ελληνική μουσική
    660 online   ·  210.857 μέλη

    Τι είμαστε ΕΤΟΙΜΟΙ , να μοιραστούμε ,και να προσφέρουμε ???

    sillia
    18.03.2008, 14:18
    Σίγουρα πιάνουμε τον εαυτό μας κάποιες φορές ,να ζητάμε κάποιον για να μοιραστούμε στιγμές μας.Το ΕΓΩ δεν μας αρκεί, γιά να φτάσουμε να αγγίξουμε την στιγμή ευτυχίας, που μας προσφέρεται !!! Η' δεν έχουμε τις δυνάμεις να αντιμετωπίσουμε, την δυστυχία που μας πλησιάζει...μας πλησιάζει, και μας παγώνει!!!
    Για να είμαστε σε θέση όμως να ΖΗΤΑΜΕ, θα πρέπει πρώτα να έχουμε προετοιμάσει το έδαφος αυτής της προσφοράς ,απο τους ΑΛΛΟΥΣ!!!!
    Θα πρέπει να έχουμε δείξει, τις δικές μας πηγές προσφοράς!!!!
    Είναι ΓΕΜΑΤΕΣ???

    Θα θέλατε να το συζητήσουμε??? και ΠΑΝΤΑ με το χέρι στην καρδιά!!!!
    Την αλήθεια μας ζητάμε!!!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sillia στις 18-03-2008 14:21 ]


    Liza32
    18.03.2008, 21:25
    Εννοείς τι μπορούμε εμείς να δώσουμε σε αυτόν που θα μας δώσει; Κάτι σαν αμοιβαία συνεισφορά;
    SouLRocK
    18.03.2008, 21:58
    Μάλλον εννοείς αγαπητή Sillia όπως οταν ειμαστε π.χ πολύ χαρούμενοι ή πολύ διστυχισμένοι και θέλουμε καποιον/α να "αντάλλαξουμε" αυτα τα συναισθήματα μαζί του...Πρέπει ν'ακούσουμε ένα προσωπικό βίωμα κάποιου και να του συμπαρασταθούμε και μετά να πουμε και το δικό μας μυστικό...
    Αυτό που δε κατάλαβα είναι αν θέλεις να πούμε προσωπικά μας βιώματα/στιγμές εδω στο topic...(?)
    sillia
    18.03.2008, 23:41
    Παιδιά, εμένα πολλές φορές μου έχει συμβεί να μην χαίρομαι κάποιες στιγμές τόσο όσο θάθελα να τις ευχαριστηθώ, γιατί δεν μπορώ αυτές, να τις μοιραστώ με κάποιον...με κάποιους.
    Οπως λοιπόν ο πόνος μας γίνεται πιό λυτρωτικός, όταν έχουμε κάποιον δίπλα μας,έτσι και την χαρά την απολαμβάνουμε στο έπακρο,όταν έχουμε κάποιον να την μοιραστούμε.
    Για να ζητάμε αυτό από τους άλλους,ουσιαστικά δώρο για μας,δεν θάπρεπε και εμείς να γινόμαστε κάτι αντίστοιχο,δώρο στην χαρά των άλλων???

    Και εδώ μπαίνει το ερώτημα ,αν υπάρχουν αποθέματα διάθεσης να μοιραζόμαστε,
    δίνοντας και παίρνοντας....
    η μας αρκεί ο εαυτός μας και μόνον ΑΥΤΟΣ.

    ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ

    sillia
    18.03.2008, 23:48
    Τώρα αν έχουμε και την διάθεση να μοιραστούμε εδώ στην musicheaven μικρή μας κοινωνία, και προσωπικά μας βιώματα εξαρτάται από εμάς, και το ενδιαφέρον που θα δείξουμε γι αυτό το topic



    O TOΠΟΣ ΔΕΝ ΘΑ ΧΑΘΕΙ...ΟΣΟ ΑΓΩΝΙΖΟΜΑΣΤΕ ΓΙ ΑΥΤΟΝ...http://blogs.musicheaven.gr/sillia

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sillia στις 18-03-2008 23:55 ]


    Liza32
    19.03.2008, 09:14
    Μα αυτό κάνουμε τόσο καιρό αγαπητή μου, μοιραζόμαστε. Εξαρτάται πως το καταλαβαίνει ο καθένας. Όλοι εδω μέσα έχουμε ενα ξεχωριστό τρόπο μετάδοσης μυνημάτων. Αυτό ειναι κάτι που πρέπει να σεβαστούν ορισμένοι, αν θέλουν και εκείνοι να τους σεβαστούμε. Υπάρχει ο λόγος και ο αντίλογος. Ανάμεσα σ΄αυτά τα δυο, υπάρχει η αλήθεια. Και μόνο αν ψάξει κάποιος βαθύτερα, θα τη βρεί. Εγω όπως εχω ξαναπεί, μπήκα εδω μέσα, για να <μάθω>. Και <έμαθα> πολλά και διάφορα, μόνο που δεν πρόκειτε να αλλάξω την αρχική μου γνώμη για ορισμένους εκτός site, επειδή ήδη γνωρίζω κάποια πράγματα, και τίποτα δεν θα μου αλλάξει γνώμη. Επίσης, παρατήρησα, ότι με είχαν ήδη προλάβει κάποιοι, προκειμένου να καλύψουν κάποια πράγματα. Όμως, για μένα δεν έχει σημασία, διότι όπως είπα, γνωρίζω την αλήθεια, όπως πραγματικά είναι, και όχι όπως την παρουσιάζουν ορισμένοι. Και επιπλέον, αυτοί που προσπαθούν να δώσουν μια άλλη εκδοχή της αλήθειας, δεν ξέρουν ότι υπάρχει κάποιος που τους <κάρφωσε>! Όταν λοιπόν κάποιος θέλει να βλάψει κάποιον, πρέπει να τα περιμένει όλα. Γιατί καμιά φορά, υπάρχουν και τα αλληλοκαρφώματα!
    sillia
    19.03.2008, 12:08
    Στέκομαι λίγο στο "αγαπητή μου"που με πάγωσε λίγο... liza.
    Tώρα τι σχέση μπορεί να έχουν όσα εγώ έγραψα,με τα πισώπλατα καρφώματα,τα αλληλοκαρφώματα και την αρνητική γνώμη, που έχεις γιά κάποιους εδώ μέσα, για λόγο και αντίλογο...αν θέλεις μου εξηγείς.
    Και θα τα καταλάβω καλύτερα,αν μου τα πείς με πιό ζεστά λογάκια..
    φιλικά
    Liza32
    19.03.2008, 13:59
    Συγνώμη αν ήμουν λίγο απότομη. απλώς ήθελα να διευκρινήσω το λόγο που είμαι εδω. είναι γεγονός, ότι κάποιο μέλος του logokipoy.gr με παρότρεινε να μπω εδω, και μετά απο καιρό ανακάλυψα ότι ήταν γνωστή της <συγχωρεμένης> πηγής καφετζοπούλου. και μετα διάβασα αυτά που έγραφε η πηγή, και μιλάμε έπαθα πλάκα! διότι, διάβασα και πράγματα που με κούφαναν στην κυριολεξία! αλλα είναι μεγάλη ιστορία...αυτο με έκανε να παραμείνω εδω, και να αρχίσω να ψάχνω. και τι δεν βρήκα! όπως για παράδειγμα, τι ρόλο έπαιξαν κάποιοι παλιοί μου <φίλοι> σε όλα αυτά που μου έτυχαν πρόπερσι!
    CROSS
    19.03.2008, 15:36
    Όταν κάποιος έχει διπλοκλειδώσει τον εαυτό του και μετά έχει πετάξει το κλειδί,πολύ δύσκολα θα βρεί ανταπόκριση αν τύχει και θελήσει να μοιραστεί τις στιγμές του(είτε ευχάριστες είτε δυσάρεστες)με κάποιο άλλο άτομο.Όχι γιατί το άλλο άτομο δεν θα θέλει να δώσει την όποια βοήθειά του,αλλά γιατί δεν θα ξέρει τον τρόπο και τους κώδικες επικοινωνίας του ''κλειδωμένου''.
    Πάντα όσο κλειστός και αν είναι ένας χαρακτήρας,όταν έρθει η στιγμή και θελήσει να ανοιχτεί πρέπει να βρεί δίπλα του άτομα να τον δεχτούν και να τον ενθαρρύνουν κιόλας σ'αυτό του το άνοιγμα και να μην νομίζουν ότι πριν τους απέφευγε ή τους σνόμπαρε επειδή δεν είχε ιδιαίτερη επικοινωνία μαζί τους.
    Δεν θεωρώ σωστό κάποιος να προσφέρει την βοήθειά του με ανταλλάγματα.Πρέπει να κάνει ό,τι κάνει γιατί το θέλει πραγματικά και όχι για να ξέρει ότι όταν βρεθεί και ο ίδιος σε ανάλογη θέση θα έχει έναν που του ''χρωσταέι''και θα απευθυνθεί εκεί.
    Πρέπει να υπάρχει ανιδιοτέλεια σε όλους τους τομείς,και πάλι όχι για να αισθάνεται ότι έκανε το ''σωστό''και θα επιβραβευτεί για την πράξη του,αλλά γιατί πηγάζει απο μέσα του αυτό που κάνει,χωρίς δεύτερη σκέψη.
    Sillia μάλλον δεν συμφωνούμε,αν ό,τι έγραψες στο 1ο πόστ σου ισχύει για σένα και δεν το είπες γενικά.....και καλύτερα...μην μας αρχίσουν πάλι στα μπινελίκια,ορισμένα ''μέλη''απο δώ,λες και μας ήξεραν και απο χτές,ενώ δεν μας γνωρίζουν καν(όχι ότι τους υπολογίζω βέβαια,αλλά δεν είναι ωραίο πράγμα) .
    venceremos
    20.03.2008, 14:06
    Eιχα ξεκινησει χθες να απαντω αλλα μου αφησε στη μεση το μηνυμα η διακοπη
    ρευματος..

    Liza τι σου ετυχε προπερσι..;Δεν την ξερω την ιστορια..Παντως δεν μπορω να
    φανταστω αν καποιος σε εβλαψε με καποιο τροπο να μπαινει στο musicheaven και
    να κοκορευεται για τα κατορθωματα του εδω αναμεσα σε ξενους και να εκτιθεται
    ετσι, το πολυ-πολυ κατ'εμε να αφιερωνε κανα ερωτολογο μωρε...

    Sillia δεν το καταλαβαινω και πολυ το θεμα οπως το θετεις.. Με εβαλε ομως σε
    σκεψεις παντα σε συναρτηση με προσωπικα μου βιωματα. Η αναγκη να
    μοιραζομαστε αυτα που νιωθουμε και που αισθανομαστε δεν σημαινει καταρχας οτι
    οποιοσδηποτε βρισκεται στο περιβαλλον μας εκεινη τη στιγμη ειναι το καταλληλο
    ατομο για να τα μοιραστουμε μαζι του.. Προτιμω καποιες σκεψεις μου να τις κρατω
    για τον εαυτο μου αν νιωθω οτι και να τις πω θα πεσουνε στο βροντο.. Ή η
    απαντηση του αλλου θα με ξενερωσει (δηλαδη μου δειξει οτι εχει γραμμενη την
    αποψη μου ή δεν κανει καμια προσπαθεια να με καταλαβει ή ζει στον κοσμο του
    οπου χωρα μονο αυτος και τα δικα του προβληματα)..
    Επισης δεν νομιζω να εχω τιποτα να πω με καποιον αν εχω καταλαβει οτι δεν ειναι
    το ιδιο ανοιχτος αυτος μαζι μου, και δεν εννοω απαραιτητα να ανοιγεται τοσο οσο
    εγω, αλλα για μενα ειναι πολυ σημαντικο να μου μιλα με ειλικρινεια για τις σκεψεις
    του. Οταν εκφραζω τις σκεψεις μου για κατι ή καποιον, δηλαδη του εμπιστευομαι
    καποια πραγματα, δεν περιμενω απο αυτον να συμφωνει μαζι μου, αλλα να μου
    λεει την γνωμη του και οχι να την κρυβει.. Μου εχει συμβει πολλες φορες να
    ξεφευγει απο καποιον που θεωρουσα δικο μου ατομο μια ατακα που να προδιδει
    ενα τεραστιο χασμα συνειρμων και να μην μπορω να παρακολουθησω τους
    συνειρμους του, πραγμα που σημαινει οτι αυτο το ατομο εχει κανει καποιες μυχιες
    σκεψεις για ενα ζητημα που μ αφορα και ημουν απολυτα ειλικρινης μαζι του, που
    δεν θελει για καποιους λογους να μοιραστει μαζι μου(δηλαδη δεν συμφωνει κατα
    βαθος και μαφηνει να μιλω μονη μου)..Αν αντιληφθω κατι τετοιο καταλαβαινεις οτι
    το ατομο αυτο καταβαραθρωνεται, οχι γιατι δεν συμφωνει μαζι μου, αλλα γιατι δεν
    ειναι αληθινος μαζι μου.
    Επισης υπαρχουν και ανθρωποι που οση εμπιστοσυνη και να τους δειχνεις απλα δεν
    θελουν να μοιραζονται τις σκεψεις τους μαζι σου και με κανεναν αλλον ομως.Αυτο
    ειναι θεμα χαρακτηρα. Ομως αυτο σημαινει επισης οτι αυτοι οι ανθρωποι δεν εχουν
    πραγματικους φιλους απο επιλογη τους. Επομενως και να τους προσφερω εγω τη
    φιλια μου, αυτοι δεν θα την εκτιμησουν. Και τη φιλια μου δεν την εχω για πεταμα.
    Αυτο δεν εχει καμια σχεση με ανταλλαγες και συναλλαγες, εχει σχεση με το αν
    εισαι ανοιχτος ή οχι, με το αν πραγματικα θες να μοιραστεις πραγματα ή απλα
    κρατας στο περιβαλλον σου ανθρωπους ως γνωστους και να τους χρησιμοποιεις κατα το δοκουν.
    Α, επισης μου τη σπαν οι ανθρωποι που νομιζουν οτι μονο αυτοι εχουν προβληματα,
    νομιζουν οτι ειναι το κεντρο του κοσμου (μπορουν να ειναι το κεντρο στον δικο
    τους κοσμο, αλλα οχι και του δικου μου κοσμου, ελεος..) και οτι μπορουν να
    μονοπωλουν μονιμως το ενδιαφερον των φιλων τους χωρις να ειναι διατεθειμενοι
    να βαλουν κανεναν αλλο διπλα τους και να λογαριασουν και τα δικα του
    προβληματα μια στιγμη. Και οταν ερχεται η σειρα τους να σταθουν σε εναν φιλο
    που δεν εχει τρελα κεφια αυτοι σφυριζουν κλεφτικα.


    sillia
    20.03.2008, 17:46
    Συμφωνώ με όλα τα παραπάνω!!!!Παιδιά το ερώτημα είναι πολύ απλό,και ίσως εγώ τι ίσως δηλ. σίγουρα το έκανα μη κατανοητό.Καμμιά φορά τα πολλά τα λόγια περιττά...
    Αν είμαστε ανοιχτοί και έτοιμοι, να δείξουμε αυτό που πραγματικά είμαστε!! Σαφώς σε πρόσωπα επιλογής μας,και να μοιραστούμε χαρές, λύπες να μοιραστούμε ζωή μας, ακόμα και με κίνδυνο να χαλάσουμε την εικόνα μας!!
    Και σε δεύτερη φάση έρχεται το ερώτημα!! Εμείς έχουμε να δώσουμε? Αληθινή φιλία, αληθινή αγάπη,να ακούσουμε, να κατανοήσουμε,να μοιραστούμε την χαρά τους την λύπη τους.ΕΧΟΥΜΕ ΧΡΟΝΟ?
    Η ΛΕΞΗ" ΠΑΡΤΑΚΙΑΣ" ΕΧΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΕΜΑΣ???????????
    ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΤΟΙΜΟΙ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΜΕ?

    ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΑ.....ΑΝ ΟΧΙ......????????