), ο Μπουλάς, ο Μούτσιος, κάποιοι ακόμα ηθοποιοί, βεβαίως και η Βουγιουκλάκη.
    Τους στίχους υπογράφουν ο Μάριος Πλωρίτης και ο Γιώργος Παυριανός.

    Έχω όλη την διάθεση να σου κάνω ένα αντίγραφο και να στο δώσω, αλλά δεν έχω τρόπο να το αντιγράψω...

    GeorgesM
    23.02.2008, 08:52
    NiKiTaS25 και megaloserwtikos,

    ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Το cd με τα τραγούδια της Αλίκης Μιούζικαλ
    το έχω. Απλά θα ήθελα να έχω όλα τα τραγούδια, γιατί υπήρχαν πολλά ακόμη ωραία. Όσο για τη κασέτα, νομίζω ότι θα μπορούσαμε να κάνουμε κάτι. Πρέπει να υπάρχουν κάποιοι που μπορούν να την περάσουν σε cd ή όχι. Αν, megaloserwtikos, είσαι Αθήνα, θα μπορούσαμε να βρεθούμε για να δούμε τι μπορεί να γίνει. Θα το ψάξω και θα σου ξαναπώ σχετικά.

    Φιλικά, Γιώργος

    megaloserwtikos
    23.02.2008, 16:18
    Ok GeorgesM, τα λέμε...