ελληνική μουσική
    673 online   ·  210.857 μέλη

    Τι παθαίνω αν βάλω μια κάρτα ήχου;

    spirosspirou
    11.03.2008, 15:40
    Γεια σας!

    Γράφω πρώτη φορα και θα ήθελα να μάθω δύο πράγματα για την ηχογράφηση. Έχω έναν ενισχυτή κιθάρας VOX AD15VT tube και πρόσφατα μου έκαναν δώρο έναν προενισχυτή, και συγκεκριμένα τον TUBE ULTRAGAIN MIC200 της BEHRINGER. Έτσι είπα και εγώ πλέον να δουλέψω και ηχογράφηση. Μου προτείνανε την M AUDIO Audiophile 192 και άρχισα να παίρνω το θέμα ζεστά. Όμως ψάχνοντας, και συγκεκριμένα με τηλέφωνα και επισκέψεις σε διάφορα μαγαζιά, διαπίστωσα με μεγάλη μου λύπη ότι κανένας δεν μου εγγυώτανε για το θέμα του να έχω εν ενεργεία και τα 5.1 ηχεία που έχω στον υπολογιστή. Μάλιστα άκουσα και ότι ή θα το έχω για ηχογραφήσεις ή για PC εφαρμογές. Αν μπορεί κανένας ας με βοηθήσει.

    Ξέχασα να πω ότι θέλω το σύστημά μου να δέχεται δύο όργανα (κιθάρα, clavinova) και μικρόφωνο.

    Γίνεται αυτό με κάποιο τρόπο και αν όχι τι εναλλακτικές έχω;

    Ευχαριστώ προκαταβολικά


    noizreduction
    12.03.2008, 12:44
    Φιλε spirosspirou, δυστυχως εχει δικιο οποιος σου ειπε πως το PC θα το εχεις ή για εφαρμογες ή για ηχογραφησεις.
    Καλως ή κακως ( και ευτυχως καλως ) οι καρτες που προοριζονται για ηχογραφησεις, δεν εχουν "παιχνιδια" με 5.1 και 7.1 τοποθετησεις dolby ηχειων.
    Ευτυχως, γιατι επιτελους οι εταιριες μπορουν να επικεντρωθουν σε καλυτερους πυρηνες και περισσοτερες εισοδους πανω στην καρτα.

    Εγω σου προτεινω την Mackie Onyx που ειναι firewire και μπορει να σε εξυπηρετησει σε ο,τι απαιτησεις εχεις.
    Βεβαια, δεν εχεις αναφερει καθολου προϋπολογισμο.
    MrBravo
    12.03.2008, 16:30
    Εγω χρησημοποιω την Creative FATAL1TY και ειμαι ευχαρηστημενος(γυρω στα 100 euro αν δεν κανω λαθος) Βεβαια , θα σου συνιστουσα να δουλεψεις με προγραμμα ηχογραφησης η Cubase, Nuendo κ.λ.π. χρησημοποιοντας το Input της καρτας...
    spirosspirou
    13.03.2008, 00:19
    Τα είδα και τα δύο προιόντα, είναι εντός των ορίων του προυπολογισμού μου και από ότι βλέπω πιστεύω να με καλύψουν. Η Creative είναι μια καλή επιλογή αρκεί να ξέρω πόσα όργανα μπορεί να δεχτεί γιατί είδα 1 line-in. Αν δεν μπορεί να δεχτεί άλλα και κατ'επέκταση επιλέξω το MACKIE απενεργοποιήται η ήδη υπαρχουσα κάρτα(REALTEK) και αν ναι πόσες εισόδους θα πρέπει να χρησιμοποιήσω για να βάλω τα ηχεία μου έστω και stereo;

    Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας


    noizreduction
    13.03.2008, 12:50
    Για να απενεργοποιησεις την καρτα που βρισκεται πανω στη μητρικη μπορεις να το κανεις ειτε μεσω του BIOS στην αρχη ( ενημερωσου απο το manual της ), ειτε μεσω του "Πινακα Ελεγχου".
    Πας "Πινακας ελεγχου"-> Συστημα-> Υλικο-> Διαχειριση Συσκευων-> βρες την καρτα της realtek και κανε δεξι κλικ. Επελεξε "Απενεργοποιηση" και στη συνεχεια κανε restart τον υπολογιστη και βαλε τη νεα καρτα.

    Εννοεις εξοδους και οχι εισοδους. Θα χρειαστεις μονο τις 2 εξοδους που βγαζει η καρτα ( αναφερομαι στη mackie ) στις οποιες θα συνδεσεις στο L output->αριστερο ηχειο ( οπως βλεπεις τον υπολογιστη ) και R output-> δεξι ηχειο.
    Jelevel
    14.03.2008, 21:53
    Βασικά δεν είναι απαραίτητο να απενεργοποιήσης την realtek κάρτα σου.Αυτό που μπορείς να κάνεις χωρίς να μπαίνεις σε επιπλέον διαδικασίες είναι να επιλέξεις από τον πίνακα ελέγχου->sound and audio devices->audio(tab) σαν συσκευή αναπαραγωγής ήχου την νέα σου κάρτα και επίσης και σαν συσκευή ηχογράφησης.Επίσης ενδέχεται αν θες να χρησιμοποιήσεις την Realtek κάρτα σου για αναπαραγωγή του ήχου(playback) απλά να αφήσεις την Realtek ως επιλογή!

    I'll ride the wave where it takes me...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Jelevel στις 14-03-2008 21:55 ]


    spirosspirou
    16.03.2008, 16:45
    Σορρυ για την καθυστερημένη απάντηση απλά ούτε και εμεις γλιτώσαμε από τα παρελκόμενα των διακοπών της ΔΕΗ.

    Τελικά προχτές αγόρασα την M-AUDIO Audiophile 192 γιατί την βρήκα σε πολύ συμφέρουσα τιμή (100Ε). Αυτή τη στιγμή προσπαθώ να την δουλέψω παράλληλα με την onboard REALTEK που έχει ο υπολογιστής. Την μια για εγγραφή και την άλλη για αναπαραγωγή. Αυτός που μου την πούλησε μου είπε ότι με το QUBASE γίνεται αυτό και το μόνο που περιμένω είναι να προμηθευτώ το συγκεκριμένο πρόγραμμα. Προς το παρόν έβαλα την κιθάρα μου και ενισχύοντας την με το mic200 της Behringer προσπάθησα να δουλέψω με το AMPLITUDE2 που έχει τέτοια επιλογή (ποια κάρτα να είναι για in και ποια για out) αλλά δεν μπόρεσα να το κάνω.

    Καλά βαδίζω ή έπεσα στην παγίδα του αρχάριου;


    noizreduction
    16.03.2008, 16:57
    Δηλαδη, πηρες ενα αμαξι Ferrari ( η M-Audio ) και για να κυλησει χρησιμοποιεις λαστιχα απο μηχανακι ( realtek στην αναπαραγωγη );

    Αυτο θα ηταν μεγαλο λαθος, γιατι ως γνωστον "2 πραγματα που κανουν την ιδια δουλεια στα Windows, οδηγουν σε σιγουρο conflict".

    Προτεινω να "σβησεις" την realtek και να αφοσιωθεις αποκλειστικα στην M-AUDIO. Ισως να πρεπει να αποφασισεις για τι χρηση θελεις το PC σου. Για ηχογραφησεις και καλη αναπαραγωγη stereo ηχου ή για βιντεακια και παιχνιδια με 5.1;

    Εαν θελεις και τα 2, θα πρεπει να ανεχτεις το stero σημα της M-AUDIO. Αν το θες για 5.1, πετα την M-AUDIO και κλαψε για τα 100Ε που εδωσες

    ΠΕρα απο αυτο, νομιζω πως η πορεια σου ειναι μια χαρα.
    spirosspirou
    16.03.2008, 17:38
    Μετά την απόλυτα σαφή περιγραφή που έκανες νομίζω ότι θα χρησιμοποιήσω τα λάστιχα της μαμάς (M-AUDIO) για να ακούσω τον ήχο. Έτσι που το έθεσες δεν μου αφήνεις και κάποιο περιθώριο.
    Αυτό όμως που δεν βρήκα είναι πως θα συνδέσω τα 3 jacks που έχουν τα ηχεία μου για να έχω ένα καλό stereo ήχο. Ακόμα και στο site της M-AUDIO δεν βρήκα κάποια προτεινόμενη συνδεσμολογία.
    Επισης κατέβασα τους τελευταίους drivers αλλά δεν μου εγκαθίστανται γιατί λέει ότι το σύστημα (is not supported for use with DELTA) αλλά μάλλον είναι γιατί δεν έχω καταργήσει την REALTEK.

    Και αν τελικά τρέξει η Ferrari ακόμα καλύτερα
    noizreduction
    16.03.2008, 19:27
    Προφανως τα ηχεια σου εχουν 3 jacks τα οποια θα ειναι για Left/Right και Centre ( Sub ). Αν μπορεις ομως, λες και τι μοντελο ειναι, στην περιπτωση που κανω λαθος.
    spirosspirou
    22.03.2008, 19:40
    Τελικά όλα πήγαν καλά. Στον κυκαιώνα των υποδοχών των ηχείων μου υπάρχει και μια υποδοχή που δεν είχα δει και εντέλει αυτή είναι stereo in. Και ο διανομέας τους έχει ένα μικρό επιλογέα 5.1-stereo. Είδες η OZAKI προνόησε. Έτσι όλα λειτούργησαν κανονικά και πλέον ο υπολογιστής μου γεύεται τις γλυκές νότες της κιθάρας.

    Σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια που μου δώσατε.

    Περπατάμε μουσικά...και η μουσική μας δείχνει το δρόμο...
    LawREnCe
    25.03.2008, 00:46
    να ξερεις οτι παντα σε καθε ηχογραφημα σου ο συντελεστης ποιοτητας σου θα βγαινει βαση το χειροτερο ποιοτικα μηχανημα σου.σκεψου απλα το παραδειγμα του να δουλευεις τα τελειοτερα μηχανηματα αλλα να ακουσ απο ηχειακια υπολογιστη,για να καταλαβεις τι εννοω.παρολα αυτα,πρεπει επισης να ξερεις πως υπαρχουν σοβαρες pro και broadcast καρτες στην αγορα που υποστηριζουν 5.1 κτλ απλα κοστιζουν παραπανω και φυσικα θα πρεπει να εχεις και τα σωστα ηχεια για να δουλεψεις.

    law

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : LawREnCe στις 25-03-2008 00:49 ]


    epidemic
    03.07.2008, 21:14

    Μιας και μιλατε για την Audiophile 192 να κανω και γω μια ερωτηση; :P

    Θα μπορω να ηχογραφω στο Traktor ακουγοντας το ενα channel στα ακουστικα και το αλλο να παιζει στα ηχεια;Με την onboard που εχω το κανω...Απο αυτα που διαβασα εχω μπερδευτει.


    gianniskar
    11.07.2008, 03:02

    epidemic εγώ στο pc μου έχω την m audio.Τη χρησιμοποιώ και για in και για out.Όμως η κάρτα δεν έχει ξεχωριστή έξοδος για ακουστικά.Μπορείς όμως μέσα απ το πρόγραμμα να χρησιμοποιήσεις(μέσα απο τις ρυθμίσεις) την on board κάρτα σου για ακουστικά,και την  audio για κύρια έξοδο .Στα ακουστικά δεν νομίζω να σε ενδιαφέρει η ποιότητα?Άλλες κάρτες έχουν ξεχοριστή έξοδο για ακουστικά.Κατάλαβες?Αν οχι δεν έχω πρόβλιμα μπορώ να στο αναλύσω.οκ?


    epidemic
    14.07.2008, 16:21

    Ευχαριστω για την πολυ κατατοπιστικη σου απαντηση φιλε μου. {#emotions_dlg.thumbup}